جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/03/27 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2506


موفقيت تيم هاي ايراني در ليگ هاي شبيه سازي مسابقات جهاني ربو کاپ2006 آلمان
تيم MRL دانشگاه آزاد اسلا مي واحد قزوين در سه رشته از مسابقات به مرحله نيمه نهايي ودر رشته ربات هاي امدادگر به مرحله نهايي راه يافته است


گزارش کامل سفر رييس جمهور به شانگهاي
احمدي نژاد: مجموعه مشوق هاي غرب گامي روبه جلوست
مواضع تهران، پکن و مسکو درباره بسياري ازمسايل مشابه است


دبيرکل جامعه متخصصين مراقبت پرواز :
مستندات بررسي پرونده سقوط سي 130 مورد تاييد ايکائو نيست

تاريخ نام نويسي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي در ترم تابستاني اعلام شد .
به گزارش خبرنگار آفرينش ، نام نويسي دانشجويان از هفته سوم تير ماه سال جاري در واحد هاي دانشگاه آزاد اسلامي اغاز مي شود که اين ثبت نام بايد در دو روز انجام پذيرد .
اين گزارش مي افزايد شروع کلاس هاي دانشجوياني که در ترم تابستان ثبت نام کرده اند از چهارمين هفته تيرماه سال جاري آغاز مي شود .
بر پايه اين گزارش پايان درس دانشجويان آخرين روز هفته ششم دوره به طول مي انجامد و امتحانات اين دوره نيز طي يک هفته پس از پايان درس برگزار مي شود .
براساس آيين نامه آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي ، دانشجوياني که برابر تقويم دانشگاهي با تاخير ثبت نام کنند .عدم حضور آنان در کلاس هاي مربوطه غيبت محسوب مي شود .
اين گزارش مي افزايد ، ثبت نام دانشجويان با تاخير مجاز نيست و فرصتي مجدد براي ثبت نام دانشجويان داده نمي شود.

ايسکانيوز- حضرت آيت الله خامنه اي تاکيد کردند: کليد اصلي پيشرفت، قدرت و سعادت هر کشوري، علم و فناوري است و ملتي که تصميم دارد سرنوشت خودرا بسازد بايد اين کليد را بيابد.
به گزارش سرويس سياسي ايسکانيوز،رهبرمعظم انقلاب اسلامي ضمن بازديد ازنمايشگاه دستاوردهاي هسته اي دانشمندان ايراني درجمع مسئولان سازمان انرژي اتمي و جمعي از دانشمندان، متخصصان وب کارشناسان هسته اي، ديدار با جواناني که با همت والا و با تکيه بر استعداد خود کاري بزرگ در تاريخ کشور انجام داده اند را يک خاطره شيرين و فراموش نشدني خواندند و افزودند: حرکت ارزشمند و افتخارآميز جوانان ايراني در دستيابي به دانش بومي هسته اي يک اقدام تاريخ ساز و تمدن ساز است و اين حرکت علمي بايد با قوت به پيش رود و در ابعاد مختلف گسترش يابد.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به ظلم تاريخي که بدليل فراهم نکردن زمينه بروز استعدادها در دوران قاجار و پهلوي در حق ملت ايران روا شد خاطرنشان کردند: امروز به برکت ا نقلاب اسلامي زمينه براي ظهور استعدادها و رشد علمي کشور، فراهم است و بواسطه همين شرايط و زمينه مناسب، دانشمندان جوان با تکيه بر استعدادهاي خود و بدون هيچ نسخه قبلي توانستند آرزوي بسيار بزرگي را محقق کنند.
حضرت آيت الله خامنه اي، اعتماد به نفس استعدادهاي جوان ايران و اعتقاد به توانايي خود را يک عيد بزرگ براي ملت ايران دانستند و تصريح کردند: هر لحظه از اين اقدام متخصصان کشور اجر الهي و معنوي غيرقابل معادل با هر اجر و پاداش مادي را دارد زيرا اين کار مقدمات استقلال و عزت دائمي يک ملت را بنا مي گذارد.
ايشان اهميت دستيابي دانشمندان ايراني به فناوري برجسته و پيچيده هسته اي را بسيار بالاتر از کشف و استخراج نفت در ايران ارزيابي و با اشاره به جنجال هاي سياسي و تبليغاتي غرب در اين خصوص، خاطرنشان کردند: جمهوري اسلامي ايران زير بار اين فشارها نخواهد رفت و استمرار و روزافزوني اين حرکت علمي را از اهداف اساسي و برجسته خود مي داند.
رهبر معظم انقلاب اسلامي ضمن گفتگو با متخصصان و کارشناسان از نزديک در جريان آخرين موفقيت هاي علمي اين متخصصان قرار گرفتند.
در اين ديدارآقازاده رئيس سازمان انرژي اتمي با اشاره به دستيابي ايران به چرخه کامل سوخت هسته اي گزارشي از آخرين دستاوردهاي علمي دانشمندان ايراني در بخش فناوري هسته اي و توانايي هاي کشورمان در مراحل مختلف چرخه سوخت هسته اي ارائه کرد و گفت: سازمان انرژي اتمي بمنظور تربيت نيروي مستعد جوان، پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي را با چندين پژوهشکده تخصصي راه اندازي کرده است.


ما به التفاوت افزايش حقوق بازنشستگان
طي ماه آينده پرداخت مي شود

پرداخت ما به التفاوت افزايش حداقل حقوق بازنشستگان لشگري و کشوري زمان بر است اما به طور حتم اين امر طي ماه آينده عملي خواهد شد.
عضو کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با مهر، به بازنشستگان لشکري و کشوري اطمينان داد که ...
ادامه...

خبرگزاري آسوشيتدپرس به نقل از مقامات عراقي گزارش داد، در ميان اسنادي که در پناهگاه ابومصعب الزرقاوي به دست آمده طرحي براي جنگ افروزي ميان آمريکا و ايران وجود دارد.
به گزارش ايسنا، اين خبرگزاري آمريکايي افزود، به نظر مي رسد اين سند که منعکس کنند ه ي سياست القاعده و همکاريش با گروه هاي وفادار به صدام است، همچنين نشان مي دهد که ناآرامي در عراق رو به ضعف است.
اين سند مربوط به القاعده به وسيله ي موفق الربيعي، مشاور امنيت ملي عراق ترجمه و منتشر شده است. در عين حال، هيچ تاييد مستقلي درباره ي صحت اطلاعات منسوب به القاعده در دست نيست.
در حالي که دفتر نوري المالکي، نخست وزير عراق اعلام کرده است اين سند در جريان حمله هوايي هفتم ژوئن به پناگاه هاي زرقاوي که منجر به کشته شدن وي شد، به دست آمده است، ژنرال ويليام کلادول، سخنگوي نيروي نظامي آمريکا گفت، سند مذکور در حمله ي پيش از آن که به عنوان بخشي از عمليات سه هفته يي براي يافتن زرقاوي انجام گرفت، به دست آمده است.
وي گفت: ما مي توانيم تاييد کنيم که اين اطلاعات از کامپيوتري در محلي امن به دست آمده است. اين سند ذکر مي کند که زرقاوي قصد داشته است در جهت تخريب روابط آمريکا و شيعيان در عراق تلاش کند.
سند ياد شده مي گويد زمان در خدمت نيروهاي آمريکايي و به ضرر شبه نظاميان عراقي است.
اين سند مي افزايد: ما متوجه شده ايم که بهترين راه براي خروج از اين بحران وارد کردن نيروهاي آمريکايي به جنگ عليه کشوري ديگر و يا هر گروه متخاصمي است.
در ادامه اين سند آمده است: منظور ما دقيقا تلاش براي ايجاد تنش ميان آمريکا و ايران و نيز آمريکا با شيعيان عراق به ويژه حاميان آيت الله سيستاني است.
در اين سند آمده است: بهترين جنگي که بايد شعله ور شود، جنگ ميان آمريکايي ها و ايران است، زيرا مزاياي بسياري دارد.
در ادامه اين مطلب در اشاره به اين مزايا آمده است: اين اقدام آمريکايي ها را به جنگ ديگري مي کشاند و بسياري از نيروهايش را مشغول خواهد کرد.
اين سند همچنين به راه هايي براي ايجاد جنگ ميان ايران آمريکا اشاره کرده که از جمله آن موارد زير است:اشاعه پيام هايي عليه منافع آمريکا و نسبت دادن آن به ايران، انجام عمليات هاي آدم ربايي و گروگان گيري و متهم کردن ايران، تبليغ مبني بر اين که ايران سلاح شيميايي و هسته يي دارد و غرب را با اين سلاح ها تهديد مي کند، انجام عمليات هاي انفجاري در غرب و متهم کردن ايران با توطئه ي اثرانگشت و ارايه ي شواهد اعلام روابط ميان ايران و گروه هاي تروريستي، اشاعه ي پيام هاي دروغين درباره اعترافاتي که نشان مي دهد ايران داراي سلاح هاي کشتار جمعي است.

واقعيت اين است :
ديدار امروز تيم ملي فوتبال کشورمان برابر پرتغال هم براي تيم ايران و هم براي تيم پرتغال از حساسيت و اهميت فوق العاده اي برخوردار است .
اين بازي در حالي از مرحله چهارم گروهي جام جهاني 2006 آلمان و در ورزشگاه والداشتايون فرانکفورت برگزار خواهد شد که هر دو تيم نياز مبرمي به امتيازات اين ديدار دارند.
پرتغالي ها براي آنکه به عنوان تيم نخست گروه راهي مرحله بعدي شوند، چشم به هر سه امتياز اين ديدار دوخته اند و تيم ايران نيز براي آنکه يکي از تيم هاي ترک کننده زودهنگام جام هجدم نباشد ، ناگزير به پشت سر گذاشتن حريف اروپايي خود است.
تيم ايران در نخستين ديدار خود در اين دوره از رقابت ها، دو چهره کاملا متفاوت را برابر مکزيک به نمايش گذاشت تا با عملکرد ضعيف خود در نيمه دوم، اميدهاي فوتبال دوستان ايراني براي راهيابي به مرحله بعدي کاهش يابد.
اين تيم پس از شکست سه بر يک مقابل مکزيک، تمرينات خود را درفريدريش هافن ادامه داد تا خود را آماده رويارويي با تيم پرتغال کند. بدون شک مهمترين وظيفه کادر فني تيم ملي فوتبال ايران در طول يک هفته گذشته، بازسازي روحي - رواني بازيکنان و برطرف کردن بخشي از نقاط ضعف تيم است که اميدواريم برانکو ايوانکوويچ اين بار دست ازمحافظه کاري برداشته و شيوه و ترکيب ايده آلي را اتخاذ کند تا شانس کسب امتياز از نايب قهرمان اروپا افزايش يابد.
همچنين شناخت کامل از تمامي بازيکنان پرتغال و داشتن برنامه مشخص براي مهار مهاجمان، آگاهي از نقاط ضعف، تقويت کمربند خط دفاعي و نحوه رسيدن به دروازه حريف، از ديگر دغدغه هاي مربيان ايران در پنج روز گذشته بوده است.
بازي هاي اخير تيم پرتغال به خوبي نشان مي دهد که اساس حملات اين تيم سرعتي، شوت از راه دور و استفاده از کناره هاي زمين است. لوييس فيگو و کريستانو رونالدو دو بازيکن ارزنده پرتغالي در کناره هاي زمين حضور داشته و به راحتي مدافعان را دور زده و وارد محوطه جريمه حريفان مي شوند.
در نوک خط حمله تيم پرتغال نيز مهاجم 33 ساله تيم پاري سن ژرمن قرار دارد که توانايي منحصر به فردي دارد.
پدرو پائولتا با دو گلي که در مرحله مقدماتي جام جهاني وارد دروازه لتوني کرد رکورد گلزني اوزه بيو اسطوره فوتبال پرتغال را شکست تا هم اکنون با 44 گل زده، لقب بهترين گلزن تاريخ اين کشور را به خود اختصاص دهد.
اما هنوز حضور دکو بازيکن برزيلي الاصل تيم پرتغال و طراح و بازي ساز اصلي اين تيم در ديدار مقابل تيم ايران مشخص نيست.
هافبک 28 ساله بارسلونا به علت مصدوميت از ناحيه پا، بازي نخست پرتغال مقابل آنگولا را از دست داد و به نظر مي رسد فردا در ترکيب اوليه اين تيم قرار نگيرد.
اما تيم پرتغال به غير از اين بازيکنان، هافبک هاي صاحب نامي همچون سيمائو سابروسا، مانيش، تياگو، نونو والنته و هوگو ويانا را در ترکيب خود دارد تا به يکي از تيم هاي قدرتمند اين دوره از رقابت ها تبديل شود.
به طور حتم کادر فني تيم ملي فوتبال ايران، بايد برنامه هاي ويژه اي را براي مهار بازيکنان سرشناس پرتغالي طراحي کند تا بتوان مقابل اين تيم نتيجه قابل قبولي را کسب کرد. دو تيم ملي فوتبال ايران و پرتغال تاکنون، تنها يک بار برابر يکديگر قرار گرفته اند. در اين ديدار که سال 1972 ميلادي در چارچوب رقابت هاي جام جهاني کوچک در شهر رسيف برزيل برگزار شد ، تيم ايران با نتيجه 3 بر صفر مغلوب حريف خود شد.

برانکو ايوانکوويچ، سرمربي تيم ملي فوتبال ايران علي رغم اينکه دوست دارد تيمش مقابل پرتغال برنده شود اما به پيروزي شاگردان خود ايمان ندارد .
وي در آخرين گفت وگوي خود با خبرنگاران ايراني حاضر در کمپ فريدريش هافن چنين گفت : ترکيب مقابل پرتغال سرعتي تر از ترکيب مقابل مکزيک خواهد بود.
وي افزود: تمام تلاشمان را مي کنيم که در مقابل پرتغال نتيجه بگيريم، بايد با تمام وجود کارکنيم چون اين نتيجه تعيين کننده است. وي اضافه کرد : ترکيب تيم ايران سرعتي تر از بازي برابرمکزيک خواهد بود; چرا که علي دايي در اين بازي حضور نخواهد داشت.!
برانکو تاکيد کرد: با دايي صحبت کردم. او گفته که در هر شرايطي در خدمت تيم ملي است، چه در نيمکت; چه در بازي; چه در ميان تماشاگران. مهم موفقيت تيم ملي است.
برانکو افزود: مسعود شجاعي به ترکيب اصلي نزديک تر شده است. زندي از قبل بهتر عمل مي کند. معدنچي هم شرايط خوبي دارد; قطعا از بين اين سه بازيکن در ترکيب بازي برابر پرتغال استفاده خواهيم کرد.
برانکو در پاسخ به سوال خبرنگار تلويزيون پرتغال که پرسيد آيا اگر ايران پرتغال را شکست دهد يک معجزه روي داده است، گفت: پيروزي ايران در جام جهاني بر پرتغال معجزه است; اما، اگر اين بازي در استاديوم آزادي انجام شود، پيروزي ايران چندان دور از ذهن نخواهد بود.
سرمربي تيم ملي فوتبال کشورمان با رد شايعات عدم حضور ميرزاپور در ديدار برابر پرتغال گفت: او همچنان گزينه اول من براي ايستادن در دروازه تيم ملي است. قطعا ميرزاپور مقابل پرتغال بازي خواهدکرد.

سيد عباس سجادي مدير موسيقي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران درمراسم نکوداشت استاد فرامرز پايور و يادمان استاد ابوالحسن صبا از آثار موسيقايي توليد شده براي جام جهاني به شدت انتقاد کرد.
آيين نکوداشت استاد فرامرز پايور - آهنگساز ، نوازنده سنتور و موسيقيدان برجسته و يادمان استاد بزرگ موسيقي ، ابوالحسن صبا تحت عنوان "آواي دوست" غروب پنجشنبه با حضور جمعي از موسيقيدانان و علاقه مندان هنر موسيقي در فرهنگسراي هنر برگزار شد.در ابتداي اين مراسم و پس از پخش يک نماهنگ در معرفي" پايور" با صداي پرويز بهرام ، مجري اين برنامه - بهروز رضوي - ازمدير مرکز موسيقي سازمان فرهنگي هنري شهرداري خواست تا گزارشي را ازبرنامه نکوداشت ارائه دهد.
سجادي در پي انتقاد به توليد آثار موسيقيايي براي جام جهاني گفت: چرا در ميان کاروان عريض و طويل اعزامي به اين عرصه بين المللي افرادي، که موسيقي ملي و اصيل ايران را بردوش مي کشند حضورندارند؟ شنوندگان موسيقي هاي مختلف و رنگارنگ با چه طعم و مشخصه اي موسيقي ايراني را تشخيص خواهند داد؟
وي باانتقاد ازآنچه که باعث انتخاب يک سويه ازبين يک نوع موسيقي بارنگ وبوي غيرايراني درعرصه جهاني شده است،اين انتخاب را به مثابه ي " زيره به کرمان بردن" توصيف کرد. سجادي درادامه گفت: هنرآنگاه مي تواند جهاني باشد که بيش از هرچيزي بومي باشد، دردهه هاي اخير درهنرهايي موفق بوده ايم که برايرانيت آثارتاکيد کرده ايم .وي درادامه تصريح کرد: سرود واره هايي که حتي در داخل کشور بااقبال مواجه نشده اند چگونه مي توانند کالاهاي قابلي براي صادرات باشند؟ اثري که درکلام 17بيتي آن، 16غلط نگارشي وجوددارد چه قدر مي تواند موثرباشد؟ آن هم درسرزميني که بزرگاني چون فردوسي ، حافظ ، مولانا ، سعدي ، شهريار، صبا ، تجويدي ، کسايي، شهناز ، پايور وشجريان درآن به دنيا آمده اند.
وي ادامه داد:بي شک، نکوداشت استاد فرامرز پايور که سال هاي دراز عمر گرامي خود را صرف اشاعه ي موسيقي اصيل ايراني و پرورش شاگردان زبده کرده است و يادمان استاد او، استاد ابوالحسن خان صبا، هنرمند بي بديل با آثاري ماندگار در جهان هنر و جمعي ديگر از پيروان ايشان، نکوداشت فرهنگ کهن اين،کهن ديار هنرخيز است.
همچنين پرويز مشکاتيان نيز در پيام خود به برگزاري اين مراسم گفت: اگر صبا را به حق پدر موسيقي ايران بناميم، فرزند خلف او، کسي جز پايور نيست. بزرگ استادي که با پايوري و پايداري موسيقي اين مرز و بوم را داشت و آن راجهاني کرد. او موسيقي را از خلوت به درآورد و آفتابي کرد، جاني تازه درآن دميد و آن سان که آرش کمانگيرجانش را تيرکمانش نهاد ونغمه هاي اين مرزو بوم را به هزاران فرسنگ آن سوتر معرفي کرد، به يمن حضورجانهاي پرشوروشعوري چون پايور، موسيقي ازپاي نيافتاده و به سمت نوزايي وبهزايي حرکت کرد.
حسين دهلوي نيز دراين مراسم گفت : نام صبا ، نامي آشناست . اين هنرمند خدمات زيادي به رشد هنرموسيقي کرد.او يکي از نوابغ موسيقي ما بود که يادگارهاي بسياري از خود برجا گذاشت. وي همچنين اظهار اميدواري کرد: چنين مراسمي تکرار شود، تا نسل هاي نو با بزرگان کشور بيشتر آشنا شوند. دهلوي همچنين باانتقاد ازموسيقي صداوسيما مدعي شد: در راديو و تلويزيون ناآگاه ترين افراد را به عنوان مسئول موسيقي مي گذارند!
وي همچنين دراظهاراتي با تکرار حرفهاي هميشگي خود درباره اپراي ماني ومانا گفت: معتقدم اگر مي بينند که به موسيقي احتياجي نيست آن راحذف کنند، ودرغيراينصورت از آن حمايت کرده وبه آن توجه کنند.
در بخش ديگري از اين مراسم،هوشنگ ظريف ازاساتيد موسيقي ايراني واز دوستان نزديک پايور با ذکر خاطراتي از اين هنرمند، ازمهمترين ويژگيهاي پايور را انضباط مثال زدني او دانست. اين نظم و همنشيني باعث شده بود تا شاگردان او قبل از سازهايشان ، دل هايشان با هم کوک و نزديک باشد. محمدمهدي عسگرپورمعاون هنري رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري نيزدرسخناني گفت: برگزاري بزرگداشتهايي براي اساتيد هنر از جمله برنامه هاي اين سازمان است. عسگرپوراظهار اميدواري کرد: بتوانيم چنين مراسمي را در حوزه هاي مختلف داشته باشيم . البته چنين برنامه هايي را نيز در سازمان پيش رو داريم. درادامه اين مراسم فيلم کوتاهي ازاستاد پايور به نمايش درآمد، که دراين فيلم استاد پايور با انتقاد از نوعي موسيقي که با عناويني چون موسيقي روز خوانده مي شود. اين نوع موسيقي راموسيقي بد ومسموم کننده روح توصيف کرد . پايوردربخش ديگري از سخنان خود دراين فيلم ، اظهار اميدواري کرد:هنرمندان موسيقي اصيل به راهي بروند که تمام طبقات جامعه اعم از روحانيون، اساتيد دانشگاه ومهندسين ،موسيقي را کمتراز عبادت،تدريس دانشگاه ومهندسي ندانند. در خلال برگزاري اين آيين، نصرالله شيرين آبادي يکي از اساتيد عرصه موسيقي قطعاتي را از استاد پايور با ساز ويلون به اجرا درآورد وهمچنين براي نخستين بارارکستر نغمه جوان وابسته به موسسه نغمه شهر به سرپرستي محمدعلي کياني نژاد به اجراي قطعاتي ازاستاد پايور و استاد ابوالحسن صبا پرداختند.
اجراي دو نوازي تنبک و سنتور توسط استاد محمد اسماعيلي و سعيد ثابت و اجراي تکنوازي سنتور توسط نادرسنکي از برنامه هاي ديگر اين بزرگداشت بود. در پايان اين مراسم در جهت تقدير از هنرمندان تنديسي به رسم ياد بود به اساتيدي همچون پايور، درويشي، عارفي، محمد موسوي و فرهودي اهدا شد. دراين برنامه هنرمندان مطرحي چون شهرام ناظري ، سعيد فرج پوري، احمد ابراهيمي ، صديق تعريف، مهدي آذرسينا،فريدون حافظي،امين الله رشيدي وتعداد ديگر حضور داشتند.

مازندران - خبرنگار آفرينش
صنايع دستي از هنرهاي قديمي و کهن هر ملتي است . پايداري و جاودانه بودن آن ، از افتخارات يک ملت محسوب شده است .
استان مازندران با توجه به موقعيت خاص آب و هوايي ، وجود جنگل هاي سرسبز و برخورداري از انواع چوب درختان و ديگر نعمات ، زمينه و موقعيت خاص و بي شماري را براي بروز شاهکارهايي از صنايع دستي به خصوص براي کساني که به مشاغلي چون کشاورزي ، دامداري و امثال آن مي پردازند را فراهم نموده است . به همين علت رشد صنايع دستي با توجه به ويژگي هاي استان ضمن افزايش فرصت هاي شغلي را موجب شده است . مازندران به جايگاه واقعي خود ، در زمينه فرهنگي و اجتماعي و از لحاظ اقتصادي و درآمدزايي نيز ، رشد يافته است .
صنايع دستي که تلفيقي از هنر و صنعت است ; حاصل ذوق ، سليقه ، ابتکار و خلاقيت و بکارگيري فنون و ابزار صنعت توسط هنرمندان و علاقه منداني است که با پشتکار و صبر و توانايي خود ، اثري را خلق مي کنند که هر کسي قادر به انجام آن نيست .
صنايع دستي در يک نگاه اگر چه محصول دست انسان است اما حکايت از انتقال و دست به دست شدن فرهنگ ، تمدن ، آداب و رسوم ساکنان منطقه را ، همراه دارد که از قرن ها پيش به آن کار مبادرت مي ورزيدند و در حال حاضر همچنان ادامه دارد و از اين لحاظ همواره به عنوان موضوع تحقيق ، جستجو و کنکاش محققين ، مورد استفاده قرار مي گيرد .
از آنجا که محصولات صنايع دستي بيشتر حاصل کار دست انسان است به سرمايه کمي نياز داشته و عامل مهم در ايجاد آن نيروي انساني باتجربه ، ماهر و با ذوق و خستگي ناپذير است که هر يک از آنها به تنهايي اثري شگفت انگيز را خلق مي کنند که با ديگري قابل مقايسه نيست و همين امر موجب تنوع و تعدد محصولات صنايع دستي مي شود و توجه افراد بي شماري را با سلايق و علايق گوناگون به خود جلب کرده است .
همچنين صنايع دستي ، صنعتي ملي است که هيچ گونه احساس نياز به خارج از کشور و حضور کارشناسان خارجي را جهت برنامه ريزي ، سامان بخشي و آموزش صنايع گوناگون ، در پي نداشته است و مواد اوليه آن به آساني در دسترس قرار مي گيرد .
با توجه به شرايط فوق ، ارزش صنايع دستي به مراتب بيش از ساير فعاليت هاي توليدي است و اغلب تا 70 درصد ارزش کالا را تشکيل مي دهد .
به علاوه صنايع دستي داراي آثار مخرب زيست محيطي نبوده و منبع درآمد مکمل و مضاعفي براي روستاييان ، کشاورزان و ساير اقشار شهري و روستايي است که ، مايل هستند در کنار کار اصلي خود ، شعل دومي داشته باشند . البته يکي از پيامدهاي مثبت اين موضوع در سطح روستا ، جلوگيري از روند رو به رشد مهاجرت روستاييان ، افزايش درآمد آنان و انعکاس و گسترش فرهنگ و سنن مردمان همان منطقه است که در جلب بيشتر توريسم و توسعه بازار اقتصادي و اشتغالزايي منطقه بي تاثير نيست و اين مسئله به خصوص در کشورهاي در حال توسعه که اقتصاد ضعيفي دارند براي افزايش و ارتقا» اوضاع اقتصادي مردم ، توجه ويژه اي را مي طلبد که مي تواند با تشکيل مجتمع هاي صنايع دستي ، ايجاد نمايشگاه هنرهاي دستي ، ارائه تسهيلات به صنعتگران اين بخش ، تبليغ و ترويج انواع صنايع دستي ، ايجاد نمايشگاه هنرهاي دستي ، ارائه تسهيلات به صنعتگران اين بخش ، تبليع و ترويج انواع صنايع دستي ، تهيه فيلم هاي آموزشي براي اقشار روستايي و علاقه مند ، جزوه هاي راهنمايي انواع مشاغل صنايع دستي و از همه مهم تر ايجاد و تقويت بازار عرضه و فروش اين محصولات اعمال شده است و زمينه را براي حضور بيشتر صنعتگران و آشنايي مردم با صنايع دستي و ترغيب به خريد و استفاده از آن را فراهم نموده است .
در استان مازندران نيز با توجه به شرايط طبيعي و وجود جنگل و دامداري در مناطق روستايي ، انواع گوناگوني از صنايع دستي به شرح زديل ارائه مي شود :
- سفال ; که به صورت ظروف تزئيني از خاک رس تهيه و ساخته مي شود،صنايع توليدي شهرهاي بهشهر ، جويبار ، آمل ، محمود آباد ، چالوس و ساري است .
- جاجيم ،گليم و نمد ; با استفاده از نخ هاي پنبه اي ، پشمي و ابريشمي و پشم ، رنگ شده و به صورت زيرانداز و تزئين ديواري در شهرهاي غرب و شرق و مرکز استان توليد مي شود .
- فرآورده هاي چوبي در اشکال مختلف ; ظروف ، مجسمه با طرح هاي منظم و يک دست کنده شده ، در شهرستان نور توليد مي شود .
- فرآورده هاي مروار ; که در اصطلاح عاميانه به حصيربافي معروف است و به شکل حيوان يا ظروف و سبد در شهرهاي ساري ، بابلسر ، چالوس و رامسر ساخته مي شوند .
- منبت چوب ، معرق ني ، معرق منبت چوب و صدف و فرآورده هاي چوبي با طرح مينياتور که در شهرهاي ساري ، قائمشهر و بهشهر به عنوان تابلوي تزئيني توليد مي شوند .
- قلم زني و نقش برجسته ; با استفاده از ورقه هاي مس و برنج با طرح ها و نقوش زيبا در مناطقي از شهر ساري توليد مي شود .
تمامي صنايع و محصولات ذکر شده در مطلب فوق ، از مواد اوليه و ارزان تهيه مي شود که در دسترس روستاييان قرار مي گيرد و خود آنها با ذوق و قريحه و استعداد بالقوه خويش از آن بهره برداري مي کنند .
البته صنايع دستي تنها حرفه اي است که قابليت ايجاد و توسعه در مناطق شهري و روستايي و عشايري را داشته و با هزينه اي مختصر و ارزان قابل انجام است .
اين قابليت ها نه تنها قدرت اشتغالزايي را بالا مي برد ، بلکه بسترساز صنعت گردشگري نيز بوده است و از اين حيث تلاش و عزم مسئولين را ، جهت فراهم کردن زمينه رشد و اعتلاي اين صنعت مي طلبد .

معاون فني و مهندسي شرکت ارتباطات سيار معتقد است: توسعه همزمان شبکه تلفن همراه و واگذاري سيم کارت ها، باعث ايجاد اختلال در شبکه خواهد شد و اين امري طبيعي است.
حسن طالبي نژاد در گفت وگو با ايسنا، درباره اقدامات شرکت ارتباطات سيار براي بهبود وضعيت شبکه تلفن همراه در راستاي انجام واگذاري هاي جديد، اظهار داشت: براي بهبود وضعيت شبکه تلفن همراه کشور، 10 تيم کاري به منظور شناسايي مشکلات شبکه، تامين تجهيزات و اجرا براي رفع آن ها، تشکيل و فعاليت آن ها از سه ماه آخر سال گذشته، آغاز شد.
وي ادامه داد: برخي سايت هاي نصب شده در ارتفاعات بلند، با فرکانس سايت هاي ديگر تداخل ايجاد مي کردند، اين امر باعث به وجود آمدن تداخل در سايت ها و اختلال در مکالمات تلفن همراه شده بود، نزديک به 50 درصد از مشکلات شبکه به خاطر همين تداخل فرکانس سايت ها بود، به همين علت گروه هاي کاري تشکيل شد و شبکه را دوباره طراحي و در کانال هاي فرکانس بازنگري و تغيير ايجاد کردند تا اين تداخل ها به حداقل برسد.
وي با بيان اين که اين گروه ها، اختلال در شبکه مناطقي که تحت پوشش نبودند را شناسايي کردند، گفت: بخش اعظمي از کار حل شده و طي دو ماه آينده نيز شبکه به کيفيت مطلوب خواهد رسيد و بعد از ترميم، شبکه حالت عادي پيدا خواهد کرد.
وي با تاکيد بر اين که بهينه سازي شبکه به طور مستمر ادامه دارد، گفت: کيفيت شبکه ، با به پايان رسيدن فعاليت گروه هاي کاري، 10 درصد افزايش خواهد شد.
معاون فني و مهندسي شرکت ارتباطات سيار با اعلام اين که در هيچ يک از شهرهاي تهران، سيم کارت بدون قرعه کشي واگذار نشده است، گفت: در تلاش هستيم که سيم کارت ها را طبق زمان بندي مشخص واگذار کنيم، اما نيمي از آمادگي شبکه، به GC ها مربوط است و آن ها نيز بايد خود را به برنامه ريزي مخابرات برسانند. به گفته وي، شرکت ارتباطات سيار در حال نهايي کردن قرارداد براي خريد تجهيزات از شرکت هاي خارجي است و طي دو هفته آينده سفارش تجهيزات داده مي شود. وي درباره علت رايگان نبودن سرويس پيام کوتاه در کشور، گفت: اين سرويس در برخي از کشورها رايگان است، اما از آن طرف تعرفه مکالمات آن ها بسيار بالاتر از ايران است و حتي ما در برخي از سرويس ها، مبلغ اوليه را حذف کرديم. طالبي نژاد در ادامه خاطرنشان کرد: در توسعه شبکه تلفن همراه در شهرستان ها، سعي شد تمام موارد استاندارد رعايت شود تا اختلال به حداقل ممکن برسد.
وي با تاکيد بر اين که توسعه ي شبکه بدون ايجاد اختلال غيرممکن است، گفت: توسعه در حجم وسيع باعث ايجاد اختلال مي شود و نمي توان از اين امر جلوگيري کرد. اکثر اپراتورها ابتدا شبکه را توسعه مي دهند و بعد سيم کارت در اختيار مردم مي گذارند، اما انجام توسعه به طور همزمان باعث ايجاد اختلال در شبکه خواهد شد.
به اعتقاد وي، استفاده از چندين برند نيز باعث ايجاد اختلال در شبکه خواهد شد و تمام اپراتورها سعي مي کنند تا با استفاده از يک برند اختلال در شبکه را به حداقل برسانند.
وي با تاکيد بر اين که شبکه تلفن همراه از برندهاي نوکيا، اريکسون و زيمنس و شرکت علوم ارتباطات تشکيل شده و سهم نوکيا و زيمنس در طراحي شبکه بيشتر است، گفت: تمام گوشي ها براي اپراتورهاي مختلف تلفن همراه، تعريف نشده اند، به دليل اين که گوشي تلفن همراه توسط شرکت هاي مختلفي توليد مي شود و شبکه نيز براساس يک حداقل و ميزان حساسيت مشخص تنظيم مي شود; بنابراين برخي از گوشي ها توانايي تنظيم خود با حساسيت هاي تعيين شده را ندارند و اين امر نيز باعث ايجاد اختلال خواهد شد.
طالبي نژاد تاکيد کرد: برخي از گوشي هاي تلفن همراه، از رده خارج شده اند و با استاندارد هاي شبکه مطابقت ندارند، اما هنوز مشترکان از آن ها استفاده مي کنند، همچنين برخي از گوشي ها قدرت بسياري دارند و باعث ايجاد بيماري خواهند شد.

سيم کارت هاي اعتباري يازده اولويت آخر باقيمانده از مجموع 675 هزار متقاضي که در اسفند ماه سال 83 نام نويسي کرده بودند، از امروز (شنبه) به مدت يک هفته در ايستگاه هاي منتخب تاليا توزيع مي شود.
به گزارش روابط عمومي شبکه تلفن همراه اعتباري کشور، در اين هفته سيم کارت هاي همه متقاضيان واجد شرايطي که نام خانوادگي آنان با يکي از حروف ت، ل، پ، ي، ث، ب، الف، م، ج، چ يا ن شروع مي شود، ارائه خواهد شد.
متقاضيان براي دريافت سيم کارت خود بايد اصل و رونوشت صفحه اول شناسنامه / کارت ملي عکسدار و يا گذرنامه معتبر را به همراه فيش بانکي 452 هزار ريالي واريزي به حساب سپهر شماره 0100555555001 بانک صادرات ايران را به همراه داشته و شخصا به ايستگاه مربوطه مراجعه کنند.
براساس اين اطلاعيه ملاک واجد شرايط بودن در دست داشتن اصل فيش پستي ثبت نام و يا وجود مشخصات متقاضي در پايگاه اطلاع رساني شبکه تاليا به آدرس ir.taliyanews.www بوده و عدم مراجعه واجدين شرايط در مهلت مقرر به منزله انصراف متقاضي تلقي و امکان ديگري در اختيار اين دسته از متقاضيان قرار نخواهد گرفت.
متقاضياني که امکان دسترسي به اين پايگاه را ندارند مي توانند در طول شبانه روز با شماره تلفن چهار رقمي 8173 تماس گرفته و يا به يکي از ايستگاه هاي هشتگانه تاليا مراجعه کنند.
بر همين اساس واجدين شرايطي که منطقه شهرداري آنان يکي از مناطق 2، 5، 21 يا 22 بوده، مي توانند براي دريافت سيم کارت خود به ايستگاه ميلاد نور واقع در شهرک قدس مجتمع ميلاد نور مراجعه کنند.
همچنين متقاضيان واجد شرايطي که منطقه شهرداري خود را يکي از مناطق 1، 3، 4 يا 6 اعلام کرده بودند، نيز مي توانند به ايستگاه تهرانپارس واقع در تقاطع خيابان هاي سراج، دلاوران نبش خيابان صاحب الزمان مراجعه کنند.
براساس اين گزارش واجدين شرايطي که منطقه شهرداري محل سکونت خود را يکي از مناطق 7، 8 يا 13 اعلام کرده بودند، نيز مي توانند به ايستگاه شهيد آيت واقع در خيابان شهيد آيت پايين تر از چهارراه تلفنخانه مراجعه کنند.
همچنين آن دسته از متقاضيان واجد شرايطي که يکي از مناطق 16، 17، 19 يا 20 را به عنوان منطقه شهرداري محل سکونت خود اعلام کرده اند نيز مي توانند به ايستگاه شهيد رجايي واقع در خيابان شهيدرجايي ميدان بهشت، خيابان شهيد تولايي مراجعه کنند.
متقاضيان واجد شرايطي که منطقه محل سکونت خود را هنگام ثبت نام اوليه يکي از مناطق 9، 10، 11 يا 18 اعلام کرده بودند، نيز مي توانند در طول هفته به ايستگاه جمهوري واقع در خيابان جمهوري نرسيده به پل حافظ، پاساژ پرديس مراجعه کنند.
همچنين متقاضيان واجد شرايطي که منطقه شهرداري محل سکونت خود را يکي از مناطق 12، 14 يا 15 اعلام کرده بودند، مي توانند براي دريافت سيم کارت خود به ايستگاه پيروزي واقع در خيابان پيروزي، مابين خيابان هاي قره ياضي و رشيدي شماره 611 مراجعه کنند.
شبکه مستقل تلفن همراه اعتباري کشور که از سوم خرداد ماه سال گذشته به بهره برداري رسيد هم اکنون در مراکز 15 استان کشور به حدود نيم ميليون مشترک خود خدمات رساني مي کند و تا پايان سال جاري تمامي مراکز استان ها و بسياري از شهرهاي بزرگ را تحت پوشش قرار مي دهد.


اين نسخه 4618 بار ديده شده است

شیدراوی - نرم افزار ایجاد نشریه الکترونیکی و نشر الکترونیک

 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
تست