جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4284

 فرمانده ناجا: گزينه نظامي روي ميز دشمن يک واقعيت است 

فرمانده نيروي انتظامي گفت: اينکه دشمن مي‌گويد گزينه نظامي روي ميز است يک واقعيت است.به گزارش ايسنا، سردار اسماعيل احمدي‌مقدم در اولين همايش پدافند غيرعامل، با تاکيد بر اهميت توجه به موضوع پدافند غيرعامل، اظهارداشت: اينکه دشمن مي‌گويد گزينه نظامي روي ميز است واقعيت دارد چرا که اگر احساس کند در تکميل راهبردش حمله نظامي کمک خواهد کرد، در اين کار ترديد نمي‌کند.

وي با بيان اينکه از نگاه سنتي، پدافند غيرعامل تنها بهينه‌سازي در مقابل حملات دشمن گفته مي‌شد، افزود: اين مفهوم علي‌رغم اين که امروز از بين نرفته است اما گسترش پيدا کرده و متحول شده است. در گذشته اگر تنها قدرت‌هاي نظامي طرفين درگير مورد هدف قرار مي‌گرفت امروز همه عرصه‌ها مدنظر است و در واقع مهاجم تلاش مي‌کند اراده ملت مورد نظر را هدف قرار دهد. احمدي‌مقدم با بيان اينکه اساس هر جنگي، تحميل اراده است، اظهار داشت: آنچه پدافند غيرعامل دنبال مي‌کند اين است که دشمن اساسا نتواند اراده خود را تحميل کند. توان اطلاعاتي، توان رسانه‌اي، سايبري،‌ فناوري‌ها و حوزه اقتصادي همه ابزارهايي است که دشمن براي فشار و تحميل اراده خود از آن استفاده مي‌کند.

فرمانده نيروي انتظامي ادامه داد: امروز کمتر صحنه‌اي را مي‌بينيم که حمله نظامي تنها محدود به قدرت نظامي باشد. تعريف قدرت امروز متفاوت شده و ترکيبي از قدرت‌نرم، نيمه سخت و سخت را داراست تا بتواند بيشترين تاثيرگذاري را داشته باشد و به قول سانتزو، اولين انديشمند در حوزه قدرت نظامي، نيروي نظامي تنها تير خلاصي است که به پيکر نيمه جان دشمن شليک مي‌شود.وي با اشاره به فشارهاي دشمنان در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي، سياسي، رسانه‌اي، سايبري، عمليات رواني و ... گفت: پدافند غيرعامل امروز مي‌تواند بسيار فراتر از نيروهاي نظامي نقش ايفا کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي