جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4207

 مهمان‌پرست:
 آماده از سرگيري گفتگوها با آژانس و برطرف سازي نگراني ها هستيم 

رامين مهمان‌پرست گفت:، نمايندگان 1+5 رسما حقوق هسته اي ايران را در زمينه فعاليت‌هاي صلح‌آميز در مذاكرات به رسميت بشناسد.به گزارش ايسنا، رامين مهمان‌پرست، سخنگوي وزارت خارجه در نشست هفتگي خود با خبرنگاران درباره نشست كارشناسان ايران و 1+5 كه امروز در استانبول برگزار مي‌شود، گفت:‌ اين نشست چارچوب مشخصي دارد و قبل از اين، مذاكرات در استانبول‌، بغداد و مسكو دنبال شده است. براساس توافقي كه انجام شده است كارشناسان فني نشستي در استانبول داشتند و بعد از آن به دليل توافقي كه صورت گرفت نشست سياسي ميان معاونين مذاكره كننده دو طرف در استانبول امروز برگزار مي‌شود.

هدف از نشست معاونان، نزديك كردن ديدگاه موجود است

وي افزود:‌ طبيعتا موضوعات مختلفي كه در پيشنهاد‌هاي دو طرف قبلا طرح شده است در اين مذاكرات دنبال خواهد شد. هدف، نزديك كردن ديدگاه موجود و پيشنهاداتي است كه ايران و 1+5 ارائه كرده‌اند. بايد منتظر باشيم كه نتيجه مذاكرات را ببينيم.

سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه چه انتظاري از اين نشست داريد؟ گفت: ‌پيشنهادات ايران براي گفت‌وگو‌ها كاملا مطرح شده و به اطلاع نمايندگان 1+5 رسيده است؛ البته طرف مقابل هم پيشنهاداتي داشته است. هدف از اين مذاكرات رسيدن به تفاهم قابل قبول دو طرف است.

مهمان‌پرست افزود: اگر اين مذاكرات نتيجه مشخصي داشته باشد كه هم در يك دوره زماني نگراني‌هاي طرف مقابل برطرف شود وهم حقوق ما كاملا تامين شود بهترين شكل مساله خواهد بود.

وي ابراز اميدواري كرد كه اين امر به همين شكل دنبال شود؛ آنچه كه نمايندگان 1+5 هم قبلا عنوان كرده‌اند به صورت شفاهي به رسميت شناختن حقوق هسته اي ايران در زمينه فعاليت‌هاي صلح‌آميز بوده است و "اميدواريم به صورت مشخص، رسمي و كامل در اين مذاكرات، اين موضوع به صورت يكي از نتايج گفت‌و‌گوها مطرح شود."

سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان همچنين گفت: ما هم آمادگي خود را اعلام كرده‌ايم كه اقداماتي را دنبال كنيم تا همكاري‌‌هاي ما و آژانس به بهترين شكل ادامه پيدا كند و نگراني‌هاي هم كه طرف مقابل ما مطرح مي‌كند برطرف شود. اميدواريم در اين نشست ديدگاه‌‌هاي دو طرف به هم نزديك شود.

واگذاري زمين‌هاي کشاورزي به قطري‌ها صحت ندارد

سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: برخي اخبار منتشر شده درباره واگذاري زمين‌هاي کشاورزي به قطري‌ها فاقد صحت منبع است، اما در مجموع وزارت امورخارجه از سرمايه گذاري خارجي در بخش‌هاي مختلف در چارچوب قوانين حمايت مي‌کند.

دريافت غرامت در مورد قرارداد اس 300 روال عادي خود را دنبال مي‌كند

دستيار ويژه وزير امور خارجه در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه برخي نمايندگان مجلس اعلام كرده‌‌اند كه ايران غرامت خود را در مورد قرارداد اس 300 دريافت خواهد كرد، موضع وزارت خارجه چيست، گفت: اين مساله طبيعي است و روال عادي خود را دنبال مي‌كند. مشكلي در اين زمينه وجود ندارد.

براي سوريه طرح كوفي عنان را مناسب‌ترين طرح در شرايط فعلي تلقي مي‌كنيم

خبرنگار ديگري به اظهارات اخير لاريجاني در مورد پيشنهاد براي برگزاري زودهنگام انتخابات در سوريه اشاره كرد و گفت آيا موضع ايران در مورد حضور بشار اسد تغيير كرده است كه مهمان‌پرست گفت: موضع ايران در قبال سوريه از ابتدا چارچوب مشخصي داشته است. ما حمايت‌مان را از مردم سوريه و مطالبات آنها اعلام كرده‌ايم و هم از اقدامات اصلاحي و گام‌هايي كه دولت سوريه براي تحقق خواسته‌هاي مردم برداشته است حمايت كرده‌‌ايم. در درجه اول بايد ثبات، امنيت و آرامش در سوريه برقرار شود و درگيري‌هايي كه با هدايت و حمايت كشورهاي خارجي در سوريه دنبال مي‌شود بايد متوقف شود. همچنين اقدامات تروريستي و حمايت از اين اقدامات به نفع مردم سوريه و ساير كشورهاي منطقه نيست.

با هر جرياني كه بخواهد بازار انرژي را به هم بزند حتما برخورد مي‌كنيم

خبرنگار ديگري گفت روزنامه وال‌استريت ژورنال در گزارشي اعلام كرده است كه ايران قصد دارد به نفتكش‌ها حمله كند تا در بازار جهاني نفت اختلال ايجاد كند كه مهمان‌پرست گفت: اين اظهارنظرها داراي پايه، اساس و منطق نيست. كشورهاي غربي و به ويژه آمريكايي‌ها هستند كه در بازار جهاني نفت اختلال ايجاد مي‌كنند و نه ايران. آنها سعي مي‌كنند امنيت عرضه انرژي را از بين ببرند و تعادل بازار را به خطر اندازند. فشارهايي را به صورت سياسي به كشورها و شركت‌هاي غربي وارد مي‌كنند. اين اقدامات است كه بازار تجارت جهاني نفت را دچار اختلال مي‌كند والا ايران بارها اعلام كرده است كه با تمام توان براي برقراري ثبات و امنيت در بازار انرژي تلاش خواهد كرد و با هر جرياني كه بخواهد اين بازار را به هم بزند حتما با تدبير مناسب برخورد مي‌كنيم.

اخبار منتشر شده به نقل از مرسي درباره ايران، اعتبار لازم ندارد

وي در مورد برخي اخبار منتشر شده به نقل از محمد مرسي مبني بر اينكه مصر به اتباع ايران و عراق ويزا نمي‌دهد، گفت: اين اخبار واجد اعتبار لازم نبوده است و منابع خبري موثق چنين چيزي را اعلام نكردند. به نظر مي‌آيد برخي جريان‌هاي رسانه‌اي به اين مسائل دامن مي‌زنند تا فضايي ايجاد كنند، كشورهاي مسلمان منطقه را از هم دور كنند به ويژه در مورد مصر فعاليت برخي رسانه‌هاي غربي در جهت دور نگه داشتن دو ملت بزرگ ايران و مصر از يكديگر است. وي همچنين درباره دعوت از رييس‌جمهور مصر براي سفر به تهران نيز گفت: قرار است فرستاده‌اي از طرف رييس‌جمهور دعوت‌نامه كتبي را به قاهره ببرد. هنوز اين كار انجام نشده است و ما در تدارك آن هستيم. اميدواريم پس از ارسال دعوت‌نامه و تحويل آن، شاهد حضور سران كشورهاي غيرمتعهد از جمله آقاي مرسي در تهران باشيم. مصر رياست اين اجلاس را بر عهده داشته است طبيعي است كه براي انتقال اين رياست به ميزبان جديد كه ايران است بايد كارهاي لازم انجام شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي