جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/03/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4159

 اولين سمينار صرع و تشنج در واحد بابل 

 اولين سمينار صرع ، تشنج و مراقبت هاي پرستاري با حضوردکترمعماريان معاونت اداري ومالي ، شجاعي معاونت آموزشي، اساتيد و دانشجويان پرستاري ،مامائي علوم آزمايشگاهي و مربيان باليني در سالن آمفي تئاتر دانشکده پرستاري و مامائي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بابل برگزار شد.

خانم تقليلي عضو هئيت علمي واحد بابل، تحقق اهداف آموزشي و پژوهشي ، تحقيق و بازآموزي و آشنايي با صرع و اختلالات تشنجي و ارائه آخرين روش هاي علمي را يکي از دستاوردهاي مهم اين سمينار برشمرد و بيان کرد. دانشمندان و متخصصان اين رشته تلاش دارند که کانون تشنج در بيماري صرع را شناسايي و از طريق جراحي آن را ترميم کنند. عضو هئيت علمي واحد بابل گفت:. اين چنين سمينار با هدف آموزش روش هاي جديد مراقبت هاي پرستاري و اطلاع از پيشرفت هاي اخير ، تبادل نظر و مشاوره دانشجويان با متخصصين در جهت درمان بيماري صرع و تشنج با ارائه طرح هاي پژوهشي و ارتقاي سطح بهداشت و سلامت جامعه براي دانشجويان و نخبگان علمي مفيد خواهد بود.

در ادامه اين سمينار شيما محمد پور به عنوان سخنرانان ويژه گفت: صرع بيماري است که بين 3 دهم تا 7 دهم افراد جامعه را مبتلا مي کند و در ايران از هر هزار نفر حدود هفت نفر دچار بيماري صرع مي شوند . صرع تخليه الکتريکي ناگهاني کوتاه مدت در مغز انسان است که از دوران کودکي آغاز شده و ممکن است در بزرگسالي نيز ادامه يابد.

وي تصريح کرد: بيماري صرع مسري نبوده و ممکن است در هر دو جنس و هر سني رخ دهد، که معمولأبين سنين 2-14 سالگي آغاز مي شود ،کنترل اين بيماري در کودکان به منظور تشخيص به موقع و انجام اقدامات درماني مناسب ضروري است،

سخنران ويژه اين سمينار اذعان داشت: سابقه خانوادگي صرع افراط در مصرف الکل،استفاده از مواد روان گردان،پائين بودن قند خون،سابقه صدمه به سر،قرار گرفتن در معرض دودها و بخارات سمي واستفاده از داروها که اثرات جانبي آنها افزايش خطر حملات صرع است عوامل افزايش دهنده اين بيماري هستند.

وي با بيان اينکه صرع را به جز در موارد نسبأنادري که آسيب،تومور ياعفونت مغزي قابل درمان وجود دارد،نمي توان معالجه کردافزود:با کمک داروهاي ضد تشنج مي توان ار بروز بسيار از حملات صرعي جلوگيري نمود، به طوري که فرد بيمار مي تواند زندگي تقريبأطبيعي ذاشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي