جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4216

 سرمقاله 

 ‌امريكا و بسته جديد تحريم ها بر ضد ايران

علي رمضاني

کنگره آمريکا لايحه تحريم‌هاي جديد و اضافي عليه صادرات نفت ايران که از سوي باراک اوباما اعلام و به کنگره ارائه شده بود را تصويب کرد. در واقع مذاکره کنندگان در مجلس نمايندگان و سناي آمريکا ابتدا در خصوص بسته جديدي از تحريم ها عليه ايران که صنعت انرژي و بخش هاي کشتيراني و بيمه ايران را نشانه مي گيرد، به توافق رسيدند و سپس در چهار شنبه نيز نمايندگان کنگره و سناي آمريکا لايحه تحريم‌هاي جديد عليه ايران را به منظور آنچه که آنها مقابله با دور زدن تحريم‌ها از سوي ايران اعلام کردند مورد تصويب قرار دادند.

در اين بين تحريم هاي جديد بر مبناي تحريم هاي مصوب دسامبر گذشته شکل گرفته و از نگاه واشنگتن به منظور جلوگيري از پيوستن تهران به باشگاه هسته اي برقرار شده است. از اين زاويه امريكايي ها معتقد هستند هدف از اعمال تحريم ها کاهش درآمدي نفتي ايران يا موتور محرکه کشور است چنانچه از نگاه آنان ميزان تحريم ها باعث شده است صادرات نفتي ايران به يک ميليون و 800 هزار بشکه کاهش يابد.

در اين راستا واشنگتن بر اين نظر است كه تا زماني که تهران به ترديد ها در خصوص ماهيت فعاليت هاي هسته اي خود خاتمه ندهند، با ايزوله شدن بين المللي و گسترش تحريم ها مواجه خواهد بود.لذا اكنون نيز تحريم هاي جديد بيش از هر زماني مد نظر قرار گرفته و تلاش ميشود تا در اين راستا راه هاي فرار از تحريم به طور ملموسي کاهش يابد و صادرات نفتي ايران نيز با افت چشم گيري مواجه گردد.

در اين ميان طبق تحريم هاي جديد هرگونه همکاري شرکت‌ها و شخصيت‌هاي حقوقي با صنايع نفت و گاز و پتروشيمي ايران يا بانک مرکزي ممنوع شده است همچنين مجازات هايي براي کساني که به ايران براي صادرات نفت خام کمک مي کنند در نظر گرفته شده است به علاوه، تحريم هاي جديد مبادلات نفت خام ايران با ديگر کالاها مانند غلات را ممنوع مي کند و خريد و فروش اوراق قرضه دولت ايران نيز شامل تحريم شده است.

آنچه مشخص است تحريم‌هاي بيشتر عليه انرژي و بخش پتروشيمي ايران و مقابله با برنامه هسته اي آن را متوقف نکرده است و اعمال تحريم‌هاي جديد عليه برنامه هسته اي ايران به دليل کمبود زمينه‌هاي حقوقي و نقض قوانين و هنجارهاي بين‌المللي غيرقانوني است.

اما در مقابل نيز بايد گفت اكنون سياست خارجي اوباما در نگاه به ايران و با توجه به انتخابات پيش رو رياست جمهوري تلاش مي كند تا همچنان سياست هويچ و چماق را در نظرداشته باشد.

چرا كه ميت رامني، نامزد انتخابات رياست جمهوري آمريکا اوباما را در ماه هاي اخير و به دليل سياست هايي که در قبال ايران اتخاذ کرده، مورد انتقاد قرار داده است، لذا كاخ سفيد براي مقابله با جمهوري خواهان در آستانه انتخابات بودن امريكا از يك سو اعلام ميكند که آمريکا در مورد يافتن راه حل ديپلماتيک براي مساله هسته اي ايران متعهد است.

اما از سويي نيز براي جلوگيري از بهره گيري جمهوري خواهان فشارهاي اقتصادي و تحريم بر ضد ايران را افزايش مي دهد و اعلام مي كند كه در صورت ادامه رويکرد کنوني ايران حتي به گزينه نظامي نيز خواهد انديشيد .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي