جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4216

 ايران، يكي از دلايل استعفاي عنان از ميانجيگري 

کوفي عنان، نماينده ويژه سازمان ملل در امور سوريه، شب گذشته از سمت خود استعفا کرد و از دبير کل سازمان ملل خواست که مأموريت وي را در سوريه تمديد نکند. گويا در استعفاي کوفي عنان، ايران نقش مهمي داشته است!

به گزارش «تابناک»، عنان در کنفرانس مطبوعاتي که به همين مناسبت برگزار شد، با انتقاد به قدرت‌هاي جهاني که نمي‌توانند درباره سوريه به يک رويه واحد برسند، اعلام کرد که اين اختلاف‌ها، باعث شکست وي در سوريه شده است.بنا بر اين گزارش، هرچند کوفي عنان در اين کنفرانس مطبوعاتي به کشور خاصي اشاره نکرد، وي پانزده عضو شوراي امنيت و البته پنج عضوي را که داراي حق وتو هستند، مقصر شکست مأموريت خود اعلام کرد.وي در عين حال، اشاره‌اي به نقش هر يک از اين کشورها در شکست مأموريتش نکرد.

با وجود اين و به رغم محافظه‌کاري کوفي عنان در اين کنفرانس مطبوعاتي، وي پس از اجلاس ژنو، دليل اصلي شکست مأموريت خود را به صورت غير مستقيم حضور نداشتن ايران دانست.وي در آن زمان گفت: «بدون اجماع بين‌المللي، به ويژه حضور و همکاري قدرت‌هاي منطقه‌اي، نه من و نه هيچ کس ديگري نخواهد توانست در مرحله نخست، حکومت اسد را و در مرحله دوم، مخالفان را به پذيرش روندهاي سياسي و نه نظامي متقاعد کند».هرچند کوفي عنان مستقيم در آن به ايران اشاره نکرده است، اما تنها قدرت منطقه‌اي که او همواره اصرار داشت در مذاکرات مربوط با سوريه حضور داشته باشد، ايران بود؛ موضوعي که همواره به رغم پافشاري عنان، با مخالفت کشورهاي غربي روبه‌رو مي‌شد. اين اختلاف نظرها بين عنان و چند کشور غربي تا آنجا پيش رفت که وي اعلام کرد، در صورتي که ايران در اجلاسي در ژنو ـ که در مورد سوريه برگزار نشده بود ـ دعوت نشود، وي با سفر به تهران، مقامات ايراني را در جريان تصميمات اين نشست خواهد گذاشت و همين کار را هم کرد.اما سرانجام حضور نداشتن قدرت منطقه‌اي چون ايران، کوفي عنان را به اين نتيجه رساند که کشورهاي غربي، قدرت و نفوذ و شرايط ايران را در منطقه نپذيرند و هر مأموريتي به شکست خواهد انجاميد. شايد عنان به مقامات آمريکايي يادآور شده باشد که هر کار مثبتي که آنان توانسته‌اند در منطقه و به ويژه در سال‌هاي اخير در عراق و افغانستان انجام دهند، با همراهي و همکاري ايران، امکان پذير بوده است و بدون همراهي ايران، موفقيتي براي هيچ کشوري در منطقه نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي