جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/04/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4202

 يادداشت 

 ضيافت الهي

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست. و ما را به شناسائى معنويت اين ماه، و گراميداشت عظمت آن، و خوددارى از آنچه در آن منع كرده ‏اى ياري فرما، و به روزه داشتن و دوري از گناهان و آنچه ترا خشنود مي سازد، كمك كن.

ماه رمضان ، ماه خير و برکت، ماه نزول رحمت، ماه ميهماني و ضيافت الهي، بار ديگر ما را به يک فضاي معنوي مي کشاند، فضايي آکنده از عشق به خدا، و دنيايي از صفا و صميميت که يک ماه به طول مي انجامد و تعهد و مسؤوليتهاي انسان در برابر اين فريضه الهي زياد مي گردد.

با حلول ماه مبارک رمضان، مسلمانان سراسر جهان يکي از واجبات دين اسلام را که روزه گرفتن است به جاي مي آورند،آيات و روايات فراوان در خصوص تاکيد بر منزلت ماه مبارک رمضان و روزه داري باعث شده است تا اين ماه و اعمال عبادي آن از جايگاه ويژه اي بين مسلمانان برخوردار باشد. روزه داري در ماه مبارک رمضان بارزترين وجه عبادات توصيه شده در اين ماه است و به همين دليل نيز مسلمانان تلاش زيادي براي روزه داري در اين ماه به خرج مي دهند.

هر گناهي، خشم و غصب الهي را بر مي‏انگيزد ؛ اما در ماه مبارک رمضان، آلوده شدن به گناه، زشتي بيشتري دارد، بدين خاطر روزه داران بايد از آن دوري كنند.روزي پيامبر(ص) پيرامون ماه مبارک رمضان سخن مي‏گفت، امير مؤمنان(ع) پرسيد: اي رسول خدا ! برترين عمل دراين ماه چيست!

پيامبر(ص) پاسخ داد: پرهيز از هر چه خدا حرام کرده است.

احساس نياز و نداري و چشيدن طعم گرسنگي و تشنگي و محروميت، حکمت ديگر روزه است و ما مسلمانان معتقديم که انجام هر يک از واجبات ديني،علاوه بر نزديکي به خداوند و اجر اخروي، منافع بي شماري براي سلامت و رشد شخصيت انسان دارد.

دفع سموم و مواد مضر تجمع يافته در اثر استنثاق هواي آلوده و بعضي مواد غذايي در بدن و نيز به دست آوردن احساس سبکي و شادابي جسم نيز از فوايد روزه داري است.

پس بيائيد با درك و بهره گيري هرچه بهتر از اين ماه خدايي جهت سلامتي جسم و روحمان از نعمتهاي معنوي اين ماه به نحو احسن استفاده نماييم.

ابراهيم علي آبادي


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي