جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/10/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2674

 کوتاه و خواندني 


   عضويت رايگان در کانون موسيقي نواي تفکرنوازندگان اماتور و مستعد سازهاي سنتي در کانون موسيقي نواي تفکر هم نوازي حرفه اي را تمرين مي کنند. به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي تفکر، عضويت در اين کانون براي علاقمندان رايگان است و تمرين و اجرا به صورت هفتگي در روزهاي يک شنبه از ساعت /30 18 تا 21 انجام مي شود.گروه کر فرهنگسرا نيز جهت تکميل اعضاي خود از ميان بزرگسالان عضو فعال مي پذيرد.
   دومين گردهمايي اعضا» کانون نمايش در فرهنگسراي بهمن واحد هنرهاي نمايش فرهنگسراي بهمن دومين مراسم گردهمايي اعضا» کانون نمايش خود را برگزار کرد. هدف از اين گردهمايي ايجاد اتحاد و همدلي بين اعضا»، احيا» کانون نمايش و فعال کردن گروه هاي نمايش فرهنگسرا بود.
   نمايشگاه نقوش برجسته در فرهنگسراي هنرنمايشگاهي از آثار مجسمه و نقوش برجشته "مليحه کيانيان" تا 30 دي در گالري شماره 2 فرهنگ سراي هنر داير است.کيانيان استادي چندين دوره کلاس هاي مجسمه سازي جهاد دانشگاهي، تدريس خصوصي و برگزاري بيش از 20 نمايشگاه انفرادي و گروهي را در کارنامه هنري خود دارد.
  جشنواره دانش آموزي "ما مي توانيم" در فرهنگسراي تفکرنخستين جشنواره دانش آموزي ما مي توانيم با هدف توسعه و ترويج فرهنگ تفکر و توليد علم در ميان جوانان و نوجوانان و تشويق و حمايت از پژوهش هاي اين قشر از سوي فرهنگسراي تفکر برگزار مي شود.
 دانش آموزان مقاطع راهنمايي و دبيرستان که در زمينه نو آوري ها و توليدات علمي و پژوهشي آثار و سوابقي دارند ، مي توانند در سه سطح در اين جشنواره شرکت کنند.
 نمايشگاه عطر سيب در مرکز آفرينش هاي هنري  کودکان و نوجوانان چهارمين نمايشگاه عطر سيب  با هدف اهداي اقلام فرهنگي و تجهيزات مورد نياز به مساجد ، هيات ها و تشکل هاي مذهبي شهر تهران در مرکز آفرينش هاي هنري  کودکان و نوجوانان از  25 ديماه تا 2 بهمن برگزار مي شود.
    کارگاه مهارت هاي زندگي در فرهنگسراي دختران .فرهنگسراي دختران همزمان با فرارسيدن روز خانواده، کارگاه مهارت هاي زندگي را با موضوع ارتباط  والدين و فرزندان 24 ديماه  برگزار مي کند.
 همچنين مراکز فرهنگي هنري منطقه 5 جشن اطاعت تا ولايت را با برگزاري مسابقات متنوع در مجموعه هاي مختلف اين منطقه برگزار مي کند.
    کنفرانس مديريت و مهندسي صنايع غذايي در فرهنگسراي سلامت فرهنگسراي سلامت کنفرانس مديريت و مهندسي صنايع غذايي ايران را 24 و 25 بهمن ماه در دانشگاه تربيت مدرس تهران برپا مي کند.هدف از برگزاري اين کنفرانس جمع آوري اطلاعات و ارائه آخرين دستاوردهاي مرتبط با علوم صنايع غذايي و ايجاد ارتباط علمي و صنعتي و همچنين تبادل نظر بين انديشمندان دانشگاه در زمينه صنايع غذايي است.مهلت ثبت نام در اين کنفرانس 25 ديماه و با تاخير تا 15 بهمن ماه و از طريق اينترنت است.همچنين نمايشگاه کاريکاتور به منظور ترويج و ارتقاي سطح فرهنگ کتابخواني از 20 تا 30 ديماه در اين فرهنگسرا برپا خواهد شد.
    جشنواره پيامبر خوبي ها در خانه فرهنگ کوشا.خانه فرهنگ کوشا جشنواره پيامبر خوبي ها را ويژه کودکان و نوجوانان در سه بخش مسابقه اي تا پنجم بهمن ماه برگزار مي کند.
   جشن زمستانه در مرکز آموزش سازمان فرهنگي هنري شهرداريمرکز آموزش سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به مناسبت بزرگداشت اعياد غدير و قربان جشن زمستانه را با حضور 3500 نوآموز کودک و خردسال در تالار وزارت کشور برگزار کرد.در اين جشنواره که سردار طلايي حضور داشت کودکان و خردسالان را سرمايه هاي با ارزشي براي داشتن شهري زيبا دانست و از آنها خواست تا براي داشتن شهري زيبا با شهرداري همکاري کنند.
   "مگه تو قول ندادي" در فرهنگسراي طبيعت .فرهنگسراي طبيعت نمايش شاد و موزيکال "مگه تو قول ندادي" را تا 30 دي ماه و به منظور غني سازي اوقات فراغت کودکان برگزار مي کند.همچنين اين فرهنگسرا در راستاي حمايت از هنرمندان بومي و محلي منطقه ، برنامه نيم نگاه را از 16دي ماه برپا کرده است. فرهنگسراي تفکر آموزش کارگاهي روزنامه نگاري را در کانون خبر نگاران نسل قلم برگزار مي کند که تا کنون 15 نشست نيز در اين زمينه بر گزار شده است.برنامه يک روز شاد براي خردسالان نيز شنبه ها و سه شنبه هاي هر هفته در اين فرهنگسرا و براي کودکان برگزار مي شود.135  

حسن بنيايان:
نبايد بين دين و هنر فاصله ايجاد شود   

 "حسن بنيانيان" رئيس حوزه هنري در افتتاحيه نخستين  جشنواره آثار و توليدات  مراکز استاني حوزه هنري، بناي تاريخي-هنري ميدان نقش جهان را نمونه اي برجسته از همکاري عالمان ديني و دانشمندان دانست و گفت:در روزگار درخشش هنر ايراني-اسلامي  نام هاي  تابناکي مثل  بولي سينا و شيخ بهايي در کنار يکديگر وجود  داشتند  که ماحصل کار آن ها آثار ماندگاري در تاريخ ما است. به نقل از ستاد خبري حوزه هنري; رئيس حوزه هنري با اشاره به وضع  و شرايط هنرا مروز، فاصله ميان عالمان ديني و هنرمندان را به عنوان يکي از دلايل اصلي افت کيفي آثار هنري و کم رونقي آن دانست و افزود: اگر قرار است تمدن اسلامي احيا شود بايد ميان مديران اجرايي، دانشگاهيان  و عالمان ديني پيوند محکم تري برقرار شود، چرا که امروز نسل جديدي از هنرمندان جوان وجود دارد که کارآنها بيش از آنکه درخدمت فرهنگ باشد، مسبب تخريب آن است. بنيايان ادامه  داد: واقعيت اين است که براي هنر ديني تقاضا وجود ندارد وتنها راه اين است که فاصله ميان عالمان ديني و هنرمندان کمتر شود. وي تاکيد کرد: اين رويداد در شرايطي اتفاق مي افتد  که دشمن ما حرفش را در لايه هاي پنهان آثار هنري و فيلم هايش بيان مي کند. بنيانيان ضمن اظهار تاسف از عدم تشخيص نمونه اين لايه هاي پنهان در آثار هنري  گفت: ما هنوز نمي توانيم اين لايه هاي پنهان را تشخيص دهيم  و تنها بخشي از اين هجوم فرهنگي را در مي يابيم که در لايه هاي پيدا و سطحي آثار هنري و فيلم ها وجود دارد. در ادامه اين مراسم "محمد تقي رهبر" عضو کمسيون فرهنگي و نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي،  با تاکيد بر اينکه بايد از هنر تعريف صحيح عقلي و ديني ارايه دهيم گفت: هنر جلوه  روح انسان است و انسان نمونه جلوه الهي است.  وي افزود: انسان مظهر جهان الهي است و هنر معنوي  از طريق اين موجود الهي متجلي مي شود و در اين خصوص نبايد بين دين و هنر فاصله ايجاد شود. رهبر با اشاره به اينکه حوزه هنري بايداستعداهاي جوانان را شناسايي و آن را با معناي اسلامي تلفيق کند اظهار داشت: هنر نبايد در چنگال بي اعتقادي مسخ شود. دراين راستا صدا وسيما به عنوان رسانه ملي ابزار مناسبي براي تبليغ است. اين نماينده مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: روحانيت و هنرمندان بايد براي اعتلاي هنر اسلامي به سوي هم گام بردارند و تعامل بيشتري با يگديگر داشته باشند.   رهبر با اشاره به اين که نبايد جايگاه هنر درهدايت انسان فراموش شود گفت: دنياي امروز فراتر از ابزارهاي سنتي  حرکت مي کند، اما بايد ابزارهاي سنتي را به زبان روز تبديل کرد تا سازنده و موثر باشند. وي "سينما" را ابزار تبليغاتي مناسبي براي آسيب هاي اجتماعي و  ايجاد نظم اجتماعي عنوان کرد و گفت: بايد سعي شود تا هنرمندان متعهد را براي  جامعه اسلامي تربيت کينم. نخستين جشنواره آثار و توليدات مراکز استاني حوزه هنري با هدف تاثير در روند توليد آثار برجسته هنري و شناسايي و جذب استعدادهاي درخشان جوانان هنرمند تا 22 ديماه در باغ موزه چهل ستون اصفهان به کار خود ادامه خواهد داد.       

نيکي کريمي داور جشنواره ي فيلم "برلين" شد

نيکي کريمي کارگردان و بازيگر سينماي ايران داور جشنواره ي فيلم برلين شد.
 وي به عنوان داور بخش مسابقه ي فيلمهاي اول و دوم اين جشنواره ي که در برلين از 8 تا 18 فوريه (19تا 29 بهمن ماه ) برگزار مي شود، انتخاب شد.
فستيوال فيلم برلين به همراه جشنواره هاي ونيز، کن و تورنتو از جمله فستيوال هاي معتبر فيلم جهان محسوب مي شود.
کريمي تاکنون جوايز بازيگري جشنواره هاي سن سباستين، نانت، قاهره، چائورمينا و .... براي فيلمهاي "سارا"، "دو زن" ... را به عنوان شناخته  شده ترين بازيگر ايراني در سطح بين المللي بدست آورده است. وي همچنين داوري جشنواره هاي تسالونيکي، رن، دهلي، دوبي ، ازمير ، ايسلند و... را برعهده داشته است.  بنا بر اين گزارش، نيکي کريمي که اولين ساخته سينمايي اش "يک شب" سال گذشته در بخش رسمي جشنواره کن و نزديک به شصت جشنواره بين المللي به نمايش درآمد، امسال دومين فيلم خود "چند روز بعد" را ساخت که در جشنواره هاي "رم"، "تورنتو" به نمايش درآمد. وي ماه گذشته جايزه جشنواره بوستون را به خاطر کارگرداني دو فيلم "يک شب" و"چند روز بعد" دريافت کرد.

 


کنسرت گروه"بهنا"در فرهنگسراي هنر

گروه موسيقي"بهنا" به سرپرستي و آهنگسازي "رامين بهنا"27 تا 29 دي ماه در فرهنگسراي هنر به اجراي برنامه مي پردازد.    
"رامين بهنا" که پيش از اين با تشکيل گروه هاي "آويژه" و "راز شب" جرياني  متفاوت در موسيقي تلفيقي را بنياد نهاده بود، پس از دو سال دوري از صحنه هاي اجراي کنسرت،امسال با تشکيل گروه "بهنا"  جريان جديد آهنگسازي خود را به روي صحنه مي برد
   "رامين بهنا" آهنگساز و نوازنده پيانو تا کنون آهنگسازي بيش از 40 فيلم سينمايي و سريال تلويزيوني را برعهده داشته که  از شاخص ترين آنها مي توان به موسيقي متن فيلم هاي "نسل سوخته" و "کمکم کن" از "رسول ملاقلي پور"، "داستان هاي  تعبيد" ساخته "فريدون حسن پور"سرزمين پدري" به کارگرداني "شهرام شاه حسيني" و مجموعه هاي تلويزيوني "دوران  سرکشي" و "قصه رودخانه" از ساخته هاي "کمال تبريزي"، "آهوي ماه نهم" به کارگرداني "مسعود نوابي" و "داستان هاي  هنر" اثر "مجتبي ميرتهماسب" اشاره کرد. اين گزارش مي افزايد:گروه بهنا در پاييز امسال با هدف ارايه موسيقي تلفيقي با ساختاري مبتني بر موسيقي جاز و با هويت ايراني تشکيل شده است و  اجراي 27 تا 29 دي اين گروه در فرهنگسراي هنر اولين فعاليت رسمي اين گروه محسوب مي شود.

بهروز غريب پور رئيس تئاتر شهر مي شود

بهروز غريب پور، کارگردان تئاتر که اکنون مديريت بازسازي و نوسازي تئاتر شهر را بر عهده دارد، در آينده اي نزديک رييس اين مجموعه مي شود.  گفته مي شود بهروز غريب پور که مديريت خانه هنرمندان ايران را نيز بر عهده دارد، به زودي رييس تئاتر شهر خواهد شد. غريب پور با تاييد دريافت پيشنهاد رياست مجموعه تئاتر شهر، تصميم گيري درباره پذيرش آن را به بعد از بازسازي موکول کرد.
وي گفت: تئاتر شهر به اندازه اي نابسامان است که مديريت آن در حال حاضر امکان پذير نيست. اول بايد بازسازي و نوسازي صورت گيرد و بعد درباره مديريت اش تصميم گرفته شود.

برخلاف شايعات " رئيس " کيميايي به جشنواره مي رسد
فيلم سينمايي " رئيس " به کارگرداني مسعود کيميايي برخلاف شايعات چند روز اخير به جشنواره فيلم فجر خواهد رسيد .  اين فيلم هم اکنون در استوديو عروج فيلم در حال انجام است و هم زمان صدا گذاري آن توسط اسحاق خانزادي انجام مي  شود ، ضمن اينکه موسيقي آن توسط " فرزين قره گوزلو " در حال انجام است .در اين فيلم "فرامرز قريبيان "،"پولاد کيميايي "،" امين تارخ "،" لعيا زنگنه" ،" خسرو شکيبايي " و" مهناز افشار " به ايفاي نقش مي  پردازند.براساس اين گزارش، فيلم جديد کيميايي مضموني اجتماعي دارد و داستان پدري را روايت مي  کند که پس از سالها به کشور بازگشته و قصد دارد به تنها پسرش کمک کند .

مشکل فيلمنامه ي سريال "شهر آشوب" حل شد
تهيه کننده سريال "شهر آشوب" از حل مشکل فيلمنامه ي اين سريال تاريخي خبر داد و گفت: فاز دو اين سريال ارديبهشت 86 آغاز مي شود.
محسن علي اکبري، تهيه کننده، با اعلام اين که سريال "شهر آشوب" از بهمن ماه 85 وارد مرحله ي پيش توليد مي شود، خاطرنشان کرد: با پشت سرگذاشتن مرحله ي پيش توليد، فاز دوم سريال شهر آشوب که ساخت دکورهاي مهمترين لوکيشن هاي اين سريال (شهر سمرقند و کاخ الغ بيگ) را در برمي گيرد، تصويربرداري آن از ارديبهشت ماه سال 86 آغاز مي شود.
بخش عمده فاز دو سريال "شهر آشوب" در شهرک سينمايي غزالي و بخش ديگر در کويرهاي کاشان تصويربرداري خواهد شد. تهيه کننده ي "شهر آشوب" که با دو فيلم در بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم فجر حضور دارد، مدتي است که پروانه نمايش نسخه سينمايي شهر آشوب را دريافت کرده است.  وي در اين باره گفت: نسخه ي سينمايي شهر آشوب در نوبت اکران قرار دارد و تاکنون زمان دقيق اکران آن مشخص نشده است. محسن علي اکبري زمان پخش سريال "شهر آشوب" را نيز اواخر سال 86 پيش بيني کرد.

 با نمايش فيلمهاي از مجيد مجيدي، فرمان آرا، ميلاني;
فستيوال فيلم ايرانيان در واشنگتن آغاز شد
يازدهمين فستيوال فيلم ايرانيان در واشنگتن از امروز - جمعه - با حضور و نمايش پنج فيلم ايراني از کارگرداناني ايراني همچون مجيد مجيدي، بهمن فرمان آرا، تهمينه ميلاني، دکترعلي رفيعي و مرضيه مشکيني آغاز شد.  اين فستيوال تا بيست وهشتم دي ادامه خواهد داشت.  در اين جشنواره پنج فيلم "بيد مجنون" به کارگرداني مجيد مجيدي، "آتش بس" به کارگرداني تهمينه ميلاني، "وقتي ماهي ها عاشق مي شوند" اولين فيلم علي رفيعي، "يک بوس کوچولو" به کارگرداني بهمن فرمان آرا و "سگ هاي ولگرد" به کارگرداني مرضيه مشکيني به نمايش درخواهند آمد.

دکتر حسين کرمي قائم مقام سيما شد

دکتر حسين کرمي طي حکمي از سوي مرتضي ميرباقري به سمت قائم مقام سيما منصوب شد.
 کرمي که پيش از اين مديريت شبکه چهار سيما را بر عهده داشت اين خبر را تاييد کرد.
"حسين کرمي" متولد 1341 دکتراي فلسفه از دانشگاه تهران است تاکنون به عنوان مدير گروه ارتباطات دانشکده سيما و معاون پژوهشي دانشکده صدا و سيما ، معاون فرهنگي سيما فيلم و مدير شبکه چهار سيما فعاليت کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
آگهي هاي روزنامه آفرينش