جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/10/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2674

 يک ديپلمات آزاد شد
 5 ديپلمات ايراني همچنان در اسارت  

گروه سياسي: با حمله نيروهاي آمريکايي به کنسولگري ايران در شهر اربيل عراق و حملات لفظي مقامات آمريکايي عليه ايران، تنش در رابطه تهران - واشنگتن بالا گرفت. تنش در روابط دو کشور در زماني شدت گرفت که نيروهاي آمريکايي با حمله به کنسولگري ايران در شهر اربيل در شمال عراق شش ديپلمات ايراني را دستگير کردند.   بنا به گزارش هاي رسيده نيروهاي آمريکايي حوالي ساعت چهار بامداد روز پنج شنبه بعد از خلع سلاح نگهبانان اين دفتر با شکستن در وارد ساختمان دفتر کنسولگري ايران شدند. نيروهاي آمريکايي بعد از ورود به دفتر، بدون هيچ  گونه توضيحي، کارمندان آن را دستگير کرده و آنها را به مکان نامعلومي انتقال دادند. ايران اين دفتر رسمي را به درخواست و هماهنگي دولت منطقه اي کردستان عراق و به منظور تسهيل تردد اتباع دو کشور راه اندازي کرده بود. ايران در حال اتخاذ موافقت هاي قانوني براي ارتقا جايگاه اين دفتر به سطح کنسولگري است. به دنبال اعلام اين خبر سفارت جمهوري اسلامي ايران در عراق يادداشت اعتراضي را به وزارت امور خارجه عراق ارسال کرد. در اين يادداشت از دولت عراق خواسته شده است اقدامات لازم براي آزادي فوري کارکنان کنسولگري ايران انجام شود.
  در همين راستا هوشيار زيباري، وزير امور خارجه عراق با ابراز نارضايتي از اقدام نظاميان آمريکايي درحمله به کنسولگري ايران و بازداشت چند ديپلمات آن، گفت : با جديت به دنبال آزادي اتباع ايراني بازداشت شده در اربيل هستيم.  وزير امور خارجه عراق ديروز در گفتگو با يک شبکه عربي گفته است: حادثه اي که در استان اربيل اتفاق افتاد; بسيار ناراحت کننده است، زيرا يک دفتر رسمي که سالها در اين مکان وجود داشته و به مردم عراق خدمت رساني مي کرده; هدف حمله قرار گرفته و کارکنان آن نيز بازداشت شده اند.زيباري در ادامه اعلام کرد: در همين رابطه تماس هايي با سفارت آمريکا و فرمانده نظاميان آمريکايي حاضر در عراق برقرار شده است. يک منبع امنيتي در منطقه کردستان عراق نيز در اين زمينه، گفت: مسئوليت کامل امنيت منطقه کردستان عراق با دولت اين منطقه است و نيروهاي آمريکايي حق ورود به دفتر روابط جمهور اسلامي ايران در شهر اربيل را نداشتند. وي حادثه روز پنج شنبه را با راهبرد جديد جرج بوش در قبال عراق مرتبط دانست.  دفتر حزب دمکرات کردستان عراق نيز روزپنجشنبه در بيانيه اي تعرض آمريکايي ها به دفتر روابط جمهوري اسلامي ايران در اربيل را محکوم کرده و آن را مغاير تلاش ها براي ايجاد ثبات و امنيت در عراق دانسته است. در همين حال نماينده اتحاديه ميهني کردستان عراق در تهران نيز اعلام کرد که جلال طالباني رئيس جمهور اين کشور رايزني هاي فشرده اي را براي آزادي اين افراد آغاز کرده است. ناظم دباغ در گفتگو با آفتاب تاکيد کرد: رييس جمهور عراق در حال مذاکره براي آزادي هرچه سريع تر ديپلمات هاي ايراني است. وي در خصوص دلايل اين حمله گفت: براي  مقامات کاخ سفيد اين ذهنيت ايجاد شده است که ايران و سوريه در امور داخلي عراق دخالت دارند و به همين دليل هم  نيروهاي آمريکايي با حمله به کنسولگري ايران مدارکي را ضبط کرده اند تا بتوانند اين دخالت را ثابت کنند، اما من معتقدم که اين راه درستي نيست، بلکه آمريکا براي حل مشکلات عراق بايد با ايران و سوريه وارد مذاکره شود.
آمريکايي ها چندي پيش نيز چند ديپلمات ايراني را که به دعوت جلال طالباني رئيس جمهور عراق به اين کشور سفر کرده بودند دستگير کردند.وزارت دفاع آمريکا(پنتاگون) 24 ساعت بعد از وقوع حمله ، خبر بازداشت اتباع ايراني در اربيل عراق را تائيد کرد. پنتاگون علت اين اقدام خود را دخالت ديپلمات هاي ايراني در امور داخلي عراق عنوان کرد.  سخنگوي کاخ سفيد نيز در جريان کنفرانس مطبوعاتي خود با اشاره به دستگيري ديپلمات هاي ايراني، ادعا کرد: اين حادثه  ادعاهاي آمريکا در مورد دخالت ايران در عراق را به اثبات مي رساند.
 احضار سفيران سوئيس و عراق به وزارت خارجه
اما در پي اين حمله سفراي دو کشور سوئيس و عراق روز پنج شنبه به وزارت امور خارجه کشورمان احضار شدند. مديرکل خليج فارس وزارت امور خارجه در ديدار با سفير سوئيس به عنوان حافظ منافع آمريکا در ايران تاکيد کرد: پيامدهاي منفي دستگيري کارکنان سرکنسولگري ايران باعث بدتر شدن اوضاع در عراق خواهد شد که مسئوليت عواقب آن نيز مستقيما با نيروهاي آمريکايي خواهد بود. مديرکل خليج فارس وزارت امور خارجه افزود: دستگير شدگان با توافق و درخواست دولت عراق و مسئولين محلي کردستان عراق در آنجا مشغول به فعاليت بوده و اقدام نيروهاي آمريکايي مغاير همه مقررات و قوانين بين المللي است.  وي افزود: نيروهاي آمريکايي بايد هرچه زودتر اين پنج نفر را آزاد نمايند و در مقابل خساراتي که به سرکنسولگري وارد کرده اند پاسخگو باشند. سفير سوئيس قول داد موضوع را سريعا به دولت آمريکا منتقل و پيگيري نمايد. مدير کل خليج فارس وزارت خارجه ايران همچنين در ديدار با سفير عراق در تهران، مراتب اعتراض شديد جمهوري اسلامي ايران به اقدام نيروهاي آمريکا در حمله به سرکنسولگري جمهوري اسلامي ايران در اربيل و دستگيري پنج نفر از کارکنان آن را به وي ابلاغ کرد.در اين ديدار مدير کل خليج فارس، گفت: ما از دولت عراق انتظار داريم سريعا در جهت آزادي اين افراد و محکوميت نيروهاي آمريکايي اقدام نمايند و اجازه ندهند، آمريکايي ها با اقدامات خودسرانه و غير قانوني در روابط دو کشور اخلال نمايند.وي افزود: مسئوليت پيگيري اين مسئله و آزادي دستگيرشدگان در درجه اول به عهده دولت عراق ومسئولين محلي کردستان عراق است و ما اميدواريم با تلاش هايي که از طرف مسئولين عراق به عمل مي آيد، اين افراد سريعا آزاد شوند. سفير عراق در تهران نيز با اظهار تاسف از اين اقدام آمريکايي ها قول داد سريعا موضوع را با مقامات اين کشور پيگيري نمايد. اين در حالي است که سيد محمد علي حسيني، سخنگوي وزارت امور خارجه   کشورمان در واکنش به تهاجم نيروهاي آمريکايي به کنسولگري ايران، گفت: صحبت هايي که در مورد دخالت ايران در عراق زده مي شود اتهام و بهانه جويي هاي آمريکا است و ما همواره تاکيد کرده ايم که دخالتي در امور داخلي عراق نداشته ايم، اين موضوع مورد تاييد مقامات عراقي نيز قرار گرفته است، اما آمريکايي ها با بهانه جويي، به اقداماتي نظير حمله به کنسولگري هاي ايران دست مي زنند. ما اين اقدامات را محکوم مي کنيم و آنها را خلاف عرف ديپلماتيک مي دانيم.  حسيني همچنين در گفت وگو با مهر، با تاکيد بر اين که تهران، آمريکا را مسئول حمله به دفتر همکاري هاي کشورمان در اربيل عراق مي داند، گفت: دولت آمريکا عليرغم شعارهايي که مي دهد، در عمل سياست هايش را به گونه اي ديگر اعمال مي نمايد. وي با بيان اين که در حال حاضر پيگيري ها در خصوص اين مسئله از مجاري مختلف در جريان است، افزود: از طريق سفارت مان در بغداد و همچنين ساير مجاري ديپلماتيک در تهران در حال پيگيري اين موضوع هستيم. حسيني اقدام نيروهاي آمريکايي در حمله به دفترکنسولگري ايران در اربيل عراق و بازداشت کارکنان آن را اقدامي در راستاي سياست هاي خصمانه واشنگتن در قبال کشورمان دانست. سخنگوي وزارت خارجه در گفت وگو با ايرنا نيز اقدام نيروهاي آمريکايي در اين زمينه را مخالف مقررات و کنسوانسيون ها بين المللي دانست وبا اشاره به پي گيري اين موضوع توسط مسوولان عراقي ابراز اميدواري کرد که اين مسئله سريعا حل و فصل شود.
 آزادي يکي از ديپلماتهاي کنسولگري ايران
همزمان با اين واکنش هاي مقامات ايراني و عراقي، ارتش آمريکا ديروزبا صدور بيانيه اي اعلام کرد: يکي ازکارمندان کنسولگري ايران دراربيل واقع در منطقه کردستان عراق آزاد شد.به گزارش خبرگزاري فرانسه، دراين بيانيه همچنين تاکيد شد: پنج تن ديگرهمچنان بازداشت هستند.
 استراتژي جديد بوش
حمله به کنسولگري ايران در اربيل يک روز پس از آن صورت گرفت که رئيس جمهور آمريکا در سخنراني خود به منظور تبيين استراتژي آينده اين کشور در عراق، ايران و سوريه را به تامين تجهيزات و آموزش جنگجويان مخالف نيروهاي ائتلاف متهم کرد. روزنامه نيويورک تايمز در گزارشي از سخنراني چهارشنبه شب جرج بوش در مورد استراتژي جديد وي در عراق، نوشت: جرج بوش با اميد متوقف کردن دخالت هاي ايران در عراق بار ديگر استراتژي مواجهه با تهران را انتخاب کرد و رهيافت ديپلماسي را کنار گذاشت.  بوش در سخنراني خود ايران را متهم به حمايت از دشمنان آمريکا در عراق کرد و گفت: ما حملات شورشيان عراقي عليه نيروهايمان را سرکوب خواهيم کرد و در اين راستا به تخريب شبکه هايي که تامين سلاح و آموزش دشمنان ما در عراق را برعهده دارند، مي پردازيم. رييس جمهور آمريکا مدعي شد: ايران از حملات عليه نيروهاي آمريکايي در عراق حمايت هاي مادي انجام مي دهد و آمريکا قول مي دهد با اين اقدام ايران مقابله کند.  رييس جمهور آمريکا بار ديگر با دستاويز قرار دادن برنامه هاي صلح آميز هسته  اي ايران، گفت: آمريکا و متحدانش براي ممانعت از دستيابي ايران به سلاح هسته  اي و تسلط بر منطقه تلاش خواهند کرد. وي همچنين از اعزام هواپيماها و ناوهاي بيشتر آمريکايي به خليج فارس و استقرار موشک هاي پاتريوت براي حمايت از متحدان آمريکا در خليج فارس خبر دادو گفت : تعداد نيروهاي آمريکايي در عراق را افزايش مي دهد.اما روزنامه نيويورک تايمز اظهارات خصمانه جرج بوش را نشان دهنده ناکامي هاي دولت  آمريکا در مواجهه با ايران که مقامات کاخ سفيد آن را مقصر اصلي کشتار نظاميان آمريکايي در عراق مي دانند، عنوان کرد. به نوشته اين روزنامه، مقامات نظامي آمريکايي در بغداد مي گويند اطلاعاتي بدست آورده اند که دخالت هاي ايران در عراق را به اثبات مي رساند، اما دولت هنوز اين اطلاعات را افشا نکرده است. مقامات آمريکا مدعي هستند نيروهاي قدس از شاخه هاي سپاه پاسداران  از شبه نظاميان شيعي در عراق و حملاتشان عليه نيروهاي آمريکايي حمايت مي کند. اين ادعا بارها از سوي تهران و بغداد رد شده است، اما ظاهرا مقامات آمريکايي ترجيح مي دهند در شرايطي که دولت حاکم بر عراق از تاثيرگذاري و کمک هاي مثبت ايران ابراز رضايت مي کند، موجي از اتهامات را متوجه ايران کنند.يک مقام آمريکايي که اخيرا از بغداد بازگشته در گفت وگو با روزنامه نيويورک تايمز، گفت: فرماندهان آمريکايي در عراق معتقدند، ايران از نفوذ سياسي گسترده خود در عراق استفاده کرد و زمينه عدم توافق شيعيان و سني ها در اين کشور را فراهم کرده است.
 واکنش ايران به سخنان بوش
سخنگوي وزارت امور خارجه ايران در واکنش به سخنان رئيس جمهورآمريکا، راهبرد جديد بوش در عراق را مترادف با تلاش کاخ سفيد در ادامه اشغال آن کشور دانست و آن را محکوم کرد. سيد محمد علي حسيني، اقدام بوش نسبت به افزايش نيروهاي نظامي آمريکايي در عراق را هديه نامناسب آن کشور به مردم آمريکا در آغاز سال نو ميلادي دانست و افزود: افزايش تعداد نيروهاي نظامي آمريکايي مي تواند به گسترش بيشتر نا امني و تنش در آن کشور منجر گردد که اين امر به حل مشکلات عراق کمک نخواهد کرد. حسيني افزود: آمريکا با فرافکني مشکلات خود و متهم کردن ساير کشورها به دخالت در عراق ، سعي دارد تا بر سياست هاي اشتباه خود در آن کشور سرپوش بگذارد. سخنگوي وزارت امور خارجه تنها راه برون رفت آمريکا از مشکلات عديده خود در عراق را خروج مسوولانه و هر چه سريعتر نيروهاي نظامي آمريکايي از آن کشور دانست و گفت: استقرار موشک هاي پاتريوت در عراق صرفا در راستاي تلاش آمريکا براي ايجاد چتر حمايتي از رژيم صهيونيستي  از طريق  يک کشور اسلامي صورت مي گيرد که از نظر ما و مسلمانان سراسر جهان  محکوم است.
 رايس: عليه ايران بي کار نخواهيم نشست
اما در شرايطي که سخنراني تازه رئيس جرج بوش و حملات لفظي او به ايران با واکنش شديد تهران روبه رو شده و تنش هاي موجود ميان دو کشور را افزايش داده است، کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا ادعا کرد اگر ايران سعي داشته باشد آنچه او "تلاش هاي تازه آمريکا براي باثبات کردن عراق" مي خواند را مختل کند، آمريکا بيکار نخواهد نشست. به گزارش خبرگزاري رويترز، رايس که چند ساعت پس از سخنراني تازه رييس جمهوري آمريکا درباره استراتژي تازه اين کشور در عراق و نيز پس از حمله نيروهاي آمريکايي به کنسولگري ايران در شهر اربيل سخن مي گفت، ادعا کرد: آمريکا مصمم است آنچه او "تجاوز منطقه اي" ايران مي خواند را سرکوب کند.  وزير امور خارجه آمريکا افزود: رييس جمهور در سخنان اخير خود، روشن ساخت که ما در جريان هستيم که ايران در فعاليت هايي دخالت دارد که نيروهاي ما را به مخاطره مي اندازد، فعاليت هايي که دولت نوپاي عراق را بي ثبات مي کند. ما افرادي را که ممکن است در اين گونه فعاليت ها دخالت داشته باشند، تحت تعقيب قرار خواهيم داد. کاندوليزا رايس ادامه داد: من نمي خواهم در اين مورد وارد حدس و گمان شوم که آمريکا دست به چه نوع اقداماتي خواهد زد، اما شما مشاهده خواهيد کرد که آمريکا کنار نخواهد نشست تا بگذارد چنين فعاليت هايي ادامه يابد.اين ادعاهاي مقامات کاخ سفيد در شرايطي صورت مي گيرد که دولت آمريکا از تلاش هاي ديپلماتيک براي اعمال تحريم هاي وسيع  عليه ايران نا اميد شده و مي خواهد به شکل ديگري فشار عليه ايران را افزايش دهد. شوراي امنيت سازمان ملل در 23 دسامبر(2 ديماه) 2006 قطعنامه تحريم عليه ايران را تصويب کرد، اما مقامات آمريکايي مي دانند اين قطعنامه آنقدر ملايم است که نمي تواند عامل موثري در تحت فشار قرار دادن ايران براي تعليق غني سازي اورانيوم باشد. از اين رو آمريکا موسسات مالي و دولت ها در اروپا، ژاپن و چين را براي قطع روابط تجاري با ايران تحت فشار قرار داده است. به عنوان مثال در ديدار هفته گذشته کاندوليزا رايس با معاون وزير خارجه چين آمريکا دولت چين را براي قطع قرارداد 16 ميليارد دلاري گاز طبيعي با ايران را تحت فشار قرار داد. پيش بيني مي شود جرج بوش کشورهاي ديگر را نيز براي قطع همکاري تجاري و مالي با ايران تحت فشار قرار دهد. مقامات آمريکايي  اميدوارند فشارهاي اقتصادي ضمن متقاعد کردن ايران به توقف فعاليت هسته اي بتواند تهران را از مخالفت با استراتژي بوش در عراق باز دارد. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
آگهي هاي روزنامه آفرينش