جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/07/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4271

 خبرها از عالم علم 

 افزايش رشد مغزي كودكان

يک روان‌شناس گفت: نتايج مطالعات نشان داده است که ماساژ روزانه، رشد مغزي كودكان را به ميزان قابل توجهي افزايش مي‌دهد.«زينب شکوري» در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: مادران در دوران بارداري بايد از سالم بودن تيروييد به لحاظ پركاري و كم كاري مطمئن باشند چون کم‌کاري خفيف تيروئيد در زنان باردار سبب کاهش معني‌داري در ضريب هوشي کودکان مي‌شود.وي با بيان اين‌كه زنان باردار براي افزايش ضريب هوشي فرزندشان بايد از كولين استفاده كنند، تصريح کرد: اين ماده مغذي در گوشت، تخم‌مرغ و حبوبات وجود دارد هم چنين مادران بايد از ويتامين‌هاي تجويزشده از سوي پزشکان استفاده كنند.

شکوري با توصيه به مادران باردار مبني بر صحبت و صدا كردن جنين يادآور شد: هم‌چنين در اين دوران بايد از نوشيدن قهوه و خوردن دارو بدون تجويز پزشک اجتناب کنند و تغذيه انحصاري با شيرمادر تا 6 ماهگي ادامه يابد و در صورت بروز افسردگي پس از زايمان، براي درمان آن اقدام شود و منابع غني از آهن مانند گوشت، سبزيجات، تخم‎مرغ و ميوه‌هاي تازه مصرف کنيد.وي با بيان اين‌که در زمان شيردهي خوردن غذاهاي حاوي ويتامين B12 مانند مخمر، نان، غذاهاي دريايي و تخم‌مرغ از عوامل مهم در افزايش ضريب هوشي کودکان است، ادامه داد: براي افزايش ضريب هوش کودک خود موسيقي به ويژه موسيقي سنتي و کلاسيک گوش دهيد.

موي سفيد و جوگندمي نشانه سلامتي

متخصصان علوم پزشكي در اسپانيا ادعا كرده‌اند كه موي سفيد و جوگندمي مي‌تواند نشانه سلامتي باشد.به گزارش جوان امروز,اين متخصصان مي‌گويند اگر شما هم از جمله افرادي هستيد كه از داشتن موي سفيد يا جوگندمي ناراحت هستند بهتر است ديگر خودتان را به اين دليل آزار ندهيد چون نتايج يك مطالعه جديد نشان مي‌دهد كه سفيد شدن موي سر مي‌تواند نشان‌دهنده سلامت بدن باشد.اين متخصصان روي گرازهاي وحشي مطالعه كرده و دريافتند كه داشتن موهاي سفيد و خاكستري مي‌تواند به اين معني باشد كه شما زندگي طولاني و سالم‌تري را در پيش رو خواهيد داشت.اين متخصصان به سرپرستي دكتر گالوان خاطرنشان كردند: آزمايشات روي گراز‌هاي وحشي با موي خاكستري كه ناشي از فقدان ملانين است درواقع به اين معني است كه سطح آسيب‌هاي اكسيداتيو در بدن پايين‌تر است.از سوي ديگر اين مطالعه روي جمعيت گراز‌هاي وحشي نشان داد داشتن موي قرمز در اين جانور نشان‌دهنده اين مطلب است كه بيشتر مستعد ابتلا به بيماري است.اين آزمايشات كه شرح آن در مجله «جانورشناسي فيزيولوژيكي و زيست شيمي» منتشر شده حاكيست، گرازهايي كه موهاي قرمز رنگ دارند، بيشتر دچار آسيب‌هاي سلولي مي‌شوند.به گزارش روزنامه بمبئي ميرور، اين متخصصان تشريح كردند: توليد رنگدانه‌هاي مو در بدن مستلزم مصرف بيشتر نوعي آنتي‌اكسيدان در بدن است. اين آنتي‌اكسيدان درواقع به تخريب راديكال‌هاي آزاد كه در بروز آسيب‌هاي سلولي نقش دارند، كمك مي‌كند. به اين ترتيب كاهش سطح اين آنتي‌اكسيدان در پي توليد بيشتر رنگدانه‌هاي مو موجب افزايش سطح راديكال‌هاي آزاد و در نتيجه تشديد آسيب‌هاي سلولي مي‌شود.

مطالعات قبلي نيز نشان داده است كه در انسان‌ها نيز وجود رنگدانه‌هاي قرمز موسوم به اورملانين‌ها در داخل پوست با افزايش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است.

توموگرافي

توموگرافي که بر پايه اشعه مادون قرمز عمل مي‌کند به ثبت و تفسير تغييراتي که در درجه حرارت سطح بدن رخ مي‌دهد، گفته مي‌شود.تصوير حاصل از اين روش که توموگرام ناميده مي‌شود، الگوي حرارتي سطح بدن را نشان مي‌دهد. در توموگرافي، آشکار ساز، تشعشع حرارتي دريافت شده را به يک سيگنال الکترونيکي تبديل مي‌کند و سپس آن را علاوه بر تقويت، پردازش مي‌کند تا روي يک صفحه کاتوديک مثل مونيتور قابل مشاهده شود.به گزارش همشهري آنلاين، تصاوير بدست آمده به صورت سايه‌هاي خاکستري رنگ ديده مي‌شوند، يعني سطوح سردتر به رنگ سايه‌هاي خاکستري روشن نمايان مي‌شوند. در توموگرافي رنگي، نواحي گرم، رنگ قرمز و نواحي سرد، رنگ روشن خواهند داشت.از آنجا که درجه حرارت پوست بدن در نتيجه فرآيندهاي فيزيکي، فيزيولوژيک طبيعي يا بيماري تغيير مي‌کند از اين خاصيت تغيير گرمايي در عضوي خاص يا در سطح بدن براي آشکارسازي بيماري استفاده مي‌شود.

به عنوان مثال مي‌توان از شيوه تشخيصي توموگرافي در تشخيص سرطان پستان نام برد. اين شيوه تشخيصي علاوه بر اينکه کاملا بدون درد است، سريع و ارزان هم هست و از همه مهم تر به دليل بي ضرر بودن مي‌توان آن را بارها تکرار کرد.ترموگرافي در مامائي نيز کاربرد دارد. جفت از فعاليت بيولوژيکي زيادي برخوردار است. بنا بر اين درجه حرارت حاصله در محلي که جفت قرار دارد به طور قابل ملاحظه‌اي بيشتر از بافت‌هاي اطراف است. پس مي‌توان از توموگرافي، جهت تعيين دقيق محل جفت استفاده کرد.

پيشگيري از فشار خون

محققان در تحقيقات علمي تازه خود دريافتند که ماست بهترين ماده براي پيشگيري از ابتلا به فشار خون است.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري خاورميانه، تحقيقات گروهي از محققان‌ آمريکايي نشان داد: مصرف منظم ماست و وارد کردن آن در برنامه غذايي روزانه تاحد زيادي احتمال ابتلا به فشار خون را کاهش مي‌دهد. اين تحقيقات حاکي است: افزودن ماست به رژيم غذايي و مصرف طولاني مدت آن به کاهش فشار خون انقباضي " Systolic blood pressure " کمک مي‌کند. نتايج اين تحقيقات به کنفرانس علمي ويژه بيماري فشار خون که جمعيت قلب آمريکا برگزار کرد، ارايه شد. اين تحقيقات در مدت 15 سال از حدود 2000 فرد داوطلب انجام شد که در آغاز تحقيقات دچار فشار خون بالاي مزمن نبودند. اين افراد فرمهاي وضع سلامتي خود را به طور ميانگين هر چهار سال يکبار پر کردند. اين شرکت کنندگان در طول تحقيقات يک پياله کوچک ماست کم چرب را هر سه روز يکبار مصرف کردند. نتايج اين تحقيقات نشان داد که فشار خون انقباضي اين افراد بيشتر از کساني که هرگز ماست مصرف نکردند، کاهش يافت. زيادي فشار خون، پرفشاري خون يا فشار خون بالا عارضه‌اي است که در آن فشار خون به طور مزمن بالاتر از حد طبيعي است. در گذشته به آن پرفشاري شرياني (arterial hypertension) گفته مي‌شد. طبق تعريف، فشار خون بالا به افزايش فشار خون سيستولي به بالاتر يا مساوي 140 ميليمتر جيوه، فشار خون دياستولي به بالاتر يا مساوي 90 ميليمتر جيوه و يا يکي از هر دو اطلاق مي‌ شود. بسياري از افراد که به فشار خون بالا مبتلا هستند، علامتي نداشته و احساس بيماري ندارند. 15 درصد افراد مسن داراي فشار خون هستند و خودشان خبر ندارند؛ مگر آنکه فشار خون به طور ناگهاني خيلي بالا برود. به اين ترتيب تنها راه تشخيص فشار خون بالا، اندازه گيري ميزان آن است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي