جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/08/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4283

 پيشنهاد احمدي‌نژاد براي جمع‌ آوري بمب‌هاي اتم و صرف پول آن براي مردم 

رييس‌جمهور با انتقاد از توليد علومي که عمق و کنه آن نژادپرستي و سلطه‌گري است، از پيشنهاد خود به سران يکي از کشورهاي بزرگ جهت جمع‌آوري بمب‌هاي اتم و صرف پول آن براي مردم خبر داد.

به گزارش ايسنا، احمدي‌نژاد در ادامه يادآور شد: چند ماه قبل با رييس يک کشور بزرگ و به ظاهر قدرت بزرگ ديدار داشتم، در آنجا مطرح کردم که چقدر خوب است که بمب‌هاي اتم جمع شده و پول آن خرج مردم شود.

احمدي‌نژاد در مراسم اختتاميه ششمين جشنواره بين‌المللي فارابي اظهار کرد: شايد واژه توليد علم براي فعاليت‌هاي علمي مناسب نباشد، زيرا ذهن را به نوعي به سمت اقتصاد و فرهنگ سرمايه‌داري سوق مي‌دهد . شايد اگر دريافت علمي و نيل به مرتبه بالاتر را به جاي توليد علم قرار دهيم، مفهوم را بهتر برساند، زيرا علم در نهاد تک تک انسان‌ها موجود است و کشف علم و سير علمي، سيري نامحدود است.

وي با تاکيد بر اين‌که هيچ فردي نمي‌تواند در هيچ مقطعي بگويد من عالم هستم، اظهار کرد: دريافت علمي محدوديت و نقطه پاياني ندارد.رييس‌جمهور ادامه داد: هنگامي که از علوم انساني سخن مي‌گوييم، اين به ذهن متبادر مي‌شود که به دنبال علومي هستيم تا رفتار انساني و جامعه انساني را پيش‌بيني و مديريت کنيم.

رييس‌جمهور با تاکيد بر اين‌که بايد علوم انساني را در دايره وسيع‌تري تعريف کرد، افزود:‌ مي‌توان گفت علوم انساني از علومي است که ناظر بر حرکت انسان‌ها در مسير کمال براي نيل به قله تعالي است، زيرا اصولا همه علوم انساني‌اند؛ و فقط انسان است که مي‌تواند علوم را دريافت کند.علم براي ساير موجودات معنا نداشته و در زندگي آنها تاثيري ندارد.

وي با بيان اين‌که انسان تنها موجودي است که علم در زندگي او تاثير دارد، گفت: خداوند انسان را در بالاترين سطح آفريده و انسان مي‌تواند در اين عالم مانند خدا و تجلي خدا شود، اما خداوند انسان را در پايين‌ترين مرتبه وجودي قرار داده و ماموريتي براي وي تعريف کرده که تو با کمک خداوند مي‌تواني از اسارت جماد ، نبات و حيوانيت بيرون بيايي و خدايي شدنت را به فعليت برساني. عبور از مرحله جماد و نبات بسيار آسان است و معمولا انسان به آساني از آن عبور مي‌کند، اما عبور از مرحله حيوانيت به دايره انسانيت سخت‌ترين مرحله است .

احمدي‌نژاد سخت‌ترين و مهم‌ترين ماموريت انسان را عبور از مرحله حيوانيت به دايره انسانيت عنوان کرد و گفت: علوم حقيقي انساني آن است که راه را براي عبور انسان از مرحله حيواني به فضاي ملکوتي انساني بگشايد. انسان اين ظرفيت را دارد که به بالاتر يا پايين‌تر از مرحله خود صعود و يا سقوط کند. نشانه‌هاي سقوط و صعود بسيار زياد است و ما آنها را در تاريخ مشاهده کرده‌ايم.

رييس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود اظهار کرد:‌ در جنگ‌هاي افغانستان و عراق بسياري کشته‌ شدند و جالب آن است که آن‌که مي‌کشد به خودش جايزه مي دهد. آيا او در پايين‌ترين مرحله قرار دارد يا گرگ؟ او از حيوانيت به مرحله پايين‌تر ساقط شده است.احمدي‌نژاد با بيان اين‌که هر علمي که راه را براي کمال حقيقي انسان باز کند ، الهي ، اسلامي و ديني است، افزود: هنگامي که انسان بخواهد از خاک به خدا برسد چه راهي را بايد طي کند؟ در اين مسير بايد انسان و حقيقت انساني را بشناسيم و پس از آن در مسير حرکت کنيم.

رييس قوه مجريه همچنين يادآور شد: انسان کامل کسي است که تمام اسماء و صفات را در خود تجلي کرده است . پيامبران اوالااعظم انسان‌هاي کاملي بودند و هر عصري بايد انسان کاملي وجود داشته باشد، زيرا در غير اين صورت خدا ناشناخته خواهد ماند، بنابراين براي شناخت خدا ما نيازمند انسان کامل هستيم.

احمدي‌نژاد در ادامه تاکيد کرد: يکي از راه‌هاي عبور از حيوانيت به انسانيت، عبور از مرزهاي نژاد، رنگ ، تعصبات قومي و قبيله‌اي ، حزبي و باندي، گرايشات به قدرت و ثروت است و مي‌توان گفت علوم انساني علومي است که انسان را به فهم و شناخت و همراهي انسان کامل نزديک مي‌کند و هر علمي که به خودخواهي،‌ منيت‌ها و غلبه شهوت‌ها و خودبرتربيني‌ها دامن بزند علم نيست، بلکه جهل است.

رييس‌جمهور با طرح اين سوال که هدف ما از تحصيل و گسترش علم چيست؟ گفت: آيا هدف پر کردن جيب‌ها و رسيدن به اغراض حيواني است؟

احمدي‌نژاد با بيان اين‌که هر فردي در هر کاري بايد تحولات و تصورات خود را اندازه‌گيري کند تا ميزان موفقيت خود را بسنجد، گفت: به عنوان مثال رييس يک حکومت بايد هر روز معنويات ، اخلاق و آرزوهاي خود را با انسان کامل مقايسه کند. اگر از آنها دور شد معلوم است که پشت سر او چه اتفاقي مي‌افتد. دنبال هر انديشه‌اي جز انديشه انسان کامل باشيم، نتيجه آن سقوط است.

وي خاطرنشان کرد: ما شاهد تلاش بسياري از علما و انديشمندان در راه کشف حقيقت هستيم انسان کامل تنها راه است و به همه انسان‌ها تعلق دارد. ما شاهد بوديم که علي‌رغم مجاهدت‌هاي پيامبران براي نزديک کردن دل‌ها و انديشه‌ها به انسان کامل، شيطان توانست يک غفلت را به نوع بشر تحميل کند. اکنون علومي توليد مي‌شود که عمق و کنه آن نژادپرستي و سلطه‌گري است . آيا تمام حقايق در دسترس بشر قرار دارد؟

به گزارش ايسنا، احمدي‌نژاد در ادامه يادآور شد: چند ماه قبل با رييس يک کشور بزرگ و به ظاهر قدرت بزرگ ديدار داشتم، در آنجا مطرح کردم که چقدر خوب است که بمب‌هاي اتم جمع شده و پول آن خرج مردم شود.

وي با رد اين مطلب گفت: رقيب ما امروز سلاح‌هايي بسيار کشنده‌تر ساخته است! اين چه نگاهي است که وجود دارد؟ نگاه‌ها بايد تغيير کند.احمدي‌نژاد در پايان با تاکيد بر اين‌که در اين عالم کاري جز علوم انساني نداريم، پيشنهاد داد که جشنواره فارابي، با مدت زمان بيشتر برگزار شود تا انديشه‌ها و قلب‌ها به يکديگر نزديک شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي