جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4284

 درماني با عطر و بوي طبيعت  

 قسمت اول

طب مكمل به عنوان يك طب كمكي كنار پزشكي امروز مي‌تواند به شما كمك كند تا بسياري از دردها و بيماري‌ها را به روش مؤثرتري از بين ببريد.

به گزارش جام جم آنلاين، اين طب خاص، ريشه در قرن‌هاي كهن داشته و تمدن بشر با اين قبيل درمان‌ها كاملا آشناست ولي در دنياي امروز آنقدر سرگرم پيشرفت‌ها و تكنولوژي‌هاي نوين شده‌ايم كه غالبا فراموش مي‌كنيم مردم گذشته با همين درمان‌هاي به ظاهر ساده و گاه پيش پا افتاده بيماري‌هاي خود را درمان مي‌كردند.

يكي از انواع طب مكمل رايحه‌درماني است كه علاوه بر علم مي‌توان آن را هنر نيز دانست. در واقع اين طب نوعي درمان مكمل محسوب مي‌شود كه از مواد گياهي فرار موسوم به روغن‌هاي اصلي گياهي و ساير تركيبات معطر به منظور تغيير و بهبود وضعيت ذهني، روحي و رواني، عملكرد شناختي و سلامت عمومي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين روغن‌ها از گياهان، گل‌ها، پوست درخت، ريشه، برگ‌ها، ساقه و ساير بخش‌هاي گياه گرفته شده و وضعيت روحي و جسمي را بهبود مي‌بخشد.

آن‌گونه كه از نام اين درمان بر مي‌آيد، همه تصور مي‌كنند درمان با آن از طريق استشمام رايحه خاصي صورت مي‌گيرد ولي اصل رايحه‌درماني با ماساژ روغن روي بدن و در موارد خيلي نادر به صورت خوراكي انجام مي‌گيرد. استشمام رايحه اين روغن‌هاي گياهي مي‌تواند عملكرد مغز را تحريك نمايد.

ماساژ اين روغن‌ها روي پوست بدن هم مي‌تواند از طريق جذب پوست، وارد جريان خون‌شده و درمان بيماري‌ها را سبب شود البته بايد مراقب باشيد كه خودسرانه و بدون تجويز متخصص نبايد اقدام به مصرف خوراكي اين روغن‌هاي گياهي كنيد چرا كه هر يك از اين روغن‌ها در انواع بيماري‌هايي چون استرس و عفونت‌ها و... به صورت‌هاي متفاوتي مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

رد پاي رايحه‌درماني در تاريخ

تاريخچه استفاده از روغن‌هاي گياهي در رايحه‌درماني به حدود 6000 سال قبل باز مي‌گردد. چيني‌هاي باستان، هندي‌ها، مصري‌ها، يوناني‌ها و رومي‌ها از روغن‌ها در مواد آرايشي، عطر و داروها استفاده مي‌كردند.

در واقع روغن‌هاي تقطيرشده زماني به عنوان درمان جاي خود را ميان مردم باز كرد كه در قرن 11 با اختراع دستگاه تقطير، ابوعلي سينا توانست به وسيله اين دستگاه روغن گياهان را تقطير كرده و به دست آورد.

مفهوم رايحه ‌درماني نخستين بار سال 1907 توسط برخي پزشكان و دانشمندان اروپايي مطرح شد و سال 1928 «گاتفوس» علم رايحه‌درماني را به طور رسمي كشف كرد.

وي زماني كه بر اثر انفجاري در آزمايشگاهش از ناحيه دست دچار سوختگي شد، به طور اتفاقي اثرات درماني روغن اسطوخودوس را كشف كرد.

پس از آن، شروع به آزمايش روي روغن‌هاي گياهي و ويژگي‌هاي شيميايي و اثربخشي آنها روي سوختگي‌ها، عفونت‌هاي پوستي، قانقاريا و زخم‌هاي سربازان جنگ جهاني اول كرد ولي پيشگام استفاده از اين درمان يك جراح فرانسوي بود كه از روغن‌هاي گياهي به عنوان ماده ضدعفوني‌كننده در درمان زخم‌هاي سربازان در جنگ جهاني دوم استفاده مي‌كرد.

چگونگي اثر رايحه‌درماني

محققان معتقدند حس بويايي نقش بسيار مؤثري در رايحه‌درماني ايفا مي‌كند. گيرنده‌هاي بويايي موجود در بيني با بخش‌هايي از مغز كه مسوول احساسات و خاطرات هستند، ارتباط‌ دارند.

ادامه دارد...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي