جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4216

 ميز خبر 

دعوت عربستان از احمدي‌نژاد؛

تهران : درحال بررسي حضور رييس جمهور هستيم

مدير کل امور بين‌الملل دفتر رياست جمهوري از دعوت عربستان سعودي براي حضور احمدي نژاد در اجلاس سران کشورهاي اسلامي در مکه خبر داد.محمدرضا فرقاني مدير کل امور بين الملل دفتر رياست جمهوري در گفت و گو با فارس با اشاره به برگزاري اجلاس اضطراري سران کشورهاي اسلامي در مکه مکرمه گفت: دعوت نامه عربستان سعودي از رييس جمهور براي حضور در اين اجلاس از سوي سفير اين کشور در ايران تقديم شده است. وي افزود: البته هنوز تصميم قطعي براي حضور در اين اجلاس گرفته نشده است و ما در حال بررسي ابعاد مختلف حضور در اين اجلاس هستيم تا بتوانيم موضع صحيحي در اين خصوص اتخاذ کنيم. مدير کل امور بين الملل دفتر رياست جمهوري در مورد پيش بيني خود از حضور رييس جمهور تصريح کرد: به علت اهميت موضوع نمي توان به طور نفيي يا اثباتي در باره اين مسئله صحبت کرد و پس از تصميم گيري در اين خصوص صحبت خواهيم کرد. بنابراين گزارش، اجلاس اضطراري سران کشورهاي اسلامي قرار است به پيشنهاد ملک عبدالله پادشاه عربستان در مکه مکرمه و با حضور سران کشورهاي اسلامي برگزار شود. در اين اجلاس مهم ترين تحولات منطقه اي و نحوه برخورد با تهديدات موجود در سطح منطقه مورد بررسي قرار خواهد گرفت.روزنامه النخيل عربستان نيز چندي پيش از احتمال حضور محمود احمدي نژاد رييس جمهور اسلامي کشورمان در اين اجلاس خبر داده بود. پيش بيني مي شود اين اجلاس در اواخر مرداد ماه برگزار شود.

استاندار تهران خبرداد:

احتمال تعطيلي 4 روزه تهران درزمان اجلاس غيرمتعهدها

استاندار تهران، اظهارنظر درباره تغيير مجري انتخابات را همانند سخن بيگانگان مبني بر دخالت ناظران خارجي در امر برگزاري انتخابات دانست.مرتضي تمدن در گفت‌وگو با ايسنا، در واكنش به مباحث مطرح شده درباره تغيير نهاد برگزار كننده انتخابات، گفت: برگزاري انتخابات شان قوه مجريه است و قانون، قوه مجريه را مسئول برگزاري انتخابات دانسته است.وي افزود:تغيير مجري انتخابات همانند حرفي است كه بيگانگان درباره حضور ناظران خارجي در انتخابات مي‌زنند، دولت امين مردم است و مردم نيز آن را باور دارند و پذيرفته‌اند و همين گونه خواهد ماند.استاندار تهران همچنين درباره احتمال تعطيلي 4 روزه تهران در روزهاي برگزاري نشست سران جنبش غير متعهدها نيز گفت: نظرات متفاوتي در اين باره وجود دارد و دولت مرجع اعلام آن است، اما امكان تعطيلي وجود دارد.تمدن در واكنش به موضوع جدايي ري از تهران نيز گفت: دستور رييس جمهور در اين باره بايد عملي شود.

ربوده شدن 48 زائر ايراني در سوريه

شماري از زايران ايراني ديروز در مسير فرودگاه بين المللي دمشق از سوي افراد مسلح ربوده شدند اما منابع دولتي اين كشور تاكنون اين خبر را تاييد نكره اند. به گزارش ايرنا، منابع رسمي مرتبط با امور زايران در سوريه در حال بررسي موضوع هستند. سالانه حدود 700 هزار نفر زائر ايراني براي زيارت مرقد حضرت زينب ، به دمشق سفر مي كنند كه در شرايط فعلي ، اين ميزان تا حدودي زيادي كاهش يافته است. شبکه راشاتودي روسيه از ربوده شدن اتوبوس حامل 48 ايراني از سوي گروههاي مسلح در سوريه خبر داد.به گزارش مهر، شبکه راشاتودي در خبري فوري اعلام کرد: گروههاي مسلح در سوريه، يک اتوبوس حامل 48 ايراني را در مسير فرودگاه دمشق ربوده اند.

تصويب قطعنامه عليه سوريه در مجمع عمومي سازمان ملل

پيش نويس قطعنامه ارائه شده از سوي عربستان درباره تحولات سوريه به مجمع عمومي سازمان ملل متحد با راي اکثريت ، به تصويب رسيد.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، 12 کشور به اين قطعنامه راي منفي و 31 کشور هم راي ممتنع دادند. برخي کشورها هم از راي گيري خودداري کردند. در اين پيش نويس ، بند لزوم کناره گيري بشار اسد رئيس جمهور سوريه از قدرت حذف و تنها به "تاکيد بر انتقال سياسي در اين کشور به سمت دموکراسي" اکتفا شد.ايران، بوليوي، ونزوئلا، کره شمالي ،چين، روسيه، کوبا و بلاروس از جمله کشورهايي بودند که به اين پيش نويس راي مخالف دادند.در اين قطعنامه ضمن محکوميت دولت سوريه و حملات ارتش اين کشور به مناطق مسکوني ، از اينکه شوراي امنيت سازمان ملل متحد نتوانست به توافقي براي حل بحران سوريه برسد اظهار تاسف شده است.

بان کي‌مون به تهران مي‌آيد

معاون رييس جمهور در امور بين الملل از حضور"بان‌کي‌مون" دبير کل سازمان ملل متحد براي شرکت در شانزدهمين اجلاس کشورهاي عضو عدم تعهد در تهران خبر داد.علي سعيدلو معاون رييس جمهور در امور بين الملل و رييس ستاد برگزاري شانزدهمين اجلاس سران غير متعهدها در تهران درباره تلاش صهيونيست ها و کشورهاي غربي براي جلوگيري از برگزاري با شکوه اين اجلاس در تهران گفت: تمام مردم دنيا و به خصوص جامعه بين المللي مي دانند که آمريکايي ها و صهيونيستها به دنبال اين هستند که از انتشار انديشه هاي عدالتخواهانه نظام جمهوري اسلامي ايران جلوگيري کنندو در اين مسير تمام تلاش خود را به کار مي گيرند.وي افزود: ما شاهد اجراي سناريوهاي نوشته و نانوشته استکبار براي تحت الشعاع قرار دادن اين اجلاس در ايران هستيم و به طور حتم آن ها منتهاي تلاش خود را در اين زمينه خواهند کرد، اما بايد به اين نکته نيز توجه کرد که در دنيا ملت ها و دولت هاي آزاديخواهي وجود دارند که همراه ملت ايران هستند و به اين دسيسه ها توجهي نمي کنند.وي افزود: در اين اجلاس علاوه بر کشورهاي عضو نزديک به 30 سازمان بين المللي شرکت مي کنند که مهم ترين آن بان کي مون دبير کل سازمان ملل متحد است.

آغاز پرداخت پول نفت ايران به روپيه

دومين خريدار بزرگ نفت ايران اعلام کرد که از روز جمعه پرداخت بخشي از پول نفت وارداتي ايران به روپيه را آغاز کرده است.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز اين پرداخت از طريق " بانک خلق" (HALKBANK) ترکيه و بانک " يو سي او " هند در حال انجام است.همچنين شرکت پالايش و پتروشيمي " منگلور " هند به عنوان بزرگترين شرکت خريدار هندي نفت ايران اعلام کرد که از روز دوشنبه پرداخت بدهي خود به ايران را از طريق روپيه آغاز مي کند.مدير مالي شرکت دولتي نفت هند (HPCL) به خبرگزاري رويترز گفت :" از زمان تعيين شدن راه پرداخت ، اين نخستين اقدام شرکت ما براي پرداخت پول به ايران است ... ما 45 درصد از پول نفت ايران را ازطريق روپيه و 55 درصد الباقي را از طريق بانک خلق ترکيه مي پردازيم."


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي