جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4207

 ميز خبر 

 پوتين: اجازه نمي دهيم سناريوي افغانستان درباره سوريه تکرار شود

رئيس جمهوري روسيه تاکيد کرد کشورش با اجراي سناريوي جنگ داخلي طولاني مدت در سوريه همانند آنچه در افغانستان شاهد آن هستيم، مخالف است. به گزارش مهر به نقل از تلويزيون سوريه، ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه تاکيد کرد باقي ماندن ناظران بين المللي در سوريه تاکيدي بر وجود راه حل ميانه در سازمان ملل متحد است.پوتين خاطر نشان کرد تمديد حضور ناظران بين المللي در سوريه بر امکان دستيابي به راه حل ميانه در سازمان ملل متحد درباره اين کشور تاکيد مي کند.رئيس جمهور روسيه که پس از ديدار با ماريو مونتي نخست وزير ايتاليا در يک کنفرانس مطبوعاتي در شهر سوچي روسيه سخن مي گفت، خاطرنشان کرد: روسيه با تغيير وضعيت سوريه بر اساس سناريوي خونين جنگ داخلي که ممکن است سالهاي طولاني همانند وضعيت کنوني افغانستان طول بکشد، مخالف است.پوتين گفت: در ارتباط با توافقاتي که در سازمان ملل متحد درباره تمديد حضور تيم ناظران بين المللي به دست آمد، بايد گفت اين مسئله بر امکان ايجاد راه حل ميانه در اين نهاد تاکيد مي کند.

گردان مختار ثقفي تعدادي از مخالفين نظام سوريه را ربود

گروهي به نام 'گردان مختار ثقفي' با هدف مبادله ربوده شدگان لبناني، اقدام به ربودن تعدادي از مخالفان نظام سوريه در منطقه 'بقاع' در شرق لبنان كرد.به گزارش ايرنا از بيروت، اعضاي اين گروه مسلح ناشناس، دوشنبه شب يك خودرو جمعي سوري در نزديكي روستاي 'بزاليه' در بقاع در شرق لبنان را متوقف كرده و عده اي از مسافران آن را ربودند.اين رخداد يكي از پيامدهاي آشكار بحران سوريه در لبنان محسوب مي شود. عمليات اين گروه پس از گذشت دو ماه از عمليات ربوده شدن 11 لبناني در مناطق مرزي ميان تركيه و سوريه به دست گروههاي مسلح انجام مي گيرد و ربايندگان با صدور بيانيه هايي اعلام كرده اند، گروگان هاي لبناني را تنها پس از سقوط نظام سوريه آزاد خواهند كرد.يكي از افراد گردان مختار ثقفي در مصاحبه با روزنامه 'الاخبار' ضمن اعلام اين خبر، هشدار داد كه تا زماني كه گروگان هاي لبناني در اسارات باقي هستند، همه مخالفان نظام سوريه در لبنان در معرض خطر ربوده شدن قرار دارند.

شائول موفاز: حمله به ايران، غني سازي را سرعت مي بخشد

معاون سابق نخست وزير اسرائيل اعلام کرد از اقدام نظامي اين رژيم عليه ايران حمايت نمي کند.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، شائول موفاز معاون سابق نخست وزير اسرائيل گفت که او ماجراجويي نظامي اسرائيل عليه ايران را تاييد نمي کند. موفاز که رهبري حزب کاديما و جناح مخالف را پارلمان اسرائيل برعهده دارد حدود يک هفته پيش با خروج از کابينه ائتلافي به رياست بنيامين نتانياهو ، به مخالفان پيوست.وي همچنين در کابينه فعلي اسرائيل، به مدت حدود دو ماه در کابينه ائتلافي، معاون نخست وزير بود.موفاز به عنوان يکي از اعضاي شوراي امنيتي وزيران اسرائيل ، از رايزني هاي ويژه درباره برنامه هسته اي ايران مطلع است. موفاز با اشاره به ايران افزود: حزب کاديما هيچ ماجراجويي را در زمينه عمليات نظامي که آينده پسران و دخترانمان و آينده شهروندان اسرائيل را به خطر بياندازد تاييد نمي کند.اظهارات اخير موفاز با سخنان مقامات امنيتي سابق اسرائيل نيز همخواني دارد. شماري از مقامات امنيتي سابق اسرائيل با هر اقدام انفرادي اسرائيل براي حمله به تاسيسات هسته اي ايران مخالفت کرده بودند.برخي از آنها هم گفته بودند که چنين حمله اي مي تواند نتيجه اي عکس داشته باشد و ايران را به سرعت بخشيدن به روند غني سازي اورانيوم هدايت کند.

اعلام موجوديت يک تيپ نظامي ترکيه اي در سوريه

يک تيپ نظامي ترک، با نام مجاهدين عمر فاروق و با هدف ضربه زدن به حکومت سوريه در اين کشور اعلام موجوديت کرد. به گزارش مهر، ديروز يک گروه نظامي ترکيه اي در سوريه با نام تيپ مجاهدين عمر فاروق، با انتشار يک فايل ويديويي به زبان هاي ترکي و عربي اعلام موجوديت کرد. کرد پرس با نقل اين خبر از روزنامه وطن مي نويسد : اين گروه خود را مسلمين مجاهد معرفي کرده و هدف از فعاليت مسلحانه خود در سوريه را از بين بردن حکومت بشار اسد اعلام کرده است. تشکيل اين گروه در سوريه با توجه به اخبار متعددي که درماه هاي گذشته مبني بر استقرار شبه نظاميان در مرز ترکيه با سوريه براي ضربه زدن به حکومت بشار اسد، منتشر شده بود چندان جاي تعجب ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي