جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/04/14 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2521


آيت ا...هاشمي رفسنجاني:
آمريکا هيچ حسن نيتي براي دفاع از حقوق بشر ندارد


نيازي : بسياري از تخلفات نتيجه عدم آگاهي مديران از قوانين است


عضو هيات رييسه اتاق بازرگاني ايران:
دولت 600 ميليارد دلار سرمايه ايرانيان خارج از کشور را جذب کند


رييس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي به داوطلبان کنکور غيرپزشکي دانشگاه آزاد اسلا مي توصيه کرد که به جز مداد سياه، پاک کن، تراش و خودکار آبي از آوردن لوازمي اضافي و تلفن همراه به جلسه آزمون خودداري کنند.
دکتر ناصر اقبالي با بيان اين مطلب اظهار کرد: داوطلبان پس از دريافت کارت ورود به جلسه و تعيين حوزه امتحاني بهتر است يک روز قبل نسبت به شناسايي دقيق حوزه امتحاني اقدام نمايند و حداقل يک ساعت قبل از شروع آزمون در حوزه امتحاني حضور داشته باشند.
وي افزود: داوطلبان براي ورود به جلسه آزمون حتما کارت ورود به جلسه را همراه داشته باشند چرا که مسوولان حوزه ها اجازه ورود داوطلبان فاقد کارت ورود به جلسه را نخواهند داد و همچنين شناسنامه يا کارت معتبر عکس دار نيز را به همراه داشته باشند.
همراه داشتن مداد سياه، مداد پاک کن، تراش و خودکار آبي از لوازمي است که داوطلبان با خود مي توانند داشته باشند و از آوردن وسايل اضافي مثل کيف، ساک، کتاب، جزوه و کاغذ سفيد و يا ماشين حساب خودداري نمايند.
به همراه داشتن تلفن همراه حتي اگر خاموش باشد به عنوان تخلف محسوب شده و منتج به باطل شدن آزمون داوطلب خواهد شد.
اقبالي افزود: سوالات تغيير اساسي نسبت به سال پيش نداشته است و همچنين کليه سوالات به صورت تستي چهار گزينه اي است، تنها داوطلبان سه رشته ارتباط تصويري، طراحي صنعتي و نقاشي علاوه بر سوالات تستي بايد به سوالات تشريحي نيز پاسخ دهند.
رييس مرکز آزمون توصيه کرد که داوطلبان چنانچه پاسخ سوالي را نمي دانند به آن سوال پاسخ ندهند چرا که براي هر پاسخ غلط يک نمره منفي در نظر گرفته مي شود.
دکتر اقبالي در خاتمه خاطرنشان کرد: داوطلبان بايد تا پايان آزمون صندلي خود را ترک نکنند و لازم است در پايان برگزاري آزمون کارت ورود به جلسه خود را به مسوولان حوزه تحويل نمايند. برچسب صندلي ها که نشان دهنده شماره داوطلبي افراد است و بر روي صندلي چسبانده شده است را مي تواند در پايان جلسه آزمون به همراه خود ببرند.
مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي در اطلاعيه اي اعلام کرد: دانشگاه آزاد اسلامي به منظور رفاه حال آن دسته از داوطلبان غيربومي واحدهاي دانشگاهي که به هر دليلي امکان مراجعه در زمانهاي توزيع کارت را ندارند، تا يک روز پيش از آزمون مي توانند براي دريافت کارت ورورد به جلسه آزمون اقدام کنند.
مهلت داوطلبان براي دريافت کارت آزمون غيرپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي امروز 14 تيرماه پايان مي يابد.
داوطلبان بايد براي دريافت کارت ورود به جلسه، براساس جدول توزيع کارت ، در نوبت صبح از ساعت 7 تا 13 و نوبت عصر از ساعت 14 تا 19 به محل هايي که در اطلاعيه توزيع کارت مشخص شده است، مراجعه کنند.
داوطلبان در صورت مشاهده هرگونه نقص در کارت ورود به جلسه خود بايد به باجه هاي رفع نقص که در محل توزيع کارت مستقر شده اند ، مراجعه کنند تا نسبت به رفع نقص اقدام شود

متوقف مطالعه
هر سال تعداد زيادي از دختران و پسران جوان شايد در بزرگترين امتحان و مسابقه زندگي خود يعني کنکور شرکت مي کنند. اين جمعيت گسترده جوانان و نوجوانان، تحصيلات عاليه و ورود به دانشگاه را به عنوان بزرگترين آرزوي خود در طول زندگي مي دانند و براي رسيدن به سد کنکور صف مي کشند، هرچند جمعيت زيادي از آن به دليل محدوديت ظرفيت پشت درهاي دانشگاه مي مانند و دغدغه و نگراني آن را هميشه همراه دارند. ولي آيا کنکور واقعا آخر خط است؟
دکتر رضا تسبيح سازان روانشناس و مشاوره خانواده با بيان اينکه معمولا عوامل ايجاد اضطراب در کنکور از سه منشا» ويژگيهاي شخصيتي، خانواده ها و شرايط فرهنگي حاصل مي شوند، افزود: نااميدي، بي انگيزگي، داشتن انتظارات زياد از خود و نگران آينده بودن از جمله عوامل و ويژگي هاي شخصيتي در ايجاد اضطراب در کنکور است.
وي ادامه داد: معمولا خانواده ها به دنبال قهرمان سازي از فرزندان خود هستند، انتظارات بي جايي از آنها در کسب رتبه هاي خوب و قبولي در رشته هاي عالي دارند در حاليکه ممکن است اين نوجوانان از نظر علمي اساسا آن آمادگي را براي کسب اين موفقيت نداشته باشند.
وي گفت: ما هم اکنون با يک جمعيت بالاي جوان در جامعه روبرو هستيم که اکثر آنها بعد از تحصيلات دبيرستاني انتظار ورود به دانشگاه را دارند و اين عامل در جامعه ايجاد التهاب مي کند ولي بايد به خاطر داشت که کنکور هيچ وقت آخر خط نيست بلکه آغاز راهي است براي تغيير تصميم و شروع يک سرنوشت ديگر.
وي با بيان اينکه در روزهاي قبل از کنکور انتقاد منفي و بد بيني از خود و يا به عبارت ديگر ناخود کارآمدي به عنوان يکي از عوامل ايجاد و تشديد کننده اضطراب است، اظهار کرد: بايد شيوه هاي سازنده اي را در مورد خود بکار برد، مثبت انديشيد و افکار مثبت را در خود تقويت کرد.
اين روانشناس و مشاور خانواده تصريح کرد: به موازات نگرش مثبت و کنار گذاشتن افکار و انتقادهاي منفي، داشتن اعتقاد، توکل و ايمان مي تواند در ايجاد آرامش خاطر موثر باشد، البته توکل هميشه بايد بعد از کسب آمادگي هاي لازم باشد چرا که اگر بدون داشتن آمادگي باشد به عنوان شانس و اقبال مطرح مي شود.
از قبول نشدن نترسيد
بسياري از خانواده با نزديک شدن به زمان برگزاري کنکور براي کاهش اضطراب فرزندانشان به روانشناسان مراجعه مي کنند; اين در حاليست که بررسي وضعيت روحي و رواني فرزندان در روزهاي آخر امتحان کار ساز نيست.
عباس زامياد، روانشناس و عضو هيات علمي دانشگاه گفت: بعضي از خانواده ها به قبول شدن فرزندانشان بسيار حساس و مرتبا به آنها مي گويند که بايد حتما در کنکور با رتبه عالي و رشته بسيار خوب قبول شوند، اين فشار فراوان خانواده ها درست نيست زيرا ترس از قبول نشدن در کنکور موفقيت آنها را کاهش مي دهد
وي اظهار داشت: اگر چه رقابت مي تواند موثر و کارساز باشد اما مقايسه فرزندان حتي با خواهر و برادرها نيز نتيجه عکس دارد و منجر به ايجاد فشارهاي رواني براي آنها مي شوند
به گفته وي، در زمينه رقابت فرد بايد خودش انگيزه رقابت داشته باشد نه اينکه با فشار و تحميل خانواده ها صورت بگيرد
اين روانشناس گفت: تغذيه مناسب در شب امتحان از اهميت خاصي برخوردار است، غذا ضمن انرژي زا و مقوي بودن نبايد سنگين باشد و در صورت وجود ترس و اضطراب فرد بايد تمرين آرامش عضلات را انجام دهد (چشمها را بسته سه بار عضلات دست و پا را شل و سفت کرده و يک منظره طبيعي را در ذهن خود مجسم نمايد و به خود بگويد آرامش
وي ياداور شد : نظم بخشيدن به کارها در شب و جلسه امتحان نيز مهم است زيرا دير خوابيدن در شب قبل از آزمون، آماده نکردن وسائل لازم، مشخص نبودن محل امتحان و دير رفتن به جلسه از عواملي است که منجر به ايجاد اضطراب در داوطلب مي شود.
استفاده از غذا هاي سبک
يک متخصص تغذيه با تاکيد بر اين که مصرف مواد قندي مي تواند حافظه کوتاه مدت را افزايش دهد، گفت: مصرف مواد قندي مثل مربا، عسل يا يک ليوان آب ميوه طبيعي مي تواند حافظه کوتاه مدت داوطلبان کنکور را افزايش دهد.
دکتر مسعود کيمياگر در خصوص مساله تغذيه قبل از کنکور گفت: براي موفق شدن در درس بايستي مساله تغذيه در دراز مدت مدنظر قرار گيرد و چنانچه کسي تغذيه درستي در گذشته نداشته باشد با مشکلاتي از قبيل عدم يادگيري و به خاطر سپردن دروس مواجه مي شود.
وي ادامه داد: معمولا زماني که شکم خيلي پر باشد چربي خون بالا رفته و در نتيجه قدرت تمرکز کم مي شود و برعکس پايين بودن قند خون مي تواند قدرت يادگيري، تمرکز و پاسخ دادن به سوالات را کاهش دهد
اين متخصص تغذيه در رابطه با خوردن صبحانه مناسب قبل از شروع درس و امتحان خاطرنشان کرد: بهتر است صبحانه اي که دانش آموزان استفاده مي کنند حاوي مواد قندي بوده تا بتوانند حافظه کوتاه مدت خود را حفظ کرده و با مشکلاتي در يادگيري مواجه نشوند
دکتر کيمياگر افزود: بهترين ماده قندي براي صبحانه مصرف يک ليوان آب ميوه طبيعي يا خوردن دو يا سه ميوه است و در کنار آن مصرف زياد نان تا فرد کاملا سير شود
وي ادامه داد: بالا رفتن قند خون باعث مي شود بعضي اسيدهاي آمينه مثل تريبتوفان وارد مغز شده و ترکيباتي مانند سروتونين که انتقال دهنده عصبي هستند فعال شود و در نتيجه تمرکز، تفکر و قدرت يادگيري افزايش يابد.
اين متخصص تغذيه در خصوص مصرف غذاهاي آهن دار به ايسنا گفت: کمبودهاي موادي همچون آهن و يد مي تواند در يادگيري تاثير داشته و کساني که برنامه غذايي خود را محدود مي کنند و از غذاهاي آهن دار و حاوي گوشت استفاده نمي کنند در يادگيري دروس دچار مشکل مي شوند.
وي ادامه داد: مصرف ميوه هايي همچون مرکبات و سبزيجاتي مثل گوجه فرنگي به علت داشتن ويتامين ث باعث بالا رفتن جذب آهن در بدن مي شود.
دکتر کيمياگر مصرف قهوه و چاي در شب را مناسب ندانست و افزود: استفاده از قهوه و چاي براي بيدار نگه داشتن در شب مي تواند باعث کم خوابي شود; بنابراين بهتر است داوطلبان شب ها به موقع بخوابند و در عوض صبح زود براي درس خواندن از خواب بيدار شوند.
وي در پايان خاطرنشان کرد: خوردن شام سنگين باعث افزايش چربي خون شده و مشکلاتي را موقع امتحان به وجود مي آورد بنابراين بهتر است داوطلبان کنکور حتي الامکان از شام سبک استفاده کنند تا با مشکل مواجه نشوند.

از پاسخ شانسي بپرهيزيد
يک مشاور تعليم و تربيت گفت: يکي از مشکلاتي که داوطلبان کنکور آن را تجربه مي کنند، اضطراب امتحان است و اضطراب موقعيتي است که در شرايط و وضعيت خاص فرد با آن مواجه مي شود و بالاترين سطح ناراحتي و نگراني را احساس مي کند
دکتر عباس خاکپورافزود: اضطراب کنکور مي تواند علت آشکار يا علت پنهان داشته باشد. علت آشکار اضطراب ترس از شکست و کمي اعتماد به نفس و باورهاي غلط و ناهماهنگي بين هدفهاي آرماني و واقعي است و علت پنهان نيز مي تواند به انتظارات نابجاي والدين، معلمين و ... مرتبط باشد.
وي گفت: داوطلبان از آمار زياد شرکت کنندگان کنکور نگران نباشند زيرا بخشي از آنها سياهي لشگرند.
وي همچنين افزود: يکي از توهمات اساسي که عامل اصلي اضطراب امتحان و عملکرد ضعيف است، ترس از شکست است و بايد اين توهم که کنکور پايان راه است، را براي هميشه کنار بگذارند.
خاکپور به کنکوريها توصيه کرد که در روز امتحان از خوردن غذاها و يا نوشيدني هاي خواب آور و حجيم خودداري نموده و از تغذيه مقوي، پرانرژي و کم حجم (مثلا چند عدد خرما، ميوه و سبزيجات) استفاده کنيد. سوالات را به دقت بخوانيد زيرا نصف پاسخ در فهم سوال است و به افعال منفي يا مثبت به کار رفته در سوالات دقت کنيد.
وي گفت: داوطلب بايد اولين پاسخي که به ذهنش درست به نظر مي رسد انتخاب کرده و از وسوسه تغيير گزينه ها اجتناب کند. زيرا اين کار هم موجب اتلاف وقت و هم افزايش پاسخهاي غلط مي شود.
همچنين در مورد سوالاتي که جواب صحيح آن را نمي داند بايد سعي کند گزينه هايي که کاملا غلط به نظر مي آيد را کنار گذاشته و به ترتيب گزينه اي که باقي مي ماند را انتخاب کند.
وي به کنکوريها توصيه کرد که روي سوالاتي که کاملا ناآشنا به ذهنتان مي آيد وقت زيادي نگذاريد و سريعا به دنبال پاسخ سوالهاي بعدي برويد، دقت کنيد که حتي نفرات اول کنکور هم به صد درصد سوالات پاسخ درست نمي دهند.
ساعت با خود به همراه داشته باشيد سعي کنيد وقت خود را تنظيم کرده و روي گزينه و سوالات وقت خود را تلف نکنيد و در زمان معين شده براي هر درس به سوالات پاسخ دهيد
در اول جلسه در صورت داشتن تنش و اضطراب چند نفس عميق بکشيد و هر نفس را به مدت ده ثانيه نگه داريد و عضلات خود را شل کنيد تا به حالت تعادل برگرديد و با آرامش سراغ سوالات بعدي برويد
ابتدا درسي را که بهتر مسلط هستيد جواب دهيد حتي اگر آخرين درس دفترچه آزمون باشد. ابتدا در هر درس تمامي سوالات ساده را پاسخ دهيد. از پاسخ شانسي بپرهيزيد زيرا ممکن است پاسخ هاي غلط را افزايش دهد.
روز قبل از امتحان از هرگونه مطالعه خودداري کنيد و به تفريح و بازي بپردازيد. هنگام جواب دادن خود را موفق تصور کنيد و فرض کنيد که به رتبه و رشته مورد علاقه تان رسيده ايد

مصرف ويتامين
يک متخصص روان شناسي گفت: در روزهاي باقيمانده به کنکور نبايد مطالب جديدي فرا گرفت.
دکتر علي نجات متخصص روانشناسي خاطرنشان کرد: در فرصت باقيمانده به آزمون سراسري، داوطلبان نبايد به سراغ مفاهيم و مطالب جديد بروند بلکه سعي نمايند با تست زدن خود را براي کنکور آماده کنند
وي با بيان اين که استفاده از رژيم غذايي و خواب مناسب مي تواند در کسب آمادگي نسبي براي روز امتحان براي داوطلبان تاثير بسزايي داشته باشد، اذعان داشت: استفاده از رژيم غذايي حاوي ويتامين B و C، مصرف شير قبل از خواب و استراحت 8 ساعته در طول شبانه روز از جمله موارد موثر در کاهش استرس داوطلبان کنکور است.
عضو هيات علمي دانشگاه آزاد قوچان در خصوص کنترل استرس در خانواده ها گفت: والدين داوطلبان بايد با واقع گرايي به اين مسئله نگاه کنند و بدانند در اين فرصت باقيمانده کار خاصي نمي توان انجام داد
دکتر نجات تصريح کرد: بايد با دادن روحيه و اميد و ديدي خوش بينانه و تذکر اين نکته که اين شرايط براي تمامي داوطلبان دانشگاه يکسان است ذهن فرد را از مسايل استرس زا دور کرده و شرايط متعادل و آرامي براي وي فراهم کنند.
وي در خصوص داروهاي گياهي آرامش بخش يادآور شد: مصرف داروهاي شيميايي عوارض جانبي براي افراد در پي خواهد داشت اما مصرف داروهاي گياهي عموما مشکلي نخواهد داشت و تاثير منفي بر کارکرد ذهني ندارد.
اين روانشناس با تاکيد بر حفظ آرامش در روزهاي باقيمانده کنکور يادآور شد: در اين مدت درس هايي بايد مرور شوند که از ضريب بالايي در کنکور برخوردارند.

مواد غذايي و اجناس مصرفي مورد نياز مردم در سال جاري به طور متوسط تا 20 درصد گران تر شده است.
محمدجواد بيات نايب رييس اتحاديه سوپرمارکت هاي تهران در گفت وگو با ايسنا در پاسخ به سوالي درباره گراني مواد غذايي، عنوان کرد: متاسفانه سر نخ ريشه اصلي گراني ها به دولت مي رسد چراکه عمده اقتصاد کشورمان دولتي است و برخلاف ساير کشورها که دولت بايد نقش ناظر را ايفا کند در اکثر موارد تاجر بوده و عرضه کننده و توليدکننده کالاست.
به گفته وي در بحث گراني چون بخش عمده اقتصاد کشور دست دولت است معمولا پيش قدم است.
از نظر وي 80 تا 90 درصد قيمت مواد غذايي و کالاهاي مصرفي در کارخانجات توليدي تعيين و سپس با همان قيمت ها در سوپرمارکت عرضه مي شود و در اکثر موارد کالاها همان قيمتي توليدکننده براي مصرف کننده معين کرده است به فروش مي رسد.
نايب رييس اتحاديه سوپرمارکت هاي تهران درباره گراني ها توضيح داد: واقعيت ها حکايت از افزايش قيمت دارد اما شايعاتي مطرح شده که براساس آنها افزايش قيمت هاي مواد غذايي و کالاهاي مصرفي بين 50 تا 80 درصد عنوان مي شود.
وي به آمار بانک مرکزي که درباره قيمت کالاهاي مصرفي و مواد غذايي منتشر مي شود اشاره کرد و گفت: آمار بانک مرکزي درباره قيمت ها با واقعيت متفاوت است اما آنچه مشخص است به طور متوسط قيمت کالاها در سال جاري تا 20 درصد هم گران شده و متاسفانه منشا گراني ها نيز از دولت است.


رييس جمهوري روز گذشته در ديداربا رئيس مجلس ملي عراق ، دو ملت بزرگ ايران و عراق را داراي دين، منافع و دشمنان مشترک دانست .
به گزارش ايسنا، محمود احمدي نژاد با اشاره به شرايط دشوار کنوني عراق تاکيد کرد:جمهوري اسلامي ايران از دولت و مجلس مردمي عراق حمايت مي کند و اطمينان داريم مسوولان عراق با پشتيباني مردم اين کشور و با توکل به خداوند، هوشمندي، تدبير، وحدت و همت خود، بزودي بر مشکلات غلبه خواهند کرد و اوضاع عراق را سازمان خواهند داد.
رئيس جمهوري در اين ديدار تفرقه و عدم انسجام مسلمانان را عامل اصلي مشکلات جهان اسلام و سو» استفاده مستکبران ارزيابي کرد و گفت:دشمنان کشور هاي اسلامي مي دانند، در صورت اتحاد جهان اسلام، ديگر امکان تامين منافع نامشروع آنان در اين کشور ها از بين مي رود، از اين رو با طرح موضوعات اختلاف برانگيز نظير موضوع شيعه و سني سال هاست ميان مسلمانان ايجاد تفرقه کرده اند. رييس جمهور رمز پيروزي مسلمانان و عامل پيشرفت کشور هاي اسلامي را وحدت و انسجام معرفي کرد و افزود: اختلاف سلايق امري طبيعي و فرعي است و آنچه مهم است، تاکيد امت اسلام بر مشترکات خود يعني خدا، پيامبر، کتاب و دين واحد و استقلال و وحدت کشور هاي اسلامي براي پيشرفت و اعتلاي اسلام در جهان است. محمود المشهداني، رييس مجلس عراق هم در اين ديدار ضمن قدرداني از حمايت هاي جمهوري اسلامي ايران از ملت و دولت مردمي عراق، تصريح کرد:انتخاب جمهوري اسلامي ايران به عنوان مقصد نخستين سفر خارجي ما و ترجيح ايران به ديگر کشور ها، بدين معناست که به نمايندگي از ملت عراق به ملت و دولت ايران بگوييم صفحات سياه گذشته در روابط دو کشور زدوده شده و نمايندگان واقعي مردم عراق براي قدرداني از حمايت ها و باز کردن صفحه اي نو در روابط ايران و عراق کاملا آماده اند.
رييس مجلس عراق با گراميداشت ياد و خاطره حضرت امام خميني(ره) تاکيد کرد: حضرت امام، حقيقتي هميشه زنده و جاويد است که با تربيت نسلي پويا و انقلابي که بسياري از مسوولان کنوني جمهوري اسلامي ايران از آن جمله هستند، مراد آزاديخواهان جهان از جمله مسوولان و مردم عراق محسوب مي شود.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران با اشاره به مذاکراتش با سولانا در هفته جاري گفت: اين مذاکرات شروع بحث هايي است که با کشور هاي اروپايي آغاز مي کنيم.
به گزارش ايسنا، علي لاريجاني پس از ديدار و گفتگو با محمود المشهداني، رييس مجلس ملي عراق در جمع خبرنگاران در خصوص مذاکرات امروزخود با خاوير سولانا گفت: بر اساس مذاکرات تلفني که داشتيم بنا شد در هفته جاري، نخستين جلسه براي بحث و بررسي درباره چگونگي حل و فصل مساله هسته اي ايران داشته باشيم.
لاريجاني اظهار کرد: اين مذاکرات شروع بحث هايي است که با کشور هاي اروپايي آغاز مي کنيم. دبير شوراي عالي امنيت ملي در خصوص برخي اخبار مبني بر اين که در مذاکرات آينده طرف مقابل انتظار شنيدن پاسخ ايران را دارد، گفت: اين خبر ها دقيق نيست و بيشتر در رسانه ها مطرح است.
لاريجاني اظهار کرد: اصرار طرف مقابل به پاسخ سريع ايران کمکي نمي کند. مساله اصلي که روح پيشنهاد است، اين است که از طريق مذاکرات مساله حل و فصل شود. ما اين را کاملا جدي گرفته و بر آن پايبند هستيم.
اوافزود: از قبل هم گفته بوديم که اين رفتار هاي تند آقايان روش غلطي است، بنابراين نبايد با اين گونه حرف ها مسير را منحرف کرد.
لاريجاني گفت: ما هر وقت کارمان تمام شود نظرمان را مي گوييم، بنابراين کار ما جدي است و دنبال مي شود.
دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران با اشاره به ديدارش با سولانا در هفته جاري گفت: بحث هاي ما با سولانا درباره مسايلي است که به حل موضوع هسته اي ايران کمک مي کند.
لاريجاني گفت: هر بحثي که به مسير مذاکرات به نحو معقول کمک کند ما از آن استقبال مي کنيم. بنابراين پيشنهادات بايد در اين راستا باشد. اما اگر پيشنهاداتي باشد که مخل مذاکرات باشد و بعضي از موضوعاتي که مي تواند در مذاکرات مطرح شود را به بن بست بکشاند، درباره آن صحبتي نخواهيم داشت.
اودر پاسخ به پرسش خبرنگار ديگري مبني بر اين که آيا ممکن است ايران براي مدت زمان کوتاهي تعليق را بپذيرد، گفت: اجازه دهيد مذاکرات آغاز شود در مذاکرات مي توان درباره خيلي از مسايل بحث کرد، در عين حال ما نظرمان را قبلا درباره تعليق گفته ايم. ما تعليق فعاليت هاي صلح آميز هسته اي را پيشنهاد معقولي نمي دانيم.
حضور روسيه در مذاکره لاريجاني با سولانا
دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران همچنين روز گذشته پس از پايان مذاکره با "شيخ حمد بن جاسم آل ثاني" وزير امور خارجه قطر در گفت و گو با خبرنگاران گفت: در مذاکره با خاوير سولانا مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا، نماينده روسيه نيز حضور خواهد داشت .
لاريجاني افزود: ما مسير مذاکرات را به طور جدي دنبال مي کنيم و اسرار داريم که در اولين فرصت، درباره نکات مبهم بسته پيشنهادي اروپا با خاوير سولانا مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا مذاکره مي کنيم.
دبير شوراي عالي امنيت ملي در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره اينکه چين اعلام کرده است که به هيچ وجه در مذاکرات هسته اي ايران با اروپا شرکت نمي کند، گفت: حضور يا عدم حضور هر کشوري در مذاکرات به خودشان بستگي دارد و هر کشور بر اساس منافع ملي خود تصميم مي گيرد. "لاريجاني" افرود: البته چين با اين شدت اعلام نکرده است که در مذاکرات شرکت مي کند يا نمي کند. شيخ حمد بن جاسم آل ثاني وزير امور خارجه قطر نيز در اين گفت و گو تاکيد کرد که "مذاکراتش با دبير شوراي عالي امنيت ملي در پي سفر امير قطر به تهران انجام شده است و ما با مقامات ايران در زمينه هاي انرژي، نفت و گاز و سرمايه گذاري هاي خارجي به گفت و گو پرداختم.
ديدار در بروکسل
در همين ارتباط, يک منبع آگاه خبر داد: ديدار علي لاريجاني دبير شوراي عالي امنيت ملي و خاوير سولانا مسوول سياست سياست خارجي اتحاديه اروپا به احتمال زياد در بروکسل انجام مي شود. اين منبع آگاه در گفتگو با فارس تصريح کرد: اين ديدار چند ساعته فردا (چهارشنبه) در بروکسل پايتخت بلژيک و مقر اتحاديه اروپا انجام مي شود. او ارائه جزئيات بيشتر را به پس از ديدار موکول کرد.

گروه سياسي - وزير امور خارجه ايران در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با همتاي قطري اش گفت: تاريخ اعلام شده از سوي جمهوري اسلامي ايران (مرداد ماه) براي پاسخ دادن به بسته پيشنهادي اروپا قابل تغيير نيست.
منوچهر متکي روز گذشته در کنفرانس خبري مشترک با شيخ "حمد بن جاسم آل ثاني" درتهران گفت: تاريخ مردادماه که از سوي ايران اعلام شده بر اساس مطالعه و ضرورت بررسي همه جانبه و دقيق بسته پيشنهادي بوده و غير قابل تغيير است.
وزير امور خارجه افزود: آنچه تا آن تاريخ مي تواند اتفاق بيفتد، انجام گفت وگوهاي ايران با اتحاديه اروپا و ساير کشورهايي است که در ارايه بسته پيشنهادي مشارکت داشته و آنها مي توانند در اين مذاکرت شرکت کنند.
وزير امور خارجه قطر نيز که کشورش يکي از اعضاي غير دائم شوراي امنيت است در اين کنفرانس تاکيد کرد: مشکل اين نيست که جواب ايران يک ماه به تاخير بيفتد، بلکه بايد تلاش کنيم به راه حلي برسيم که همه طرفها را راضي کند.
وزير امور خارجه ايران ابراز اميدواري کرد که جمهوري اسلامي ايران براساس آنچه "يک فرمول جامع الاطراف" خواند، با کشورهاي اروپايي که بسته پيشنهادي را ارائه کرده اند، به تفاهم برسد.
متکي بر انجام مذاکرات بدون پيش شرط تاکيد کرد و افزود:"همه کشورهاي پيشنهادکننده بسته مي توانند در مذاکرات حضور داشته باشند. اين گفتگوها مي تواند در راستاي روشنگري و رفع ابهامات بين طرفين انجام شود."
او با اشاره به مذاکراتي که با وزير خارجه قطر داشته است ، گفت:"در اين گفتگوها در خصوص همکاري هاي دو کشور در زمينه هاي مختلفي چون سرمايه گذاري، انرژي ، گاز و همچنين مسکن و هتل سازي مذاکره شد." متکي "مشارکت ايران در اعزام نيروهاي تخصصي کار به قطر" و "افزايش پروازهاي هواپيمايي دو کشور" را از ديگر محورهاي مذاکرات طرفين اعلام کرد و گفت که در اين مذاکرات آخرين وضعيت پرونده هسته اي ايران بررسي شد.
متکي با اشاره به اينکه "قطر يکي از اعضاي غيردائم شوراي امنيت" است، خاطر نشان کرد که اين تبادل نظرها براي شفاف شدن موضع ايران در زمينه فعاليت هاي صلح آميز هسته اي در عرصه بين المللي مفيد است.
وزير خارجه قطر نيز در اين کنفرانس مطبوعاتي مشترک ضمن تاکيد بر گسترش روابط دو کشور گفت که در مذاکره با همتاي ايراني اش درباره مسائل منطقه اي و پرونده هسته اي ايران گفتگو کرده است.
او ابراز اميدواري کرد که پرونده هسته اي ايران به صورت مسالمت آميز و از طريق گفتگو حل و فصل شود.
وزير امور خارجه ايران در ادامه کنفرانس مطبوعاتي مشترک با همتاي قطرييش در تهران،خاطرنشان کرد که اختصاص دو ماه براي پاسخگويي به بسته پيشنهادي، مدت زيادي نيست.
اوگفت که سال گذشته وقتي پيشنهاد ايران به اروپا ارايه شده است ، چهار ماه طول کشيده است تا کشورهاي اروپايي در خصوص آن نظر بدهند.
وزير امور خارجه همچنين با اشاره به اينکه تهيه بسته پيشنهادي نيز چند ماه طول کشيده است ، گفت: اختصاص دو ماه براي پاسخگويي ايران به اين بسته پيشنهادي ، مدت زيادي نيست.
اوبا بيان اينکه محتواي کار مهم تر از شکل کار از جمله پاسخ دادن در فاصله زماني مشخص است، گفت: اميدواريم که بر اساس مذاکرات بدون پيش شرط و با تکيه بر اراده سياسي مبتني بر حسن نيت و يک فرمول جامع الاطراف ، به توافق و تفاهم مرضي الطرفين دست پيدا کنيم.
متکي ابراز اميدواري کرد که بر اساس اين تفاهم مرضي الطرفين هم حقوق قانوني ايران استيفا شود و هم طرف ديگر شاهد تقويت رژيم عدم اشاعه باشد.
اعلام آمادگي براي مذاکره با گروه 5+1
متکي در اين کنفرانس مطبوعاتي از آمادگي ايران براي مذاکره بدون پيش شرط با کشورهاي ارايه کننده بسته پيشنهادي خبر داد و گفت: تا تاريخ مرداد ماه که قرار است پاسخ ايران ارايه شود، علاوه برکشورهاي اروپايي ، ساير کشورهايي که اين بسته را ارايه کرده اند مي توانند در مذاکرات شرکت کنند.
او خاطرنشان کرد که اين گفت و گوها مي تواند در راستاي روشنگري و رفع ابهامات صورت بگيرد.
وزير خارجه با بيان اينکه تاريخ پاسخگويي ايران قابل تغيير نيست ، خاطرنشان کرد که ايران در تاريخ مورد نظر (مرداد ماه) پاسخ خود را ارايه خواهد کرد.
پيام شفاهي امير قطر
خبرنگاري با اشاره به اينکه آمريکا اصرار دارد پاسخ ايران قبل از نشست گروه 8 ارايه شود،از وزير خارجه قطر پرسيد که آيا براي ايجاد تفاهم در اين زمينه به ايران سفر کرده است؟
آل ثاني در پاسخ به اين سوال با اشاره به اينکه قطر مايل است که اين نقش را ايفا کند ، گفت: ما به دنبال آرام کردن اوضاع و حل موضوع به طريق مسالمت آميز هستيم.
معاون نخست وزير قطر افزود: ما نمي خواهيم که در خصوص زمان ، اختلاف نظر باشد بلکه مي خواهيم توافق در خصوص محتوا صورت بگيرد.
وزير خارجه قطر با تاکيد بر اين نکته که "مشکل اين نيست که جواب ايران يک ماه به تعويق بيفتد"، گفت: بايد تلاش کنيم به راه حلي برسيم که همه طرفها را راضي کند و آرامش در منطقه حاکم شود.
معاون نخست وزير قطر همچنين در پاسخ به سوالي تاييد کرد که حامل پيام شفاهي امير قطر براي مقامات ايراني است.
موضع مشترک در مورد فلسطين
وزراي خارجه ايران و قطر در پاسخ به سوال مشترکي در مورد ضرورت کمک کشورهاي اسلامي به ملت فلسطين ، نظر مشترکي داشته و ضمن تاکيد بر ضرورت تصميم گيري سران سازمان کنفرانس اسلامي در اين زمينه، جنايات اخير رژيم صهيونيستي در فلسطين را محکوم کردند.
ديدار متکي با رئيس مجلس عراق
وزير خارجه ايران همچنين روز گذشته در ديدار با رئيس پارلمان عراق, آخرين تحولات و راههاي تحکيم مناسبات دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
به گزارش اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، متکي در اين ديدار با اشاره به نتايج سفر اخير خود به عراق تصريح کرد: نتايج سفر به عراق، دستاوردهاي فراواني براي دو کشور به همراه داشت. ما از فرآيند دولت سازي عراق حمايت کرده ايم و اميدواريم از طريق رايزنيهاي مستمر ميان مسوولان دو کشور، زمينه هاي تعميق هر چه بيشتر مناسبات دوجانبه را فراهم آوريم.
رئيس پارلمان عراق نيز در اين ديداربا تبيين احساسات خويش نسبت به جمهوري اسلامي ايران گفت: من احساس خرسندي زيادي از حضور در کشور دوم خود دارم.
او افزود: اولين سفر رييس پارلمان دايم عراق به خارج از کشور از جمهوري اسلامي ايران آغاز شده است. شکل گيري پارلمان نشانگر اراده قوي مردم عراق در حاکميت است و ما اميدواريم با شکل گيري موسسات قانوني، مردم عراق هر چه بيشتر بر مقدرات خويش حاکم شوند.
رييس پارلمان عراق با ابراز قدرداني از مواضع جمهوري اسلامي در حمايت از مردم عراق قبل و بعد از سقوط صدام تصريح کرد: ما از مواضع شرافتمندانه جمهوري اسلامي ايران در جانبداري از ملت عراق در زمان مظالم صدام و در مقطع اشغال عراق قدرداني و تقدير مي کنيم. ما اين مواضع را عزتمندانه و ناشي از روح اعتقادات اسلامي و اصول مستقل سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران مي دانيم.
محمود مشهداني ابراز اميدواري کرد, موانع گسترش مناسبات با حذف عوامل ظاهري (همچون لغو رواديد) برداشته شود و زمينه هاي ارتقا» مناسبات هر چه نزديکتر ميان اين دو ملت بزرگ فراهم گردد.


انعطاف در پرونده
معاون راهبردي دبيرشورايعالي امنيت ملي ايران، اخيرا در گفتگو با خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) درباره پرونده هسته اي اظهار داشته است:
«بعضي انعطاف هاي داوطلبانه که اصول را مخدوش نکند، ضرورت کار است»
درباره اين موضع، نکات زير قابل ذکراست:
الف) ديپلماسي، عرصه چانه زني، بده بستان و تعامل است. ازاين رو، درآن، فقط دو گزينه«آري» يا«خير» وجود ندارد، بلکه ميان پاسخ هاي مثبت و منفي به پيشنهادات، درخواست ها و مطالبات طرف هاي مقابل، همواره طيف وسيعي از جواب ها وجود دارد.
ازاين رو، «انعطاف» از عناصر مهم مذاکرات ديپلماتيک به شمار مي رود.
انعطاف، اگر يکسويه و از سرانفعال باشد، نه تنها دراکثر موارد، منافع طرف منعطف را تامين نمي کند بلکه باعث مي شود، طرف مقابل، جري تر شده، دامنه مطالبات و انتظاراتش را گسترش دهد.
اما اگر انعطاف، ازسر هوشمندي و به ويژه در قالب يک بده بستان باشد و درآن طرف هاي مذاکره، هر يک مواضع خود را در جهت حصول به توافق مشترک ، تعديل نمايند ، آنگاه مي توان هم به پيشرفت مذاکرات اميدوار بود وهم به فرجام آن .
ازاين رو، تاکيد مي شود که اگر قرار است انعطافي در پرونده هسته اي ايران شکل بگيرد، اين انعطاف، بايد طرفيني باشد چه آنکه مروري بر سوابق اين پرونده حاکي از آن است که انعطاف يکجانبه از سوي ايران، صرفا به ازدست رفتن فرصت هاي پيشرفت وابزارهاي چانه زني منجر شده است.
طرف هاي مقابل ايران نيز چنانچه به نجات مذاکرات مي انديشند، چاره اي جز انعطاف نخواهند داشت.
ب) کلمه «داوطلبانه» در پرونده هسته اي ايران، ماجراي خاص خود را دارد.
حدود سه سال پيش، هنگامي که سه وزيرخارجه اروپايي به ايران آمدند تا مذاکرات منتهي به توافق سعدآباد را صورت دهند، ايران اعلام کرد که به طور داوطلبانه غني سازي را به حالت تعليق در مي آورد. درآن زمان، مسئول وقت پرونده هسته اي کشورمان، در مقابل خبرنگاران تصريح کرد که چون اين تعليق داوطلبانه است، ايران مي تواند هروقت که بخواهد، غني سازي را ازسر بگيرد ودراين صورت، هيچ مشکل سياسي يا حقوقي متوجه ايران نخواهد بود.
بعدها، هنگامي که سخن از لغو تعليق به ميان مي آمد صداي اعتراض اروپايي ها، بلند مي شد که ايران مي خواهد از توافق نامه سعدآباد عدول کند و تهديد مي کردند که اگر غني سازي مجددا آغاز شود، پرونده ايران را به شوراي امنيت ارجاع خواهند کرد.
اگر اين بارهم قرار است، انعطافي صورت پذيرد که واجد خصيصه داوطلبانه بودن است، مي بايست داوطلبي بودن آن به طور رسمي و حقوقي به تاييد طرف هاي مذاکره برسد تا مشکلات پيشين در قالبي نو، خود را بر پرونده هسته اي تحميل نکنند.
ج) معاون راهبردي دبير شورايعالي امنيت ملي تصريح کرده است که انعطاف مورد نظر او، نبايد به «اصول» لطمه وارد کند.
اين «قيد» از آن جهت مهم است که انعطاف خارج از اصول وخط قرمزها، مسير مذاکرات را عمدتا در مسيري قرار مي دهد، که خلاف جهت مورد نظر است.
تهران، بارها به صراحت اعلام کرده است که غني سازي اورانيوم در خاک ايران، خط قرمز مذاکرات هسته اي است واين موضوع، اساسا قابل مذاکره نيست بلکه آنچه مي تواند مورد بحث باشد عبارت است از روش هاي اطمينان بخشي نسبت به صلح آميز بودن فعاليت هاي هسته اي ايران.

هجدهمين دوره رقابت هاي فوتبال جام جهاني 2006 آلمان به روزهاي پاياني خود نزديک شده و شش روز ديگر از ميان چهار کشور آلمان، ايتاليا، پرتغال و فرانسه، يک تيم جام قهرماني را از آن خود خواهد کرد.
به گزارش شبکه خبري C.B.B با اينکه در جام هجدهم شگفتي چنداني رخ نداد و صعود 16 تيم راه يافته به مرحله يک هشتم نهايي چندان دور از انتظار نبود، اما لحظه هايي در اين جام شکل گرفت که برخي از آنها در تاريخ جام جهاني ثبت مي شود و برخي به لحظه هاي تلخ و شيرين هواداران فوتبال تبديل شده اند.
* در دقيقه چهارم بازي غنا و برزيل در مرحله يک هشتم نهايي، رونالدو با دروازه بان غنا تک به تک شد و پس از گذر از دروازه بان نخستين گل بازي و پانزدهمين گل خود را در سه دوره جام جهاني به ثمر رساند.
با اين گل رونالدو رکورد بيشترين گل زده را که تا پيش از اين در اختيار گرد مولر آلماني (14 گل) بود، براي خود رقم زد.
* در جريان بازي هلند و پرتغال در مرحله يک هشتم نهايي والنتين ايوانف داور 45 ساله روسي در مجموع 16 بار کارت زرد و چهار بار کارت قرمز خود را به بازيکنان دو تيم نشان داد.
ايوانف پس از اين بازي از سوي فيفا از قضاوت بازي هاي ديگر اين دوره محروم شد.
* کرواسي در آخرين بازي خود در جام جهاني 2006 مقابل استراليا قرار گرفت که اين بازي با نتيجه 2 بر 2 پايان يافت و استراليا به همراه برزيل به دور بعدي صعود کرد.
اما لحظه جالب اين بازي سه اخطاره شدن يوسيپ سيمونيچ بازيکن کروات بود که پس از دريافت کارت زرد سوم آن هم پس از به صدا درآمدن سوت پايان از بازي اخراج شد.
گراهام پل داور انگليسي اين بازي ظاهرا در زمان نشان دادن کارت زرد دوم به اين بازيکن، اخطار نخست را فراموش کرده بود، بدين صورت سيمونيچ با وجود دو اخطاره بودن تا پايان اين ديدار بازي کرد.
* تا شروع بازي هاي جام جهاني حضور وين روني ستاره خط حمله تيم انگليس به دليل مصدوميت در ابهام بود، اما پس از بازي نخست پزشکان راي بر اين دادند که اين بازيکن مي تواند در جام جهاني بازي کند و با اعلام اين خبر اميد به اردوي تيم ملي اين کشور بازگشت.
اما در جريان بازي سوئد و انگليس، مايکل اوون مهاجم ديگر انگلستان پس از زدن ضربه به زمين خورد و دچار آسيب ديدگي از ناحيه زانو شد و اين مصدوميت به اندازه اي بود که نه تنها اوون باقي بازي هاي جام جهاني را از دست داد بلکه به مدت پنج ماه نيز مجبور است فوتبال را کنار بگذارد.
* شايد تنها تيمي را که بتوان عنوان شگفتي ساز را به آن داد تيم ملي غنا بود. اين تيم افريقايي که در گروه E با تيم هاي قدري چون ايتاليا، جمهوري چک و امريکا همگروه بود و با دو پيروزي در مقابل چک و امريکا به مرحله يک هشتم نهايي صعود کرد.
غنا که براي نخستين بار در جام جهاني حضور مي يافت در اين جام تنها تيم افريقايي بود که به اين مرحله راه يافته بود. در اين مرحله هرچند در مقابل برزيل با نتيجه سه بر صفر مغلوب شد، اما بارها بر روي دروازه برزيل خطر ساز بود.
* براي هواداران تيم ملي ايران، جام جهاني آلمان پوشيده از لحظات غمناک بود. دو شکست در دو بازي اول که حذف اين تيم را قطعي کرد خاطره شيريني از بازي ايران در اين جام بر جاي نگذاشت.
شايد تلخ ترين لحظه براي فوتبال دوستان ايراني، زماني بود که روي اشتباه مدافعان ايران مکزيکي ها گل دوم خود و بلافاصله گل سوم خود را به ثمر رساندند و اميدهاي ايرانيان از دست رفت.
* با توجه به حضور قدرتمند آرژانتين در دور مقدماتي، اين انتظار مي رفت که بازي مکزيک و آرژانتين در مرحله يک هشتم رقابتي يک طرفه باشد.
اما حملات مکزيک و در نتيجه گل نخست بازي که که مکزيکي ها وارد دروازه آرژانتين کردند رنگ ديگري به بازي داد. آرژانتين گل تساوي را به ثمر رساند و بازي در وقت قانوني با همين نتيجه پايان يافت.
در وقت اضافه ماکسي رودريگز بازيکن راست پاي خط مياني آرژانتين پشت محوطه جريمه توپي زير پاي چپ او آمد که آن را با ضربه اي محکم راهي دروازه مکزيک کرد و حذف اين تيم را از ادامه بازي هاي رقم زد و اين گل يکي از زيباترين گل هاي جام جهاني نام گرفته است.
* ايتاليا در يک هشتم نهايي مقابل تيمي قرار گرفت که فقط يک بار ديگر در جام جهاني حضور داشت. استراليا نماينده اقيانوسيه در دومين حضور خود موفق شده بود تا از گروه خود صعود کند.
ديدار دو تيم بدون گل تا دقيقه 90 ادامه دادند و درست در ثانيه هاي پايان اين ديدار يعني در دقيقه 4+90 داور يک خطاي پنالتي به سود ايتاليا گرفت. فرانچسکو توتي اين پنالتي را به گل تبديل کرد و ايتاليا در ثانيه هاي آخر راهي يک چهارم نهايي شد.
* پيش از حضور آرژانتين در بازي ها از اين تيم به عنوان يکي از دو فيناليست احتمالي اين دوره جام جهاني ياد مي کردند. اين تيم با شکست مکزيک، در يک چهارم نهايي حريف آلمان ميزبان بازي ها شد و ضربات پنالتي مشخص کننده برنده اين ديدار بود که در نتيجه آن در پايان وقت قانوني و اضافي يک بر يک شد بود. آلماني ها که در 30 سال گذشته هيچ ديداري را ضربات پنالتي نباخته بودند در مقابل آرژانتيني قرار گرفتند که دروازه بان اصلي اش را در جريان بازي به خاطر مصدوميت از دست داده بود.
زماني که ينس لمن دروازه بان آلمان در ضربات پنالتي موفق شد ضربه کامبياسو را مهار کند، آرژانتين بار ديگر مانند سه دوره گذشته از رسيدن نيمه نهايي باز ماند.
* در يک بازي ديگر از يک چهارم نهايي، انگليس و پرتغال مقابل هم قرار گرفتند و آخرين حضور انگليس در نيمه نهايي به سال 1990 باز مي گشت و پرتغالي ها 40 سال بود که به اين مرحله نرسيده بودند.
بازي دو تيم پس از 120 دقيقه بدون گل خاتمه يافت و کار به ضربات پنالتي کشيد.
روني از بازي اخراج شده بود و بکهام در اوايل نيمه دوم بازي به دليل مصدوميت تعويض شده بود، اما انگليس هنوز بازيکنان قابلي چون جرارد، لمپارد و جو کول را در اختيار داشت.
ولي ريکاردو دروازه بان پرتغالي موفق شد ، با درخشش خود شرايط صعود اين تيم را فراهم کند.


تيم ملي فرانسه که موفق شد برزيل را از گردونه رقابت هاي جام جهاني حذف نمايد ، امشب در يک نبرد سنگين ، ديدني و حساس بايد به مصاف تيم پرتغال برود که اين تيم نيز موفق شده است تيم قدرتمند انگليس را از دور مسابقات حذف نمايد .
در تيم فرانسه حالا زين الدين زيدان محور اصلي و بازيکن کليدي اين تيم به شمار مي رود . زيدان که قصد حضور در بازي هاي جام جهاني را نداشت حالا در آخرين روزهاي عمر بازيگري خود چنان در ميادين ظاهر مي شود که گويي يک جوان 20 ساله به نام زيدان براي فرانسه بازي مي کند .
او در اين باره مي گويد که خودم نيز احساس جواني مي کنم ، در واقع طراوتي که در تيم فرانسه وجود دارد به من اين شادابي و نشاط را مي دهد تا بتوانم مثل دوران جواني ام براي تيم ملي کشورم بازي کنم .
اما از سويي ديگر پرتغال با فيگو ، کريستيانو رونالدو ، ريکاردو و ... قصد دارند کار بزرگ خود را تا انتها دنبال نمايند .
پرتغالي ها که تا اينجا کار بزرگي انجام داده اند ، اگر بتوانند فرانسه را نيز از دور بازي ها حذف نمايند نامشان در تاريخ پيکارهاي جام جهاني به عنوان يک غول کش به يادگار خواهند ماند .
زين الدين زيدان کاپيتان تيم ملي فرانسه : پرتغال را دست کم نمي گيريم
زين الدين زيدان کاپيتان تيم ملي فوتبال فرانسه در آستانه جدال حساس تيمش مقابل پرتغال، خاطر نشان کرد که هيچگاه اين تيم را دست کم نخواهند گرفت.
زيدان گفت: سطح فوتبال ما بالاست اما فاصله زيادي ميان ما و آنها وجود ندارد. پرتغال نيز در فوتبال حرفه اي امروز صاحب سبک است. بايد خيلي مراقب آنها باشيم چرا که ستارگان بسيار فرصت طلبي در اين تيم حضور دارند.
وي افزود : مصاف پرتغال و فرانسه برخلاف آنچه که کارشناسان تصور مي کنند، تقابل مطلق انديشه هاي مربيان دو تيم نيست، بلکه اين خود بازيکنان هستند که سرنوشت تيم فيناليست را رقم خواهند زد. وي تصريح کرد: فرانسه براي کسب عنوان قهرماني جام جهاني آلمان آمده و مقابل پرتغال حذف نخواهد شد. دوستداران تيم فرانسه در بازي برابر پرتغال شاهد اقتدار فرانسه خواهند بود.
ريموند دومنش سرمربي تيم ملي فرانسه : به فينال بيشتر از پرتغال فکر مي کنم
ريموند دومنش سرمربي تيم ملي فوتبال فرانسه ديدار تيم خود مقابل پرتغال در مرحله نيمه نهايي جام جهاني آلمان را، ديداري خوب و هيجان انگيز توصيف کرد.
به گزارش آسوشيتدپرس، دومنش گفت: براي بازي با پرتغال خيلي وقت نگذاشته ام و اصل تفکر من براي بازي فينال است. من اطمينان دارم که مردانم، پرتغال را شکست خواهند داد و ما مشکل خاصي مقابل اين تيم نخواهيم داشت. پرتغال تيم کوچکي نيست اما آنها را از پيش رو برخواهيم داشت.
دومنش خاطرنشان کرد: تاکتيک فرانسه متحول شده است و براي هر بازي با تاکتيک خاص همان بازي وارد ميدان مي شويم; پرتغال و سبک فوتبال آنها را خيلي خوب مي شناسم و براي دقيقه به دقيقه بازي با آنها برنامه ريزي خوبي داريم اما هدف اصلي ما درخشش در فينال جام جهاني آلمان است.

اينجا امامزاده داود است، با هوايي بسيار خنک تر و دلپذيرتر از روزهاي داغ تابستان تهران و گروهي که اين روزها "سومين روز پس از مرگ" را تجربه مي کنند. پرويز شيخ طادي که "پشت پرده مه" و "سينه سرخ" را در کارنامه فيلمسازي خود، در سومين تجربه کارگرداني اش سراغ پروژه اي به اصطلاح معناگرا رفته تا آن را با بازي خسرو شکيبايي و سپيده گلچين تصوير کند. اين گزارش مهر است از پشت صحنه پروژه "سومين روز پس از مرگ".
به ميدان شهران که برسي هنوز 27 کيلومتر تا امامزاده داود مانده است. همراه عکاس راهي يکي از لوکيشن هاي "سومين روز پس از مرگ" جديدترين ساخته پرويز شيخ طادي هستيم. راه طولاني اين مسير من را پرانگيزه تر کرده تا بدانم در صحن اين امامزاده قديمي براي فيلم چه اتفاقي مي افتد؟ وقتي مي رسيم ساعت از 12 گذشته. هوا حدود 20 درجه از تهران خنک تر است. امامزاده داود هم مثل همه امامزاده هاي اين شهر پذيراي تعداد زيادي زائر است. به اين فکر مي کنم که شلوغي امامزاده چقدر گرفتن اين سکانس را براي شيخ طادي و گروهش مشکل مي کند.
وارد صحن امامزاده که مي شويم، گروه فيلمبرداري مشغول زدن پرده پلاريزه روي صحن هستند. اين پرده، به گفته حميدرضا همتي دستيار و برنامه ريز شيخ طادي، اختلاف بين آفتاب و سايه را کم مي کند و براي جلوگيري از تشعشع آفتاب استفاده مي شود. وارد ساختماني مي شويم که گروه در آن حضور دارند و همه دور سفره اي نشسته و همگي منتظر ناهار هستند. ولي غذا هنوز نرسيده است. سراغ بازيگران فيلم و کارگردان را مي گيرم. متوجه مي شوم در يکي از اتاق هاي صحن که به زائرين اجاره داده مي شود در حال تمرين ديالوگ ها هستند.مدتي مي گذرد و زمان ناهار مي رسد. سپيده گلچين (بازيگر نقش صبا) و خسرو شکيبايي (موسي) براي ناهار حاضر مي شوند. مدت هاست شکيبايي را نديده ام. چهره گريم شده او خاطرات گذشته سينما و حضور وي را برايم زنده مي کند.
بعد از ناهار هنوز گروه مشغول استراحت است که فکر مي کنم الان تنها زماني است که مي توانم با آنها گفتگو کنم. طراحي صحنه و لباس "سومين روز پس از مرگ" برعهده بابک پناهي است. دائما از طبقه بالاي ساختمان محل سکانس را در صحن امامزاده نگاه مي کند و آنجا را از زاويه هاي مختلف مورد بررسي قرار مي دهد. نزديک مي شوم تا با او درباره اين موضوع صحبت کنم. پناهي در شروع کار طراحي صحنه و لباس در سينما دستيار شيخ طادي بوده و خود شيخ طادي نيز کار در سينما را با طراحي صحنه و لباس آغاز کرده است. او در دو فيلم قبلي اين کارگردان "پشت پرده مه" و "سينه سرخ" هم به عنوان طراح حضور داشته است.
پناهي درباره فضاي کلي فيلم "سومين روز پس از مرگ" مي گويد: "ما در اين فيلم با افرادي رو به رو هستيم که کمتر با آنها در جامعه برخورد مي کنيم. افرادي خاص و اين حس در بخشي بايد با فضاهاي ايجادشده به مخاطب القا شود. البته به گونه اي اين فيلم يک فيلم جاده اي محسوب مي شود و انتخاب مسيرها و جاده ها بايد به رشد شخصيتي آنها کمک کند. فضاي کلي فيلم بسيار ساده ولي داراي پيچيدگي هاي خاصي است. پيچيدگي هايي که از دو شخصيت اصلي داستان نشات مي گيرد و فضا را براي مخاطب سخت نمي کند، زيرا به اندازه کافي شخصيت هاي اصلي ما افرادي سخت و پيچيده هستند و بايد فضاهاي ساده تري لحاظ و به فضاي فيلم نيز مربوط شود."پناهي فيلمبرداري امروز در صحن امامزاده داود را کمي مشکل مي داند و در اين ارتباط مي گويد: "وجود جمعيت زياد کار را در اين مکان سخت تر کرده. البته طراحي خاصي براي امروز لحاظ نشده، چون ما فقط به نما و فضاي امامزاده نياز داريم. جدا از بخش هاي جاده اي اين فيلم ما بخشي را در بيمارستان داشتيم. عملا چيدماني در کار نبود ولي بايد از فضاي مرسوم خارج مي شديم. فلاش بکي نيز به جبهه داريم که در شهرک دفاع مقدس گرفته مي شود. البته بخش هاي محدودي را نيز در يک خانه خواهيم داشت که اين فضا نيز ساده است. بيشتر طراحي ما مربوط به انتخاب لوکيشن هاي جاده اي است که به شخصيت ما کمک مي کند. درباره طراحي لباس نيز ما در بخشي از فيلم به 20 سال گذشته برمي گرديم که باز اين موضوع نيز در پوشش شخصيت ها لحاظ شده است."
گلچين که باردار است و نقش مقابل موسي را ايفا مي کند، قرار است در صحن امامزاده رو به روي حرم نيايش کند. صدابرداري با بوم در اين فضا بسيار مشکل است. بنابراين ديالوگ هاي او توسط يک ميکروفن بي سيم که زير چادرش جاسازي شده ضبط مي شود و شيخ طادي نيز از مونيتور اين موضوع را کنترل مي کند. همين که دوربين روي زمين کاشته مي شود، بچه ها و بزرگترها دور دوربين جمع مي شوند. دو دستيار کارگردان به سختي جمعيت را کمي دورتر مي کنند و فقط مي گويند نگاه کردن اصلا مشکلي ندارد، فقط کمي دورتر شويد و در زاويه دوربين نباشيد.
گلچين (صبا) رو به روي دوربين قرار مي گيرد. جمعيت با حضور بازيگر فيلم بيشتر مي شود. اولين پلان گرفته مي شود. صبا در حال نيايش از خدا مي خواهد بچه اي سالم به او عطا کند. از صبرها و تحمل هايش مي گويد و مي خواهد خدا جواب اين شکيبايي او را بدهد. گرفتن حتي اين پلان کوتاه نيز بسيار سخت است. پشت سر صبا افرادي که وارد صحن مي شوند لحظه اي مي ايستند و اين موضوع کار فيلمبردار را کمي غيرواقعي نشان مي دهد، چون همه به دوربين نگاه مي کنند. فيلمبرداري چند بار قطع و دوباره از سر گرفته مي شود. با تمام دردسرها اين پلان گرفته مي شود. جمعيت متوجه مي شوند که بايد هم کمي ساکت تر باشند و هم اينکه براي مدتي حرکت نکنند تا اين چند پلان گرفته شود.نماي بسته صبا نيز چند بار گرفته مي شود تا به فضاي مورد نظر کارگردان و فيلمبردار برسد. بچه هايي که اينجا فال حافظ مي گرفتند هيجان زده از صحنه فيلمبرداري نزديک دوربين بر زمين نشسته اند. آخرين پلان، نماي بسته اي است که گلچين بعد از نيايش کردن به سمت در خروجي امامزاده حرکت مي کند. در اين نما نيايش صبا به اوج خود مي رسد و کم کم اشک هايش سرازير مي شود. لحظه زيبايي فرارسيده، لحظه اي که او فقط خود را در ميان اين جمع تنها با خدا مي بيند و اين لحظه به حدي زيباست که اشک هايش را سرازير مي کند.قرار است نمايي از پشت صبا از زاويه ديگر گرفته شود. به همين دليل پلاريزه اي را که ظهر به زحمت روي صحن کشيده بودند برمي دارند تا بتوانند گنبد و بارگاه امامزاده داود را هم در اين پلان داشته باشند. بعد از اين موضوع گروه استراحت مي کند. هر کدام از عوامل گوشه اي از صحن نشسته اند. فقط سپيده گلچين که سکانس هايش تمام شده به داخل اتاقي مي رود که هم اتاق گريم است و هم استراحت.به سمت اتاق شماره 25 مي روم تا با گلچين گفتگو کنم. خسته است و در حال استراحت کردن. به محض ورود براي لحظه اي از گفتگو با او پشيمان مي شوم. گلچين خيلي خسته است. اما ساعت چهار بعد از ظهر است و دارد کم کم دير مي شود. بايد از اين فرصت استفاده کنم. با عذرخواهي، از او درباره نقش صبا مي پرسم. مي گويد: "من در فيلم قبلي پرويز شيخ طادي به نام "سينه سرخ" که هنوز به نمايش درنيامده هم حضور داشتم و اين براي دومين بار است که در فيلم اين کارگردان بازي مي کنم. نوع کار با او را بسيار دوست دارم. سادگي موجود در کارهاي شيخ طادي را شخصا کمتر ديده ام. آثار او به فطرت انساني نزديکي بسيار و قصه هايش فضاهاي خاصي دارند. فضاي فلسفي و پيچيدگي شخصيتي اين فيلم از دلايلي است که من را به پذيرفتن نقش در "سومين روز پس از مرگ" ترغيب کرد."وي کار با خسرو شکيبايي را يک اتفاق بي نظير براي خود مي داند و مي گويد: "من چهار سال در دانشگاه درس خواندم و حدود ده سال نيز در اين حوزه کار کردم. اما در کنار اين بازيگر قديمي چيزهايي فراگرفتم که در تمام اين سال ها ياد نگرفته بودم. حضور ايشان با تمام تجربيات شان در مقابل من کمک بسيار خوبي بود." گلچين (صبا) قصه "سومين روز پس از مرگ" را بسيار دوست دارد و از اينکه فضاي اين فيلم مي تواند او را در زندگي شخصي اش کمک و به نوعي به تجربه هايش اضافه کند خوشحال است. نقش اين زن را هم بسيار پيچيده مي داند و از آن به عنوان زني ياد مي کند که در طول فيلم طي طريق مي کند تا به معصوميت مي رسد. زني که در مقطعي دچار شک مي شود، ولي باز دوباره با الهام از خداوند بر شک خود غالب مي شود.از اتاق خارج مي شوم و به صحن برمي گردم. خسرو شکيبايي با عينکي بر چشم در ميان گروه ديده مي شود. او در اين مدت استراحت مي کرد. او را که با چهره گريم شده روي پله هاي صحن مي بينم ياد "هامون" در ذهنم زنده مي شود. دوربين جاي يکي از بساط هاي روي پله را مي گيرد. باز مردم پشت دوربين روي پله ها ايستاده اند. اين بار بازيگري مقابل دوربين قرار گرفته است که مردم او را مي شناسند. گرمايي که در صداي اوست و بازي منحصر به فردش، هميشه در يادها زنده است. صدابرداري همزمان به سختي انجام مي شود. جمعيت فشرده است و صداي صحنه نيز بسيار زياد. زماني که براي اولين بار قرار است فيلمبرداري شروع شود، از بلندگوي امامزاده خبر پيدا شدن يک ساعت پخش مي شود و همه چيز به هم مي ريزد.پرويز شيخ طادي و خسرو شکيبايي دوباره ديالوگ ها را با هم تمرين مي کنند. موسي ساک خود را در دست مي گيرد. او غريب همانند يک مسافر کنار پله اي نشسته و با خداي خود حرف مي زند. او هم مثل صبا از خدا بچه اي سالم مي خواهد. از صبر و تحمل هاي زنش مي گويد و از خدا مي خواهد اين بار دل او را شاد کند. موسي از همين جا از روي پله ها با خداي خود به راز و نياز مي پردازد. با همان حس هميشگي صحبت مي کند، هيجاني در لحن کلام اوست که بر دل و ذهن هر مخاطبي مي نشيند.
از اين پلان دوباره نماي بسته گرفته مي شود. جمعيت از اتاق هاي اجاره اي اطراف صحن امامزاده خارج شده اند و از بالا اين فضا را تماشا مي کنند. در اين ميان شخصي از ميان جمع فرياد مي زند "کات" ... و اين هم يکي از دردسرهايي است که مخاطبان علاقمند به فيلم و سينما براي عوامل "سه روز پس از مرگ" به وجود مي آورند. اين پلان با همه سختي هايش گرفته مي شود و آخرين پلان از اين سکانس هم نماي گنبد امامزاده از روي پله هاست.
دنبال شکيبايي مي روم تا شايد بتوانم گفتگويي کوتاه با او داشته باشم. متاسفانه بسيار خسته است و مي خواهد براي آخرين سکانس گريم شود. از اينکه به دليل ترافيک شديد کاري نتوانسته ام با او صحبت کنم ناراحتم. ولي کمي به فکر حساسيت کار آنها مي افتم و دوباره به محل فيلمبرداري بازمي گردم. حسين کلايه مدير فيلمبرداري در کنار منشي صحنه نشسته و براي آخرين سکانسي که قرار است گرفته شود صحبت مي کند. با تمام خستگي اش از او مي خواهم درباره فيلمبرداري و شرايط امروز براي ما بگويد او نيز با خوشرويي به درخواست من جواب مي دهد.
کلايه پيش از اين مدير فيلمبرداري مجموعه تلويزيوني "تب سرد" بوده و البته در فيلم "پشت پرده مه" شيخ طادي نيز فعاليت کرده است. او فضاي "سومين روز پس از مرگ" را يک فضاي رئال طبيعي نمي داند و از آن به عنوان يک فضاي سوررئال ياد مي کند و در اين باره مي گويد: "به دليل وجود چنين فضايي در فيلم بايد در نورپردازي به گونه اي کار کنيم که فضا واقعي نباشد. در قسمت هايي رنگ ها را کمتر مي بينيم و حتي در بخش هايي فضاي فيلم سرد مي شود. سعي ما اين است که فضاي اين فيلم را از حال طبيعي و رئال خارج کنيم."وي يکي از بخش هاي مهم فيلمبرداري اين فيلم را در جاده مي داند که البته هنوز شروع نشده است. او درباره اين بخش مي گويد: "مشکلات بخش جاده اي مشکلاتي است که من بر آن واقفم. اين نحوه فيلمبرداري دردسرهاي خود را دارد و با توجه به وضعيتي که با نصب دوربين روي خودرو صورت مي گيرد خطراتي نيز براي ما به وجود مي آيد. به طور مثال در "تب سرد" که از اين نحوه فيلمبرداري استفاده کرديم با يک تصادف صدمات بسياري به ما وارد شد. ما متاسفانه زمان خوبي را براي فيلمبرداري در اينجا انتخاب نکرده ايم. فضا شلوغ و غيرقابل کنترل است و اين موضوع باعث بروز مشکلاتي براي ما شده، ولي به هر حال هر چه بود گذشت."
وقتي گفتگوي من با کلايه تمام مي شود، شيخ طادي از اتاق شماره 25 که شکيبايي و گلچين در آن گريم مي شوند بيرون مي آيد و محل آخرين سکانس امروز را بازديد مي کند. از او مي خواهم مدتي کوتاه را براي مصاحبه با من اختصاص بدهد و او نيز کار را به دستيار خود مي سپرد و در گوشه اي از صحن با من به گفتگو مي نشيند. از ايده اوليه فيلم از او جويا مي شوم. مي گويد: "فيلمنامه اوليه اين فيلم متعلق به حجت قاسم زاده است و من فقط آن را بازنويسي کردم. البته زمان اين فيلمنامه برمي گردد به قبل از ساخت فيلم "پشت پرده مه" که به دلايلي ساخت آن را در اين زمان شروع کردم."وي محتواي فيلم "سومين روز پس از مرگ" را محتوايي سخت مي داند و در اين ارتباط مي گويد: "بحث جبر و اختيار و ميزان دخالت انسان در سرنوشت خود در کائنات و خلقت جز» مسائلي است که در اين فيلم مطرح مي شود. اين موضوع خود بسيار سخت و داراي پيچيدگي هاي فراواني است. البته من سعي کردم وارد بحث پيچيدگي هاي فلسفي آن نشوم و به خاطر اين موضوع ناچار شديم با مقداري کار اين موضوع را عاميانه تر و سهل تر کنيم. اين بخش براي ما بسيار سخت بود و بايد فيلم را به گونه اي مي رسانديم که هر شخصي به ميزان خود به درکي از آن برسد و هم اينکه به منظور اصلي فيلم نزديک باشيم."
شيخ طادي فضاي اين فيلم را با فيلم هاي ديگر خود شبيه مي داند و مي گويد: "اين فيلم نيز از مباحث کليدي و پايه اي است و دنبال همان بحث هاي ديني و عرفاني. فيلم هاي من جدا از هم نيستند و مکمل يکديگرند. فضاهاي عرفاني از علاقه هاي شخصي من نشات نمي گيرد بلکه اين موضوع را يک ضرورت انساني مي دانم و هرگز به دليل شخصي يا علاقه فردي دنبال سوژه و داستان نمي روم."
اين کارگردان شکيبايي را براي بازي در نقش موسي گزينه اول خود معرفي مي کند و دليل انتخاب او را هوش، استعداد و بازي خوب مي داند. معتقد است: "اين نقشي نبود که هر بازيگري بتواند از پس آن بربيايد. پيچيدگي هاي خاص اين شخصيت فيلم همراه با صداي و لحن براي من از همه مهم تر بود و فکر مي کنم شکيبايي تنها گزينه اي بود که مي توانست از اين نقش يک بازي خوب ارائه دهد."
درباره بخش از "سومين روز پس از مرگ" که در جبهه و جنگ مي گذرد از او مي پرسم که در جواب مي گويد: "بستر جنگ، بستر انتخاب بين مرگ و زندگي است، بين ماندن و رفتن. اين از علايق شخصي من است و فکر مي کنم بستر جنگ به ادامه روند اين فيلم کمک بيشتري مي کند. در اين فيلم نوزادي متولد مي شود که بعد از يک روز زندگي از دنيا مي رود. اين موضوع هم بستر مرگ و زندگي است و ميزان نقش انسان در سرنوشت خود در جنگ هم ديده مي شود." او درباره بخش جاده اي فيلم که شايد 80 درصد کار را دربر بگيرد مي گويد: "من از سکون بدم مي آيد. ما در درون خود و در بيرون در حال حرکت هستيم. مي خواستم اين حرکت و سيال بودن در فيلم حفظ شود. معمولا سعي مي کنم فضاي فيلم جاده اي باشد تا اين موضوع را به تصوير بکشم."قرار است آخرين سکانس گرفته شود. ساعت از 6 بعد از ظهر گذشته و ما ديرمان شده. نمي توانيم براي آخرين سکانس آنجا بمانيم. کم کم با گروه خداحافظي مي کنيم و با زيارت حرم امامزاده داود راهي تهران مي شويم. حين دورشدن از امامزاده فضاي فيلم را در ذهنم تصور مي کنم. دستيار کارگردان مي گفت نماي امامزاده داود در تمام اين فيلم ديده مي شود. حالا مي توانم بفهمم در صحن اين امامزاده براي فيلم چه اتفاقي افتاده است. دوست دارم "سومين روز پس از مرگ" را زودتر روي پرده ببينم. کنجکاوي ام درباره پيچيدگي هاي فلسفي فيلم بيشتر شده. حالا بايد تا نمايش عمومي فيلم منتظر بمانم.
منبع :خبرگزاري مهر

کرج - خبرنگار آفرينش
اولين نشست رسانه اي سال 85 با حضور علي اصغر شفيعي خورشيدي ، دادستان عمومي و انقلاب شهرستان کرج ، در سالروز قوه قضائيه در محل دادسراي امور انقلاب شهرستان کرج ، برگزار شد .
در ابتداي اين نشست ، شفيعي با اشاره به اينکه مبارزه با مفاسد اقتصادي و مبارزه با زمين خواري از مسئوليت هاي عمده دادسراي عمومي شهرستان کرج است ، به ارائه گزارش عملکرد در امور قضايي يک سال گذشته دادسراي انقلاب پرداخت . وي ، در رابطه با ايجاد ساختمان دادسراي انقلاب گفت : اولين اقدام ما ساخت اين مکان به عنوان دادسراي عمومي و امور انقلاب بوده است و در مراحل بعد ، ساخت يک بازداشتگاه و همچنين تعميرات ديوارهاي محوطه ساختمان بازداشتگاه ، نصب دوربين هاي مدار بسته در ساختمان دادگاه انقلاب بوده است . اکنون ، دادسراي کرج ، اولين دادسرايي است که مجهز به سيستم مدار بسته است .همچنين کل اين واحد را مجهز به سيستم رايانه کرده ايم .
دادستان عمومي شهرستان کرج ، با ابراز اميدواري به اينکه در سال 85 ، در انفورماتيک دادسرا ، تحولات جدي ايجاد شود ، اظهار داشت : همچنين اميدواريم بتوانيم اقدامات قضايي را نيز به سيستم رايانه تجهيز نماييم .
شفيعي ،در رابطه با پرونده هايي که در دادسراي کرج تشکيل شده است ، گفت : قريب به 300 پرونده مهم در موضوعات مختلف از قبيل : قتل عمدي ، آدم ربايي ، زمين خواري ، فساد مالي بعضي از مديران ، قاچاق کالا ، قاچاق مواد مخدر و ... تشکيل داده ايم و به صورت تخصصي آنها را بررسي مي کنيم . همچنين پرونده هايي براي تعاوني مسکن بعضي از سازمان ها ، شرکت ها و نهادها تشکيل شده است که در حال پيگيري و بررسي آنها هستيم .
اين مقام مسئول تعداد زندانيان شهرستان کرج که پرونده هاي آنها متعلق به دادسراي عمومي انقلاب و نيابتي است را 5000 زنداني از 27000 زنداني کل استان تهران اعلام کرد و گفت : در کرج ، زندان قز ل حصار و زندان فرديس ، اشتغالزايي دارند و کارگاه هايي در اين زندان ها ايجاد شده است که عموما زندانيان از صبح تا عصر ، در رشته هاي مختلف در اين کارگاه ها ، مشغول يادگيري و انجام کار هستند .
شفيعي در خصوص سئوالي که در مورد مشکل اعضاي شهرک جهازيها با بنياد مستضعفان شد ، گفت : در اين مورد ، دادسرا پيگير شد ، اما تاکنون بنياد مستضعفان پاسخي نداده است. در واقع اختلاف ، بر سر مبلغ خريد و فروش است که از دايره اختيارات دادسرا خارج است . وي همچنين در رابطه با جرم هايي که در منطقه اسلام آباد اتفاق مي افتد ، گفت : 61 منطقه جرم خيز در کرج شناسايي شده است که يکي از آنها منطقه اسلام آباد است . اما با همدلي اعضاي شوراي تامين و تصويب احکام امنيت اجتماعي ، ارتکاب جرم را در اين منطقه نسبت به گذشته ، کاهش داده ايم. تعدادي از مجرمان را شناسايي کرده و تحت تعقيب قرار داده ايم . شفيعي آمار خريدار و فروشنده مواد مخدر ، که در فروردين سال جاري شناسايي شده اند را ، 342 نفر اعلام کرد و گفت : 242 نفر به جرم اعتياد دستگير شده اند .
دادستان عمومي و انقلاب کرج ، در رابطه با سوزاندن باغ هاي کرج به خصوص باغ هاي کلاک گفت : بر اساس قانون ، سازمان فضاي سبز و شهرداري ، موظف است که کليه درختان موجود در سطح شهر را شناسنامه دار کند . اما اين طرح ، هنوز تحقق پيدا نکرده است . و اگر سوزاندن درختي گزارش شده باشد ، دادسرا آن را پيگيري نموده است . اما تعدادي از متهمين به سوزاندان فضاي سبز ، از سوي سازمان فضاي سبز به دادسرا معرفي نشده اند .
شفيعي در مورد کاهش جمعيت زندان ها ، اظهار داشت : سياست کلي نظام ، اين است که جرم زدايي و حبس زدايي کند . ما هم از روساي دادگاه ها ، درخواست کرديم در مواردي که قانون اجازه مي دهد ، مجازات حبس را تخفيف يا تعليق کنند ، البته دادستان هم طبق قانون ، مي تواند بعضي از جرايم را تعليق کند .
شفيعي در مورد بحث اراذل و اوباش اعلام کرد : تعداد 225 نفر از اراذل و اوباش را تحت مراقبت قرار داده ايم و از هفته گذشته نيز کميته اي تشکيل داده ايم که اين اراذل و اوباش را شناسايي و در جهت بهبود وضعيت اخلاقي آنها اقدام نمايند . دادستان عمومي و انقلاب کرج در پايان ، در رابطه با جايگاه شوراي حل اختلاف در ميان مردم اظهار داشت : مردم ، اصرار دارند که دادسرا به مشکل آنها رسيدگي کند و اين در حالي است که ما تاکيد داريم مردم مشکلات خود را در شوراي حل اختلاف برطرف کنند ، چون شورا ، يک واحد مردمي است . اما متاسفانه عملکرد اين شورا ، هنوز براي مردم جا نيفتاده است و عليرغم اينکه داوري ، يک کار اسلامي و ديني است ، مردم به حل کردن مشکلاتشان از طريق داوري ، علاقه اي نشان نمي دهند .


وزير بهداشت درمان و آموزش پزشکي :
مراقبت هاي پيشگيرانه دهان و دندان
کودکان از سن يک سالگي از بروز
بيماري هاي دهان و دندان در سنين
بزرگسالي تا 50 درصد مي کاهد

چهل و ششمين کنگره علمي سالانه و سيزدهمين کنگره بين المللي انجمن دندانپزشکي ايران با حضور وزير بهداشت، درمان و اموزش پزشکي، مدير کل دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، جمعي از روساي انجمن هاي تخصصي دندانپزشکي نيز جمعي از دندانپزشکان از روز گذشته در سالن اجلاس سران کشورهاي اسلامي آغاز به کار کرد.
به گزارش سرويس علمي آفرينش، وزير بهداشت درمان و آموزش پزشکي گفت:مراقبت هاي پيشگيرانه دهان و دندان کودکان از سن يک سالگي از بروز بيماري هاي دهان و دندان در سنين بزرگسالي تا 50 درصد مي کاهد.
دکتر باقري لنکراني در مراسم افتتاحيه کنگره سالانه انجمن دندانپزشکي ايران با اعلام اين خبر افزود:پژوهش هاي انجام شده بيانگر اين امر است که اجراي طرح فلورايد 38 برابر ارزش افزوده دارد.
وي با اشاره به اينکه هر هزار تومان هزينه براي "فلورايد تراپي" ظرف مدت پنج سال به ميزان 38 برابر از هزينه هاي درماني خواهد کاست بر مراقبت هاي پيشگيرانه دندانپزشکي تاکيد کرد.
دکتر لنکراني خاطر نشان ساخت:ضروري است موضوع دندانپزشکي را تنها به مطب ها و کلينيک هاي دندانپزشکي محدود نکرده و با فرهنگ سازي آن را در سطح جامعه گسترش داد که در اينصورت نيمي از بيماري هاي دهان و دندان قابل پيشگيري خواهد بود.
وي گفت:از اقدامات مثبتي که طي سالهاي اخير دنبال شده و ظرف شش تا هفت ماه گذشته عملياتي شده ،پوشش نوعي بيمه براي بيماري هاي دهان و دندان بوده است.
وي يادآور شد:مجلس سال گذشته قانوني را در بودجه 1384 مصوب کرد که امسال نيز شاهد ادامه آن هستيم.خدمات دندانپزشکي کودکان زير 12 سال که ارايه خدمات پيشگيري و درمان را نيز شامل مي شود از جمله اهداف طرح مذکور بوده است.
دکتر لنکراني تصريح کرد:طرح فوق کار خود را با رقم يک ميليارد و 300 ميليون تومان توسط اداره دهان و دندان وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکي با همکاري شرکت هاي بيمه آغاز کرد.
وي يادآور شد:در حال حاضر 30مرکز ارايه خدمات دندانپزشکي براي کودکان زير12 سال در سراسر کشور به فعاليت مشغولند که هدف عمده ،بهبود شاخص DMF (شاخص تعيين ميزان پوسيدگي ،کشيدن دندان و پرکردگي براي هر فرد) در اين کودکان است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينکه 1/5 ميليون کودک زير12 سال داراي دندان هاي پوسيده ،کشيده شده و پرکرده هستند تصريح کرد:با توجه به اينکه تعداد کودکان زير 12 سال در کشور هفت ميليون نفر است به بودجه اي معادل 63 ميليارد تومان تنها براي ارايه خدمات به اين قشر نيازمنديم در حاليکه رقم اختصاص يافته دو ميليارد تومان بوده که با توجه به شاخصDMF اين رقم ناچيز بوده،اما شروع خوبي براي اقدامات پيشگيرانه محسوب مي شود.
وي از زنگ مسواک که امسال 23فروردين ماه در يکي از مدارس پيشواي ورامين برگزار شد به عنوان يک حرکت نمادين به منظور گسترش فرهنگ عمومي توجه به دهان و دندان اشاره کرد.
دکتر لنکراني همچنين از توزيع يک ميليون مسواک در مدارس کشور در اول مهرماه امسال خبر داد.
وي از مادران باردار به عنوان افرادي که شانس پوسيدگي دهان و دندان آنها زياد است به عنوان گروه هاي پرخطر نام برد و از برنامه هاي وزارت بهداشت به منظور مقابله با پوسيدگي دندان اين افراد خبر داد.
دکتر لنکراني از تشکيل "شوراي دندان پزشکي" در وزارت بهداشت با هدف حل مشکلات و مطالبات دندانپزشکان نام برد و خواستار تعامل دندانپزشکان با اين وزارتخانه به منظور حل اين معضلات شد.
در اين مراسم دکتر طلائي پور رييس اين کنگره نيز گفت: اين کنگره علمي با حضور حدود 4 هزار دندانپزشک و به منظور ارتقاي سطح علمي
رشته دندانپزشکي و ارايه آخرين دستاوردهاي اين رشته برگزار شده است.
گفتني است چهل و ششمين کنگره علمي سالانه و سيزدهمين کنگره بين المللي انجمن دندانپزشکي ايران روز سه شنبه در سالن اجلاس سران کشورهاي اسلامي آغاز به کار کرد و تا جمعه 16 تيرماه به کار خود ادامه مي دهد. همچنين همزمان با برپايي اين کنگره بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي تجهيزات،مواد و لوازم دندانپزشکي نيز برپا شده است.

طي مبادلات روز سه شنبه بورس، شاخص کل با 0/9 واحد افزايش به 9580/4رسيد.


کيميدارو 34.3 129 987,3
توليد سموم علف کش 2 248 659,12
قند پارس 97.1 49 532,2
پتروشيمي خارک 87.1 219 919,11
نورد و لوله اهواز 87.1 13 710
پتروشيمي اصفهان 41. 1 85 130,6
سنگ آهن گل گهر 6.0 79 266,13
افست 43.0 71 658,16
معدني دماوند 23.0 5 186,2
لاستيک دنا 04.0 1 573,2
گروه بهمن 05.0- 1- 039,2
پارس خودرو 05.0- 1- 023,2
سيمان تهران 05.0- 4- 415,7
لوازم خانگي پارس 1.0- 1- 995
موتوژن 21.0- 3- 446,1
ايران خودرو 41.0- 14- 376,3
داده پردازي ايران 5.0- 25- 000,5
کالسيمين 55.0- 151- 334,27
بهنوش ايران 8.0- 95- 792,11
سايپا 2.1- 53- 376,4
خدمات انفورماتيک 2.1- 136- 199,11


اين نسخه 4420 بار ديده شده است

شیدراوی - نرم افزار ایجاد نشریه الکترونیکی و نشر الکترونیک