جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4216

 تريبون اقتصادي 

 آخرين اطلاعات از حذف اضافه‌كار و حق دوري از مركز

كارمندان تا پايان ماه صبر كنيد!

طي روز‌هاي گذشته اخباري مبني بر حذف اضافه كار و حق دوري از مركز و بدي آب و هواي كارمندان با هدف كاهش هزينه‌هاي دولت منتشر شده اما معاون حقوقي معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهوري چنين مسئله‌اي را تاييد نمي‌كند.عبدالعلي تاجي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) درباره ابلاغيه‌اي كه بر اساس آن مقرر شده اضافه‌كاري برخي كارمندان دولت حذف شود، اظهار بي‌اطلاعي كرد و گفت: چنين مسئله‌اي تاييد نشده اما درمورد صحت حذف اضافه كار بايد تا پايان ماه صبر كرد.وي درمورد فوق‌العاده دوري از مركز و بدي آب و هوا تصريح كرد: برخي از دستگاه‌ها برخلاف مقررات و بدون توجه به اينكه منطقه شرايط بدي آب و هوا را ندارد اقدام به پرداخت فوق‌العاده به كارمندان كرده بودند و دولت اعلام كرده فوق العاده چنين كارمنداني حذف مي‌شود.وي در ادامه اشاره به اين‌كه اگر دستگاه‌ها در خارج از وقت اداري به كارمندان نياز داشته باشند مي توانند در قالب اضافه كار از خدمات آنها استفاده كنند، خاطرنشان كرد: براساس قانون مديريت خدمات کشوري همه کارکنان دولت مي‌توانند تا 50 درصد حقوق و مزاياي خود را در قالب اضافه‌کاري دريافت کنند و 20 درصد کارمندان به تشخيص رئيس دستگاه و با معيار نياز دستگاه به خدمات آنها از اين قاعده مستثني هستند.

نحوه ثبت نام و واگذاري مسکن ويژه با مسکن مهر تفاوت دارد

وزير راه و شهرسازي با اشاره به برخي اخبار درخصوص مسکن ويژه که طي روزهاي اخير مطرح شده است، گفت: اين اطلاعات نادرست است و من درخواست مي‌کنم تا زماني که جزئيات کار قطعي و نهايي نشده اظهارنظري صورت نپذيرد.

به گزارش ايسنا، علي نيکزاد تصريح کرد: طرح مسکن ويژه را شخصا مديريت خواهم کرد و در هفته جاري جزئيات آن‌را به اطلاع عموم خواهم رساند.وي در ادامه با اشاره به شرايط کلي ثبت نام مسکن ويژه خاطرنشان کرد: افرادي مي‌توانند براي مسکن ويژه ثبت نام کنند که تاکنون منزل مسکوني، زمين يا وام يارانه‌دار مسکن دريافت نکرده باشند.وزير راه و شهرسازي افزود: مسکن ويژه با مسکن مهر تفاوتهايي دارد و نحوه ثبت نام و واگذاري آن متفاوت خواهد بود و به احتمال قوي پيش‌بيني مي‌شود تا واگذاري مسکن مهر بر اساس امتيازبندي صورت پذيرد به عنوان مثال در طرح مسکن مهر از تمام متقاضيان ثبت نام به عمل مي‌آمد و به تمام آنها پاسخ داده مي‌شد اما در مسکن ويژه ثبت نام صورت مي‌پذيرد ولي با امتيازبندي اسامي متقاضيان مشخص مي‌شود.

يک ضامن براي وام زير 10 ميليون تومان لازم‌الاجراست

وزير امور اقتصادي و دارايي با اعلام اينکه موضوع يک ضامن براي وام‌هاي زير 10 ميليون تومان، مصوبه شوراي پول و اعتبار است، گفت: اين مصوبه لازم الاجراست و رعايت نشدن آن تخلف محسوب مي‌شود.به گزارش ايسنا، سيد شمس‌الدين حسيني با بيان اينکه بانک مرکزي نهاد ناظر بر بانکها و موسسه‌هاي ملي و اعتباري است، افزود: شهروندان مواردي را که رعايت نمي‌شود، حتما اطلاع دهند.وي گفت: درخصوص بانک‌هاي دولتي ما هم پيگيري مي‌کنيم.حسيني اظهار كرد: بانک مرکزي اين موضوع را در موسسه‌هاي مالي و اعتباري و بانک‌هاي خصوصي هم نظارت و کنترل مي‌کند.حسيني به بانکها توصيه کرد: حتما اين يک ضامن براي وام زير 10 ميليون تومان را رعايت کنند.

گاز فعلا گران نمي‌شود

معاون وزير نفت با اشاره به کاهش شديد بار مالي قبوض گاز از احتمال منتفي شدن قيمت گاز تا پايان سالجاري خبر داد و اعلام کرد: هم اکنون بار مالي 98 درصد قبوض گاز به کمتر از 10هزار تومان کاهش يافته است. جواد اوجي در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت افزايش قيمت گاز طبيعي مشترکان خانگي، تجاري و صنايع غير عمده در سالجاري، گفت: تا پايان سالجاري افزايش قيمت گاز مشترکان منتفي است.مديرعامل شرکت ملي گاز با تاکيد بر اينکه تاکنون ستاد هدفمندي يارانه ها دستور العملي مبني بر افزايش قيمت گاز ابلاغ نکرده است، تصريح کرد: بر اين اساس فعلا تغييري در تعرفه و نحوه محاسبه قبوض گاز حاصل نمي شود.

آتش‌سوزي در پتروشيمي بندرامام 16 نفر زخمي و کشته داشت

يک مقام مسئول در شرکت ملي صنايع پتروشيمي با تشريح دلايل حادثه آتش‌سوزي در پتروشيمي بندر امام از کشته شدن يک نفر و زخمي شدن 15 نفر خبر داد و گفت: عامل اين حادثه کاملا فني بوده و عمدي در کار نبوده است.قدرت الله نصيري در گفتگو با مهر درباره جزئيات حادثه آتش سوزي در مجتمع پتروشيمي بندر امام، گفت: از ساعت 15:25 بعدازظهر روز گذشته جمعه 13 مرداد به دليل نشتي گاز در خط لوله خوراک اين مجتمع پتروشيمي حادثه آتش سوزي به وقوع پيوسته است.مدير بهداشت، ايمني و محيط زيست شرکت ملي صنايع پتروشيمي با تاکيد بر اينکه در اين حادثه آتش سوزي متاسفانه تاکنون يکي از کارکنان شاغل جان باخته است، تصريح کرد: 9 نفر هم به علت سوختگي به بيمارستان منتقل شده اند.اين مقام مسئول همچنين از مداواي سرپايي 6 نفر از کارکنان به طور سرپايي خبر داد و افزود: پس از گذشت بيش از 8 ساعت از وقوع آتش سوزي آتش خط لوله حادثه ديده مهار شد.وي نام تنها فرد کشته شده در اين حادثه را آقاي عبدالنور بني سعيد عنوان کرد و افزود: کشته شدن سه تا چهار نفر در اين حادثه آتش سوزي صحت ندارد و حتي مسئولان فرمانداري و استانداري هم اظهارات خود را درباره تعداد کشته شدگان اصلاح کرده اند. نصيري با يادآوري اينکه به علت ارتفاع آتش امکان بررسي دلايل اصلي نشت گاز مشخص نشده است، خاطرنشان کرد: امروز با برگزاري نشست ويژه‌اي با حضور مسئولان شرکت ملي صنايع پتروشيمي و وزارت نفت دلايل اين حادثه مورد بررسي، تجذيه و تحليل قرار مي گيرد.اين مقام مسئول با يادآوري اينکه وضعيت جسماني برخي از مصدومان اين حادثه وخيم است، تبيين کرد: هم اکنون برخي از کارکنان آسيب ديده با سوختگي 20 تا 80 درصد روبرو هستند.به گفته مدير بهداشت، ايمني و محيط زيست شرکت ملي صنايع پتروشيمي تاکنون هيچگونه خسارتي به واحدهاي فرآيندي اين مجتمع پتروشيمي وارد نشده است و به‌زودي توليد محصولات در اين مجتمع پتروشيمي آغاز مي‌شود.نصيري همچنين در پاسخ به اين سوال مهر که دليل حادثه آتش سوزي عمدي بوده است، توضيح داد: مشکل آتش سوزي در خط لوله خوراک گازي مجتمع پتروشيمي بندر امام فني است.

كاهش نرخ انواع سكه و دلار در بازار

هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح جديد در معاملات شنبه بازار تهران، 741 هزار تومان خريد و فروش شد كه اين رقم نسبت به روز پنج شنبه هفته گذشته 4 هزار تومان افت قيمت داشت. به گزارش ايرنا، هر قطعه سكه تمام بهار طرح قديم نيز با 5 هزار تومان افت قيمت در بازار نسبت به روز مذكور 743 هزار تومان معامله شد. نرخ هر قطعه نيم سكه طلا با دو هزار تومان كاهش قيمت نسبت به روزپنج شنبه هفته گذشته، 371 هزار تومان و هر قطعه ربع سكه بهار آزادي بدون تغيير قيمت نسبت به روز مذكور 188 هزار تومان بود. قيمت هر قطعه سكه گرمي نيز با يك هزار تومان كاهش قيمت نسبت به روز مذكور 111 هزار تومان اعلام شد. بهاي هر اونس طلا در پايان معاملات بازارهاي جهاني با دو دلار رشد قيمت، يك هزار و 604 دلار بود. هر گرم طلاي 18 عيار ساخته نشده، بدون تغيير قيمت نسبت به روز مذكور 76 هزار تومان به متقاضيان عرضه شد. صرافان بازار ارز نيز نرخ هر دلار را با 5 تومان افت قيمت نسبت به روز مذكور ، دو هزار و 15 تومان و هر يورو را با 25 تومان رشد قيمت، دو هزار و 500 تومان اعلام كردند. نرخ هر پوند در بازار با 39 تومان رشد قيمت نسبت به روز پنج شنبه گذشته سه هزار و 150 تومان بود.

پرونده نيمه‌تمام سهام عدالت کارگران در شوراي ‌عالي اشتغال

عضو شوراي عالي اشتغال از برنامه ريزي براي طرح پرونده سهام عدالت کارگران در اين شورا خبر داد. داود قادري در گفتگو با مهراظهار داشت: متاسفانه پس از چندسال از مطرح شدن طرح واگذاري سهام عدالت به کارگران، تاکنون پيشرفت چنداني در اين بخش حاصل نشده است.قادري با اشاره به ثبت نام هاي صورت گرفته در يکسال گذشته از سوي بيش از 3 ميليون نفر کارگر متقاضي دريافت سهام عدالت، بيان داشت: تاکنون پرونده واگذاري سهام عدالت کارگران با وقفه هاي فراواني همراه شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي