جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/03/28 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2507


مسابقات جهاني روبوکاپ آلمان
راهيابي سه تيم ايراني به مرحله نيمه نهايي شبيه سازي مربيگري فوتبال


نيازي در جمع خبرنگاران:
اگر زمين خواران زمين ها را برنگردانند اسامي شان اعلام مي شود


وزارت نفت پيشنهاد داد;
سهميه روزانه بنزين خودروهاي شخصي 3 و تاکسي ها 30 ليتر

جديد ترين تسهيلات رفاهي معلمان از سوي وزارت آموزش و پرورش اعلام شد .
به گزارش خبرنگار آفرينش ، وزارت آموزش و پرورش تسهيلاتي در باره تور هاي سياحتي و زيارتي ، افزايش ميزان وام هاي فرهنگيان خدمات بيمه اي و تعاوني هاي مسکن در نظر گرفته شده است .
بر اساس تصميمات اين وزارتخانه تا کنون 2 هزار سهميه حج عمره بين فرهنگيان توزيع شده است که اين رقم در حال افزايش است و همچنين اخيرا 10 هزار فيش حج عمره ديگر تهيه و در اختيار فرهنگيان قرارمي گيرد
اين گزارش مي افزايد 100 ميليارد ريال اعتبار براي تعاوني هاي مسکن فعال فرهنگيان اختصاص يافته است .
همچنين براي رفع بخشي از مشکلات مالي فرهنگيان اعتباري از طرف بانک مرکزي در اختيار آموزش و پرورش قرار داده شده است . از محل اين اعتبارات به فرهنگيان وام قرض الحسنه با سود 4 درصد پرداخت خواهد شد .
در خصوص حذف سقف سني بيمه عمر مصوب نيز پيگيري هاي لازم به عمل آمده و توافقاتي صورت گرفته است و صندوق ذخيره فرهنگيان نيز پيگيري تاسيس شرکت بيمه فرهنگيان را در دستور کار خود قرار داده است که از اين ظرفيت نيز در صورت نياز مي توان جهت خدمت رساني بيشتر به فرهنگيان استفاده کرد .
بيش از 500 شرکت تعاوني مسکن فرهنگيان در سطح فعال و نيمه فعال عمليات احداث و تکميل حدود 55 هزار واحد مسکوني را عهده دار هستند که بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده تا پايان سال 1385 تقريبا 10هزار واحد از اين تعداد تحويل اعضا خواهد شد . همچنين طبق توافقنامه مشترک وزارت مسکن و آموزش و پرورش در خصوص ساخت 15 هزار واحد مسکوني اجاره به شرط تمليک با هماهنگي شرکت تامين مسکن فرهنگيان آغاز شده است .
در ادامه اين برنامه مقرر شده است که خانه هاي سازماني فرسوده با قدمت بالاي 25 سال ساخت تخريب و به ميزان 2 برابر وضعيت فعلي احداث گردد .
از ديگر برنامه ها ي اين وزارت خانه اين است که سقف محاسبه يارانه اي واحد مسکن فرهنگيان از 30 ميليون ريال به 60 ميليون ريال افزايش بدهد .

رييس قوه قضاييه ديروز در ديدار اعضاي کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي، بر همکاري و شفاف سازي قواي سه گانه در شکستن فضاي رواني که دشمنان نظام عليه توانمندي هاي جمهوري اسلامي ايران به ويژه در عرصه ي امنيت اقتصادي و سرمايه گذاري مولد ايجاد کرده است، تاکيد کرد.
به گزارش ايسنا، آيت الله سيدمحمود هاشمي شاهرودي در اين ديدار با حمايت از طرح 11 ماده اي کميسيون صنعت و معدن مجلس در زمينه رفع موانع موجود در صنعت کشور، تصريح کرد: رفع بخش عمده اين موانع موجود با اصلاح قوانين و اعمال نظارت مجلس همچنين توجه به افزايش بهره وري امکان پذير است.
وي، خاطرنشان کرد: دشمنان نظام فضاي رواني براي سرمايه گذاران ايراني مقيم خارج از کشور ايجاد کرده اند و اينگونه القا» مي کنند که امنيت سرمايه گذاري در ايران وجود ندارد، در حالي که آن دسته از سرمايه گذاران که در ماه هاي اخير شخصا از کشور ديدن کردند، دروغ بودن اين نوع تبليغات را تاييد مي کنند.
هاشمي شاهرودي، با اشاره به امکانات خوب، نيروي انساني انديشمند و کارآمد و منابع طبيعي و ثروت هاي خدادادي در کشور، اظهار داشت: متاسفانه بهره وري لازم از اين همه مواهب نمي شود و در پرداخت تسهيلات براي بخش مهم صنعت و توليد کار و سرمايه چوب لاي چرخ گذاشته مي شود، در حالي که در دنياي امروز تسهيلات بانکي در اختيار توسعه ي صنعت و رونق اقتصادي هر کشور قرار مي گيرد.
رييس قوه ي قضاييه، با اشاره به اينکه بحث اقتصادي در يک جامعه بحث بسيار حساسي است و نبايد با مسائل سياسي و شعار و تبليغات نگران کننده آميخته شود، گفت: ايجاد امنيت اقتصادي و توجه به تقويت بخش خصوصي از عوامل مهم رونق اقتصادي در هر کشور محسوب مي شود و دستگاه قضايي به سهم خود و در جايگاهي که قرار دارد از اين دو امر مهم به شدت حمايت مي کند.
وي، تاکيد کرد: کساني که در داخل کشور تريبوني مانند مجلس دارند، بايد مانند قوه ي قضاييه به موازات حمايت از سرمايه هاي مولد و سالم، موضع گيري هاي عملي و مداوم خود را نشان بدهند.
رييس قوه ي قضاييه، در اين ديدار ضمن تاييد سخنان يکي از اعضاي کميسيون صنايع و معادن مجلس، خاطرنشان کرد: در بحث مبارزه و مقابله با مفاسد اقتصادي بايد برخورد قاطع صورت گيرد، اما تبليغاتي نشود و درخصوص سرمايه گذاري و حفظ امنيت آن و نيز حفظ حرمت سرمايه گذار اطلاع رساني و تبليغات مناسبس انجام گيرد تا علاوه بر جذب سرمايه براي توليد از فرار سرمايه ها پيشگيري شود.
هاشمي شاهرودي، تصريح کرد: در طرح مربوط به رفع موانع صنعت در کميسيون که ان شا»الله يک نسخه آن براي اينجانب ارسال شود، به موضوع پايين بودن بهره وري در کشور، اجراي سياست هاي مجمع تشخيص مصلحت نظام و اولويت دادن به اصلاح قوانين و امر نظارت دقت لازم بشود.
وي، همچنين از پيشنهاد يکي از نمايندگان مبني بر حضور و فعاليت قضات آگاه در مسائل اقتصادي در اين حوزه و اثرات و تبعات مناسبي که در پي دارد، استقبال کرد.
در اين ديدار رييس و اعضاي کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي، خواستار رفع برخي موانع موجود در صنعت کشور شدند و بر تشکيل يک گروه مشترک في مابين کميسيون و دستگاه قضايي تاکيد کردند.

کاندوليزا رايس با مثبت خواندن پاسخ هاي مقدماتي ايران به مجموعه ي پيشنهادي 5+1 درباره ي برنامه ي هسته اي تهران، پاسخ رسمي تهران به اين مجموعه را خواستار شد. به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آلمان، کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه ي آمريکا در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با ماسيمو دالما، همتاي ايتاليايي اش ...
ادامه...

منوچهر متکي و سيدعبدالعزيز حکيم پيش از ظهر ديروز در وزارت امور خارجه ي کشورمان با يکديگر ديدار کردند و سپس در جمع خبرنگاران حاضر شدند و به سوالات آنان پاسخ گفتند.
به گزارش ايسنا، منوچهر متکي، وزير امور خارجه ي کشورمان از برگزاري نشست وزيران امور خارجه ي همسايگان عراق در تهران خبر داد و در عين حال در پاسخ به سوالي هسته يي تصريح کرد که ايران بنا به توصيه هايي که دريافت کرده عجله اي براي پاسخگويي به پيشنهاد کشورهاي موسوم به 5+1 ندارد.
وي پس از ديدار و گفت وگو با سيد عبدالعزيز حکيم، رييس مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با وي، از برگزاري نشست همسايگان عراق به اضافه ي مصر در تاريخ 17 و 18 تيرماه سال جاري در تهران خبر داد.
متکي با اشاره به ملاقاتش با حکيم گفت: تحولات در کشور عراق را مورد بحث و گفت وگو قرار داديم. هم چنين تکميل دولت دايمي در عراق را به دولت و ملت عراق تبريک گفتيم. وي افزود: در اين ديدار روابط دو جانبه ي ايران و عراق و هفت سند مهم که در ستاد عالي همکاري هاي دو کشور در زمينه انرژي، خط لوله ي نفت و گاز برق، مشارکت ايران در بازسازي عراق، تجارت مرزي و ساير همکاري هاي دو جانبه در حوزه ي روابط اقتصادي تصويب شده را مورد تبادل نظر قرار داديم.
متکي اظهار داشت: ايران آمادگي اش را براي تامين خط اعتباري اين همکاري ها اعلام کرده است. وي با اشاره به برگزاري نشست همسايگان عراق به اضافه ي مصر در تيرماه در تهران گفت: درباره ي زمان اين ديدار با هوشيار زيباري، وزير امور خارجه عراق براي تاريخ 17 و 18 تيرماه به توافق رسيديم. هم چنين دعوتنامه ها براي حضور همسايگان عراق، مصر، دبير کل اتحاديه عرب و سازمان کنفرانس اسلامي از سوي ايران براي شرکت در اين نشست تهيه و ارسال شده است.
به گزارش ايسنا، وزير امور خارجه با اشاره به برگزاري اجلاس همسايگان عراق به اضافه مصر در تهران گفت: اين نشست در ادامه جلسات قبلي وزراي خارجه همسايگان عراق و نهمين اجلاس است. وي خاطر نشان کرد: در اين اجلاس اراده کلي مبني بر حمايت از روند سياسي و دولت سازي و در مقطع کنوني بحث امنيت عراق مورد توجه است.
وزير امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالي مبني بر آن که اظهارنظرات تقريبا متناقضي از سوي مقامات ايران درباره پاسخ به پيشنهاد کشورهاي 1+5 ديده مي شود، گفت: مواضع ايران مثل فعاليت هاي صلح آميز هسته يي اش ايران کاملا شفاف و روشن است. حرکتي که با ارايه پيشنهاد از سوي کشورهاي 5+1 صورت گرفته، يک گام به پيش و مثبت است، به اين جهت که بناست نظرات طرفين مورد بررسي قرار گيرد، يعني کشورهاي 5+1 و اتحاديه اروپا نظرات شان را به ايران فرستاده و ما با جديت و دقت آن را بررسي مي کنيم و در نهايت پيشنهادات و پاسخ خود را به طرف هاي اروپايي ارايه مي کنيم تا آنها مجددا آن را مورد بررسي قرار دهند، بنابراين به طور کلي ما شکل کار را در روند بررسي پرونده ايران مثبت ديده ايم. وي در پاسخ به اين سوال که ايران پاسخش به پيشنهاد 1+5 را چه زماني اعلام مي کند؟ گفت: از سوي کشورهاي مختلف و مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي به ما توصيه شده است عجله اي در پاسخگويي نداشته باشيم.
به گزارش ايسنا، متکي در ادامه اظهاراتش با اشاره به نقش موثر سيد عبدالعزيز حکيم، رييس مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق اظهار داشت: اين خانواده مجاهدت هاي بسياري را در سال هاي گذشته در راستاي استقلال و پيشرفت عراق و اتحاد شيعه و سني داشته اند. وي گفت: جنگ شيعه و سني در عراق به وسيله عوامل دشمنان اسلام و ملت عراق و امت بزرگ اسلامي اتفاق مي افتد و يقينا بعد از آشکار شدن چهره دشمنان، آنها در دل ملت عراق و امت بزرگ اسلامي جاي نخواهند داشت. به گزارش ايسنا، همچنين، سيد عبدالعزيز حکيم در اين کنفرانس مطبوعاتي مشترک با متکي از کشورهاي عربي و اسلامي خواست از خط مشي ايران در رابطه با عراق پيروي کنند و در کنار ملت عراق قرار بگيرند و در عين حال ابراز عقيده کرد که از نظر ملت عراق گفت وگوي ايران و آمريکا به نفع عراقي هاست. وي به خبرنگاران گفت: ملت عراق توانست با تشکيل دولت قانوني خود موفقيت ديگري را به دست آورد. دولت عراق وارد مرحله ي جديدي شده است.
وي با بيان اين که تمام گروه ها در عرصه عراق و در دولت يکپارچه مشارکت خواهند داشت و اراده دولت عراق بر اين امر است، گفت: مردم و دولت عراق علاقمندند با تمام کشورهاي عربي و اسلامي روابط خوبي داشته باشند و از تمام اين دولت ها دعوت مي کنيم که از خط مشي ايران در رابطه با عراق پيروي کنند و در کنار ملت عراق قرار بگيرند. وي در خصوص تاثير اجلاس همسايگان عراق بر افزايش ضريب امنيت کشورش گفت: ما علاقمنديم در برنامه و ايجاد امنيت منطقه يي مشارکت داشته باشيم و در اجلاس آينده همسايگان به اين اميد که خط مشي امنيتي شکل گيرد، شرکت مي کنيم.
به گزارش ايسنا، حکيم در پاسخ به اين سوال که آيا حامل پيام ويژه اي در بحث هسته اي ايران است؟ گفت: حامل هيچ گونه پيامي نيستم، گرچه پرونده هسته يي ايران براي ما بسيار مهم است و ما از پيامدهاي منفي اين مساله چه براي ايران و چه منطقه نگرانيم.
حکيم در خصوص وضعيت گفت وگوي ايران با آمريکا در بحث عراق اظهار داشت: گفت وگوي ايران و آمريکا از نظر ما به عنوان ملت عراق به نفع ماست و بر اساس موضع گيري هاي ايران تصور مي کنيم که اين گفت وگوها به مصلحت ايران نيز مي تواند باشد، چرا که آمريکا در عراق حضور دارد. وي ادامه داد: پاسخ مساعد اوليه از سوي دو طرف براي انجام گفت وگوها وجود داشت، اما برخي مسايل پيش آمد که اين اتفاق صورت نگرفت.
وي همچنين ابراز عقيده کرد که اميدوار است، گفت وگوهاي ايران و آمريکا درباره ي عراق، پرونده ي هسته يي و مسايل ديگر انجام شود. رييس مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق در خصوص روابط آينده کشورش با ساير کشورها به ويژه آمريکا اظهار داشت: ما تلاش مي کنيم با همه کشورها از جمله آمريکا و انگليس روابط مان ادامه يابد. به گزارش ايسنا، وي در ادامه اظهاراتش با اشاره به اجلاس آينده همسايگان عراق به اضافه ي مصر گفت: تصور نمي کنم با يک يا دو اجلاس، تروريسم در عراق پايان يابد. مساله ي تروريسم بايد به طور جدي مورد توجه قرار گيرد، چرا که اگر قرار باشد تروريسم در عراق ماندگار شود، اثرات منفي آن تنها به اين کشور ختم نمي شود و به ساير کشورهاي منطقه نيز منتقل خواهد شد.
حکيم در پاسخ به سوالي درباره حضور غير منتظره ي جورج بوش، رييس جمهور آمريکا در عراق در حالي که مقامات عراقي در اين خصوص در جريان نبودند، گفت: تا آنجا که ما مي دانيم بوش براي اطلاع از اوضاع عراق، بررسي وضعيت ارتش آمريکا در عراق و تبريک به عراق براي دولت دايم به اين کشور سفر کرده بود. وي در خصوص نقش و اهميت مجلس اعلاي عراق گفت: مجلس اعلاي عراق مجلس انتخاب و انتصاب است و جرياني در داخل مردم عراق که وارد انتخابات شده است.
هم چنين حسن کاظمي قمي، سفير ايران در بغداد و برخي از مسوولان عراقي در ديدار و گفت وگوها ميان متکي و حکيم حضور داشتند.

جمع کل زيان 17 شرکت دولتي در سال 83 بالغ بر 5هزار و 673 ميليارد و 483 ميليون ريال بوده است.
بر اساس آخرين گزارش ارزشيابي عملکرد و رتبه بندي شرکت هاي دولتي شرکت راه آهن جمهوري اسلامي ايران با هزار و 838 ميليارد و 130 ميليون ريال زيان 32/40 درصد از زيان 17 شرکت را داشته است.
پس از اين شرکت، شرکت مديريت منابع آب ايران با هزار و 18 ميليارد و 847 ميليون ريال 17/96 درصد از زيان شرکت هاي دولتي را به خود اختصاص داده است. همچنين شرکت پخش و پالايش فرآورده هاي نفتي ايران با 693 ميليارد و 854 ميليون ريال سومين شرکت زيان ده در ميان 17 شرکت است.
اين شرکت 12/23 درصد زيان شرکت هاي دولتي را در سال 83 داشته است.
گزارش فارس حاکي است در سال 83 پس از اين سه شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور، سازمان بيمه خدمات درماني، صندوق بيمه محصولات کشاورزي، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، سازمان خبرگزاري جمهوري اسلامي، شرکت توسعه و نگهداري اماکن ورزشي، شرکت عمران شهرهاي جديد شرکت پست، شرکت شهرک هاي صنعتي ايران، شرکت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل کشور، سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران، شرکت پالايش و پژوهش خون، سازمان چاپ و انتشار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان عمران و بهسازي شهري به ترتيب رتبه ساير شرکت هاي زيان ده را به خود اختصاص داده اند.کناره گيري رونالدو از تيم ملي برزيل
رونالدو، مهاجم تيم ملي فوتبال برزيل اعلام کرد که در صورت تداوم انتقادات رسانه ها از اضافه وزن وي، از تيم ملي کنار خواهد رفت.
به گزارش روزنامه مورگن پست، بعد از بازي نه چندان مطلوب برزيل مقابل کرواسي، شدت انتقادات عليه رونالدو، مهاجم اين تيم به دليل اضافه وزن روز به روز در حال افزايش است. وي به همين دليل در يک گفت و گوي راديويي عنوان کرده است که اگر رسانه ها دست از انتقاد برندارند، از تيم کنار خواهد رفت.
بر اساس اين گزارش، کارلوس آلبرترو پري يرا، سرمربي تيم ملي برزيل نيز به حمايت از او پرداخت و گفت: رونالدو در تيم ملي حفظ خواهد شد; اما بايد از لحاظ اضافه وزن خود را به شرايط بهتري برساند.
حمايت عجيب رونالدينيو از رونالدو :
رونالدو نمي تواند اضافه وزن خود را کاهش بدهد
رونالدينيو گائوچو، ستاره برزيلي و مدعي نخست گلزني در ترکيب اين تيم به سبکي زيرکانه از رونالدو، هم تيمي تحت فشار خود حمايت کرد.
رونالدينيو گفت: اضافه وزن رونالدو هيچ ارتباطي به من ندارد و اگر قرار باشد کسي در ترکيب بازي کرده و بدرخشد، بهانه هايي مثل چاقي يا تب و لرز به کار نمي آيد.
وي افزود: او دوست صميمي من است و هر کاري که از دستم بر بيايد برايش انجام خواهم داد; اما مساله اين است که رونالدو نمي تواند فقط 4 کيلوگرم وزن اضافه خود را کاهش بدهد. بدشانسي هاي او ممکن بود براي تک تک ما هم باشد و کسي مسوول زندگي ديگران نيست.
رونالدينيو گفت: حضور رونالدو در رئال مادريد باعث شد از درخشش در جام جهاني نيز محروم باشد. او براي شکستن رکورد گرد مولر آمده بود; اما در حسرت حضور در ترکيب ثابت برزيل است. به هر حال هر ستاره اي براي خود عمر محدودي دارد.

ابعاد تازه تري از موج انتقاد به رونالدو
اگرچه تيم ملي برزيل فقط يک بازي برگزار کرده است اما طرفداران تيم ملي اين کشور از عملکرد رونالدو رضايت ندارند .
در اين ارتباط نشريه آلماني اشپيگل نوشت: موج انتقاد نسبت به عملکرد و توان رونالدو هر روز ابعاد تازه تري به خود مي گيرد.
پيش از اين کارلوس آلبرتو پري يرا سرمربي تيم ملي فوتبال برزيل که از مهاجم خود دفاع مي کرد، اکنون او با تغيير لحن خود ، رونالدو را مورد انتقاد شديد قرار داده است.
پزشک تيم ملي فوتبال برزيل نيز بي انگيزگي رونالدو را مرتبط با مشکلات روحي وي ذکر مي کند. په له ستاره اسبق فوتبال برزيل و جهان نيز خواهان ملاحظه و گذشت نسبت به رونالدو که اکنون آماج حمله و انتقاد به خاطر نمايش بازي ضعيفي که از خود نشان داده، شده است. او مي گويد بااين وجود برزيل به رونالدو نياز دارد همانطور که او نيز از نظر روحي خواهان کمک دوستداران فوتبال برزيل است.

تيم ملي فوتبال ايران با شکست برابر تيم پرتغال وداع زود هنگامي را با هجدهمين دوره مسابقات فوتبال جام جهاني، داشت.
در واقع بايد گفت:
تيم ايران با دو شکست پي در پي بدترين نتيجه دوران حضور خوددر جام جهاني را به دست آورد و فوتبال ايران را با اشتباهات مردي چون برانکو تحقير کرد.
در اين ديدار کهدر ورزشگاه شهر فرانکفورت از گروه چهارم رقابتهاي جام جهاني 2006آلمان برگزار شد، تيم ملي فوتبال کشورمان با قبول شکست دو بر صفر از دور اين پيکارها حذف شد.
گل هاي تيم پرتغال را "دکو" در دقيقه 62و "کريستيانو رونالدو" در دقيقه 80از روي نقطه پنالتي به ثمر رساندند.
فريدون زندي ، رسول خطيبي و سهراب بختياري زاده به ترتيب به جاي" علي کريمي ، مهرزاد معدنچي و يحيي گل محمدي" براي تيم ايران در نيمه دوم به بازي فرا خوانده شدند.
جواد نکونام ، مهرزاد معدنچي ، حسين کعبي و يحيي گل محمدي از تيم ايران و پائولتا، دکو و کاستينيا از تيم پرتغال در اين مسابقه کارت زرد دريافت کردند.
تيم ايران در ديدار اول خود در مقابل مکزيک با نتيجه سه بر يک بازي را واگذار کرده بود و پرتغال هم با نتيجه يک بر صفر برابر آنگولا پيروز شده بود.
در اين گروه هم اکنون پس از انجام دو بازي ، تيم ملي پرتغال با کسب دو پيروزي و شش امتياز در صدر ايستاده و صعود خود را به مرحله دوم مسجل کرده است.
تيم هاي مکزيک با 4امتياز ، آنگولا با يک امتياز و ايران بدون امتياز در رده هاي دوم تا چهارم اين گروه قرار دارند.
تيم ملي فوتبال ايران در سومين ديدار خود در اين رقابت ها و در ديداري تشريفاتي روز چهارشنبه هفته جاري در ورزشگاه شهر لايپزيگ به مصاف تيم آنگولا مي رود.

تيم ملي فوتبال پرتغال با پيروزي 2بر يک مقابل ايران پس از 40سال به دور دوم مسابقات جام جهاني 2006آلمان صعود کرد.
به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس از فرانکفورت، در اين مسابقه "دکو" و "کريستيانو رونالدو" به ترتيب در دقايق 62و 80براي پرتغال گلزني کردند. پرتغال با پيروزي در اين مسابقه با کسب شش امتياز به دور بعد صعود کرد.
اين تيم در اولين مسابقه خود در جام جهاني آنگولا را يک بر صفر شکست داده بود.
ايران نيز پس از شکست 3بر يک مقابل مکزيک، با اين نتيجه بدون پيروزي از دور مسابقات جام جهاني 2006حذف شد.
پرتغال آخرين بار در سال 1966به دور دوم جام جهاني راه يافت و با درخشش "اوزه بيو" عنوان سوم را به خود اختصاص داد.
با وجود اين، پرتغالي ها همانند ديدار با آنگولا نتوانستند عملکرد هميشگي خود را به نمايش بگذارند و پس از شروعي خوب اجازه دادند حريف به بازي بازگردد.

موضع واشنگتن عليه ايران
نيويورک سان نوشت، وزير امور خارجه ي آمريکا اصلاحيه ي مورد حمايت يک سناتور جمهوري خواه براي يکي از قوانين اين کشور را به شکست کشاند; اين قانون آمريکا را به اتخاذ موضعي سخت تر در قبال ايران وادار مي کند.
به گزارش ايسنا، اين روزنامه آمريکايي افزود، اين اصلاحيه که توسط سناتور سنتروم - جمهوري خواه از ايالت پنسيلوانيا - ارايه شده و متمم قانوني تنظيم بودجه پنتاگون بود، محدوديت هاي موجود بر سرمايه گذاري بخش تجاري آمريکا در ايران را تدوين کرده است، 100 ميليون دلار را براي معارضان ايراني اختصاص داده است و 180 روز به رييس جمهور آمريکا وقت مي دهد که تصميم بگيرد آيا شرکت هاي خارجي که در ايران تجارت مي کنند، بايد از بازارهاي اصلي آمريکا محروم شوند يا خير.
اين اصلاحيه همچنين نقطه ي ضعفي را که به شرکت هاي تابعه ي شرکت هاي آمريکايي مانند هاليبرتون اجازه مي دهد معامله هايي را با ايران در بخش نفت داشته باشند، رفع کرده است.
اين گزارش ادامه داد، اما ابتکار سنتروم زماني که سناتور بيدن، دموکرات و از کميته ي روابط خارجي سناي آمريکا به کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه ي آمريکا تلفن کرد و نظر وي را درباره اصلاحات ياد شده خواست، شکست خورد.
اين گزارش ادامه داد، بيدن به سنا گفت: من امروز صبح با وزير امور خارجه صحبت کردم. اين مکالمه مرا مجاز مي کند که صراحتا بگويم دولت با اين اصلاحيه مخالف است. اين قابليت، انعطاف آن ها را در انجام آنچه مي خواهند انجام دهند، محدود مي کند.
در ادامه ي اين گزارش مي خوانيم، نامه اي از سوي جفري برگنر، دستيار وزارت امور خارجه ي آمريکا در امور قانونگذاري به دفتر سنتروم رسيد که در آن آمده بود، اصلاحيه ي اين سناتور توجه هماهنگ بين المللي را از فعاليت هاي هسته يي ايران منحرف مي کند و به ايجاد شکاف ميان آمريکا و شرکاي نزديک بين المللي اش منجر مي شود.
عصر روز پنج شنبه، اصلاحيه ي يادشده درباره ي ايران با 54 راي مخالف در برابر 45 راي موافق رد شد و تنها چهار سناتور دموکرات، به اعمال تحريم ها عليه ايران راي دادند. در همين حال، هر دو سناتور نيويورک يعني هيلاري کلينتون و چارلز شومر نيز به اين اصلاحيه راي منفي دادند.
در ادامه ي اين گزارش مي خوانيم، اين راي گيري که موجب رد اصلاحيه ي مذکور شد، در راستاي سياست متعادل تر و جديد کاخ سفيد در برابر ايران قابل تفسير است. اين راي گيري همچنين مي تواند نشانه ي راهبرد جديد دموکرات هاي جنگ طلب آمريکايي باشد.
در ادامه ي اين گزارش مي خوانيم، سنتروم گفت که از مخالفت وزارت امور خارجه با اصلاحيه اش متعجب نشده است، چرا که آن ها ماه هاست با آن مخالفت کرده اند، اما آنچه باعث تعجب وي شده است، مقاومت يکپارچه با اصلاحيه اش در سناي آمريکاست.
وي افزود: ما واقعا فکر مي کرديم که راي کافي داريم، اما دموکرات ها تصميم گرفته اند که وزارت امور خارجه (آمريکا) سياست خارجي را به آنها ديکته کند. بنابراين اين شبيه تلاشي هماهنگ است. شمار گسترده يي از جمهوري خواهان بودند که به اين اصلاحيه راي دادند و آن ها که مخالفش بودند، اعضاي کميته ي روابط خارجي سنا و همراه با وزارت امور خارجه بودند.
اين گزارش افزود، يک توضيح براي اين شکست، قانوني اين است که 100 ميليون دلاري که سنتروم براي مداخله در امور داخلي ايران اختصاص مي داد، از پولي برداشت مي شد که پنتاگون براي نبرد با شورشگري در عراق و بازسازي اين کشور اختصاص داده بود. يک توضيح ديگر هم اين است که اين اصلاحيه توسط کميته اي مناسب در سنا ارايه نشده است.

خيلي دوست داشتم در فرصتي که به دست آورده ام ،حتي الامکان به زواياي پنهاني اوکه در پس اين چهره آرام ومتينش غوغايي وجود داشت راه يابم واز رازهاي نهفته واسرار درونش آگاه شوم .هنرمندي که بيش از نيم قرن با کاراکترهاي گوناگون در فيلمهاي مختلف نقش آفريني کرده وهربار او را در شکلي تازه وطرحي نو تماشاکرده ولذت برده ايم.واقعيت اين است که نمي دانم چگونه مقدمه اي براي او بنويسم; مقدمه اي که در خور سال ها خدمت صادقانه وهنرمندانه اوهمراه با سلامت نفس واخلاقيات اوباشداو که رهرو تختي است واز سالمترين وپاکترين هنرمندان ارزشمند اين مرزوبوم مي باشد.آرام ومتين به پرحرفي هاي ما گوش داد وسوالات ما را پاسخگوشد با اميد اينکه شما هم چون ما از اين مصاحبه لذت ببريد آنراتقديم حضورتان مي کنيم .
بيوگرافي
استادروز6 آذر1313 در خانواده اي تحصيلکرده وبا فرهنگ متولد شده و که داراي 4 برادر و3 خواهر است . در باره کودکي خود مي گويد:پدرم براي تحصيل به آلمان رفته بود و پس از بازگشت به ايران با مادرم ازدواج کرد. او شيمي دان بود و در کارخانه هاي شيميايي ارتش مشغول به کار شد. من در پارچين ونزديکي تهران به دنيا آمدم و تحصيلات ابتدايي را در همان پارچين گذراندم و سپس در دانشگاه "هنرهاي دراماتيک "درس خواندم ،
"در دوران ابتدايي ، مدير مدرسه ما يک مناظره به نام "شتر و موتور"ترتيب داد که در آن من نقش شتر را ايفا کردم و همان مناظره باعث شد که پس از پايان سال تحصيلي و در تابستان ها، شروع به نوشتن نمايش نامه کنم.
يادم مي آيد که هميشه نمايش نامه هايي مي نوشتم که يک سردار فاتح پيروز از جنگ برمي گشت و حاکم ، دخترش را به او مي داد نقش اول سردار فاتح را هم ، هميشه خود م بازي مي کردم و اين.. نمايش ها را براي خانواده و همسايه ها اجرا مي کرديم وقتي به تهران آمديم چون پدرم نظامي بود،طبعا دوست داشت من در مدرسه نظام تحصيل کنم ، از اين رو به مدرسه نظام رفتم ، اما در همان سال اول ، از دانشکده افسري فرارکردم. آن زمان پدرم خارج از ايران بود و هنگامي که بازگشت ، درمقابل يک عمل انجام شده قرار گرفته بود. پس از آن به سربازي رفتم و پس از پايان خدمت ، دايي ام که با رئيس کارگزيني هنرهاي زيبا دوست بود و با توجه به علاقه اي که من در تائتر داشتم ، به من پيشنهاد داد که من در اين اداره مشغول به کار شوم. روزي که وارد عرصه هنر شدم وبه اداره هنرهاي دراماتيک رفتم دکتر مهدي فروغ تحصيلکرده تئاتر انگليس رئيس اين اداره بود که خيلي به اخلاقيات اهميت مي داد .به هر حال مشغول به کار شدم. اين اداره در همان سال; يعني سال1336 تاسيس شد و من همان سال هم; يعني زماني که23 ساله بودم ازدواج کردم. همسرم معلم بود وثمره ازدواجمان2 پسر و يک دختر است. پسر بزرگم نادر مشايخي ، آهنگ ساز است و رهبر ارکستر است. دخترم معلم است و به اتفاق همسرش در امريکا زندگي مي کنند و پسر کوچکم ، سام32 ساله است و چند فيلم کوتاه ساخته و در زمينه کامپيوتر هم فعاليت مي کند. 4 نوه دارم که سه تا از آن ها در خارج و يکي شان در ايران زندگي مي کنند
اولين حضور در سينما؟
اولين حضور من در يک فيلم کوتاه20 دقيقه اي بود، ساخته مرحوم "هژير داريوش "که به اتفاق "فخري خوروش "در آن بازي کردم ، سال1342 ابراهيم گلستان و فروغ فرخزاد که براي تماشاي نمايشنامه "مرده هاي بي کفن و دفن " اور "ژان پل سارتر" به کارگرداني بيژن سمندريان آمده بودند من ، پرويز فني زاده و محمدعلي کشاورز را براي بازي در فيلم "خشت و آينه " انتخاب کردند. جا دارد صحبتي هم از ابراهيم گلستان به ميان آورم ، او بهترين معلم بازيگري من در امر سينما بود. اگر اشتباه نکنم وي در حال حاضر در انگليس است. جالب اين که در فيلم "آبادان "که هنوز اکران نشده ، من پس از سال هاي سال با نوه او; يعني "ماني حقيقي "همبازي شدم که بسيار لذت بخش بود و تمامي خاطرات گذشته برايم زنده شد.
به ياد دارم آقاي گلستان براي اينکه بازي ما از حالت تئاتري در بيايد و سينمايي شود، 40 جلسه با ما تمرين کرد، در حقيقت اولين معلم من در سينما، ايشان بود. در سال1348 در فيلم "گاو" ساخته داريوش مهرجويي و "قيصر" به کارگرداني مسعود کيميايي بازي کردم. در اين مدت کمتر در کار تئاتر فعاليت داشتم. آخرين کار تئاتري من پيش از انقلاب نمايش "چيگاني طولاني " به کارگرداني جعفر والي بود. سال1352 هم "شازده احتجاب " نوشته هوشنگ گلشيري و "نفرين " به کارگرداني ناصر تقوايي را بازي کردم.
گسست بين دونسل در عرصه سينما به وضوح ديده مي شود علت خاصي براي آن تصور مي کنيد ؟
"ما يک اشکال داريم; زماني تنها به جوان ها توجه مي کنيم و زماني ديگر فقط به پيشکسوتان و افراد مسن. من مي گويم پير و جوان به هم نيازمندند و رابطه پير و جوان يک رابط مراد و مريدي است که البته جاي اين دو هم قابل تغيير است; يعني جوان مي تواند مراد باشد و پير، مريد. چرا وقتي در باره جوانان حرف مي زنيم انگار که از بالا به پايين نگاه مي کنيم . هر فيلمي که ساخته مي شود ممکن است همه نوع تيپ و سني در آن وجود داشته باشد، هم جوان و هم پير، اما اين صحيح نيست يک آدم20 يا 30 ساله را گريم کنند و به جاي يک آدم60 يا 70 ساله دربياورند. فکر مي کنم جوان گرايي و اين جور حرفها فقط شعارهاي تو خالي است ، هر کس بايد در جايگاه خودش قرار بگيرد و مورد احترام باشدمن در ميان اين جوانان دوستان بسياري دارم که حتي از فرزندان من هم کوچکترند.واما خاطره اي از استاد خوبم دکتر فروغ بگويم که بينهايت به اخلاقيات اهميت مي داد روزي در دفتر ايشان بودم ويکي از خانمهاي هنرمند آن دوره (پدرشان هم از همکلاسها ودوستان دکتر فروغ بود )گويا در حياط اداره با دوستانشان به صداي بلند صحبت مي کرديد ومي خنديد استاد از پنجره اتاقشان در طبقه دوم که به سمت حياط باز مي شد گفتند خانم فلاني يک هنرمند نه اينگونه مي خندد ونه اينگونه لبا س مي پوشد (آن خانم بلوز ودامن قرمز پوشيده بودند)اين خنده واين لباس در شان يک هنرمند تئاترنيست واين سخنان از زبان کسي در آمد که تحصيلکرده انگليس بود ومن با خود گفتم مگر اينجا پادگان است که اينقدر به پاي بازيگران مي پيچد وآن زمان به دليل سن کم متوجه عمق اين مطلب نشده بودم ولسي بعدها فهميدم که ايشان براي چه منظوري اينقدر به اخلاقيات اهميت مي دهند .به هرحال با اين حرف مي خواستم يادي بکنم از کسي که پايه گذار دانشکده هنرهاي دراماتيک بود واگر امروز زنده است خداوند طول عمرش دهد واگر هم نيست روحش شاد باد .الان که با شما صحبت مي کنم دوست دارم زمان به عقب برمي گشت تا من با شروع کارم به تک تک سخنان او گوش مي کردم وعمل مي کردم تا انسان موفقي مي شدم
در جواني واقعا آدم گاهي اوقات اشتباه مي کند .البته من امروز دنياي بهتري برا براي هنر پيش بيني مي کنم وهميشه هم سعي کردم آدم باشم .ما فهميديم که نمي دانيم ولي کساني هستند که مي دانند نمي دانند ولي ادعا دارند که مي داننددکتر وقتي براي ما صحبت مي کرد مي گفت الان که به روي سن مي رويد برايتان هورا مي کشند ودست مي زنند واين از محبت مردم است نه اينکه تو فکر کني خيلي بزرگ شده اي !! برخي از هنرمندان همينکه کمي شناخته مي شوند اين مساله را دليل برتري خود مي دانند در حالي که من هميشه حتي از بچگي ميديدم که يک خلافکار را هم در تلويزيون نشان مي دهند واو مشهور مي شود مي دانستم که اين دليل برتري وي نمي باشد .شايد دلايل تجربه وديدن پير در خشت خام براي دوران حضرت سعدي که کمتر کسي امکان تحصيلات بالا داشت صحيح وقابل باور بود اماامروزه که جوانان با علوم پيشرفته روز در دنيا بوسيله تکنولوژي هاي پيشرفته آشنا هستند وگاهي در برخي مسايل بسيار بهتر وبيشتر از ما آگاه هستند ونوه 10 ساله من هم شايد گاهي اوقات بيشتر از من بداند .چون ما در سن او تيله بازي مي کرديم واو امروز با کامپيوتر انواع بازيهاي پيشرفته وسخت را انجام مي دهد .
الگوهاي هنري شما چه کساني بودند وچند ساعت در روز کار مي کرديد ؟
"در تاتئر مرحوم گرمسيري ، مرحوم زاهد و مرحوم محتشم و در سينما مارلون براندو، رابرت دنيرو و آلپاچينو. در جواني به واليبال ، فوتبال ، کوهنوردي و ماهيگيري مي پرداختم ، اما در حال حاضر فقط پياده روي و گاهي هم کوه پيمايي مي کنم. الگوي ورزشي من هم "جهان پهلوان تختي "است. وقتي که ما جوان بوديم بيشتر پيس هاي تلويزيون را زنده کارمي کرديم ودر روز دو تا سه نمايشنامه را در سالن تمرين مي کرديم وهر هفته هم يک نمايش 45 دقيقه اي به صورت زنده اجرا مي رفتيم واستراحت برايمان معنا نداشت يادم مي آيد در يکي از برنامه ها جواني که با يکي دوتا کار کمي چهره اش شناخته تر شده بود وخود را مشهور احساس مي کرد زمان اجرا اصرار داشت که در تيتراژنام اوقبل از همه بايد نوشته شودودکتر مخالف اين مساله بود .دکتر فروغ هميشه به نفس هنر فکر مي کرد ومخالف مسايل حاشيه اي بود .من هم اعتقاد دارم در يک کار گروهي که همه دست به دست مي دهند تا کار بر طبق اصول وصحيح پيش برود نبايد فقط به برخي نامها تکيه کرد واز زحمات ديگر اعضا گروه چشم پوشيد .حتي اگر اين مساله از غرب هم آمده بود که افراد مشهور نامشان اول نوشته شود فرهنگ اشتباهي بود که من با آن مخالف بودم در پشت دوربين وپشت پرده همه يکسان هستند وهمه دست به دست هم مي دهند تا کار بهتر شود استيلاوينسکي گفته است (نقش بزرگ وکوچک معناندارد )مثلا من خودم در خانه اي روي آب نقش کوتاهي داشتم که خودم از آن راضي بودم ولي بودند کساني که مي گفتند چرا اين نقش کوتاه را قبول کردي ؟چرايک سکانس بازي کردي ؟آندره ژيد مي گويد :عظمت در نگاه توست نه در آنچه به آن مي نگري
امروزه يک دلال وکار چاق کن همه فن حريف سوار بر ماشين بنز مدل بالا يش از همه انتظار احترام دارد در حالي که فرد منفوري است .ولي آ يايک کارگر شهرداري محترم وزحمتکش که من هم در قبل وهم در بعد از انقلاب نقشش را بازي کردم محترم نيست ؟به نظر من او به تمام اين افراد تازه به دوران رسيده وخود بزرگ بين ارجحيت دارد به قول سعدي بزرگ (خاک شو بيش از اينکه در خاک شوي ) الان جوانان بسيار بسيار توانايي چه دختر خانم چه آقاپسر در عرصه هاي گوناگون مخصوصا در تئاتر داريم که تحصيلکرده هاي دانشگاه هستند ولي متاسفانه به خوبي از وجودشان استفاده نمي شود اما کساني که بر ورويي دارند وهنرمند که هيچ حتي فاقد تحصيلات هستند از وجودشان مرتب استفاده مي شود واغلب آنها براي يافتن شهرت هاي کاذب وگذرا به اين عرصه وارد شده اند ووهيچ احساس مسئوليت وتعهد کاري ندارند وکساني که واقعا حقشان حضور در اين عرصه است نه پول ونه پارتي داشتند وعقب مانده اند .آيا باز هم بايد بگويم !!
شما چقدربه موسيقي علاقه داشتيد که فرزندتان رشته موسيقي را انتخاب کرد؟
من عاشق موسيقي سنتي هستم ;البته کارهاي اساتيدي چون استاد بنان ، ايرج واکبر گلپايگاني (که ايشان همکلاس من بودند) وخواننده هاي درجه يک وبزرگي بودند وهستندودر عرصه موسيقي پاپ هم خواننده اي که هم خودش را وهم هنرش را دوست دارم وسالهاست با او دوست هستم محمدنوري است والبته من کارهاي جمشيدشيباني،حميد قنبري ،مرتضي احمدي عزيز( که سالهاست در راديو از اساتيد وبهترين هنرمندان مي باشد هم لذت مي برم) من وخانمم هردو به موسيقي علاقه داريم . به همين خاطر پسرم (نادر) را تشويق کردم کرد تا در زمينه موسيقي فعاليت کند و تحصيلاتش را در اين مقطع ادامه دهد.پسرم نادر 4 سالش بود که آهنگهاي بتهون را مي شناخت ودر عالم کودکي هم عاشق موسيقي بود ما هيچ اجباري براي انتخاب او نکرديم وحتي من دوست نداشتم او يان راه را برود وروز ي که اصرار کرد به اوگفتم برو ولي يادت باشد درهرمحفلي نروي ونبينم به محافلي بروي که ديگران چرت بزنند وتو ساز بزني اين کار در شان ما نيست والبته در موفقيت او استادمصطفي پورتراب بسيار موثر بودونادر را مثل فرزندش دوست مي داشت وهنوز هم مي گويد من نادر را در همان سنين نوجواني مي بينم .نادر به اتريش رفت و27 سال آهنگسازي ورهبري ارکسترکردوالان هم رهبر ارکستر سمفونيک تهران است (البته اگر حاسدان بگذارند )
پس از انقلاب چه کرديد، تئاتر را کنار گذاشتيد؟
بعد از انقلاب مسووليت اداره تئاتر را به من واگذار کردند. آن زمان اسم تالار 25 شهريور را تغيير دادند. مرحوم آقاي رهبر در مقاله يي نوشتند "25 شهريور به چه مناسبت ، اينجا محله سنگلجه ". به همين دليل اسم آن تالار را به سنگلج تغيير نام دادند، من مدت18 ماه مسووليت اداره تئاتر را برعهده داشتم. پس از آن به دليل نبود ذوق و شوق دوران جواني ،خودم را بازنشسته کردم که همزمان با من19 نفر از بچه هاي تئاتر نيز اين کار را کردند. بعد با هم به کار سينما روي آورديم تا امروز. البته در اين مدت در دو تئاتر تلويزيوني به نام "سبز در پاييز" به کارگرداني آقاي فرهودي و "سنگ فرش خيس " ساخته هادي مرزبان بازي کردم.
آقاي مشايخي مدتي است که حضورتان در سينما کم رنگ شده است ، اين دليل خاصي دارد؟
من در اين سال ها در فيلم توقيف شده "آبادان " ساخته ماني حقيقي ، "شمعي در باد" و "يه بوس کوچولو" بازي کرده ام ، وبرخي مواقع فيلم ها و نقش هاي پيشنهادي را دوست ندارم. اما فيلم "يه بوس کوچولو" که پارسال فيلمبرداري شد و بازيگراني چون آقاي کيانيان ، خانم ها خوروش و معتمدآريا و... بازي داشتند مرا سرحال آورد و به من اميدواري داد تا با جديت در اين فيلم ايفاي نقش کنم و شخصيت "شبلي" کاراکتر اين فيلم تا حدود زيادي نزديک به خود من است .ومن وجوه مشترک زيادي با او داشتم
کدام يک از کاراکترهايي را که بازي کرديد بيشتر دوست داريد وآيا نام شخصيتهايي را که بازي کرديد به ياد داريد ؟
شخصيتم درفيلم سينمايي "يه بوس کوچولو" را بسيار دوست دارم. همينطور کمال الملک و سوته دلان را چرا که بخشي از خصايا ي اخلاقي آن نقش ها به شخصيتم نزديک بود. من با تمام کارهايم ارتباط برقرار مي کنم و وجود خودم را بر روي نقشم مي گذارم ، حتي اگر با شخصيت من180 درجه تفاوت داشته باشد بنابراين همه کارهايم را دوست دارم. ونام بعضي از کاراکترها از جمله خان دايي قيصر،حبيب سوته دلان،محمدغفاري کمال الملک ، رضاي هزار دستان ،شبلي يه بوس کوچولو و....
بازي شما در هزاردستان ،براي هميشه در خاطره ها ماندگار شد لطفا در اين مورد صحبت بفرماييد؟
روزي که مرحوم حاتمي نقش رضا تفنگچي و رضا خوشنويس را به من پيشنهاد کرد بخاطر شناختي که از ايشان داشتم پذيرفتم. يک دوگانگي شخصيت در نقش من وجود داشت ، اين دوگانگي در همه انسان ها وجود دارد در ابتدا رضا مي خواست آدم هاي خائن را ترور کند که يک دفعه تغيير مي کند و مي رود به دنبال عرفان. آقاي حاتمي چون اين روحيه را در من مي شناخت اين نقش را به من پيشنهاد کرد. ومن هم براي ايشان خيلي ارزش قايل بودم چون کارهايش دلي و از روي عشق بود.
آيا بعد از بازي در سينما تصميم گرفتيد بازيگري در اين عرصه راجايگزين صحنه کنيد؟
- نه به هيچوجه ... چون فکر مي کردم که در کنار کار بازي در صحنه، مي شود گهگاه گريزي هم به چند فيلم خوب زد ... البته چند سالي وقفه در کار سينما داشتم ... فکر مي کنم سال 1347 بود که داريوش مهرجوئي به ايران آمد و تصميم به ساختن فيلم گاو گرفت. نقشي در اين فيلم به من پيشنهاد شد، که ابتدا برايم جالب نبود ولي مهرجوئي مرا قانع کرد که مي توان با بازي خوب جلوه اي به يک نقش بي رنگ داد. البته بازي در اين سه فيلم هيچ کدام برايم حکم يک حرفه مستقل و جدا از تئاتر را نداشتند. تا اينکه در سال 1348 رسما استعفا دادم و آنگاه بلافاصله با فيلم قيصر مسعود کيميائي به طور جدي وارد کار سينما شدم. از آن پس حرکت برعکس شد و در کنار سينما، گاهي هم گريزي به چند تئاتر خوب مي زدم.

بندرعباس - خبرنگار آفرينش
استمرار خشکسالي هاي چند ساله اخير کشاورزي و دامپروري استان هرمزگان ، اين استان را با خطر انقراض رو به رو ساخته است . محمد آشوري نماينده مردم شهرستان هاي بندرعباس ، قشم و حاجي آباد در مجلس شوراي اسلامي افزود : نگراني از نابودي کشاورزي و دامپروري هرمزگان همچنان ادامه دارد و ...
ادامه...
 
 
 
 

اروميه - خبرنگارآفرينش
نوشيدن يک تا سه فنجان قهوه در طول روز مي تواند به سلامت قلب زنان يائسه کمک کند.
بر اساس يک پژوهش جديد که توسط پژوهشگران دانشگاه اسلو در نروژ انجام شده ، زنان يائسه اي که دست کم روزي يک تاسه فنجان قهوه مي نوشند ، کمتر از ساير زنان در اين گروه سني ، به مرگ قلبي يا مرگ ناشي از ديگر بيماري هاي التهابي غير سرطاني دچار مي شوند.
براي انجام اين تحقيق محققان 27 هزار و 312 زن يائسه را مورد بررسي قرار دادند. اين بررسي که 15 سال به طول انجاميد زماني آغاز شد که زنان مورد مطالعه بين 55 تا 69 سال داشته و هيچ کدام به بيماري هاي قلبي ، ديابت و سرطان ( به جز» سرطان پوست ) مبتلا نبودند.
آنها با پاسخ دادن به يک پرسشنامه که داراي 127 سوال بود عادت هاي زندگي خود را درباره نوشيدن قهوه، سيگارکشيدن ، مصرف الکل، ورزش و رژيم غذايي مشخص کردند .
در طول دوره 15ساله پژوهش هزار و 411 نفر به دليل بيماري هاي قلبي ، هزار و 733 نفر به دليل سرطان و هزار و 211 نفر هم از ساير بيماري هاي فوت کردند
دانشمندان دريافتند که ميزان مرگ ناشي از بيماري هاي قلبي يا ديگر بيماري هاي غير سرطاني در زناني که در هنگام آغاز پژوهش عادت به نوشيدن يک تا سه فنجان قهوه درروز را داشتند ، کمتر از سايرين بود.
اين پژوهش حاکي از آن است که ميزان مرگ و مير ناشي از بيماري هاي قلبي دراين زنان به ميزان 24 درصد و مرگ ناشي از ديگر بيماري هاي غير سرطاني 28 درصد کاهش يافته بود.
اما مرگ ناشي از انواع سرطان ها ارتباطي با مصرف قهوه نداشت .
دکتر اندرسن از پژوهشگران بخش تغديه دانشگاه اسلو مي گويد: اگر قهوه علت اين پيامدها باشد نتايج پژوهش بسيار قابل ملاحظه خواهد بود چرا که قهوه دومين نوشيدني پر مصرف در سراسر دنياست .
دکتر اندرسن و همکارانش مي گويند : قهوه يکي از اصلي ترين منابع آنتي اکسيداني در رژيم غذايي افراد است و ممکن است بتواند در برابر بيماري هاي قلبي و التهابي از انسان محافظت کند. اين پژوهشگران البته تاکيد دارند که اين يافته ها بايد با احتياط تفسير شوند آنها مي گويند : اين پژوهش به اين معنا نيست که نوشيدن قهوه به تنهايي عامل چنين پيامدهايي است اين يافته ها همچنين ميزان سطوح آنتي اکسيدان را در قهوه مورد استفاده اين زنان نشان نمي دهد. اين دانشمندان در پايان اضافه مي کنند : ننايج پژوهش هايشان با اين امر که نوشيدن روزانه يک تا سه فنجان قهوه مي تواند آمار مرگ و مير ناشي از بيماري هاي قلبي عروقي و بيماري هاي التهابي غير سرطاني در زنان يائسه را کاهش دهد همخواني دارد.
پيش از اين درباره اثرات قهوه و ماده موثر اصلي آن يعني کافئين که در چاي هم وجود دارد بررسي هاي زيادي انجام شده و در مورد اثر آن بر بيماري هاي قلبي عروقي ابهاماتي وجود داشته است.
تحقيقاتي در گذشته نشان داده بود که قهوه مي تواند به کاهش انعطاف پذيري عروق مربوط باشد.
کاهش انعطاف پذيري عروق يکي از عوامل خطر زاي ابتلا به بيماري قلبي است.


رجينا و رتينا ساليناس دوقلوهاي 10 ماهه به هم چسبيده آمريکايي در طي يک عمل جراحي موفقيت آميز از هم جدا شدند.
 
 
 

 

طي مبادلات روز شنبه بورس، شاخص کل با 3/1 واحد کاهش به 9567/5 رسيد.
افست 2 316 138,16
بانک کارآفرين 2 44 248,2
سموم علف کش 2 213 884,10
کمک فنر ايندامين 36.1 36 697,2
بهنوش 05.1 107 362,10
تولي پرس 97.0 72 599,7
پتروشيمي آبادان 29.0 28 950,9
بانک پارسيان 13.0 2 548,1
پتروشيمي اراک 10.0 10 650,10
نفت بهران 02.0 3 900,13
هپکو 07.0- 1- 499,1
نفت پارس 12.0- 16- 610,13
توسعه صنايع بهشهر 13.0- 2- 492,1
کاغذ سازي کاوه 17.0- 5- 020,3
لاستيک دنا 28.0- 7- 541,2
ايران خودرو ديزل 47.0- 19- 094,4
سايپا 68.0- 31- 557,4
قند پيرانشهر 89.0- 33- 700,3
ايران خودرو 93.0- 33- 520,3
کالسيمين 09.1- 315- 506,28


اين نسخه 4522 بار ديده شده است

شیدراوی - نرم افزار ایجاد نشریه الکترونیکی و نشر الکترونیک

 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
تست