جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/03/31 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2510


متکي در باکو:
هرگونه پيش شرط تاثير منفي بر مذاکرات دارد


تاکيد وزراي دادگستري ايران، عربستان و سودان بر حفظ حقوق مسلمان
کريمي راد: قدرتهاي بزرگ « شنيدن» را هم ياد بگيرند


رئيس سازمان قضايي نيروهاي مسلح:
دادگاه پرونده سقوط 130-C در روزهاي آينده برگزار مي شود

کارت ورود به جلسه داوطلبان رشته هاي غير پزشکي در روز هاي 11 الي 14 تير ماه سال جاري و همچنين کارت ورود به جلسه رشته هاي پزشکي در روز هاي 27 الي 29 تير ماه توزيع مي شود .
به گزارش خبر نگار آفرينش در آزمون سراسري امسال تغيير عمده اي درضرايب دروس و ضوابط اصلي آن لحاظ نشده است و آزمون امسال بدون تغيير برگزار مي شود.
گفتني است آزمون شماره يک رشته هاي غير پزشکي ، روز هاي پنج شنبه و جمعه 15و 16 تير ماه و آزمون شماره 2 رشته هاي علوم پزشکي رو جمعه 30 تير ماه 1385 برگزار مي شود .
اين گزارش مي آفزايد ، آزمون سراسري سال 1385 دانشگاه آزا د اسلامي فقط در سيستم نظام جديد آموزش و پرورش انجام مي شود و داوطلباني که داراي ديپلم کامل نظام قديم متوسطه مي باشند در صورت شرکت در اين آزمون بايد به سوالات نظام جديد پاسخ دهند . نشاني دقيق محل برگزاري آزمون داوطلبان در هنگام دريافت کارت ورود به جلسه به اطلاع داوطلبان خواهد رسيد .
داوطلبان براي دريافت کار ت ورود به جلسه بايد شخصا با در دست داشتن رسيد پستي سفارشي مربوط ارسال مدارک و شناسنامه عکس دار به محل ها توزيع کارت مراجعه نمايند زيرا کارت ورود به جلسه فقط به شخص داوطلب و در قبال اثر انگشت وي در پشت کار ت داده مي شود .
لازم به ذکر است محل دريافت کارت ورود به جلسه و برگزاري هريک از آزمون هاي شماره يک و شماره دو با توجه به رشته و شهر انتخابي اول آزمون در شهري که واحد دانشگاهي مربوط به آن رشته / شهر در آن مستقر است خواهد بود .
در آزمون سراسري دانشگاه آزاد اسلامي نزديک به يک ميليون داوطلب شرکت کرده اند که در تير ماه 1385به رقابت خواهند پرداخت .
مواد امتحاني کليه گروه ها شامل دو بخش دروس عمومي و دروس تخصصي است .مواد امتحاني گروه زبان هاي خارجه منحصرا شامل دروس عمومي خواهد بود .
براي درس بينش ديني و زبان خارجه عمومي سوالات به انتخاب داوطلب و در سطح ديپلم متوسطه ارائه خواهد شد .
گزينش علمي دانشگاه آزاد اسلامي با توجه به نمره کل و نمره تراز دروس تخصصي داوطلب در رشته هاي انتخابي به شرح زير انجام مي گردد :
پس از برگزاري آزمون پاسخنامه هاي داوطلبان به وسيله دستگاه هاي علامت خوان قرائت شده و نمرات خام هريک از دروس محاسبه مي شود .
نمرات خام هر درس بر منحني طبيعي نمرات داوطلبان منطبق شده و نمرات تراز هر درس تعيين مي شود .
نمره تراز دروس تخصصي و دروس عمومي در هر زير مجموعه با توجه به ضرايب دروس محاسبه مي گردد.
نمره کل داوطلب بر اساس مجموع 2 سوم نمره تراز دروس تخصصي و يک سوم نمره تراز دروس عمومي محاسبه و تعيين مي شود .
رتبه داوطلبان در شهر / رشته انتخابي اول به ترتيب از نمره کل بالا به پايين معين مي شود .از بين داوطلباني که حد نصاب لازم در نمره کل و نمره تراز دروس تخصصي را کسب نموده اند با در نظر گرفتن اولويت نمره کل و به تعداد ظرفيت رشته و/ شهرهاي انتخاب اول آنها گزينش انجام مي گيرد .
رتبه داوطلباني که در انتخاب اول خود پذيرفته نشده اند در هر يک از رشته /شهر هاي انتخابي داوطلب به ترتيب نمره کل از بالا به پايين معيين مي شود .از بين دا وطلباني که حد نصاب لازم در نمره کل و نمره تراز دروس تخصصي را کسب نموده اند با در نظر گرفتن اولويت نمره کل و به تعداد ظرفيت باقيمانده گزينش انتخاب هاي دوم تا ششم انجام مي شود . کنکور سراسري دانشگاه آزاد اسلامي همانند سالهاي گذشته تمام تدابير لازم حفاظتي و امنيتي به منظور برگزاري سالم آزمون سراسري که در تير ماه سال جاري برگزار مي شود، انديشيده شده است.
با حضور نمايندگان وزارت علوم، سازمان سنجش و دانشگاه آزاد اسلامي و تصويب قانون در کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي با متخلفان در برگزاري کنکور، برخورد جدي و قانوني مي شود.

حضرت آيت الله خامنه اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي، صبح روز سه شنبه در ديدار آقاي سيد عبدالعزيز حکيم، رييس مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق، با اشاره به نقش خاندان حکيم در عراق و رنج و مشقت هاي فراوان آنان در دوران رژيم بعثي صدام، تلاش ها و مجاهدت هاي شهيد آيت الله حکيم را يادآور شدند و افزودند: نقش مجلس اعلاي انقلاب اسلامي و آقاي سيد عبدالعزيز حکيم در تحولات چند سال اخير عراق بسيار هوشمندانه و همراه با تدبير بوده است که ادامه ي اين روند به نفع مردم عراق خواهد بود.
به گزارش ايسنا، ايشان با ابراز خرسندي از تشکيل دولت مردمي در عراق و شکل گيري نهادهاي قانوني، خاطرنشان کردند: شکل گيري روند موجود در عراق از الطاف الهي و يکي از کارهاي بزرگ در تاريخ اين کشور بوده است.
رهبر انقلاب اسلامي، با تجليل از نقش مدبرانه مرجعيت در عراق، لزوم حفظ يکپارچگي ميان اقوام و مذاهب مختلف را يادآور شدند و افزودند: مشکلات امنيتي کنوني در عراق تنها با خروج اشغال گران و سپرده شدن کامل مسائل امنيتي به دولت و مردم عراق حل خواهد شد.
آقاي حکيم رييس مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق نيز در اين ديدار ضمن قدرداني از حمايت هاي مردم و دولت ايران از مردم عراق، گزارشي از آخرين وضعيت اين کشور ارايه کرد و گفت: مردم عراق با وجود همه مشکلات اقتصادي و امنيتي، مقاوم و پايدار در صحنه هاي مختلف حضور دارند و مشارکت گسترده ي مردم اين کشور در انتخابات اخير نشان از درک بالاي سياسي و خواست مردم براي به دست گرفتن سرنوشت سياسي خود است.
وي ارتباط اقوام و مذاهب مختلف و يکپارچگي آنان در عراق را خوب ارزيابي کرد و افزود: به رغم همه مشکلات، مراحل دهگانه سياسي براي تشکيل نهادهاي قانوني و استقرار دولت در عراق با موفقيت انجام شده و اکنون، دولت و مجلس کار خود را به صورت جدي شروع کرده اند.

خبرگزاري فرانسه به نقل از ديپلمات ها نوشت: خاوير سولانا به ايران گفته است که کشورهاي 5+1 تا 29 ژوئن منتظر پاسخ تهران به پيشنهاد هسته يي هستند.
به گزارش ايسنا، يک ديپلمات ارشد اروپايي که نامي از وي برده نشد به اين خبرگزاري فرانسوي گفت، 29 ژوئن ( وقتي وزراي خارجه ي جي هشت در مسکو ديدار مي کنند) کم و بيش يک مهلت نهايي است.
اين ديپلمات ارشد افزود، سولانا اين مهلت نهايي غير رسمي را زماني که بسته ي مشوق هاي هسته يي را به تهران ارايه کرده براي ايرانيان اعلام کرده است.
وي افزود: سولانا گفت آن مهلت نهايي براي پاسخگويي به پيشنهاد قدرت هاي جهان بود.
يک ديپلمات ديگر نيز که خواست نامش فاش نشود، گفت: زمان قابل انعطاف باقي مانده; زيرا هدف رسيدن پاسخي مثبت از سوي ايران است.
وي افزود: اگر آن ها خواهان اندک زمان بيشتري شوند، مطمئنم که اين زمان را به آن ها خواهيم داد.
اين گزارش به نقل از ديپلمات سوم نوشت: اگر من جاي ايرانيان بودم، جواب را در اول ژوئيه به آن ها مي دادم. در مذاکرات شما چنين محدوديت هاي زماني را نمي پذيريد.
اما يک ديپلمات غربي گفت: ما منتظر جواب پيش از نشست 29 ژوئن هستيم.
اين ديپلمات ادامه داد، سولانا سعي مي کرد که نشستي را قبل از اين زمان با علي لاريجاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران هماهنگ کند.
در ادامه ي اين گزارش، يک ديپلمات نزديک به مذاکرات گفت: نشست ميان سولانا و لاريجاني براي هفته ي آخر لغو شد; زيرا آن طور که گزارش شده شرايط جسمي لاريجاني براي سفر مناسب نبوده است و آن ها تلفني با هم گفت و گو کردند.
يک ديپلمات غربي درباره پاسخ ايران به بسته ي هسته يي گفت : ما منتظر جواب نسبي بدون تعليق کامل (غني سازي) هستيم، اين آنچنان خوب نخواهد بود.
به گفته ي ديپلمات هاي اروپايي، زمان بندي ديپلماسي به اين موضوع وابسته خواهد بود که ايران چه گونه جوابي خواهد داد و چقدر در را باز نگه مي دارد. تهران پافشاري کرد که هيچ مهلت نهايي برايش تعيين نشده است.


تير سياست برپيکر صنعت
صنعت ايران ، بسان پيکري است که تيرهاي متعددي بر آن نشسته و زمين گيرش کرده است : تير بهره هاي بالاي بانکي از يک سو ، تعرفه ها از سوي ديگر ، تير قاچاق از زاويه اي متفاوت ، تير قانون کار از کماني ديگر ، تير قاچاق از زاويه اي متفاوت ، تير عدم ثبات قوانين و ... همه و همه باعث شده اند صنعت در کشور ما ، آنگونه که شايسته است رشد نيابد و دست کم در حد کشورهاي همساني چون ترکيه نباشد .
هر چند هر کدام از تيرها پيش گفته ، زخم هاي عميقي بر پيکر صنعت ايران وارد ساخته اند ولي شايد بتوان گفت کاري ترين تيري که بر اين پيکر نواخته شده و بيش از بقيه ، رنجش داده ، استيلاي مديريت سياسي بر مجموعه هاي صنعتي است . اين مسئله نيز باعث شده است ، صنعت ايران ، سياست زده باشد و اين سياست زدگي ، چون سمي مهلک ، در رگ هاي و مويرگ هاي صنعت جريان يابد و تا واحدهاي کوچک توليدي نيز سرايت کند .
البته ، سياست زدگي ، معضلي است که فقط ناظر به بخش صنعت نيست ، بلکه اگر نيک بنگريم در خواهيم يافت که ساير حوزه ها در عرضه ها نيز از اين آفت مصون نيستند .
با اين حال ، از آنجا که در ساحت صنعت ، پديده اي به نام اقتصاد نيز حضور غيرقابل انفکاک دارد ، سياست بازان ، علاقه مضاعفي براي مانور و حضور در صنعت دارند .
بر اين اساس ، بسياري از مديريت هاي شکل گرفته در عرصه صنعت ، نه بر اساس شايستگي هاي فردي مديران و توانمندي هايشان در مديريت صنعتي که بر مبناي وابستگي هاي سياسي و جناحي هستند .
بنابراين ، طبيعي است که چنين مديراني ، براي حفظ جايگاه ، خويش ، دغدغه چنداني براي ارتقاي بهره وري ، افزايش سطح کمي و کيفي توليدات ، کارآفريني ، صادرات ، مديريت هزينه و ... نداشته باشند و به جاي اين عوامل به فاکتورهايي چون ارتباط با منابع سياسي قدرت، لابي گري هاي جناحي ، کمک هاي مالي به جريان هاي سياسي و ... بينديشند .
در چنين وضعيتي ، معدود مديراني که فارغ از تعلقات سياسي و جناحي ، صرفا به صنعتگري مي پردازند ، در گذشت زمان به کنج غربت مي روند ، تقديرها متوجه مديران سياست زده مي شود و اعتبارات به سمت واحدهاي صنعتي - سياسي مي رود و بدين ترتيب ، عقب ماندگي صنعتي ، شکل مي گيرد .
متاسفانه ، بايد گفت نگاه سياسي به صنعت ، چون معيارها و ملاک هايي غير از نگاه تخصصي و صنعتي به اين مقوله دارد ، از درک قدر و منزلت مديران صنعتي عاجز است و لذا ، بي آنکه به کارنامه هاي صنعتي آنان بنگرد ، به سهولت ، آنها را کنار مي نهد تا جا ، براي سياست بازاني که لباس صنعتگر پوشيده اند ، باز شود .
حکمفرمايي نگاه سياسي بر عرصه هاي صنعتي ، باعث مي شود اين واقعيت ناديده گرفته شود که تربيت يک مدير صنعتي ، زمان و هزينه هاي فراواني را مستغرق ساخته است و بنابراين عدم توجه به اينکه مديران واقعي ، سرمايه هاي اصلي هستند ، امري طبيعي به شمار مي رود .
نمونه بارز اين موضوع را مي توان در صنعت خوروسازي کشور - که رانت بسياري در آن نهفته است - سراغ گرفت و به فعل و انفعالات اخير مديريتي در اين حوزه اشاره کرد که در آنها ، به سهولت مي توان غلبه نگاه سياسي بر ارزش هاي صنعتي را دريافت و سر به تاسف تکان داد .
بي گمان ، دولت نهم که با شعار بهبود سطح معيشتي مردم بر سر کار آمده است ، نمي تواند با استمرار سياست زدگي موجود بر ساحت صنعت ، به هدف اعلامي خويش برسد .
بنابراين ، توجه اکيد نوشتار حاضر آن است که رئيس جمهور به عنوان مسئول اصلي در مقابل مردم ، از مديراني که کارنامه شان درخشان است شخصا حمايت کند و نگذارد برخي ندانم کاري هاي صورت گرفته توسط مجموعه هاي تحت مديريت وي ، صنعت و مديران موفق صنعتي را قرباني سياست و مديران سياست زده کند .

فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ گفت: نگاه ويژه اي به خوابگاه هاي دانشجويي داريم و در کنار اجراي طرح "پيشگيري از آسيب و جرم" نياز است تا در برخي از مناطق به لحاظ شرايط ويژه محيطي حضور پليس بيشتر احساس شود.
به گزارش مهر، سردار مرتضي طلايي در حاشيه بازديد از خوابگاه دخترانه دانشگاه صنعتي شريف در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با بررسي نظريات دانشجويان خوابگاه طرشت 2 دانشگاه صنعتي شريف در خصوص عواملي که ايجاد احساس عدم امنيت در آنها کرده است مقرر شد که ظرف 48 ساعت آتي يک ايستگاه پليس درمسير تردد دانشجويان از دانشگاه به خوابگاه مستقر شود و به طور اختصاصي مسئوليت امنيت مسير تردد دانشجويان را بر عهده گيرد.
سردار "طلايي" از معرفي نماينده ثابتي از طرف نيروي انتظامي به معاونت دانشجويي و فرهنگي دانشگاه صنعتي شريف خبر داد و اظهار داشت: دانشجويان و مسئولين دانشگاه مي توانند مشکلات و نقطه نظرات خود را با اين نماينده در ميان بگذارند و در خصوص روشنايي مسير تردد دانشجويان هر چند که در حوزه مسئوليت نيروي انتظامي نيست با مسئولين مربوطه آن هماهنگ خواهد شد تا زمينه هاي آسايش دانشجويان فراهم شود.
فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ گفت: اگر دانشگاه هاي ديگر هم مشکل امنيتي در اطراف خوابگاه يا دانشگاه خود دارند موضوع را در ميان بگذارند تا شخصا به آنجا مراجعه کنم و در جريان نقطه نظرات دانشجويان و مسئولين اين دانشگاهها قرار گيرم.
وي در توصيف رابطه "پليس و دانشگاه" اظهار داشت: اگر اغراق نباشد دوران 5 ساله گذشته نيروي انتظامي از بهترين دوران وجود تعامل بين پليس و مردم به صورت عام و پليس و دانشجو به صورت خاص بوده است. دوران اعتمادسازي بين پليس و دانشجو سپري شده است و دوران بکارگيري اين اعتماد فرا رسيده است.
فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ در پاسخ به اين سوال که آيا نيروي انتظامي در جريان اعتراضات اخير کوي دانشگاه تهران وارد اقدام عملياتي شد يا نه، اظهار داشت: در يکي از شب هاي اول خرداد بالاي 10 هزار دانشجوي کوي دانشگاه تهران در اتاق هاي خود بودند و اطمينان داشتند که پليس حافظ امنيت آنها است و فقط 30 تا 40 نفر بودند که اين کارها را مي کردند.
وي اضافه کرد: اطمينان مي دهم که اعتماد دانشجو به پليس نه تنها کم نشده بلکه روز به روز هم بيشتر مي شود، چرا که پليس براي جامعه و دانشجو اعتبار و احترام ويژه اي قائل است و دانشجو را به عنوان سرمايه کشور و نماد جامعه با فکر مي داند. به طور قاطع عرض مي کنم که فضاي تعامل و اعتماد متقابل بين پليس و دانشجو در بهترين وجه ممکن است و امروز به اين شرايط افتخار مي کنيم.

جواد نکونام هافبک تيم ملي فوتبال کشورمان در ديدار مقابل پرتغال از داور اين مسابقه کارت زرد گرفت و دو اخطاره شد , بنابراين او در بازي مقابل آنگولا غايب خواهد بود .
وي در خصوص عملکرد تيم ملي گفت : در برابر مکزيک، نيمه اول را خوب بازي کرديم و در نيمه دوم، اگر از اشتباهات فردي پرهيز مي کرديم و کمي شانس با ما يار مي شد مي توانستيم به نتيجه بهتري برسيم; اما، متاسفانه اين امر محقق نشد.
وي افزود: برابر پرتغال هم به شخصه، معتقدم که عملکرد خوبي داشتيم. ما بايد بپذيريم که توان شکست اين تيم را نداشتيم. من در بازي با آنگولا به دليل دو اخطاره بودن حضور ندارم، ولي اميدوارم بازيکني که در اين بازي جانشين من مي شود، بتواند نمايش قابل قبولي را از خود ارايه کند.
جواد نکونام در ادامه تصريح کرد: ما هيچ چيز براي از دست دادن نداريم. بنابراين باور داريم که با بازي تهاجمي مي توانيم از حيثيت فوتبال ايران دفاع کنيم.
مرد مياني تيم ملي فوتبال کشورمان در پايان گفت: براي فصل بعد با چند تيم اروپايي صحبت کرده ام و پس از پايان بازي هاي جام جهاني و ديدار با آنگولا بر روي يکي از آنها تمرکز خواهم کرد تا تيم جديد خود را پيدا کنم.

تيم ملي فوتبال کشورمان امروز آخرين بازي خود را برگزار خواهد کرد .
بازي امروز با دو بازي گذشته مقابل مکزيک و پرتغال تفاوت هاي فراواني دارد .
در بازي هاي گذشته ما در لحظه آغاز اين مسابقات شانس حضور در مرحله بعد را داشتيم , اما بعد از شکست مقابل مکزيک و متعاقب آن مقابل پرتغال اين شانس را از دست داديم .
حالا ما هيچ شانسي براي صعود به مرحله دوم نداريم و يکي از وداع کنندگان با جام جهاني هستيم .
اما اين بازي تفاوت ديگري نيز با دو بازي قبلي دارد .
در دو بازي گذشته ايرانياني که از سراسر دنيا خود را به محل تمرين و بازي هاي تيم ملي رسانده بودند با شور و هيجان خاصي تيم ملي را تشويق و همراهي مي کردند . حمايت ايرانيان به گونه اي بود که باعث تعجب آلماني ها و بسياري از مردم ساير کشورهاي ديگر شده بود .
اما تيم ملي نتوانست از اين همه شور , شوق , انگيزه و نشاط به خوبي بهره ببرد , و در نتيجه بازي هايي را انجام داد که منجر به شکست گرديد و دلسردي هواداران تيم ملي را به همراه داشت .
بر همين اساس بعد از شکست تيم ملي مقابل پرتغال و حذف از جام جهاني تمامي ايرانياني که از سراسر دنيا براي تشويق تيم ملي به آلمان رفته بودند ناگزير به قهر با تيم ملي شدند , چراکه ديگر جايي براي حمايت کردن وجود نداشت .
امروز تيم ملي در شرايطي در برابر آنگولا خواهد رفت که به يقين تعداد ايرانيان حاضر در ورزشگاه بسيار بسيار کمتر از دو بازي گذشته مقابل مکزيک و پرتغال خواهد بود .
حالا ايرانياني که با هزار شوق و اشتياق به آلمان آمده بودند چمدان هاي خود را بسته و زودتر از تيم ملي آلمان را ترک کرده اند .
خبرگزاري فرانسه :
ايران بي انگيزه در برابر آنگولا
بخش عربي خبرگزاري فرانسه در تحليلي از آخرين ديدارهاي گروه چهارم رقابت هاي فوتبال جام جهاني 2006 آلمان گزارش داد : بازيکنان تيم ملي فوتبال ايران امروز بدون انگيزه لازم پا به ميدان رقابت با تيم ملي آنگولا خواهد گذاشت.
اين خبرگزاري در عين حال آورده است : بازيکنان تيم ملي ايران که بخاطر نداشتن بخت صعود به مرحله بعد هيچ فشار واسترسي ندارند دوست دارند آخرين ديدار خود را با پيروزي پشت سربگذارند.

يحيي گل محمدي مدافع با سابقه تيم ملي فوتبال کشورمان در ديدار مقابل پرتغال از ناحيه کتف آسيب ديد و يقينا امروز به بازي مقابل آنگولا نخواهد رسيد .
در اين راستا همه چيز حکايت از اين دارد که بازي مقابل پرتغال آخرين بازي ملي وي بوده است .
گل محمدي در اين خصوص گفت : بازي با پرتغال , بازي خداحافظي ام از تيم ملي بود.
گل محمدي درباره آخرين وضعيت جسماني و آينده اش اينچنين به سوالات مطرح شده پاسخ داد :
وضعيت کتف آسيب ديده ات چگونه است؟
- فکر نمي کنم شکسته باشد. بعد از بازي رفتم بيمارستان عکس گرفتم، مشخص شد شکستگي ندارم،
با اين شرايط به بازي بعدي نمي رسي؟
- به طور حتم نيستم. اميدوارم نتيجه خوبي بگيريم. ما دو بازي قبلي بد کار نکرديم. بخصوص بازي با مکزيک که مستحق باخت نبوديم. اگر آنگولا را ببريم، حداقل با يک برد جام جهاني را ترک مي کنيم.
قبل از جام جهاني گفته بودي از تيم ملي خداحافظي مي کني، بازي با پرتغال را بايد خداحافظي رسمي يحيي از جام جهاني بدانيم؟
- بله. بازي با پرتغال آخرين حضورم در تيم ملي فوتبال بود. اين آخرين بازي ملي ام بود.
حالا خداحافظي سخت است يا آسان؟
- بالاخره من روزهاي خوب و بد زياد داشتم. قبلا تصميم خودم را گرفته بودم. هر آمدني، رفتن هم دارد.
اما در مجموع خداحافظي تلخي داشتي، پنالتي، کارت زرد و باخت تيم؟
- مهم اين بود که عضو تيم باشي و زحمت بکشي و با تمام وجودت کار کني. شايد قسمت اين بود که آخرين دقايق حضورم با گرفتن کارت زرد تمام بشود. در مورد پنالتي هم فيلم بازي را ديدم، اصلا پنالتي نبود.
بازي را چطور ديدي؟
- اين کاملا واضح بود که پرتغال تيم بهتري است. هر چند فکر مي کنم بچه هاي ما هم بد نبودند. پرتغال جز» تيم هاي خوب دنياست. ما جلوي مکزيک هم نمايش خوبي داشتيم و مي توانستيم نتيجه بهتري بگيريم، ولي ديديد که چطور شکست خورديم.
فکر مي کني انگيزه براي بازي با آنگولا مانده باشد؟
- ما شانسي نداريم. براي ايران جام جهاني به نوعي تمام شد. فقط مي رويم براي ارائه يک بازي خوب. بايد توجه کنيد که آنگولا هنوز شانس صعود دارد و از تيم هاي خوب جام است. آنها پرتغال و مکزيک را به زحمت انداختند.
گل حساسي هم که زدي مثل هميشه نتيجه نداد، قبلا در بازي با ايرلند گل زده بودي ولي تيم ملي يه جام جهاني نرفت؟
- نمي دانم چه حکمتي داشت که من هميشه گل هاي به يادماندني و البته تلخ مي زنم. آن گل را که زدم احساس خيلي خوبي داشتم. مي دانستم با اين حرکت 70 ميليون ايراني خوشحال شدند، آن هم در روزيکه به هيج وجه مستحق باخت نبوديم.
شادي بعد از گلت هم تا حدود زيادي متفاوت بود؟
- دست خودم نبود. خيلي احساساتي شده بودم، نمي دانستم چه کار کنم.
قبل از جام جهاني از عملکردت انتقاد مي کردند، اما در اين دو بازي تقريبا خوب بودي. در بازي مکزيک گل زدي، جلو پرتغال هم غير از پنالتي وضعيت خوبي داشتي؟
- من خودم را براي اين بازي ها آماده کرده بودم. تقريبا شرايط ايده آل بود. در جام جهاني کسي که بتواند از لحاظ روحي و رواني خودش را آماده کند برنده است. فکر مي کنم تا حدود زيادي به وظايفي که کادر فني خواسته بود عمل کردم.
تجربه کاپيتاني تيم ملي در جام جهاني چطور بود؟
- اين چيزها اصلا مهم نيست. کاش گل نمي زدم ولي تيم ملي امتياز مي گرفت. حتي بودن يا نبودن در ترکيب هم برايم مهم نبود. اصل، موفقيت تيم بود که متاسفانه اتفاق نيفتاد.
مطبوعات ايران خبر دادند که صبا ، تو و دايي را نمي خواهد؟
- به ما که چيزي نگفتند، من با صبا قرارداد دارم و تابع نظر باشگاه هستم. اگر من را نخواهند حتما به خودم خبر مي دهند.

عوامل توليد فيلم سينمايي "سوغات فرنگ" شامل کامران قدکچيان کارگردان، مجيد صالحي، آناهيتا نعمتي و حسام نواب صفوي بازيگر، عبدالله عليخاني تهيه کننده و حسن انصاريان فيلمنامه نويس درنشست نقد و بررسي اين فيلم در محل خبرگزاري مهر حضور پيدا کردند.
در ابتداي اين نشست قدکچيان با بيان اينکه شکل کلي فيلم و داستان آن تاحدودي کليشه اي به نظر مي رسد، گفت: "در همه ژانرها نوعي کليشه وجود دارد. زيرا هر گونه سينمايي از مولفه هاي مشخص و به نسبت ثابتي استفاده مي کند. فيلم "سوغات فرنگ" نيز بر اساس سينماي کمدي - اجتماعي فرمول خاص خود را دارد و از قواعد مشخصي پيروي مي کند. آنچه اهميت زيادي دارد اينکه فيلمساز از مولفه ها و شاخص هاي مورد نظر بتواند اثري سالم و مناسب دربياورد.
"وي درباره ميزان ارتباط اين فيلم با مخاطب به خصوص در شرايط کنوني که فيلم هاي کمدي زيادي در حال اکران هستند، خاطرنشان کرد: "وظيفه هنرمند خلق اثر است، به گونه اي که جامعه بتواند آن را درک کند و از نگاه بيننده قابل پذيرش باشد. هنرمند به برقراري ارتباط با مخاطب اهميت زيادي مي دهد، مگر اينکه شرايط و نگاه جامعه تغيير کند. در دهه 70 مردم با فيلم هاي ملودرام بيشتر ارتباط برقرار مي کردند و ساخت اين گونه آثار در بين سينماگران گسترش پيدا کرد. فيلم سينمايي "نرگس" از جمله اين نوع آثار است. اما اين ژانر تا جايي پيش رفت که مخاطب آن را در يک دوره زماني خاص پس زد و فيلم هاي طنز و کمدي و مفرح بيشتر مورد استقبال تماشاگران قرار گرفتند و اين نوع فيلم ها در زمره آثار تجاري محسوب مي شوند." اين کارگردان در خصوص اينکه موسيقي فيلم چندان فراگير و جذاب نبوده و جاي پرداخت بيشتري داشته توضيح داد: "من از بابت اينکه موسيقي فيلم شنيده نمي شود، بسيار خوشحالم. چون موسيقي فيلم به شرطي خوب است که با تار و پود اثر تنيده شود و به تنهايي شنيده نشود. اما اگر از بابت اينکه موسيقي با ژانر و فرم اثر همخواني و هماهنگي چنداني ندارد، اين مساله اي است که بيشتر به سليقه بيننده برمي گردد و موسيقي را تا چه اندازه با اثر همراه ببيند. اما تلاش ما و آهنگساز فيلم بر اين بوده که موسيقي بر اساس درام پيش برود و با فراز و فرود آن همراه شود. اگر اين اتفاق به خوبي نيفتاده در اين صورت مي توان گفت موسيقي کار ضعيف است." قدکچيان در مورد ملاک انتخاب بازيگران فيلم "سوغات فرنگ" اعلام کرد: "وقتي مضمون اثر کامل شد، ما براي انتخاب کاراکترها از ابتدا مجيد صالحي را براي حضور در اين فيلم مد نظر داشتيم. بازيگر بعدي که من در نظر گرفتم رامبد جوان بود. البته من پس از انتخاب و حضور اين دو بازيگر اين دغدغه خاطر را داشتم که حضور دو بازيگر شناخته شده و تواناي طنز روي فيلم اثر منفي بگذارد. چون من اصرار داشتم يک نقش جدي در کنار يک کاراکتر کمدي قرار بگيرد. اما پس از اينکه کار پيش رفت از اين انتخاب راضي بودم، چون اين دو بازيگر در نقش هايشان خوب جا گرفتند. ساير بازيگران هم بر اساس خصوصيات نقش انتخاب شدند.
" وي درباره اينکه انتظار چند ساله زن براي بازگشت همسرش تا حدودي غيرواقعي به نظر مي رسد و سکوت طولاني او پس از حضور در فرودگاه تا حدودي آزاردهنده است، يادآور شد: "در جامعه ما زنان زيادي هستند که با وجود چنين مشکلاتي حاضر به جدايي يا فراموشي همسرشان نيستند و در برابر اتفاقات مقاومت مي کنند و سعي در ايجاد شرايط بهتر دارند. اما در مورد حرف نزدن بايد بگويم زن قصد پنهان کردن مشکلات خود را ندارد. اما وقتي در فرودگاه با اين مشکل مواجه مي شود، چنان دچار شک مي گردد که با حال نامساعد و گريه شديد خود قدرت حرف زدن را از دست مي دهد و به ياد شرايطي مي افتد که براي نخستين بار در خارج از کشور پا به مکان ديگري گذشته است و حرف اطرافيانش را متوجه نمي شود و هيچ کس را هم نمي شناسد و احساس تنهايي مي کند. اما پس از مدتي حرف نزدن براي اين زن تبديل به نوعي تسکين و نگريستن به واکنش هاي ديگران مي شود و حتي قضاوت هاي اشتباه اطرافيان که فکر مي کنند او زبان متوجه نمي شود يا ديگر مسائل را تحمل مي کند."
حسن انصاريان، نويسنده فيلمنامه "سوغات فرنگ" درباره شکل گيري متن گفت: "اين فيلمنامه پس از سريال "فرمان" و چند فيلم سينمايي که در ژانر کمدي کار کردم، چندمين نوشته من در اين ژانر است. درباره رويکرد تازه سينماگران به ژانر کمدي هم بايد بگويم که چند سال است در سينما اين رويکرد وجود دارد و تجربه نشان داده که مورد استقبال هم قرار گرفته است. من هنگام نگارش فيلمنامه صرف پرداختن به يک کمدي اثر را ننوشتم. بلکه قصد ما ساخت يک درام اجتماعي بود که از طنز هم برخوردار باشد. در اين بين حضور منوچهر به عنوان شخصيت کميک فيلمنامه موجب شد وجه طنز فيلم تا حدود زيادي خود را نشان دهد." وي درباره اينکه فيلمنامه تا حدودي به کليشه ها پرداخته و به نظر مي رسد فيلم به سينماي موسوم به "فيلمفارسي" نزديک شده است، يادآور شد: "به عقيده من بخش نقد و بررسي سينماي ما به سمتي پيش مي رود که اصلا سالم نيست. اين اصطلاحات را منتقدان وارد نوشته هاي خود کرده اند و اين مساله بيشتر ناشي از نياز نويسندگان سينمايي است تا در سينماي بدنه کشور ما مطرح باشد. هر کشوري از سينماي تجاري، متفکر و هنري برخوردار است. مساله اينجاست که هر نوع سينمايي براي خود قواعد و شرايط مشخصي دارد. براي نمونه، ما اگر سينماي کيارستمي يا مهرجويي را بررسي کنيم در آن مولفه هاي ثابت مي بينيم. اما نمي توانيم اين مولفه ها را به عنوان کليشه قلمداد کنيم. چون بخشي از خصوصيات اثر است. در ژانر تجاري نيز همين مساله وجود دارد. چون سينماي تجاري در پي جلب مخاطب بيشتر است." اين نويسنده در خصوص واکنش عجيب شخصيت اصلي زن داستان در برابر متاهل بودن همسرش با وجود احساس فريب خوردن تاکيد کرد: "تحمل، بخشي از زندگي ايراني هاست و در موقعيت هاي خانوادگي مختلفي که برايشان پيش مي آيد، مساله آبرو، موقعيت بچه ها و ساير مسائل موجب مي شود يک زن نسبت به کار خود انديشه کند. در چنين موقعيت هايي ديالوگ زياد کاربرد ندارد و به همين خاطر است که شخصيت اصلي داستان حرف نزدن و سکوت را انتخاب مي کند. اين زن در شرايط سخت و سنگيني قرار مي گيرد که بايد در برابر آن رفتار مناسبي داشته باشد. او سکوت مي کند تا تمرکز داشته باشد و همراهي اش با راننده تاکسي و رفتن به خانه او و ديدن زني سنتي به او آرامش مي دهد.
" آناهيتا نعمتي درباره نقشي که در "سوغات فرنگ" بر عهده دارد و واکنشي که نسبت به مشکلات عجيب و پيچيده اش بروز مي دهد، توضيح داد: "به عقيده من اين زن نماد يک زن اصيل ايراني است. ما در جامعه مان از اين نوع زن ها خيلي زياد داريم. زناني که مشکلات شان را بروز نمي دهند و با آن مبارزه مي کنند. زنان جامعه ما در حفظ آبرو يا حريم زندگي خود به شدت تلاش مي کنند و اين زن هم از جمله همين قشر است. اين شخصيت مي کوشد حتي پدرش را براي پذيرفتن مجدد همسرش راضي کند."
وي در مورد دليل انتخاب اين نقش و حضور در اين فيلم يادآور شد: "به عقيده من اين نقش با ساير کاراکترهاي قبلي که بر عهده داشتم، بسيار متفاوت بود. تجربه من در يک نقش کمدي به سال ها قبل بازمي گردد و اين نقش در کارهاي من اثر متفاوتي محسوب مي شود. شخصيتي که من بازي مي کنم در چند سکانس کوتاه حضور پيدا مي کند، ولي شخصيت او به خوبي در ياد بيننده مي ماند." مجيد صالحي که نقش راننده تاکسي را در اين اثر بازي مي کند در خصوص کليشه اي بودن فيلم "سوغات فرنگ" گفت: "در سينماي جهان فيلم و آثار کمدي از توجه خاصي در بين مخاطبين برخوردارند و به عبارتي حرف اول را در سينماي جهان مي زنند. در کشور ما نيز همين مساله به خوبي ديده مي شود. سال گذشته فيلم "مجردها" و "نوک برج" و "شارلاتان" در اين ژانر ارائه شد، امسال هم فيلم هاي کمدي ديگري باعث رونق سينما شده اند. به عقيده من، اينکه تعدادي فيلم کمدي در يک سال ساخته و در مدت زمان مشخصي اکران مي شوند، کليشه سازي محسوب نمي شود. مساله اينجاست که هر کدام از اين فيلم ها با ديدگاه و ساخت موقعيت هاي متفاوت به سينماي کمدي نزديک شده اند
وي ادامه داد: "ما به طور کلي 36 موقعيت نمايشي داريم که در هر کدام از فيلم ها به طريقي استفاده مي شود. از نمايشنامه اي مانند "مکبث" چند فيلم ساخته مي شود و با اينکه فيلمنامه و داستان مشترکي دارند هر کدام از جنبه هاي متفاوتي به اين اثر نگاه مي کنند. به عقيده من، همين مساله در مورد فيلم هاي مختلف سينمايي ما که در ژانر کمدي ساخته شده اند نيز صدق مي کند.
" اين بازيگر درباره دليل انتخاب اين نقش يادآور شد: "من در طول دوران بازيگري ام همواره دوست داشتم با بازيگران، کارگردان ها يا تهيه کنندگان مختلفي کار کنم که تا حدود زيادي هم موفق شدم. من فرصت همکاري با بازيگراني چون محمد کاسبي يا حميد جبلي، کارگردان هايي چون ايرج طهماسب، علي شاه حاتمي و ... را داشته ام که در کارهاي گوناگون سينمايي و تلويزيوني اين فرصت را به دست آورده ام. در مورد اين فيلم هم دوست داشتم با عبدالله عليخاني و حسين فرحبخش به عنوان تهيه کنندگان تواناي سينماي ايران کار کنم و به همين خاطر حضور در اين فيلم را پذيرفتم. از طرف ديگر، به نظر من کامران قدکچيان به خوبي سينما را مي شناسد و همکاري با او برايم بسيار جالب توجه و بااهميت بود."
صالحي درباره اينکه حضور در آثار طنز بيشتر به علاقمندي هاي شخصي او ربط دارد تا نوع پيشنهاديي که به وي مي شود، اعلام کرد: "من به خاطر ذهنيتي که دارم به بازي در آثار طنز علاقمندم. اما کار جدي هم کرده ام. از جمله فيلم سينمايي "پل سيزدهم" ساخته فرهاد قريب که به زودي اکران مي شود. من حتي در فيلم هايي که نقش کمدي داشته ام، موقعيت هاي جدي هم ايفا کرده ام و در آثاري که هر دو بخش را در خود جاي دهد، بازي داشته ام. براي نمونه در سريال "خوش رکاب" يا "خوش غيرت" شخصيتي را که من ايفا کرده ام، هم جنبه کمدي دارد و هم در بخش هايي کاملا جدي بازي مي کند. اين مساله وابسته به موقعيت هايي است که شخصيت مورد نظر من در آن قرار مي گيرد و از وجوه مختلفي برخوردار مي شود."
حسام نواب صفوي در خصوص ويژگي هاي نقش خود در فيلم "سوغات فرنگ" گفت: "اين نقش با آنچه تاکنون ايفا کرده ام و به خصوص شخصيتم در "ازدواج به سبک ايراني" کاملا تفاوت دارد. من در آنجا نقش يک جوان سنتي را ايفا کردم که زير سلطه خانواده است و بر اساس جبر پدر مي خواهد تن به ازدواج بدهد. در حالي که در اين فيلم نقش جواني را بازي مي کنم که خودش براي زندگي و انتخاب همسرش تصميم مي گيرد و اين مساله را به پدرش هم مي گويد." وي درباره اينکه بيشتر نقش هايش منفي هستند، توضيح داد: "به عقيده خودم نقش هايي که بازي مي کنم منفي نيستند، بلکه ضدقهرمان هستند. اين افراد به طور مطلق بد نيستند، بلکه در تعارض با ديگر شخصيت ها قرار دارند. از طرف ديگر، من سعي مي کنم انتخاب هايم به گونه اي باشد که يک نقش مثبت و يک نقش منفي بازي کنم. شخصيتم در اين فيلم نيز بيشتر حالت ضدقهرمان دارد و او به قول خودش به دنبال بيزنس است."

دانشمندان مي گويند ذائقه غذايي کودکان به گوشت و ماهي ارثي است اما در مورد علاقه به سبزي ها و دسرها اين محيط است که نقش بيشتري ايفا مي کند.
به گزارش رويترز ، دانشمندان در يک تحقيق ذائقه غذايي دوقلوهاي همسان و غيرهمسان را بررسي کردند و دريافتند برخي از علايق غذايي ارثي و برخي ديگر اکتسابي است.
پروفسور جين واردل در مقاله اي که مجله فيزيولوژي و رفتار (dehaviour anb physiology) منتشر شده مي گويد اين اولين مطالعه اي است که شمار قابل توجهي از غذاهاي پروتييني را بررسي مي کند و نقش ارث را در ذائقه افراد نشان مي دهد.
در اين مطالعه فهرستي از 77غذاي مختلف در اختيار مادران 103 جفت دوقلوي همسان چهار و پنج ساله و 111جفت دوقلوي غيرهمسان قرار دادند از آنها خواستند ميزان علاقه فرزندان خود را به اين غذاها مشخص کنند.
دوقلوهاي همسان ژنهاي نظير هم دارند، اما در مورد دوقلوهاي غيرهمسان فقط نيمي از ژنها نظير هم است. بنابراين مقايسه علايق غذايي نشان مي دهد چه ذائقه هايي ارثي و چه ذائقه هايي تحت تاثير عوامل محيطي است.
محققان با بررسي ميزان علاقه دوقلوهاي همسان و غيرهمسان به اين غذاها نقش ژنها در اين زمينه مشخص کردند. بطور مثال در مورد طول قامت، قد دوقلوهاي همسان بسيار نزديک هم است در حالي که در مورد دوقلوهاي غيرهمسان اينگونه نيست. اين نکته نشان مي دهد قد افراد ارثي است. هرچند مشخص نيست چه عواملي بر ذائقه افراد به ميوه، سبزي ها يا دسرها تاثير مي گذارد، اما تاثير والدين يا فراواني اين مواد غذايي در اين زمينه نقش دارد.
احتمالا کودکان با مشاهده رغبت يا بي ميلي والدين به برخي سبزي ها آنها هم همين رفتار را در پيش مي گيرند.

اختلال عملکرد جنسي يکي از مشکلات شايع جوامع است که اين مشکل نه تنها در مردان بلکه در زنان نيز شيوع دارد، هرچند از ميزان دقيق اين اختلالات آمار دقيقي در دست نيست ولي بر اساس آمار کشورهاي ديگر و مراجعات بيماران حدود 40 درصد مردان و 50 درصد بانوان به نوعي دچار اختلال عملکرد جنسي هستند.
به گزارش سرويس علمي آفرينش به نقل از روابط عمومي نظام پزشکي، دکتر کيوان رادخواه متخصص و جراح کليه و مجاري ادراري در هفتمين همايش علمي پزشکان عمومي سراسر کشور اظهارکرد: امروزه با شناخت بيشتر از فيزيولوژي و مراحلي که منجر به آميزش موفق مي شود درمان اختلالات جنسي با موفقيت قابل قبولي انجام مي گردد، ليکن به جهت حجب و حياي خاص فرهنگ جامعه ما بسياري از زوجها با وجود اختلال توانايي جنسي به پزشک مراجعه نمي کنند و يا خيلي دير اقدام به اين عمل مي نمايند و در نتيجه درمان با تاخير و مشکلات بيشتري انجام مي گيرد. دکتر رادخواه افزود: اين مشکل بخصوص در زوجهاي جوان و تازه ازدواج کرده حتي تا حد متلاشي شدن بنياد خانواده پيشرفت مي کند که در بسياري از اين موارد با مراجعه به موقع به پزشک مي توان جلوي اين وقايع را گرفت.
وي ادامه داد: با توجه به اين که توانايي ارتباط جنسي موفق يکي از نيازهاي هر زوج بوده و موجب تحکيم بناي خانواده مي شود، به تمامي افرادي که به هر طريقي در زمينه جنسي مشکلاتي دارند، توصيه مي شود که با مراجعه به موقع به پزشک متخصص و پيگيري اين مشکل، از مشاوره و درمان هاي مناسب بهره مند شوند.

همايش صنعت، کيفيت و استاندارد که با حضور رييس موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران برگزار شد با صدور بيانيه اي به کار خود پايان داد.
در اين بيانيه آمده است: استانداردسازي نقش کليدي در ارتقاي سطح کيفي توليدات و خدمات با رعايت الزامات قابل قبول به ويژه در مراحل نخستين توسعه ايفا مي کند و توسعه نيافتگي کمي و کيفي استانداردها متناسب با نيازمندي ها عاملي بازدارنده است و از اين نظر روزآمد کردن استانداردهاي ملي همگام با استانداردهاي جهاني، امري حياتي و ضروري محسوب مي شود.
در بخش ديگري از اين بيانيه با تاکيد بر اين که جهاني شدن اقتصاد، ظرفيت هاي نويني را براي استانداردها تعريف کرده که تبعيت از آنها فرصت رقابت و حضور در بازار جهاني را ميسر مي کند، آمده است: جامعيت و فراشمول شدن استانداردهاي ملي با اثربخشي از استانداردهاي بين المللي، فرصت تحقق اهداف برنامه چشم انداز بيست ساله يعني توسعه اقتصاد و دانايي محور را ميسر مي کند. همچنين همگرايي بخش هاي توليد و صنعت و سازمان هاي دولتي در حمايت و پشتيباني از عملکرد موسسه استاندارد در عرصه بين المللي مي تواند در تبديل کشور به قطب فناوري هاي نوين نقش اساسي و کليدي ايفا کند.
بيانيه فوق مشارکت موثر تشکل ها و انجمن هاي علمي و تخصصي بخش توليد و خدمات در قالب کميته هاي فني متناظر را باعث تقويت بنيه علمي استانداردهاي ملي دانسته و بر توجه به رعايت الزامات استاندارد در واردات با هدف رعايت حقوق مصرف کننده و تامين رضايت مشتري به عنوان امري انکارناپذير تاکيد کرده است.
از نظر اين بيانيه رقابت پذير بودن فضاي کسب و کار و افزايش درآمد ناخالص ملي تابعي از رعايت استانداردهاست و توجه به اصل اساسي توسعه کمي و کيفي تدوين استانداردها بر مبناي استانداردهاي بين المللي ضامن بقاي موثر در بازارهاي بين المللي محسوب مي شود.
همچنين رييس موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي در اين همايش گفت: تنها 10 درصد استانداردهاي تدوين شده در ايران اجباري بوده و بقيه استانداردها تشويقي محسوب مي شوند.
دکتر علي اصغر توفيق با بيان اين مطلب افزود: امروزه کشورهايي که بتوانند با ايجاد خلاقيت، استانداردها را تابع نوآوري خود کنند، کشورهاي موفق و پيشرفته اي خواهند بود و اين مساله در کشورهاي در حال توسعه که پيشرفت زيادي نداشته اند صادق نيست و در واقع استاندارد در اين کشورها عاملي مزاحم براي صنعت محسوب مي شود.
وي، تعداد استانداردهاي تدوين شده در کشور انگلستان را 22 هزار مورد بيان کرد و گفت: 100 درصد اين استانداردها تشويقي بوده و هيچ استاندارد اجباري در انگلستان وجود ندارد.
وي ادامه داد: تعداد استانداردهاي تدوين شده در کشور روسيه نيز 22 هزار مورد بوده که 40 درصد آن اجباري و بقيه تشويقي است; حال آن که در ايران تعداد 8700 استاندارد تدوين شده داريم که 10 درصد آن اجباري و 90 درصد بقيه تشويقي هستند.
وي با بيان اين که طي چهار ماه گذشته 110 واحد صنعتي که به جعل نشان استاندارد اقدام کرده بودند، شناسايي شدند، گفت: حدود هشت هزار واحد نيز به دليل عدم مطابقت توليداتشان با نشان استاندارد تذکر و يا اخطار دريافت کرده اند.
وي با اشاره به تدوين سالانه هزار استاندارد در ايران گفت: اگر بخواهيم در حد کشورهاي پيشرفته در زمينه تدوين استاندارد قرار گيريم، بايد حدود 19 سال کار کنيم; در حالي که اين فرصت را در اختيار نداريم و براي دستيابي به هدف فوق بايد از روش هاي جديد و نوآوري استفاده کنيم.
وي ادامه داد: يکي از اين روش ها واگذاري کار تدوين استاندارد به تشکل هاي تخصصي، صنعتي و حرفه اي است که دستورالعمل اين کار آماده شده است.
توفيق افزود: راه ديگر دستيابي به جايگاه مناسب در زمينه تدوين استانداردها استفاده از همکاري سازمان ها و وزارتخانه ها در جهت تدوين استانداردهاي مورد نيازشان است که اين کار تاکنون توسط برخي وزارتخانه ها آغاز شده و مذاکرات با بقيه سازمان ها نيز در حال انجام است.

گروه صنعتي ايران خودرو قرار است خودرو سوزوکي "اس.يو.وي گراند ويتارا" را شهريور ماه سال جاري به بازار عرضه کند.
مدير اجرايي پروژه اس.يو.وي (SUV) در جمع خبرنگاران افزود: توليد اين خودرو در سايت شرکت ايران خودرو خراسان و با ظرفيت 2 هزار دستگاه در سال آغاز مي شود.
احمد حاجي خليلي در مورد دلايل انتخاب اين محصول اظهار داشت: انتخاب اين محصول با هدف تنوع توليد و فروش، کسب سود بيشتر، افزايش سهم بازار ايران خودرو و... با توجه به شرايط اقليمي ايران و تمايل قشر جوان به اين نوع خودرو انجام شد.
وي در ادامه افزود: خودرو سوزوکي اس.يو.وي که مخفف Sport Vehicle Utility مي باشد، خودرويي با امکانات ورزشي است و قابليت حرکت در مسيرهاي صعب العبور و ناهموار را دارد.
حاجي خليلي در مورد عملکرد اين خودرو گفت: سرعت استاندارد اين خودرو 175 کيلومتر در ساعت است.
وي در مورد قيمت اين خودرو گفت: قيمت ها در اصل براساس عرضه و تقاضا تعيين مي شود و شرايط محيطي در تعيين قيمت بسيار موثر است. بنا بر اين اعلام قيمت از هم اکنون به طور دقيق ميسر نيست، اما برآورد ايران خودرو در مورد قيمت تمام شده اين خودرو 30 تا 32 ميليون تومان است.
حاجي خليلي سپس مصرف پايين بنزين را از مزيت هاي اين خودرو عنوان کرد و افزود: مصرف سوخت سوزوکي در شهر 11/6 ليتر در 100 کيلومتر و در جاده 7/6 ليتر در 100 کيلومتر و به صورت ترکيبي 9/1 ليتر در 100 کيلومتر است.
وي افزود: محصول سوزوکي گراند ويتارا از ويژگي هاي خاصي مانند طراحي زيباي بدنه طراحي راحت فضاي داخل کابين و ايمني بالا برخوردار است و از نظر قيمت رقيب خودروهاي اس.يو.وي وارداتي با قيمت بالا، محسوب مي شود و از نظر آلايندگي هم استاندارد يورو چهار اروپا را پاس کرده است.
حاجي خليلي در مورد تجهيزات جانبي اين خودرو اظهار داشت: کيسه هواي راننده و سرنشين جلو، قفل مرکزي با کنترل از راه دور سيستم الکترونيکي توزيع نيروي ترمز و سيستم الکترونيکي فعال کردن دنده کمک و سيستم تهويه هواي اتوماتيک از تجهيزات جانبي اين خودرو است.
مدير اجرايي پروژه اس.يو.وي با اشاره به اينکه مشخصات فني اين محصول که يکي از دلايل انتخاب آن است، افزود: ابعاد خودرو در مقايسه با تويوتا برادو 40 سانتيمتر کوتاه تر است، اين خودرو داراي ظرفيت پنج سرنشين است.
همچنين ظرفيت باک بنزين آن 66 ليتر مي باشد و حجم موتور آن 2 هزار سي سي است که با قدرت 140 اسب بخار در مقايسه با محصولات مشابه داراي قدرت خوبي است.
حاجي خليلي افزود: سيستم سوخت رساني اين خودرو انژکتوري، براي بنزين با اکتان 95 طراحي شده است، اما در مواقع ضروري امکان استفاده از بنزين با اکتان پايين تر را نيز دارد. وي در مورد آخرين وضعيت پيشرفت اين طرح گفت: تاييديه هاي سازمان هاي بهينه سازي مصرف سوخت و محيط زيست، وزارتخانه هاي صنايع و معادن و بازرگاني متناسب با آخرين استانداردها اخذ شده است. حاجي خليلي افزود: تجهيز نمايندگي هاي مجاز ايران خودرو جهت ارايه خدمات پس از فروش و همچنين واردات 200 دستگاه خودرو سي.بي. يو (CBU) به منظور معرفي محصول به مشتريان و دريافت باز خوردهاي بازار و مطالعه رفتار مشتريان از ديگر اقدامات انجام شده است.
وي در پايان افزود: در زمان حاضر خط بدنه سازي اس.يو.وي تا 60 درصد پيشرفت کرده و خط رنگ تا اول شهريورماه 85 و همچنين خط مونتاژ تا تاريخ راه اندازي در شهريور ماه ياد شده به بهره برداري مي رسد.

طي مبادلات روز سه شنبه بورس، شاخص کل با 4/5 واحد افزايش به 9552/6رسيد.


توليد سموم علف کش 2 226 549,11
داده پردازي ايران 2 108 511,5
ايران ارقام 99.1 97 983,4
بهنوش ايران 97.1 210 890,10
شهد 88.1 175 500,9
ايران خودروديزل 71.1 70 157,4
کالسيمين 08.1 307 801,28
سيمان تهران 64.0 45 120,7
ايران خودرو 41.0 14 457,3
بانک پارسيان 13.0 2 537,1
نفت پارس 02.0- 3- 551,13
کمک فنر ايندامين 04.0- 1- 712,2
گروه بهمن 05.0- 1- 046,2
سايپا 41.0- 18- 396,4
ذغال سنگ نگين طبس 88.0- 97- 934,10
آزمايش 01.1- 6- 589
ايران مرينوس 13.1- 24- 100,2
موتوژن 95.1- 28- 407,1
ساختمان اصفهان 96.1- 44- 196,2
فولاد کاويان 89.3- 89- 200,2


اين نسخه 4852 بار ديده شده است

شیدراوی - نرم افزار ایجاد نشریه الکترونیکی و نشر الکترونیک

 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
تست