جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/06/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4234

 بروجردي مطرح کرد:
 سه راه حل سياسي ايران براي حل بحران سوريه 
 بشاراسد در انتخابات آتي مي‌تواند در کنار ساير نامزدها رقابت کند

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه هر طرحي درباره سوريه که بر کناره‌گيري اسد تاکيد کند، محکوم به شکست است، گفت: ايران، مصر، ونزوئلا، عراق و لبنان مي‌توانند هدايت گفت‌وگوها درباره سوريه را به عهده گيرند.به گزارش خانه ملت، علاءالدين بروجردي درباره تازه ترين تحولات سوريه، گفت: ايران به مدت 3 سال رياست جنبش عدم تعهد را به عهده دارد و قطعا يکي از اهداف اجلاس سران عدم تعهد در تهران تصميم گيري براي حل بحران سوريه بر اساس اصول جنبش عدم تعهد است.

نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي با اعلام اينکه جلوگيري از ارسال سلاح و تروريست به سوريه مقدمه حل مشکل سوريه است، تصريح کرد: با استفاده از ظرفيت اجلاس سران عدم تعهد در اين باره زمينه سازي خواهيم کرد.وي کشورهاي آتش افروز در سوريه را بازنده اصلي منازعات منطقه دانست، يادآور شد: ارتش سوريه پس از گذشتن 18 ماه از درگيري ها هنوز صلابت خود را حفظ کرده و اگر با تمام قوا با تروريست‌ها برخورد نمي کند به اين دليل است که نمي‌خواهد مردم در درگيري‌ها آسيبي ببينند و به همين علت گام به گام به مصاف افراد مسلح مي‌رود.

بروجردي گفت: ايران تلاش خواهد کرد تا در حاشيه اجلاس سران با کشورهايي که متعهد به حل سياسي موضوع سوريه هستند صحبت کند و روند تنازعات در اين کشور را از فاز نظامي به فاز سياسي تغيير دهد.وي با يادآوري ديدار اخيرش با رئيس جمهور سوريه و مسئولان اين کشور، گفت: بشار اسد اعلام کرده که به ايران اعتماد دارد و مواضع ايران را مي‌پذيرد بنابراين از هر گامي که ايران بردارد حمايت خواهد کرد.

ايران چک سفيد از دولت سوريه دريافت کرده است

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه جمهوري اسلامي چک سفيد را از دولت سوريه دريافت کرده است، گفت: با طرف‌هاي درگير در سوريه مذاکره مي‌کنيم و وظيفه سنگيني به دوش ديپلماسي خارجي ماست.وي افزود: تصميم ايجاد گروه تماس با مخالفان در اجلاس دوستان سوريه، طرح ارائه شده از سوي مرسي رئيس جمهور مصر و طرحي که در اجلاس عدم تعهد از طرف ايران مطرح مي شود سه راه حل سياسي براي حل بحران سوريه است.

برودجردي گفت: طرح ارائه شده از سوي مرسي و مطرح شدن نام کشورهايي که پيش از اين در فضاي مقابل گفتمان بوده‌اند، اعتراف به شکست راه‌حل‌هاي نظامي در سوريه است.وي تاکيد کرد: ايران از دو ظرفيت مهم براي حل بحران سوريه برخوردار است که يکي از آن‌ها حسن اعتماد و دوستي با دولت سوريه است و ديگري رياست سه ساله ايران بر جنبش عدم تعهد است.

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه تئوريکا جنبش عدم تعهد بهترين گزينه براي تصميم‌گيري در حل بحران سوريه است، گفت: مصر، ايران و ونزوئلا به عنوان روساي پيشين، فعلي و آينده جنبش عدم تعهد و همچنين عراق و لبنان به عنوان همسايگان سوريه مي‌توانند هدايت گفت‌وگوها و راه‌حل‌هاي سياسي را به عهده گيرند.

وي آمريکا را سردمدار ايجاد اختلافات در سوريه دانست و تصريح کرد: آمريکايي‌ها پس از اينکه جايگاه خود را در مصر از دست دادند، موازنه قوا در خاورميانه را به ضرر خود ديدند و براي ايجاد توازن جديد به دنبال تغيير نظام در سوريه رفتند که حامي مقاومت و دوست جمهوري اسلامي ايران است.بروجردي گفت: آمريکا براي تحقق اهداف خود از ظرفيت کشورهاي عربي استفاده کرد و متاسفانه اين کشورها نيز در راستاي اهداف آمريکا گام برداشتند.وي با تأکيد بر عربي و اسلامي بودن سوريه افزود: کشورهاي عربي عضويت سوريه را در اتحاديه عرب و سازمان همکاري‌هاي اسلامي به حال تعليق درآوردند که اين اقدام موضعي انفعالي و همسو با سياست‌هاي آمريکا درباره سوريه است.

اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي با يادآوري نزديکي انتخابات رياست جمهوري آمريکا گفت: اوباما به دنبال يک برگ برنده براي پيروزي در انتخابات است و از اين رو به دنبال سرنگوني اسد است.

اسد متفاوت از بن علي، مبارک و قذافي است

وي گفت: تفاوت اسد با بن علي، مبارک و قذافي، وابسته نبودن وي به آمريکا است. علاوه بر اين بشار اسد همواره در کنار مقاومت بوده و در زمينه اقتصادي عملکرد روشني دارد.

مردم سوريه حمايت چشمگيري از بشار دارند

بروجردي درباره سفر اخيرش به سوريه گفت: مردم سوريه حمايت چشمگيري از بشار دارند و زندگي عادي در اين کشور جريان دارد.وي تصريح کرد: مردم سوريه به دنبال امنيت هستند و مي‌دانند که با دخالت ناتو بهاي سنگيني را خواهند پرداخت. بنابر اين کشور خود به راحتي به بيگانگان نخواهند سپرد.

وي مصوبه اجلاس دوستان سوريه را کليد واژه حل مشکلات اين کشور دانست و گفت: شاه بيت مذاکرات اين است که نبايد کسي اصرار به رفتن بشار اسد داشته باشد. هيچ کشوري حق ورود به اين فضا را ندارد و نمي‌تواند با قرار دادن شروطي از اين دست، نظرات خود را به ملت سوريه ديکته کند.

بشاراسد در انتخابات آتي مي‌تواند در کنار ساير نامزدها رقابت کند

نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: تمرکز دشمنان سوريه و اصرار آنها بر رفتن بشار اسد حاکي از آن است که بشار از محبوبيت بالايي برخوردار است و مي تواند در انتخابات آتي در کنار ساير نامزدها به رقابت بپردازد.

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تصريح کرد: هر طرحي که در آن بر کناره‌گيري اسد تاکيد شود، محکوم به شکست است و جمهوري اسلامي معتقد است که هر اقدامي درباره سوريه بايد با همکاري دولت اين کشور انجام گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
اجلاس در تهران
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي