جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/07/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4271

 ايجاد رانت در اتاق ارزي
 خريد كالا با ارز مرجع فروش به مردم با دلار 3000 توماني! 

به گفته وزير صنعت، معدن و تجارت برخي واردکنندگان ارز مرجع را براي واردات کالاي خود دريافت کرده، اما کالا را براساس دلار 3000 توماني به مردم فروخته‌اند.

به گزارش ايلنا، درحالي كه پيش از راه اندازه اتاق ارزي‏،كارشناسان نسبت به ايجاد رانت اين اتاق هشدار دارده بودند،مهدي غضنفري وزير صنعت،معدن و تجارت رسما اعلام كرد كه برخي وارکنندگان از نوسان قيمت ارز در بازار سو استفاده كرده و كلاي ثبت سفارش شده با قيمت اتاق ارزي را با قيمت 3000 هزار تومان به مردم فروخته اند.

غضنفري عنوان كرد:براساس اولويت‌هاي تعريف شده به گروه‌هاي اقلام اساسي و دارو ارز مرجع براي واردات داده شد، اما متاسفانه برخي واردکنندگان از اين رانت سوء ‌استفاده کرده و کالا را با دلار 3000 توماني به مردم فروختند.او با اشاره به اين‌که اطلاعات اين دسته از متخلفان در پورتال ارزي موجود است و سازمان حمايت براساس اين اطلاعات با اين افراد برخورد تندي خواهد کرد، گفت: بايد مصرف ارزي کشور را در اولويت‌هاي 9 و 10 به صفر برسانيم.

طي هفته‌هاي گذشته بازار ارز به بازاري پرسود براي عده‌اي سودجو و دلال تبديل شد و نقدينگي مردم را به اميد دستيابي به سودهاي کلان به سوي خود کشاند. در اين ميان کلاهبرداران فرصت طلب نيز دست به کار شده و به هر شکل ممکن درپي سرکيسه کردن مردم هستند. تاکنون آمار دقيقي از ورود دلارهاي تقلبي به بازار اعلام نشده بود تا اينکه رييس کميسيون اقتصادي مجلس اعلام کرد پنج ميليارد دلار ارز تقلبي به بازارهاي کشور وارد شده است.به گزارش ايسنا، وجود ارزهاي تقلبي در بازار و غيرقابل تشخيص بودن آن براي اغلب مردم و حتي صراف‌ها موجب نگراني شده است و همين امر موجب شد مسوولان مربوطه نيز دست به کار شده و هر يک هشدارهايي را در راستاي عدم خريد ارز از دستفروشان به مردم بدهند.فتحي‌پور رييس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌که طي چند روز گذشته پنج ميليارد دلار ارز تقلبي وارد کشور شده است، اظهار کرد: متاسفانه اين ارزها در حال توزيع در سراسر کشور است و مردم بايد مراقب باشند تا مالباخته نشوند.

وي ادامه داد: برخورد با اختلال‌گران بازار ارز که به دنبال بر هم زدن وضعيت اقتصادي کشور هستند از جمله تصميم‌گيري‌هاي مهم نشست مشترک بين دولت و مجلس بوده است که براساس آن شناسايي اين افراد همچنان ادامه دارد.همچنين رييس اتحاديه کشوري طلا وجواهر به مردم توصيه کرد که ارز را از صرافي‌هاي مجاز بانک مرکزي خريداري کنند و از افراد متفرقه و دستفروشان خريد نکنند.بانک مرکزي نيز در روزهاتي گذشته از بروز برخي شايعات مبني بر وجود دلار و سکه‌هاي تقلبي در بازار خبر داده بود.همچنين مهدي ابويي معاون پيشگيري ستاد مبارزه با قاچاق ارز نيز اعلام کرده بود که امکان دارد دلارهاي تقلبي در بازار توزيع شده باشد.

تدابيري براي تثبيت بهاي ارز

وزير امور اقتصادي و دارايي کشورمان تاکيد کرد که غرب بهاي تحريم ايران را مي‌پردازد.به گزارش ايسنا، خبرگزاري فرانسه گزارش داد: شمس‌الدين حسيني، وزير امور اقتصادي و دارايي ايران با انعکاس انتقاد تهران از تحريم‌ها گفت که تحريم بخشي از يک جنگ اقتصادي است و هشدار داد که شرکت هاي غربي از آن رنج خواهند برد؛ زيرا ايران به سمت تجارت با ديگر کشورها حرکت مي‌کند.حسيني گفت: تحريم‌ها نه تنها اقتصاد ايران بلکه ديگر کشورها و شرکت‌هاي خارجي را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

حسيني هشدار داد: آنهايي که تحريم‌ها را اعمال مي‌کنند بهاي آن را مي‌پردازند.بنابراين گزارش حسيني همچنين گفت که تدابيري براي تثبيت بهاي ارز اتخاذ شده است.

غلامرضا مصباحي مقدم رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس با بيان اينکه صرافي‌هاي مجاز واسط انتقال ارز با نرخ مرکز مبادلات ارز به مردم شدند، از تعيين مهلت بانک مرکزي به صرافي‌ها براي ارائه درخواست اخذ مجوز خبر داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي