جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/06/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4234

  بيماري شايع و خطرناك 

 قسمت اول

واژه فشارخون امروزه براي ما ديگر غريبه نيست. اين عارضه كه سن و جنس خاصي نمي‌شناسد مدت‌هاست ذهن پزشكان، كارشناسان و البته بيماران را مشغول كرده است. بهتر است پيش از آغاز اين مطلب كه به راه‌هاي كنترل فشارخون اشاره دارد، به تعريفي جامع از عارضه افزايش فشارخون دست يابيم.به گزارش اطلاعات ؛ پزشكان اين عارضه را فشار خون جاري در بدن بر ديواره رگ‌ها و عروق مي‌دانند. فشارخون يكي از بيماري‌هاي خاموش اما خطرناك است كه سالانه ميليون‌ها نفر را به خود مبتلا مي‌كند و موجبات مرگ زودهنگام صدها هزار تن را فراهم مي‌آورد.

در حقيقت فشارخون فعاليت قلب را سخت مي‌كند و باعث مي‌شود كه رگ‌هاي بدن خشك و سخت شوند و انعطاف لازم را نداشته باشند.با توجه به اين موضوع مي‌توان گفت كه فشارخون باعث افزايش ميزان خطرپذيري فرد در مقابل بيماري‌هاي قلبي را افزايش مي‌دهد. براساس آمار منتشرشده از سوي سازمان غذا و داروي آمريكا، بيماري‌هاي قلبي اصلي‌ترين علت مرگ آمريكايي‌ها را باعث شده است.اين در حالي است كه فشارخون بالا باعث سكته، آسيب به كليه‌ها و حتي كوري نيز خواهد شد.

پزشكان براي كنترل فشارخون ابتدا بايد فاكتورهاي خطرپذيري را در شخص بيابند و با درمان آنها، به بهبود شرايط جسماني بيمار كمك كنند.فاكتورهاي خطرپذيري به دو نوع قابل كنترل و غيرقابل كنترل تقسيم مي‌شوند. عواملي چون بالا بودن كلسترول، استعمال دخانيات، ديابت، اضافه وزن و نداشتن تحرك كافي در دسته فاكتورهاي خطرپذيري قابل كنترل قرار مي‌گيرند حال آنكه موضوعاتي چون افزايش سن (در مردان بالاي 55 و زنان بالاي 65)، وجود سابقه بيماري قلبي در خانواده جزو گروه غيرقابل كنترل هستند.

پزشكان بر اين باورند كه فشار 14 بر روي 9 حداكثر ميزاني است كه مي‌توان آن را خط مرز ابتلا به بيماري فشارخون در نظر گرفت.به تعريفي ديگر فشارخون بالاي 14 بر روي 9 خطرناك خواهد بود. براساس آمارهاي موجود دو سوم افراد بالاي 65 سال مبتلا به فشارخون بالا هستند.

به ياد داشته باشيد كه اگر فشارخون شما بين 12 بر روي 8 و 9/13 بر روي 9/8 در نوسان است، شما در آستانه ابتلا به بيماري فشارخون قرار داريد. به بياني ديگر، شما در حال حاضر فشارخون بالا نداريد، اما ممكن است با افزايش سن و ديگر فاكتورهاي خطرپذيري به اين عارضه دچار شويد و اگر شما نحوه زندگي، فعاليت و عادات خود را تغيير ندهيد، سريعتر عارضه فشارخون گريبانتان را خواهد گرفت.

جالب است بدانيد 90 درصد افرادي كه در طول زندگي خود فشارخون را تجربه نكرده‌اند، در سنين بالاي 55 سال به اين عارضه دچار خواهند شد.

اكنون اين سؤال مطرح مي‌شودكه چگونه مي‌توان از ابتلا به فشارخون جلوگيري به عمل آورد يا دست كم آن را كنترل كرد؟

ابتدا بايد به اين نكته اشاره شود كه همه ما نيازمند كنترل مستمر فشارخون خود هستيم.

از پزشك معالج خود بخواهيم كه در دفعات مراجعه فشارخون شما را بر روي برگه‌اي بنويسد و فشارخون ايده‌آل را هم در كناري ذكر كند.

اين كار باعث مي‌شود كه پزشك به يك بانك اطلاعاتي قوي از اوضاع فشار خون شما دسترسي داشته باشد و بتواند با اتخاذ روش‌هاي درماني مناسب فشارخون شما را كنترل كند.

با عمل به روش‌هاي زير شما مي‌توانيد فشارخون خود را كنترل كنيد يا سن ابتلا به اين بيماري را به تأخير بياندازيد.

به وزن ايده‌آل برسيد

اضافه وزن و چاقي شما را در ابتلا به عارضه فشارخون خطرپذيرتر مي‌كند.

در حقيقت فشارخون با افزايش وزن، بيشتر مي‌شود. كم كردن حتي 5 كيلو مي‌تواند تأثير به سزايي در كاهش ميزان فشارخون شما داشته باشد.

در حقيقت كم كردن وزن مي‌تواند مهمترين عامل در كنترل فشارخون افراد مبتلا باشد. از طرفي افزايش وزن زمينه ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را فراهم مي‌آورد.شما مي‌توانيد با انجام كارهاي روزمره و ورزش تا حد زيادي وزن خود را پايين بياوريد.

در ادامه به چند راهكار ساده براي كاهش وزن اشاره مي‌شود.جالب است بدانيد كه در برخي مواقع فشارخون را مي‌توان با فعاليت بدني كنترل كرد.

ادامه دارد...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
اجلاس در تهران
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي