جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/04/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4202

 اجراي طرح تحويل حجمي آب در اراضي دشت زرينه‌رود براي احياي درياچه اروميه 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

معاون بهبود توليدات گياهي جهاد کشاورزي آذربايجان غربي از اجراي طرح تحويل حجمي آب در اراضي دشت زرينه رود مياندوآب با هدف نجات و احياي درياچه اروميه خبر داد.

فيض‌ا... شمس در شانزدهمين جلسه اعضاي شوراي منطقه اي مديريت حوضه آبخيز درياچه اروميه افزود: مقدمات اجراي طرح تحويل حجمي آب در دشت زرينه‌رود مياندوآب با تشکيل تعاونيهاي آببران در حال اجرا است. وي اظهار داشت: در اين زمينه تاکنون 5 هزار و 599 زارع از 36 روستا با معرفي نماينده در قالب 3 تعاوني آببر سازماندهي شده، با اجراي اين طرح 10 هزار و 886 هکتار از اراضي دشت زرينه‌رود تحت پوشش قرار مي‌گيرد. وي گسترش فرهنگ مديريت مصرف آب در حوزه کشاورزي را يک ضرورت اجتناب‌ناپذير دانست و ضمن تاکيد بر اهميت ساماندهي و اصلاح روش آبياري در بخش کشاورزي، اظهار داشت: اصلاح شيوه‌هاي سنتي و کم‌بازده آبياري در بخش کشاورزي يکي از ضرورتهاي اساسي بوده که علاوه بر افزايش راندمان توليد در کمک به بهبود شرايط درياچه اروميه نقش موثري دارد.

شمس وجود چاههاي غيرمجاز در تخريب برخي از کانالهاي شبکه توزيع آب در بين مزارع و اجرا نشدن طرح تجهيز و نوسازي اراضي در داخل شبکه را از عمده مشکلات حوزه آبخيز درياچه اروميه دانست و گفت: براي حفظ سفره‌هاي آب زيرزميني که يکي از منابع اصلي تامين آب موردنياز درياچه است، بايد توجه جدي شود.

درياچه اروميه که طي دهه اخير با انواع مشکلات دست و پنجه نرم کرده و به اعتقاد کارشناسان نفسهاي آخرش را مي‌کشد، از دو سال گذشته تابستانها به رنگ سرخ گراييده و علامت هشدار براي نجات اين زيست‌بوم را به صدا در مي‌آورد. افزايش دماي هوا و نزديک شدن آغاز فصل تابستان امسال نيز آغاز کابوسي دوباره براي دومين درياچه شور جهان است به طوريکه از هم‌اکنون مانند دو سال گذشته با کاهش سطح آب، افزايش ميزان غلظت نمک و برخي عوامل زيست محيطي رنگ درياچه اروميه سرخ شده است.

اين در حالي است که طي دو سال گذشته بخشهاي محدودي از آب سطح درياچه سرخ مي شد که امسال با گذر از ميانگذر درياچه اروميه مي توان مشاهده کرد که تقريبا همه سطح درياچه اروميه سرخ شده و اين علامت هشداري نسبت به بحراني بودن وضعيت و لزوم توجه ويژه به احياي اين تالاب بين‌المللي است.

در اين راستا طي سالهاي گذشته موضوع نجات درياچه اروميه يکي از اولويتهاي اصلي دولت بوده که با تشکيل کارگروه ويژه احياي درياچه اروميه، طرحهاي بارورسازي ابرها، انتقال بين منطقه اي آب، افزايش تسهيلات اجراي طرحهاي آبياري نوين در حوزه آبخيز درياچه اروميه، عدم اجراي سد جديد به تصويب رسيد، طرحهايي که هم‌اکنون در مرحله آغاز عمليات اجرايي و يا تعيين پيمانکار براي اجرا هستند.

وجود چاههاي غير مجاز در تخريب برخي از کانلهاي شبکه توزيع آب در بين مزارع و اجرا نشدن طرح تجهيز و نوسازي اراضي در داخل شبکه از عمده مشکلات حوزه آبخيز درياچه اروميه بوده و براي حفظ سفره‌هاي آب زيرزميني که يکي از منابع اصلي تامين آب موردنياز درياچه است، بايد توجه جدي شود.

ازسال آبي 75 – 74 تاکنون رقوم ارتفاعي سطح تراز آب درياچه اروميه سير نزولي پيدا کرده و در طول سالهاي اخير آب درياچه بالاتر از شش متر کاهش داشته است که نياز به يک عزم ملي و منطقه‌اي براي نجات اين اکوسيستم با ارزش و بحران‌زده است.

بنا بر تحقيقات انجام شده از 12 سال پيش تا کنون نمودار تراز آب پارک ملي درياچه اروميه رو به پايين است و مطالعات مديريت زيست بوم حوضه آبريز درياچه اروميه که با همکاري بانک جهاني به اتمام رسيده، نشان مي‌دهد درياچه اروميه به عنوان دومين درياچه شور جهان تا کمتر از 20 سال آينده با بحران شديدي مواجه خواهد شد.

پارک ملي درياچه اروميه با ويژگيهاي خاص خود بعد از درياچه شور بحر الميت در دنيا به عنوان دومين درياچه شور و بزرگ در جهان به شمار مي رود، اين درياچه به عنوان بزرگترين تالاب دايمي با دارا بودن 102 جزيره بزرگ و کوچک در استان قابليت هاي زيادي را در دل خود جاي داده است.

مساحت اين درياچه بيش از 570هزار هکتار است. با به خطر افتادن وضعيت اين درياچه علاوه بر تهديدات زيست محيطي استان، حيات گونه هاي با ارزش و نادر کشور از جمله گوزن زرد ايراني و... نيز به خطر مي‌افتد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي