جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4244

 روايت پزشک فرانسوي از سوريه:
 حتي از اروپا هم جنگجوي مسلمان رفته است! 

يک جراح فرانسوي که اخيراً براي مداواي مخالفان رژيم سوريه به اين کشور رفته بود ؛ در بازگشت به فرانسه مشاهدات خود را روايت کرده است.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، اين جراح فرانسوي که به درمان مخالفان مسلح در شهر حلب سوريه مي پرداخت ، انچه ديده است را چنين بيان مي کند: تعداد افراد مسلح اسلامگرا در ميان مخالفان مسلح حکومت سوريه رو به افزايش هستند. آنها براي تبديل سوريه به حکومت ديني تلاش مي کنند و معتقدند در حال "جنگ مقدس" هستند.

بيريه 71 ساله در مصاحبه اي با رويترز در آپارتمان خود در مرکز پاريس مي گويد: برخلاف سفرهاي قبلي به شهر حمص و ادلب سوريه در سال جاري ، در اين سفر، 60 درصد از افرادي که معالجه کردم مخالفان مسلح بودند که حداقل نيمي از آنها سوري نبودند.بنابه گفته اين پزشک فرانسوي، از جمله افراد مسلح اسلامگرا در سوريه مي توان به جوانان فرانسوي اشاره کرد که از شيوه "محمد مراح" پيروي مي کنند. مراح يک تندرو اسلامگرا از شهر تولوز فرانسه بود که در مارس گذشته در پيروي از القاعده ، هفت نفر را در اين شهر به قتل رساند. رويترز مي نويسد: روايت اين پزشک فرانسوي اين موضوع را قوت مي بخشد که به نظر مي رسد شمار زيادي از شهروندان کشورهاي عربي و اسلامي با انگيزه ديني براي انجام جهاد و کشته شدن براي اسلام به سوريه مي روند.

برخي از افراد مسلح اسلام گرا در سوريه، جنگجويان حرفه اي سابق در عراق، افغانستان، چچن و ليبي هستند که مهارت هاي خود را در زمينه جنگ و ساخت بمب به سوريه برده اند و همين موضوع باعث نگراني دولت هاي عربي و غربي شده است؛آنها از يک سو از مخالفان حکومت سوريه حمايت مي کنند اما بيشتر آنها چيزي جز دعا و آرزوهاي خوب براي اين مخالفان ندارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي