جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4216

  سخنگوي شوراي نگهبان:
  اصلاح قانون انتخابات به‌ معناي بروز تخلف در گذشته نيست 

سخنگوي شوراي نگهبان گفت که اصلاح قانون انتخابات به معناي بروز تخلف در گذشته نيست.به گزارش ايسنا، عباسعلي کدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان در نشست خبري اظهار داشت: انتخابات در طول ساليان گذشته در جمهوري اسلامي ايران در کمال سلامت برگزار شده و هيچ‌گونه خدشه به سلامت انتخابات وارد نبوده و نيست.وي با بيان اينکه قانون انتخابات بايد اصلاح شود و اين اصلاحات نسبت به همه موارد هم وجود دارد، افزود: آيا وقتي که قانون تجارت يا هر قانون ديگري اصلاح مي‌شود، بايد فرض را بر اين گذاشت که قبل از اين تخلف صورت مي‌گرفته است؟ در واقع اين طور نيست؛ زماني که مجلس براي اصلاحي يک قانون ورود مي‌کند، به منزله بروز تخلف در گذشته نيست.

کدخدايي با بيان اينکه بحث قانون انتخابات هم‌اکنون در دستور‌کار مجمع تشخيص است، اضافه کرد: معلوم نيست که زمان اصلاح اين قانون چه زماني باشد.سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ به سؤالي درباره تصميمات ديوان عدالت اداري اظهار داشت: ‌ما در مورد مصوبات يا تصميمات ديوان عدالت اداري نظري نداريم و تنها اگر در مورد مصوبه‌اي ادعاي خلاف شرع مطرح شده باشد، فقهاي شورا در مورد آن اظهارنظر مي‌کنند.

وي در مورد مصونيت نمايندگان مجلس گفت: اصل 86 قانون اساسي که مربوط به مصونيت نمايندگان است، يک بار از سوي شوراي نگهبان تفسير شده؛ نمايندگان در مواردي که وظيفه نمايندگي به عهده آنها گذاشته، مصونيت دارند و در ساير موارد مصونيت ندارند.کدخدايي در پاسخ به سؤال ديگري در مورد راي ديوان عدالت اداري براي سعيد مرتضوي گفت: بهتر است اين سؤال را در نشست سخنگوي قوه قضائيه مطرح کنيد.

سخنگوي شوراي نگهبان در ادامه اظهار داشت: اگر قرار باشد اصلاح مصوبه‌اي صورت گيرد، هم نيازمند نظر دولت، هم مصوبه مجلس و هم تائيد شوراي نگهبان است.کدخدايي در پاسخ به سؤالي در مورد فعاليت‌هاي هنگام انتخابات اظهار داشت: يکي از نواقص قانون انتخابات که ما تاکيد داشتيم اصلاح شود، موضوع تبليغات است، بنابراين در اين‌گونه موارد بايد مصداق تبليغ را مشخص کنيم‌ ولي اگر مصاديق وجود نداشته باشد، مشکلي نخواهد بود. وي در پاسخ به سؤال يکي از خبرنگاران که نظرش را در مورد تشکيل فراکسيون نظام پارلماني در مجلس جويا شد، گفت: ‌من اين موضوع را الان از شما شنيدم؛ در ضمن نظام پارلماني که فراکسيون نمي‌خواهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي