جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/04/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2514


رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار عبدالله گل:
مذاکره تنها راه رسيدن به نتيجه در پرونده هسته اي ايران است


عضو هيات تحقيق و تفحص کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس :
دانشگاه آزاد اسلا مي کمال همکاري را با هيات تحقيق و تفحص داشته است


طي حکمي از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي:
دکتر خرازي به رياست شوراي راهبردي روابط خارجي منصوب شد

ثبت نام دوره هاي کارداني پيوسته بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامي از شنبه 10 تير ماه آغاز مي شود.
به گزارش مرکز آزمون دکتر ناصر اقبالي، رييس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي با اعلام اين خبر گفت: ثبت نام دوره هاي کارداني پيوسته بدون آزمون دانشگاه تا پايان وقت اداري روز پنجشنبه 29 تير ماه ادامه دارد.
وي در مورد شرايط ثبت نام، گفت: تنها دارندگان مدرک ديپلم در يکي از شاخه هاي فني حرفه اي يا کار و دانش نظام جديد متوسطه يا دارندگان ديپلم کامل هنرستان نظام قديم متوسطه مي توانند متقاضي ورود به دوره هاي کارداني پيوسته بدون آزمون باشند.
وي در مورد نحوه گزينش دانشجو در دوره هاي کارداني پيوسته گفت: پذيرش دانشجو بر اساس معدل کل صورت مي گيرد، بنابراين کساني که کارورزي خود را سپري نکرده باشند، نمي توانند متقاضي ورود به دوره هاي کارداني پيوسته بدون آزمون باشند.
به گفته رييس مرکز آزمون، معدلهايي که در دفترچه راهنماي ورود به دوره هاي کارداني پيوسته بدون آزمون درج شده است فقط جنبه راهنمايي دارد و حدود معدل پذيرفته شدگان دوره هاي قبل را نشان مي دهد.
وي در مورد نحوه انتخاب رشته داوطلبان نيز گفت: رشته انتخابي داوطلب بايد متجانس با مدرک ديپلم متوسطه داوطلب باشد که رشته هاي متجانس با مدرک ديپلم در دفترچه ثبت نام درج شده است.
وي در عين حال گفت: پذيرش دانشجويان در دوره هاي کارداني پيوسته بدون آزمون دانشگاه با اولويت بومي صورت خواهد گرفت.
دکتر اقبالي در ادامه تاکيد کرد که ديپلمه هاي فني حرفه اي، کار و دانش و هنرستان نظام قديم صرفا مي توانند بدون توجه به ديپلم خود در رشته تربيت بدني شرکت کنند و در صورتي که ديپلم آنها تربيت بدني نباشد، ملزم به گذراندن دروس پيش نياز هستند.
رييس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي به ايسنا اظهار داشت: کليه پذيرفته شدگان در دوره هاي کارداني پيوسته از معافيت تحصيلي نظام وظيفه برخوردار مي شوند.
دکتر اقبالي درباره تعداد رشته ها و ظرفيت پذيرش گفت: پذيرش در اين دوره ها براي 26 رشته در 1794 رشته / شهر صورت مي گيرد.
به گفته وي، ظرفيت پذيرش نسبت به سال گذشته 30 درصد افزايش يافته است و در کل 90 هزار نفر پذيرفته خواهند شد.
وي تاکيد کرد که ثبت نام براي دوره هاي کارداني پيوسته بدون آزمون، دوبار در سال صورت مي گيرد که دانشجويان در مهرماه و بهمن ماه هر سال مشغول به تحصيل مي شوند و ثبت نام اين دوره، براي پذيرش دانشجويان حائز شرايط تحصيل در مهرماه سال جاري مي باشد.
رييس مرکز آزمون در پايان تاکيد کرد داوطلبان براي اطلاع از آزمون هاي دانشگاه آزاد اسلامي مي توانند به سايت اطلاع رساني مرکز آزمون به نشاني net.moonza.www مراجعه کنند.

حميدرضا آصفي, سخنگوي وزارت امورخارجه تصريح کرد: درپاسخي که به غرب در ارتباط با بسته پيشنهادي مي دهيم، تلاش مي کنيم نگراني غرب را رفع کنيم.
به گزارش ايرنا, سخنگوي وزارت امورخارجه روز گذشته در نشست هفتگي خودبا خبرنگاران، به طرف مقابل توصيه کرد که براي دريافت پاسخ ايران بي تابي نکند.
آصفي در پاسخ به سووالي در خصوص خبر يک روزنامه صبح مبني بر پذيرش تعليق غني سازي براي سه ماه از سوي ايران، گفت: تا آنجا که من اطلاع دارم بحث سه ماه تعليق درست نيست.
آصفي در پاسخ به سووال ديگر در مورد ايمني نيروگاه بوشهر و نگراني کشورهاي حوزه خليج فارس گفت: نيروگاه بوشهر از نظر ايمني داراي استاندارد بالايي است و اين امر مورد تاييد سازمان بين المللي انرژي اتمي نيز قرارگرفته و جاي نگراني دراين زمينه وجود ندارد.
خبرنگاري بااشاره به ديدار منوچهر متکي وزير خارجه ايران با همتاي آلماني اش، به ديدگاه آلمان در زمينه تعليق غني سازي توسط ايران اشاره کرد و نظر آصفي را دراين زمينه جويا شد.
سخنگوي وزارت امورخارجه در پاسخ به اين سووال تاکيدکرد: بحث تعليق غني سازي و مطرح کردن آن بازگشت به عقب است. او در بخش ديگري از نشست خبري خود بسته پيشنهادي اروپا را يک گام مثبت و در مسير درست توصيف کرد.
آصفي همچنين در خصوص عجله اروپاييها براي دريافت پاسخ ايران به اروپاييها توصيه کرد که دقت را فداي سرعت نکنند .
او خاطرنشان کردکه اين بسته در مجموعه هاي کاري و در کميته هاي مختلف در دست بررسي است و زماني که آنها به جمع بندي برسند ايران پاسخ خود را اعلام خواهد کرد.
روسها به تعهداتشان خوب عمل نکردند
سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به سووالي در مورد تعلل روسيه براي راه اندازي نيروگاه اتمي بوشهر، خاطرنشان کرد: روسها به تعهداتشان خوب عمل نکردند.
آصفي با اعلام گلايه ايران از روسيه در اين زمينه ابراز اميدواري کرد که روسيه به تعهدات خود در اين خصوص عمل و تاخيرها را جبران کند.
راه اندازي نيروگاه بوشهر، سال آينده
خبرنگاري با اشاره به سفر "غلامرضا آقازاده" رييس سازمان انرژي اتمي به مسکو براي زمانبندي راه اندازي نيروگاه بوشهر،از آصفي پرسيد آيا اين خبر صحت دارد که راه اندازي اين نيروگاه به سال 2007 افتاده است ؟ سخنگوي وزارت خارجه پاسخ داد: همانطور که گفتم روسها در اين زمينه تاخير دارند ولي اميدواريم که تعهدات خود را انجام دهند و تاخيرات را جبران کنند.
آصفي افزود: اخباري که دريافت مي شود حاکيست که سال آينده اين نيروگاه راه اندازي مي شود ولي روسيه بايد زودتر اين کار را عملي کند.
مذاکره بدون پيش شرط
آصفي در پاسخ به سووالي درباره پيش شرط تعليق غني سازي که از طرف وزير خارجه آلمان مطرح شده است، اظهار کرد: مطرح کردن تعليق غني سازي ، بازگشت به عقب است.
او با اشاره به موضع ايران براي مذاکره بدون پيش شرط، گفت: اروپا با ارايه بسته خود يک گام در مسير درست حرکت کرده است و مطرح کردن پيش شرط کمکي نمي کند جز اينکه فضاي مذاکرات را محدود و تنگ مي کند.
آصفي ادامه داد: در مذاکرات با اروپاييها اعلام کرديم که گذاشتن پيش شرط منطقي نيست و تنها راه تفاهم، مذاکره است.
گفت و گو با کشورهاي حوزه خليج فارس
آصفي همچنين در پاسخ به سووالي در مورد نگراني کشورهاي حوزه خليج فارس در مورد ايمني نيروگاه بوشهر گفت: در خصوص فعاليتهاي صلح آميز ايران با کشورهاي حوزه خليج فارس گفت وگوهاي منطقي داشتيم و در اين گفت و گوها به اين دوستان اعلام کرديم که در اين زمينه جاي نگراني نيست.
سخنگوي وزارت خارجه، اظهارات وزير خارجه عربستان در اين زمينه را از جمله نشانه هاي همزباني کشورهاي حوزه خليج فارس با ايران توصيف و تاکيد کرد: نيروگاه بوشهر از نظر ايمني داراي استاندارد بالايي است و سازمان بين المللي انرژي اتمي نيز آن را تاييد کرده است.
"گل" حامل پيام کتبي نيست
آصفي درباره سووالي مبني بر اينکه آيا "عبدالله گل" وزير خارجه ترکيه حامل پيامي براي ايران است ؟ پاسخ داد: تا آنجا که ما اطلاع داريم آقاي گل حامل پيام کتبي نيست و چيزي از مقامهاي ترک در اين زمينه دريافت نکرده ايم.
سخنگوي وزارت امور خارجه در عين حال امکان وجود پيام شفاهي را رد نکرد.
آصفي، ترکيه را کشوري دوست براي ايران توصيف و خاطرنشان کرد که در مذاکره با "گل" در مورد مناسبات دو جانبه و همچنين فعاليتهاي صلح آميز هسته اي، صحبت خواهد شد.
قصد خريد زمان نداريم
آصفي در نشست هفتگي خود با خبرنگاران همچنين تاکيد کرد "جمهوري اسلامي ايران قصد ندارد و نمي خواهد زمان بخرد."
او با اشاره به اينکه تنها دو هفته از دريافت بسته پيشنهادي گذشته است، اظهار کرد: اروپاييها هم گفته اند که بسته اي خوب، جامع و جذاب ارايه کرده اند, بنابراين نمي شود به بسته اي که داراي ابعاد مختلفي است، به سرعت پاسخ داد.
او تصريح کرد: ضمن اينکه مهلتي براي پاسخ گويي تعيين نشده و بحث طولاني پاسخ ايران و ارتباط آن با نشست جي 8 درست نيست. زمان خريدن در دستور کار ما نيست و هر وقت به نتيجه برسيم، مواضع خود را اعلام مي کنيم. آصفي در پاسخ به سووال ديگري در خصوص زمان اعلام پاسخ ايران به بسته پيشنهادي گفت: ما تاريخ دقيقي را تعيين نکرده ايم بلکه گفتيم در مرداد ماه ولي روز آن را اعلام نکرده ايم. او با بيان اينکه "ايران نمي خواهد کاري بدون مطالعه انجام دهد"، ادامه داد: اروپا بايد قدردان ايران باشد که کار را جدي دنبال مي کند و بررسي و پاسخ مي دهد. آصفي با تاکيد مجدد بر اينکه بسته پيشنهادي فقط دو هفته در اختيار ايران قرار گرفته است، خاطرنشان کرد اين مدت، زمان زيادي نيست.
او ابراز اميدواري کرد مسيري که با طرفهاي ديگر براي گفت و گو انتخاب شده است، خدشه دار نشود.
تصميم گيري بر اساس منافع ملي است
آصفي در پاسخ به پرسش ديگري درباره پاسخ ايران به بسته پيشنهادي تصريح کرد: ما بر اساس منافع ملي تصميم مي گيريم.
او افزود: اين معادله دو سر دارد، يکي ملاحظات اروپا و ديگري منافع جمهوري اسلامي ايران. بايد تلاش کنيم که بين اين دو طرف، پل بزنيم.
آصفي با اشاره به اينکه "هيچ چيز را فداي منافع ملي نمي کنيم"، تاکيد کرد: در پاسخي که در ارتباط با بسته پيشنهادي به غرب مي دهيم، تلاش داريم نگراني غرب را رفع کنيم.
او افزود: يک چيز مسلم آن است که تمامي اقدامات آتي و پاسخگويي ايران حول منافع ملي و خواست عمومي خواهد بود.
در ادامه اين جلسه خبرنگاري از آصفي پرسيد: ايران چگونه مي تواند نگراني طرف مقابل را رفع کند ؟
سخنگوي وزارت خارجه با بيان اين که "نگراني آنها اين است که ايران به سمت سلاح هسته اي حرکت نکند"، اضافه کرد: اگر ملاحظه اي در اين زمينه باشد ما آماده ايم که همکاري کنيم و دو هزار روز نفر بازرسي آژانس از تاسيسات ايران و ارايه گزارش در اين زمينه، در همين راستا بوده است.
سخنگوي وزارت خارجه در عين حال خاطرنشان کرد: اگر بحث سياسي نبوده و حقوقي باشد، مي شود پل زد و نگراني طرف مقابل را براي رسيدن به يک راه حل، برطرف کرد.
پيگيري وضعيت مستند سازان صدا و سيما
آصفي در اين نشست همچنين در پاسخ به سوالي در خصوص دو نفر از مستند سازان صدا و سيما که در پاناما بازداشت شده اند، با يادآوري اينکه ايران در پاناما سفارت ندارد، خاطرنشان کرد که سفير ايران در مکزيک موضوع را بررسي مي کند.
سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال ديگري در مورد خبر فعاليت اطلاعاتي کنسولگري هند در جنوب ايران نيز آن را خبر رسانه اي دانست و تاکيد کرد که منابع رسمي آن را تاييد نکرده اند. آصفي در عين حال گفت : اگر سفارتخانه يا کنسولگري از آداب ديپلماتيک خارج شود ، ايران در چارچوب کنوانسيون هاي بين المللي برخورد مناسب خواهد کرد.
سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به سوالي در خصوص نتيجه کار پي گيري جزيره سازي امارات در خليج فارس گفت: ما با کشورها عربي و سازمانهاي منطقه اي محيط زيست در اين زمينه مذاکره کرده و بر اين نظر هستيم که بايد مراقب بود چنين اقداماتي مخل محيط زيست و منافع کشورهاي منطقه نباشد.
آصفي همچنين در پاسخ به سوال ديگري از پي گيري حقوق جانبازان شيميايي ايران در دادگاه لاهه خبر داد.

ايران بعد از حذف شدن در مرحله اول جام جهاني جمعه با يک سفر طولاني از فرانکفورت به خانه بازگشت.
سايت ويژه جام جهاني در گزارشي به تيم ملي ايران و بازيکنان جوان اين تيم پرداخت:
باخت به مکزيک و پرتغال در دو بازي اول باعث شد تيم برانکو ايوانکوويچ هيچ شانسي براي صعود از گروه D نداشته باشد و تک امتياز بعدي که از تساوي برابر آنگولا به دست آمد، به هيچ وجه تسلي بخش نبود.
اکنون که سومين جام جهاني براي آنها به پايان رسيده است، درخصوص عملکرد کلي تيم و حذف زودهنگام آنها يک حس ملموس نااميدي به وجود آمده است.
پيش از آغاز جام جهاني وعده هاي معتبر داده شده بود. ايران با مربيگري ايوانکوويچ در بازي هاي تدارکاتي چند نتيجه خوب کسب کرد. آنها کاستاريکا و بوسني هرزگوين را شکست دادند و با کرواسي به تساوي رسيدند.
رسانه ها و هواداران در ايران اميدهاي زيادي داشتند و ايوانکوويچ پيش از جام جهاني در صحبت سايت ويژه رقابت ها اظهار خوش بيني مي کرد.
برانکو بدون شک و ترديد، صحبت هاي جاه طلبانه اي را بدون دليل بيان مي کرد:"هدف اصلي ما صعود به مرحله نهايي جام جهاني بود که به آن دست يافتيم. هدف بعدي ما صعود به دور دوم و انجام يک کار تاريخي است."
تيم تهاجمي ايران متشکل از علي کريمي هافبک بايرن مونيخ و سه بازيکن ديگر شاغل در بوندس ليگا شامل مهدي مهدوي کيا، وحيد هاشميان و فريدون زندي بود.
همچنين نبايد فراموش کنيم که علي دايي بازيکن هميشه حاضر در تيم ملي هم جزو اين نفرات بود.
با وجود اين، برنامه هاي تدارکاتي ايران براي جام جهاني به طور دقيق با برنامه هاي ايوانکوويچ پيش نرفت و مصدوميت جمعي از بازيکنان کليدي در آن خلل ايجاد کرد.
وقتي جام جهاني شروع شد کريمي در شرايط خوبي قرار نداشت در حالي که زندي نتوانست تا بازي اول ايران در ميدان حضور يابد. عامل ديگر اين بود که ايراني ها به دليل کمبود تجربه از ميادين بزرگ با مشکل مواجه بودند.
در برابر مکزيک به نظر مي رسيد که آنها دو نيمه کاملا متفاوت دارند. در نيمه اول آنها با حرکات تهاجمي حريفشان را زجر دادند و برتري مکزيک را با گل يحيي گل محمدي از بين بردند و فرصت هاي گلزني زيادي خلق کردند. در نيمه دوم، لغزش دفاع ايران باعث شد که مکزيکي ها در سه دقيقه فاجعه آميز دو گل متوالي به ثمر رساندند.
شش روز بعد ايران در مقابل پرتغال شکست خورد ولي حريف در طول دقيقه برتر و شايسته پيروزي 2 بر صفر بود.
به نظر مي رسيد که بازي آخر مقابل آنگولا پايان رسوايي باشد ولي ضربه سر سهراب بختياري زاده تساوي يک بر يک را به ارمغان آورد تا حداقل چيزي براي تلاش آنها باقي بماند.
دلايلي براي خوش بيني
در حقيقت آنها قادر نبودند که نتايج آخرين جام جهاني شان در فرانسه را ترقي دهند. به رغم اين نتيجه، ايوانکوويچ عقيده دارد که تيم ايران در جام جهاني از بازيکنان جواني تشکيل شده است که بسيار با استعداد هستند، کوله باري از توانايي را دارند و آينده فوتبال ايران به حساب مي آيند، در ميان آنها حسين کعبي 20 ساله و آندرانيک تيموريان 23 ساله حضور دارند که هر دو در سه بازي ايران در جام جهاني حضور داشتند.
در طول پنج سال که ايوانکوويچ هدايت تيم ملي را عهده دار بود توانست گروهي از جوانان زير 23 سال را دستچين کند و هنگامي که مي گويد تيمي را براي آينده به ايران داده است، اين تنها يک جمله نيست.
اسکولاري، سرمربي پرتغال پس از بازي برابر ايران گفت: آنها بازيکنان بسيار خوبي دارند که از فيزيک مناسب بدني بهره مي برند و بلند قد هستند. ايران بهترين تيم آسيا خواهد شد.
اگرچه ممکن است ايوانکوويچ ايران را ترک کند ولي هر کس که سرمربي شود، ايران بايد راهش را ادامه دهد.
رحمان رضايي، مدافع مياني ايران با نگاهي به آينده مي گويد: جام جهاني تجربه خوبي براي بازيکنان جوان ما نبود ولي اکنون ما وقت داريم تا آماده شويم و براي چهار سال بعد دوباره از نو شروع کنيم.

در نشست مشترک دولت و مجلس که شنبه شب گذشته با حضور تعدادي از اعضاي اقتصادي دولت و نمايندگان اصولگراي مجلس برگزار شد بر سر تعيين تکليف بنزين توافق حاصل و قرار شد که خبر آن با تصويب در هيات دولت اعلام شود.
در اين جلسه وزير امور اقتصادي و دارايي رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي و وزير نفت نمايندگان دولت و محمد رضا باهنر احمد توکلي و الياس نادران و... از طرف پارلمان حضور داشتند.
توافق احتمالي در اين جلسه سهميه بندي بنزين بود و بنا بر آخرين اظهارنظرها دونرخي شدن اين فرآورده سوختي کاملا منتفي شده است.
بنابراين گزارش، وزير نفت در خصوص بنزين گفت: تا الان هنوز تصميم گيري نهايي نشده، اما بدون شک دو نرخي نخواهد شد و فقط سهميه بندي آن آغاز مي شود.
سيدکاظم وزيري هامانه افزود: اعتراف مي کنم که مقصر اصلي وزارت نفت است چراکه اگر اين وزارتخانه طي سال هاي گذشته با دورانديشي و برنامه ريزي درست به بهبود کيفيت و افزايش ظرفيت پالايشگاه ها مي پرداخت، اکنون شاهد چنين وضعي نبوديم.
وي درباره سهم روزانه خودروها از بنزين گفت: دولت تا پايان هفته در اين باره تصميم گيري مي کند. البته تاکسي ها بنزين سهميه اي دريافت مي کنند و خودروهاي شخصي که به صورت غيررسمي مسافرکشي مي کنند، روزانه کمتر از پنج ليتر بنزين دريافت خواهند کرد.
وي خاطرنشان کرد: با واقعيت هاي جامعه آشنا هستم و مي دانم که مسافرکش هاي شخصي بخشي از درآمد روزانه شان را از اين محل به دست مي آورند اما نمي توان به همه اين امتياز را داد; چراکه ما مجموعه محدودي از ذخاير بنزين را در اختيار داريم که بايد آن را به تناسب در جامعه تقسيم کنيم.
هامانه در خصوص احتمال تشکيل بازار سياه با سهميه بندي شدن بنزين گفت: با طرح کارت هوشمند که مراحل آخر خود را طي مي کند، بازار سياه به وجود نخواهد آمد که اميدوارم کارت هوشمند پيش از پايان سال به طور کامل اجرايي شود.
رييس کميسيون انرژي مجلس نيز با اشاره به عدم تحقق شرايط سهميه بندي بنزين گفت: احتمال سهميه بندي بنزين وجود ندارد.
کمال دانشيار در حاشيه جلسه علني روز يکشنبه مجلس شوراي اسلامي با بيان اين که قانون بودجه سال 85 کل کشور در بند «و» تبصره 13 دولت را موظف کرده است که پس از گسترش ناوگان حمل و نقل و گاز سوز کردن خودروها با تصويب شوراي اقتصاد نسبت به سهميه بندي بنزين اقدام کند، تصريح کرد: هنوز اين شرايط فراهم نشده است و بنابراين به نظر مي رسد، موضوع سهميه بندي بنزين تا مهرماه سال جاري اجرايي نشود.
وي با تاکيد بر اين که قانون تکليف را در اين زمينه روشن کرده است و دولت و مجلس هم بايد در اين چارچوب عمل کنند، اظهار داشت: دولت و مجلس براي تحقق اين موضوع همراه هستند، عليرغم اين که موضوع در حال بررسي است اما عده اي از نمايندگان معتقدند که اين شرايط تحقق پيدا نکرده است.

به دنبال ناکامي تيم هاي آسيايي در همان مرحله اول رقابت هاي جام جهاني 2006 آلمان، اين تيم ها بدنبال جانشين بهتري بجاي مربي هاي نه چندان موفق خود مي گردند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از اشتوتگارت، در ميان سرمربي هاي تيم هاي آسيايي ناکام در جام جهاني، برانکو ايوانکوويچ سرمربي تيم ملي ايران شرايط بدتري نسبت به ساير مربي ها دارد و پس از شکست تيم ملي ايران مقابل مکزيک و پرتغال و تساوي برابر آنگولا قرارداد او ديگر تمديد نشد.
با توجه به قطعي شدن پايان فعاليت برانکو در تيم ملي ايران، هنوز جانشيني براي وي در اين تيم تعيين نشده است.
همچنين زيکو سرمربي برزيلي تيم ملي ژاپن و گاس هيدينگ سرمربي تيم ملي استراليا ديگر در خدمت اين تيم ها نخواهند بود و سرنوشت ديک ادوکات سرمربي نسبتا موفق تيم ملي کره جنوبي هنوز مشخص نيست.
پيدا کردن مربي خوب براي تيم هاي آسيايي کار چندان ساده اي نيست اما اين تيم ها بايد هرچه زودتر جانشيني براي مربي هاي سابق خود تعيين کنند تا تيم را براي بازي هاي المپيک 2008 چين و جام جهاني 2010 افريقاي جنوبي آماده کند.
برخي گزارش ها حاکي است تيم ملي ژاپن ممکن است ايويچا اوسيم سرمربي يوگسلاوي سابق را به خدمت بگيرد.
اين مربي کهنه کار توانست تيم ملي يوگسلاوي را در رقابت هاي جام جهاني 1990 تا مرحله نيمه نهايي پيش ببرد.
گاس هيدينگ که کارنامه نسبتا خوبي در دوران فعاليت خود در تيم هاي ملي هلند و کره جنوبي دارد و در اين دوره از رقابت هاي جام جهاني نيز توانست استراليا را پس از 32 سال به جام جهاني بفرستد، قرار است مربيگري تيم ملي روسيه را برعهده بگيرد.
فدراسيون فوتبال استراليا که اکنون خوب مي داند حضور يک مربي حرفه اي چقدر در پيشرفت تيم موثر است، قصد دارد باز هم يک مربي خوب براي اين تيم استخدام کند.
عربستان سعودي هم سابقه زيادي در اخراج زودهنگام مربي هاي تيم ملي اين کشوردارد و به ويژه بعد از ناکامي تيم ملي عربستان در مرحله اول رقابت هاي جام جهاني 2006 آلمان، عجيب نيست اگر مارکوس پاکوئتا از سمت مربيگري اين تيم اخراج شود.
جالب است بدانيم تيم ملي عربستان در مورد تعداد مربي ها طي 12 سال گذشته در جهان رکورددار است و طي اين مدت 16 مربي عوض کرده است.
همچنين تيم ملي فوتبال چين که به جام جهاني آلمان راه نيافت، يکي ديگر از آسيايي هايي است که به دنبال مربي موفق تري مي گردد.

اگرچه چند روزي است از حذف و ناکامي تيم ملي سپري شده است ، اما موضوع چگونگي حضور اين تيم در جام جهاني هنوز هم مورد بحث و تبادل نظر کارشناسان مي باشد .
در اين ارتباط مرتضي محصص ، والدير ويرا و حميد درخشان چنين گفته اند که مي خوانيد .

مرتضي محصص :
کادر فني تيم ملي ايران در حد جام جهاني نبود
مرتضي محصص يکي از کارشناس فوتبال کشورمان گفت: جام جهاني ميدان بزرگي است و نياز به افراد بزرگ دارد; اما کادر فني تيم ايران به هيچ وجه در حد اين ديدارها نبود.
وي افزود : برانکو ايوانکوويچ براي نشست روي نيمکت ايران در جام جهاني معيارهاي لازم را نداشت. البته دستياران او هم در حدي نبودند که بتوانند در مواقع بحراني به کمک تيم بيايند.
وي ادامه داد: حسين فرکي هر چند در جام جهاني بازي کرده است; ولي تجربه مربيگري در ميادين بزرگ را ندارد. وضعيت همايون شاهرخي، احمد سجادي و فخرالدين داود بگوويچ نيز همين گونه است.
محصص خاطر نشان کرد: برانکو با توجه به حضور چند ساله در ايران از نظر فرهنگي با شرايط کشورمان آشنا بود; اما علاوه بر اين موارد، بايد مسائل فني را نيز در نظر گرفت.
محصص يادآور شد: بايد کميته اي تحت عنوان کميته فني در فدراسيون تشکيل شود و براساس آن معيارهاي لازم براي انتخاب کادر فني ملي مورد بررسي قرار بگيرد.
وي افزود: فدراسيون فاقد چنين کميته اي بود و اين يکي از ضعف هاي اساسي اين فدراسيون بود.
محصص عنوان کرد: پس از ناکامي در راهيابي به جام جهاني 2002 برنامه مشخصي براي موفقيت در جام جهاني 2006 تدارک نديدم. نه با تيم هاي بزرگي بازي کرديم و نه پيشرفتي نسبت به گذشته داشتيم.
اين کارشناس فوتبال اظهار داشت: ضعف مديريتي سبب شد که اختلاف زيادي ميان بازيکنان صورت گيرد. کريمي در بازي اول وقتي تعويض شد، واکنشي نشان داد; اما چه اتفاقي افتاد که پس از تعويض در بازي با پرتغال آن واکنش ناپسند را نشان داد.
محصص عنوان کرد: اين مسائل نشان مي دهد که تيم در هم ريخته بود و شرايط نابساماني داشت; در حاليکه اگر مديريتي صحيحي اعمال مي شد، اين مسائل بوجود نمي آمد.

والدير ويرا :
برانکو تيم ايران را نابود کرد
والدير ويرا سرمربي سابق تيم ملي فوتبال ايران در گفت وگو با تلويزيون الکاس گفت: برانکو تيم ايران را با هدايت نادرست خود نابود کرد.
وي افزود : برانکو تيم ايران را با هدايت نادرست خود نابود کرد. معتقدم در اين تيم دخالت هاي نابجايي نيز صورت گرفت.
وي اضافه کرد : تيم ملي بزرگ ايران در دست کساني قرار گرفت که با اهميت جام جهاني ناآشنا بودند.
ويرا عنوان کرد: در ايران پتانسيل فوتبال بسيار بالا است; اما برانکو خود را در تعداد محدودي بازيکن، به ويژه بازيکنان ناآماده محصور کرد. البته بين او و تيمش تفاهم نبود.
وي ادامه داد: تيمي که به جام جهاني اعزام مي شود، بايد با آمادگي کامل پاي به اين مسابقات بگذارد.
سرمربي سابق تيم ايران گفت: سيستم و ساختار فوتبال ايران نخواست اين تيم بزرگ با ابهت پاي به جام جهاني بگذارد. با تدابيري مي شد حتي از پرتغال نيز امتياز گرفت.
ويرا افزود: در ايران مديريت فوتبال ثبات ندارد و حاشيه ها بر آن فشار وارد مي کنند.
وي تيم ايران در جام جهاني 1998 فرانسه را به مراتب بهتر از تيمي که به آلمان 2006 اعزام شد دانست و گفت: آن تيم از ثبات بيشتري برخوردار بود. اين ناکامي اگر به موقع ترميم نشود، مي تواند تا مدت ها روي تيم حتي در سطح آسيا نيز تاثير بگذارد.

حميد درخشان :
مديريت ضعيف شکست تيم ملي را رقم زد
حميد درخشان کاپيتان سابق تيم ملي گفت: فوتبال ايران مشکلات فراواني دارد که تنها يک مدير قوي با پشتوانه سياسي مي تواند آن را نجات دهد .
درخشان افزود : رييس جديد فدراسيون بايد کسي باشد که به اندازه کافي نفوذ داشته باشد و با قدرت اجرايي بالا کار کند، ضمن آنکه هر حرفي که مي زند به آن عمل کند .
درخشان سپس به بازي هاي مقدماتي جام ملت هاي آسيا که در چارچوب آن بايد در تهران برابر سوريه بازي کنيم، اشاره کرد و گفت : اگر مي خواهيم موفق شويم بايد با تيم ملي کاري نداشته باشيم .چه اشکالي دارد تيم اميد را به اين مسابقات بفرستيم، يعني اميد ما نمي تواند سوريه را شکست دهد ؟ ما اگر مي خواهيم موفق شويم بايد از انتظارات کوچک چشم بپوشيم، مثل 4 سال پيش که رفتيم در بوسان تيم هاي نوجوانان کره و ژاپن را برديم و 4 سال در بادش خوابيديم.

محمد بن همام رييس کنفدراسيون فوتبال آسيا در خصوص چگونگي عملکرد تيم هاي آسيايي در مسابقات جام جهاني 2006 آلمان گفت : نتايج نمايندگان قاره آسيا در هجدهمين دوره رقابت هاي فوتبال جام جهاني 2006 آلمان نااميدکننده بود.
وي در شهر برلين آلمان و در گفت و گو با بخش عربي خبرگزاري فرانسه اظهار داشت : اين نتايج نشان داد که سطح فوتبال دراين قاره چه درزمينه مسابقات ملي و يا در سطح ليگ هاي داخلي هنوز پايين است.
بن همام بااشاره به اينکه، اميدوار بوديم حداقل دو تيم آسيايي به مرحله دوم صعود کنند ،اظهار داشت : متاسفانه اين امر تحقق نيافت ونتايجي هم که به دست آمد نااميدکننده بود.
رييس کنفدراسيون فوتبال آسيا در عين حال گفت : اين بدين معنا نيست که فدراسيون هاي محلي ، کادرهاي فني وبازيکنان تيم هاي شرکت کننده در جام جهاني کم کاري کردند ، بلکه باتوجه به بضاعتي که در اختيار داشتند تمام تلاش خود را در اين پيکارها انجام دادند .
وي افزود: ضعف مسابقات قاره اي ونبود باشگاه هاي حرفه اي که از بازيکنان باتجربه و طراز اول جهان استفاده کنند موجب اين افت شد.
بن همام معتقد است : اين رويه تغيير نخواهد کرد مگر باانجام تغييرات ريشه اي در نحوه برگزاري مسابقات فوتبال درسطح ملي و باشگاهي وحرفه اي گري کامل نه در حد گفتار ، بلکه در عمل مي تواند ما را به نتايج مطلوب برساند.
وي در خصوص نمايندگان آسيا درجام هجدهم گفت: تيم ملي کره جنوبي فوتبال زيبايي به نمايش گذاشت بويژه مقابل فرانسه که سزاور پيروزي بود و استحقاق راه يابي به مرحله بعد را داشت.
بن همام خاطرنشان کرد: بهرحال تيم هاي آسيايي تلاش خوشان را انجام دادند اما نتايج حاصله امتياز مثبتي براي اين قاره نيست که مابتوانيم بر اساس آن براي افزايش سهميه آسيا در آينده چانه زني کنيم.
رييس کنفدراسيون فوتبال آسيا، نتايج تيم ملي استراليا را دراين رقابت ها ستود واظهار اميدواري کرد: اين تيم به مراحل بالاتري صعود کند.

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ملي جوانان در مراسم اختتاميه همايش آينده پژوهي، فناوري وچشم انداز توسعه که در دانشگاه صنعتي امير کبير برگزار شد، از راه اندازي باشگاه آينده پژوهان جوان با حمايت سازمان ملي جوانان خبر داد.
دراين نشست مطبوعاتي حجت الاسلام حاج علي اکبري معاون رئيس جمهور در مراسم اختتاميه همايش آينده پژوهي، فناوري و چشم انداز توسعه با اشاره به اينکه سازمان ملي جوانان مسئوليت مديريت استراتژيک و راهبردي مسائل مربوط به جوانان را برعهده دارد گفت: اين سازمان مي تواند با تهيه اسناد متقن، بر اساس سند چشم انداز و همچنين با آينده نگاري درست، به رشته آينده پژوهي و موضوع آينده انديشي و آينده نگاري توجه جدي داشته باشد. وي به تهيه گزارشي جامع از موضوع آينده نگاري و جوانان در سطح ملي و بين المللي تاکيد کرد و افزود: در راستاي تهيه اين گزارش به انجام مطالعات تطبيقي نيازمنديم. تکيه کردن به نگاه ترجمه اي در تدوين اين گزارش خطرناک است چرا که نمي توان براي تهيه محتواي آينده تنها بر اطلاعات ترجمه اي تکيه کرد.
حجت الاسلام حاج علي اکبري به سامانه آينده پژوهان جوان اشاره کرد و اظهار داشت: اين سامانه با عنوان باشگاه آينده پژوهان جوان راه اندازي مي شود و در اين راه سازمان ملي جوانان حمايتهاي لازم را به عمل مي آورد تا همه سازمانهاي مردم نهاد در حوزه آينده پژوهي، فعاليتهاي خود را در اين سامانه تعريف کنند. اين باشگاه زمينه را براي حضور جوانان در عرصه آينده نگاري فراهم مي کند. وي از سند چشم انداز توسعه با عنوان سند خوشبختي جوانان ياد کرد و افزود: اميد است که جوانان به ميدان آمده و اين سند را محقق کنند. در کنار سند چشم انداز توسعه که افق سال 1404 را ترسيم مي کند، بايد روشهاي نوين آينده پژوهي را در همه حوزه ها تجربه کنيم. براي رسيدن به قله هاي موفقيت شروط اصلي را داريم تنها بايد راه را پيدا کنيم که خوشبختانه نسل جوان امروز ما با به دست داشتن سند عالي الهي مي تواند راه را براي دستيابي به مقصود هموار کند. رئيس سازمان ملي جوانان، جوان را شهروند شهر فردا ناميد و تصريح کرد: جوان کسي است که تمام تعلق و توجه خود را به آينده معطوف کرده است از اين رو بين جواني و جريان نگاشت درست فردا نسبت نزديکي وجود دارد. جامعه ما به عنوان يک جامعه جوان، مملو از انرژي، اميد، فعاليت، تلاش، ابتکار و خلاقيت است و جوانان ما بايد دست به انتخابهاي بزرگي بزنند .
وي با تاکيد بر اهميت حضور آگاهانه نسل جوان در روند آينده نگاري افزود: جوانان بايد به خودباوري رسيده و در راستاي آينده نگاري و آينده پژوهي فعاليتي وسيع و جدي را به انجام برسانند. در اين رابطه بايد بر موضوع هويت توجه بسيار داشته باشيم چرا که نسل جوان، با شناخت و باوري که از هويت اسلامي و ايراني خود مي يابد، توان آن را خواهد داشت که بار سنگين تحقق طرحهاي مرتبط با آينده نگاري را به دوش بکشد . حجت الاسلام حاج علي اکبري از قرآن کريم با عنوان عالي ترين سند چشم انداز ياد کرد و با اشاره به اينکه ما از اين نعمت برخورداريم، افزود: اين سند افق آينده را تا انتها به ما نشان مي دهد و سنت ها و قوانين الهي حاکم بر تاريخ بشري را به وضوح بيان مي کند . اين سند عالي فرآورده دست بشر نيست بلکه با علم الهي نازل شده است از اين رو با بهره گيري درست از اين سند مي توانيم روند آينده نگاري را در دست بگيريم . وي با بيان اينکه استفاده از اين سند ميدان گسترده اي را پيش روي ما قرار مي دهد افزود: در اين کتاب نگاه اسلام در مورد انسان، جامعه و تاريخ تبيين شده است علاوه بر اين نماي روشني از قواعد تاريخ، در اين کتاب طرح مي شود. اين نعمت کار ما را تسهيل مي کند و با تکيه بر اين مبناي معرفتي، نسبت به آنان که قرآن را نمي شناسند، قابليتهاي بيشتري در توليد علم خواهيم داشت معاون رئيس جمهور قرآن کريم را تک نگاشتي به قلم الهي براي آينده بشر دانست و گفت: در اين کتاب خداوند اراده خود را در تعيين آينده بشري بيان کرده از اين رو اين کتاب به عنوان بهشت خوشبختي و آينده قطعي بشر نگاشته شده است. وي با اشاره به مقوله مهدويت در قرآن تصريح کرد: زيبايي هايي که مهدويت در تفکر اسلامي ايجاد کرده است، ميدان روشن و پر اميدي را به مسلمانان معرفي مي کند در اين راستا مفهوم آينده پژوهي براي کساني که به اين افق اعتقاد دارند، متفاوت از کساني است که اعتقادي به مهدويت ندارند. رئيس سازمان ملي جوانان آينده پژوهي را به لحاظ گونه شناسي، به دو گونه آينده نگاري رحماني و شيطاني تقسيم کرد و اظهار داشت: آينده نگاري رحماني به خط پيامبران الهي و خط نور اشاره دارد و از آينده اي روشن با بشر سخن مي گويد علاوه بر اين آينده نگاري رحماني بر اساس قواعد الهي و انساني بشر را به ساخت آينده دعوت مي کند. در مقابل اين جريان، آينده نگاري شيطاني مطرح است. در هر صورت نظريات مربوط به آخرالزمان اهميت بسياري دارند و در اين راستا حتي آنان که به مسائل رحماني اعتقاد چنداني ندارند نيز به دنبال مباحثي چون پايان تاريخ هستند. وي با اشاره به اينکه بشر در زمان ما به آينده نگاري رحماني بسيار مشتاق است، گفت: امروزه بشر نيازمند آن است که باور کند،خداوند انسانها را فراموش نکرده است. از اين رو لازم مي نمايد که سناريوهاي مبتني برانديشه هاي الهي، مهرورزي، تعالي معنوي و علمي، خدمت و عدالت را پيگيري کنيم. در اين راستا نسل جوان و نو انديش بايد فضا را به نفع آينده نگاري رحماني آماده کند. حجت الاسلام حاج علي اکبري افزود: پيامبر اسلام براي ايران آينده اي را پيش بيني کرده اند که براي ما بسيار شيرين است. ايشان مشتاق ديدن ايرانيان بوده اند و آنان را مردان و زناني با همت عنوان کرده اند که دانش و ايمان و دين را حتي اگر در کهکشانها باشد، جستجو مي کنند. در اين رابطه لازم است که ماموريت آينده نگاري را به دست بگيريم و با فهم دقيق آن، طلايه دار خوشبختي در دوران پايان زمان باشيم.
وي با تاکيد بر اهميت برگزاري همايش آينده پژوهي، فناوري و چشم انداز توسعه افزود: آينده نگاري حوزه علمي نو پديدي است و همچنين برگزاري اين همايش خود به نوعي آينده نگاري محسوب مي شود. علاوه بر اين اختصاص اختتاميه اين همايش به مبحث جوانان خود ايده اي مناسب بود تا انتهاي اين همايش آغازي شاداب براي انجام حرکت هاي علمي باشد.
حجت الاسلام حاج علي اکبري در ادامه تصريح کرد: با توجه به اينکه آينده پژوهي را رشته علمي جديدي معرفي مي کنند لازم است که در اين عرصه حضوري جدي داشته باشيم. همچنين نظر به مباحث بنيادين بعد معرفت شناختي در آينده پژوهي، پرواضح است که آينده نگاري بدون پشتوانه فلسفي محکم ره به جايي نخواهد برد چرا که هدف نگاه به آينده اي است که در دست ما نيست بلکه مي خواهيم بر آن تاثير بگذاريم از اين رو اگر بر انديشه هاي محکم تکيه کنيم دست ما نسبت به تاثير گذاري بر آينده باز تر خواهد بود.

کرج - خبرنگار آفرينش
جلسه کارگروه اشتغال ، با حضور محمد کاشاني ، مشاور دفتر امور اقتصادي استانداري تهران ، مهدي مهديزاده ، معاون برنامه ريزي و اداري مالي و اعضاي کارگروه تخصصي اشتغال و سرمايه گذاري شهرستان کرج ، در محل فرمانداري اين شهرستان تشکيل شد .
در اين جلسه مشاور دفتر امور اقتصادي استانداري تهران ، تصميمات اتخاذ شده در رابطه با ايجاد بنگاه هاي اقتصادي زودبازده و کارآفرين در سطح استان تهران و به خصوص شهرستان کرج ، مقدار بودجه در نظر گرفته شده براي انجام اين حرکت گسترده را ، براي اعضاي کارگروه اشتغال و سرمايه گذاري شهرستان ذکر کرد .
محمد کاشاني ، مشاور دفتر امور اقتصادي استانداري تهران ، با اشاره به اينکه بايد در رابطه با منابع استان ها ، به طور هدايت شده عمل کرد ، اظهار داشت : تاکنون ، فقط تهران سيستم عدم تمرکز منابع سپرده داخلي بانک ها را به طور گسترده انجام داده و کليه اعتبارات بخش خدمات را در اختيار شهرستان ها گذاشته . براي بخش کشاورزي نيز ، 75 درصد اعتبار در نظر گرفته است .
کاشاني ، همچنين از تشکيل 5 کميته در زمينه ايجاد بنگاه هاي اقتصادي کارآفرين و زودبازده خبر داد و اين کميته ها را تشريح کرد :
-1 کميته صنعت و معدن : در اين بخش پروژه يابي ، مدارک کامل و جامع ، تهيه مي شود و در اختيار سازمان هاي استان قرار مي گيرد .
-2 کميته کشاورزي : اين کميته با دبيري مديريت جهاد کشاورزي شهرستان و مديريت دبيرخانه کار و استانداري ، تشکيل مي شود .
-3 کميته خدمات : مسئوليت اين کميته را اداره تعاون برعهده مي گيرد و بخش هاي مفصلي از جمله کميته امداد ، آموزش ، ارشاد ، تعاون و ... را دربرمي گيرد .
-4 کميته منتخب : کميته هاي صنعت و معدن ، کشاورزي و خدمات را به طور مرتب هفته اي يک بار کنترل مي کند .
-5 کميته نظارت : بر تمام طرح هايي که در بخش هاي مختلف در حال اجرا و يا در آينده اجرا خواهد شد ، وظيفه نظارت دارد .
وي در ادامه گفت : ضمنا در اين برنامه ، مدارس ، تربيت بدني ، امور بنياد شهيد و ايثارگران ، امور زنان و جوانان ، در اولويت باشند و به منظور پيشبرد بهتر اين طرح ، هر دستگاهي ، بايد کارشناس معين ، مسلط ، آموزش ديده ، علاقه مند و پيگير نيز داشته باشد که روزانه به بانک مراجعه کند و مشکلات را پيگيري و برطرف نمايد .
همچنين به دليل اينکه متقاضي در سطح جامعه رها شده است ، اگر دستگاه ها ، هفته اي يک بار ، با متقاضيان ايجاد بنگاه هاي اقتصادي زودبازده و کارآفرين ، جلساتي تشکيل دهند و مشکلاتشان را برطرف نمايند ، احساس بيگانگي ميان دستگاه و متقاضي از بين خواهد رفت و فضاي تعامل به طور بسيار قوي ايجاد خواهد شد .
وي افزود : در اين جلسات ، بايد براي متقاضيان ، توجيه اقتصادي ، به طور کامل انجام و از سهم اقتصادي آنان ، تاييديه تهيه شود .
مشاور دفتر امور اقتصادي استانداري تهران ، به اهميت اجراي طرح ، تهيه به موقع مجوزها و برآورد هزينه ها اشاره کرد و گفت : مديران دستگاه هاي اجرايي ، بايد نسبت به مسائل حساس باشند و به طور روزانه ، اين حرکت را کنترل کنند . در اين رابطه ، 200 ميليارد تومان پول متمرکز ، در سطح استان نگهداري مي شود تا در اختيار فرمانداري و مديراني که سريع تر متقاضي جذب مي کنند ، قرار داده شود . که 70 درصد ، به تائيديه بانک و 30 درصد آن به انعقاد قرارداد تعلق مي گيرد .
وي همچنين اظهار داشت : بر اساس مصوبه شوراي پول و اعتبار ، به متقاضيان يارانه داده مي شود ، که در واقع 10 درصد کل اعتبارات و 90 درصد ديگر به بانک اختصاص مي يابد . به اين ترتيب ، قرارداد مشارکت مدني بين بانک و متقاضي بسته مي شود . در اين مرحله ، دبيرخانه ، سهم بنگاه هاي اقتصادي را تعيين و 15 درصد از اين پول را به حساب بانک واريز مي نمايد و ميان بانک و متقاضي نيز ، قرارداد 85 درصد بسته مي شود .
کاشاني ، راه موفقيت اين طرح را همکاري بانک ها ، کارگروه اشتغال و دستگاه هاي اجرايي دانست و گفت : اگر بانک ها ، براي تنفس و فروش اقساطي ، حداکثر را در نظر بگيرند و کارگروه هم اين حداکثر را تاييد کند ، و نيز دستگاه هاي اجرايي ، براي هر چند پروژه اي که دارند ، از حيث مجوز ، توجيه اقتصادي ، برآوردها و ... طرح هاي نمونه اي و الگويي تهيه کنند ، امکان دستيابي به اهداف مورد نظر در زمينه کار آفريني ، به درصد بالايي افزايش مي يابد .
وي ، يادآور شد : يک هزار و 620 ميليارد تومان بودجه براي سال 85 ، در سطح استان تهران ، به بخش اشتغال ، اختصاص داده شده است .
در بخش کشاورزي 33 درصد کل بودجه ، بخش صنعت 25 درصد ، بخش خدمات 30 درصد و مقدار توزيع نشده اي که در اختيار اداره منتخب مي باشد 12 درصد اعتبار ، لحاظ شده است .
اين مقام مسئول در ادامه گفت : به دليل محدوديت بانک ها ، خود اشتغالي را از مجموعه بنگاه هاي اقتصادي و زودبازده و کارآفرين ، حذف کرده ايم . اما صندوق مهر رضا که از تير ماه ، فعاليت خود را آغاز مي کند ، طرح هاي خوداشتغالي ، مسکن ، ازدواج و ... را سامان خواهد داد .
کاشاني در مصاحبه اي بعد از جلسه افزود : مشکل بخش اشتغال ، عدم مهارت ، توانايي و جسارت فارغ التحصيلان دانشگاه ها براي ورود به بازار کار است . اما در نظر است با دادن آموزش هاي لازم تا پايان برنامه چهارم توسعه ، درصد بيکاري از 12 به 8/4 درصد کاهش يابد و براي حدود 800 هزار نفر در بخش هاي مختلف ، ايجاد اشتغال شود .
مهدي مهديزاده ، معاون برنامه ريزي و اداري و مالي فرمانداري کرج ، نيز گفت : افرادي که در حوزه ايجاد و پيشبرد بنگاه هاي اقتصادي زودبازده و کارآفرين ، فعاليت مي کنند ، اعم از سازمان ها ، بانک ها ، شرکت هاي دولتي و ... ارزشيابي مي شوند و براي آنها ضريب تشويقي در نظر گرفته مي شود .
وي همچنين بيان کرد : امروزه ، اقتصاد ، زيربناست و سرمنشا» همه مشکلات ، بيکاري و مسئله اقتصادي است . وقتي انتظارات و مطالبات جوانان ، برآورده نشود به دنبال آن براي ناهنجاري ها و کارهاي خلاف ، بسترسازي مي شود .
کاشاني افزود : پس ما بايد در صنعت ، کشاورزي و خدمات ، به گونه اي عمل کنيم که چراغ اميد در اذهان عمومي و فعالان در اقتصاد کشور ، شعله ورتر شود .


محققان در انگلستان مي گويند مي توانند با آزمايشي تازه بر روي نطفه انسان احتمال بروز بيماري هاي خطرناک را پيش بيني کنند.
اين آزمايش به زوج هايي که در صدد هستند در شرايط آزمايشگاهي IVF بچه دار شوند اطمينان مي دهد که نطفه فرزند آنها سالم است.
اين آزمايش ضريب اطميناني است براي زوج هايي که با خطر بروز بيماري هاي خطرناک روبرو هستند و نگرانند که ژن معيوب آنها به فرزندشان منتقل شود.
محققان انگليسي با استفاده از اين روش تازه، تصوير کلي DNA سلول را مد نظر قرار مي دهند.
آزمايش هاي ژنتيکي که تاکنون انجام مي شد صرفا به دنبال رديابي تقسيمات خاصي در يک ژن بود، اما روش تازه بسيار سريع تر وجود بيماري ها را در نطفه کشف مي کند.
اين روش همچنين انواع بيشتري از بيماري هاي بالقوه را تشخيص مي دهد، اما شماري از فعالين حقوق بشر، اين گونه آزمايش ها را به لحاظ اخلاقي زير سوال برده اند چرا که در نهايت منجر به از بين بردن برخي از نطفه ها مي شود.
تيم پزشکي بخش ژنتيک بيمارستان گايز لندن، نام اين روش تازه را «پي جي اچHaplotying Genetic implantation - Pre » گذاشته اند و قرار است سالانه صد زوج در بريتانيا از آن استفاده کنند.
آزمايش «پي جي اچ» براي تشخيص کروموزم معيوب در ژن، نه تنها زوج را، بلکه همچنين فرزندان ديگر آنها يا اقوامي که به بيماري ژنتيکي مبتلا هستند، مورد آزمايش قرار مي دهد و سپس با استفاده از اطلاعات به دست آمده در درون سلولي از نطفه - که در آزمايشگاه چند بار نسخه برداري شده است - به دنبال علائم بيماري مي گردد.
پرفسور پيتر برود، متخصص باروري و نازايي که به خلق اين روش تازه کمک کرده است، مي گويد: مهم نيست که نقص ژنتيکي از چه نوعي است. ما مي توانيم با اين روش تشخيص بدهيم که آيا نطفه، حامل کروموزم معيوب که در پدر يا مادر او يافت شده، هست يا نه.
رييس انجمن باروري انگليس نيز مي گويد: هر روشي که بتواند خطر بيماري هاي جدي و بالقوه مهلک را کاهش دهد بايد مورد استقبال قرار بگيرد.
از اين آزمايش تاکنون براي رديابي ژن معيوبي که منجر به بيماري هاي سيستيک فيبروزيس و دي ام دي، نوعي بيماري عضلاني که از مادر به فرزند پسر منتقل مي شود استفاده شده است.
منبع: بي بي سي

هيچ کارشناسي تمايل ندارد به صراحت اعلام کند نرخ بيکاري چقدر افزايش يافته است. برآوردي از رابطه افزايش نرخ دستمزد و بالا رفتن نرخ بيکاري در جامعه هدف انجام شده، ولي نمي توانم اعلام کنم. ظرف سه يا چهار ماه آينده نتايج اوليه طرح جامع اطلاعات بازار کار از سوي مسوولان اعلام خواهد شد. اختلافات کارشناسان علم آمار و اطلاعات در تعريف و تفسيري است که در حوزه نرخ بيکاري مطرح مي کنند.
محمدرضا صدق گويا رييس اداره طرح و پژوهش هاي آماري اداره کل آمار نيروي انساني وزارت کار در گفت وگو با ايسنا با تاکيد بر اين مباحث به بررسي نظام آماري کشور و بيان مهمترين دليل بروز اختلافات آماري دستگاه ها پرداخت و از بيان صريح نظرات کارشناسي خود در خصوص درصد افزايش نرخ بيکاري به ويژه در سه ماهه اول امسال و ارتباط آن با سياست هاي وزارت کار به علت برخي ملاحظات، صرفه نظر کرد.
وي با تاکيد بر اين که مجبوريم به آمارهاي رسمي استناد کنيم، گفت: عضويت وزارت کار در شوراي عالي آمار ما را بر آن مي دارد که به آمار رسمي اعلام شده از سوي مرکز آمار ايران استناد کنيم. کارشناس آمار و اطلاعات وزارت کار با اشاره به آمار شاغلان و بيکاران ثبت شده در بانک هاي اطلاعاتي سازمان تامين اجتماعي و وزارتخانه هاي آموزش و پرورش فرهنگ و ارشاد اسلامي، بهداشت و ساير وزارتخانه ها، گفت: آمار و اطلاعات مربوط به شاغلان و بيکاران ثبت شده در دستگاه ها به لحاظ قانوني و حقوقي قابل استنادتر از آمارهايي است که از طريق نمونه گيري به دست مي آيد. صدق گويا وزارت کار و ديگر دستگاه هاي دولتي را مکلف به استناد به آمار مرکز آمار ايران دانست و افزود: دقت آمار مرکز آمار ايران با آغاز "طرح نيروي کار" در سال 84 نسبت به سال هاي گذشته بيشتر شده است. تغييرات نرخ بيکاري در فصول مختلف اولين اولويت تفسير نرخ بيکاري است.


اين نسخه 4348 بار ديده شده است

شیدراوی - نرم افزار ایجاد نشریه الکترونیکی و نشر الکترونیک

 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
تحقيق