جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4216

 خبرها از عالم علم 

 التهاب پلكي

مهم‌ترين علت مراجعه به چشم پزشكي تورم پلك‌ها، احساس خارش و سوزش و وجود جسم خارجي در چشم و به دنبال آن خشكي چشم است.به گزارش جام جم آنلاين، خوب است بدانيد كه داخل پلك فوقاني و تحتاني بين 20 تا 40 غده چربي وجود دارد كه از تبخير اشك جلوگيري مي‌شود، بنا به دلايلي، تركيب طبيعي اين چربي‌ها ممكن است تغيير كند و در لبه پلك جمع شود كه مجموعه اين ميكروب‌ها و چربي‌ها موجب التهاب پلك‌ها خواهد شد.در اثر ماليدن و خارش چشم معمولا مژه‌ها مي‌ريزد و گاهي كاملاً دهانه غدد چربي خورده مي‌شود و گل مژه خود را نشان مي‌‌دهد.بهداشت پلك بسيار ساده است و بهترين راه شست‌وشوي پلك با شامپو است. موقع حمام كردن، لبه پلك را با شامپو چند ثانيه شست‌وشو دهيد.

نشانه‌هاي «بلفاريت» يا التهاب پلك‌ها

نشانه‌هاي بلفاريت قرمزي چشم و ريزش اشك، احساس شن ريزه و سوزش در چشم، خارش پلك‌ها، قرمزي و تورم لبه پلك‌ها، پوسته‌ پوسته شدن پوست اطراف چشم‌ها، قي‌كردن لبه پلك‌ها موقع بيدار شدن، حساسيت به نور، اشك كف‌آلود، رويش مژه‌ها در جهات غيرطبيعي و ريختن مژه‌هاست.يكي از عوارض بلفاريت يا التهاب پلكي، كمبود اشك است. كساني كه مدام دچار گل مژه مي‌شوند بايد حتماً تست قند بدهند چون گل مژه از اولين عوارض ديابت است. اگر با وجود رعايت بهداشت و نظافت منظم پلك‌ها، علائم و نشانه‌هاي بيماري بهبود نيافت، به چشم‌پزشك مراجعه كنيد.

آرامبخش‌ها اعتياد آور هستند

داروهاي آرامبخش براي درمان اختلالات رواني کاربرد دارند که باعث تخفيف نشانه هاي اختلال در افراد مبتلا مي شوند.فرناز طارميان مشاور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: مصرف داروهاي آرامبخش اگرچه براي درمان اختلالات رواني کاربرد دارد اما مي تواند اثرات سو نيز به مکانسيم انسان بر جاي گذارد که گاهي جبران آن کار دشواري است.وي افزود: داروهاي آرامبخش دوره ي نهفتگي خواب و تعداد موارد بيدار شدن در حين خواب را کاهش مي دهد اما عموما ظرف 2 هفته نسبت به اين ا ثرات تحمل ايجاد مي شود. وي در ادامه خاطر نشان کرد: آرامبخش ها خطر احتمال تحمل و وابستگي را ايجاد مي کنند و فرد با مصرف اين دارو بعد از مدتي به آرامبخش ها اعتياد پيدا مي کند. وي در پايان تصريح کرد: سو مصرف ارامبخش ها منجر به خواب آلودگي، تحريک پذيري، بي تعادلي و در بعضي موارد به راحتي به مرگ منجر مي شود بنابراين در مصرف آرامبخش‌ها حتما بايد با متخصص مربوطه مشورت کرد.

خارش هاي ناگهاني پوست سر

يکي از بيماري هاي پوستي که درفصل گرما شاهد آن هستيم عفونت درماتيت سبورئيک است.محمدرضا ورزي متخصص پوست و مو در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: يکي از بيماري هاي پوستي که در فصل گرم شاهد آن هستيم عفونت قارچي درماتيت سبورئيک است. وي با بيان اين مطلب افزود: شيوع اين بيماري که مشخصا پوست کف سر را هدف قرار مي گيرد در فصل گرما بسيار زياد است و خيلي از افراد را چه زن و چه مرد با دردسر روبرو مي کند.

ورزي تصريح کرد: معمولا خارش هاي شديد پوست سر پوسته ريزي و التهاب کف سر از نشانه هاي بارز ابتلا به اين بيماري هستند گاهي حتي التهاب ناشي از اين بيماري ابروها را هم در بر مي گيرد به طوري که قرمزي و پوسته ريزي در قسمت ابرو ديده مي شود. وي اظهار کرد: در اين شرايط بهترين راه مراجعه به متخصصان پوست و مو است چون عامل اصلي بروز اين مشکل نوعي بيماري عفوني است که بدون درمان دارويي درمان نمي شود.

اثرات آلرژي هاي غذايي مادر بر جنين

مواد غذايي که بيشتر از همه باعث ايجاد حساسيت ويا همان الرژي ميشوند شامل:ماهي "شير گاو" گندم"بادام زميني "تخم مرغ" سويا"وميگوو بسياري از مغزها مي باشند.قبلا فکر ميکردند اگر يک خانم باردار از مصرف اين مواد پرهيز کند جنين نيز از ابتلا به حساسيت به اين مواد غذايي مصون ميماند ولي امروزه ثابت شده است که پرهيز از اين مواد بسيار مقوي غذايي نه تنها مانع الرژي در نوزاد نمي شود بلکه بعلت عدم آشنايي بدن نوزاد به اين مواد حساسيت در نوزاد افزايش نيز خواهد داشت.

به گزارش سلامت نيوز، بنابراين بهتراست يک خانم باردار همه جور مواد غذايي را مصرف کند.اگر يک خانم باردار خودش به يک غذاي خاص حساسيت نداشته باشد پرهيز غذايي لازم نيست و اصولا بهتراست تمام مواد غذايي به جنين در داخل شکم برسد. مثلا ماهي سرشار از امگا3 است که به رشد مغز نوزاد کمک ميکند و يا فولات موجود در بادام زميني جهت پيشگيري از ناهنجاريهاي مادرزادي کمک کننده است.

در دوران شيردهي اگر نوزاد از شير مادر تغذيه شود بسياري از مواد ضد الرژي از شير مادر وارد بدن نوزاد ميشود و بنابراين خود تغذيه با شير مادر کمک بزرگي با درمان حساسيتهاي غذايي نوزادان است وچنانچه مادر دريافت که مواد غذايي که مصرف ميکند باعث حساسيت در نوزاد ميشود ميتواند از مصرف آن خودداري کند. با اين همه هنوز ثابت نشده است که آيا مصرف و يا عدم مصرف مواد غذايي که بعنوان موادغذايي حساسيت زا مي شناسيم در از بين بردن حساسيت غذايي نوزاد تاثيردارد ياخير.

آکادمي پزشکان اطفال امريکا بر اين عقيده است که بهتراست از چهار تا شش ماهگي نوزاد را با غذاهاي حساسيت زا تغذيه کرد. اما مراقب هرگونه علايم حساسيت بايد باشيد مثلا خارش چشم و دهان علايم حساسيت روي پوست بصورت قرمزي وعلايم بيحالي مشکلات تنفسي با اين کار يعني همزمان که کودک از شيرمادر تغذيه ميکند از غذاهاي الرژن استفاده کند باعث ميشود در برابر الرژي به مواد غذايي مصونيت بوجود ايد. نتايج تحقيقات نشان داده است شانس ابتلاي نوزاداني که در دوران اوليه زندگي خود از مواد غذايي الرژيک استفاده نکرده اند ده برابر بيشتراز نوزاداني است که در اوايل زندگي خود از اين مواد استفاده کرده اند.

تخم طالبي منبع فيبر غذايي

از تخمه طالبي در کشورهاي خاورميانه و چين به عنوان تنقلات استفاده مي‌شود.

براساس تحقيقي که در دانشگاه فردوسي مشهد انجام شده است، عصاره تخمه اين ميوه داراي 3.6 درصد پروتئين، 4درصد چربي و 2.5درصد کربوهيدرات است که با ترکيب تغذيه اي شير سويا مشابه است. محققان اين دانشگاه معتقدند، شير به دست آمده از تخمه طالبي را مي توان جايگزين با ارزش شير سويا محسوب کرد. همچنين اين ماده براي نوزادان نيز مفيد است.

به گزارش خراسان ؛ تخم و شبکه تور مانندي که دور آن است، غني از فيبر و براي روده ها بسيار مفيد است.

خلط اضافه و احتقان را دفع مي کند.

تخمه اين ميوه سرشار از ويتامين A و C است.

پروتئين موجود در آن، در حفظ سلامت مو و ناخن موثر است.

پروتئين موجود در آن در ساخت آنزيم ها و هورمون هاي موردنياز بدن، موثر است.

منبع عالي آنتي اکسيدان از جمله ويتامين C و E است. آنتي اکسيدان احتمال بروز سرطان را کاهش مي دهد.

آنتي اکسيدان هاي موجود در آن کلسترول خون را کاهش مي دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي