جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4312

 خبر 

 عملکرد شركت ملي حفاري ايران؛ فراتر از شاخصهاي برنامه

اهواز - خبرنگار آفرينش

معاون مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در عمليات حفاري، از حفر و تکميل 124 حلقه چاه هاي نفت و گاز به وسيله ناوگان اين شرکت از ابتداي فروردين تا پايان آبان امسال در مناطق خشکي و دريايي کشور خبر داد. مهندس مهران مکوندي با بيان اين که شمار چاه‌هاي تکميل شده نسبت به دوره مشابه پارسال دو حلقه بيشتر است، اظهار کرد: از اين تعداد 82 حلقه در گستره عملياتي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب، 13 حلقه در حوزه شرکت نفت مناطق مرکزي، 11 حلقه در موقعيت شرکت نفت فلات قاره، 15 حلقه در قالب پروژه‌ها و 3 حلقه براي مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران بوده است. وي افزود: 62 حلقه از چاههاي حفاري شده در هشت ماه سال جاري توسعه‌اي و توصيفي، 59 حلقه تعميري و سه حلقه اکتشافي بوده که يک حلقه چاه اکتشافي براي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب حفاري شده است.مکوندي متراژ حفاري در اين دوره را 281 هزار و 132 متر اعلام کرد و گفت: اين رقم در مقايسه با شاخص برنامه 32 هزار و335 متر افزايش دارد. معاون مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در عمليات حفاري اظهار کرد: با تلاش شبانه‌روزي کارکنان شرکت به ويژه در بخشهاي عملياتي و پشتيباني و کاربرد فناوريهاي نوين، حفاري 22 حلقه چاه در اين مدت 417 روز جلوتر از برنامه پيش‌بيني شده تحقق يافت که از نظر اقتصادي بسيار ارزشمند است. مکوندي با اشاره به برنامه اين شرکت براي افزايش شمار دستگاه هاي حفاري از 73 دستگاه کنوني به 80 دستگاه تا پايان امسال گفت: در چند روز آينده دستگاه حفاري سنگين خشکي 91 فتح به ناوگان حفاري شرکت افزوده خواهد شد و يک دستگاه حفاري فوق سنگين و 4 دستگاه حفاري سنگين ديگر نيز با استفاده از توان سازندگان داخلي در دست ساخت است.

مديرعامل پايانه‌هاي نفتي ايران اعلام کرد؛

آماده‌باش در شاهراه صادرات نفت ايران

بوشهر – خبرنگار آفرينش

با وجود طوفان و بارندگي شديد در خليج فارس و ايجاد حالت آماده باش، تخليه تاسيسات، مخازن و اسکله‌هاي پايانه نفتي خارگ از آب باران به ‌طور کامل انجام و صادرات نفت ايران پس از وقفه‌اي چند ساعته از سرگرفته شد. به دنبال بارندگي شديد در خليج فارس و اطراف پايانه نفتي خارگ که در 40 سال گذشته بي سابقه گزارش شده است، مديران و کارکنان شاهراه صادرات نفت ايران به حالت آماده باش درآمده اند.سيدپيروز موسوي با بيان اينکه در حال حاضر صادرات نفت خام ايران در پايانه نفتي خارگ به طور عادي و طبيعي در حال انجام است، گفت: طوفان و بارش شديد باران در منطقه خليج فارس مشکلاتي را در پهلوگيري نفتکشها در اسکله‌هاي پايانه خارگ به وجود آورد. مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران با اعلام اينکه جزيره خارگ به دليل ماهيت مرجاني بودن خاک آن با بارش شديد باران دچار مشکلاتي مي‌شود، تصريح کرد: با اين وجود در 48 ساعت گذشته به طور پيوسته هفت ساعت به طور دائم باران در جزيره خارگ باريده است. وي با اشاره به آب گرفتگي شديد در مناطق مختلف جزيره خارگ، اظهار داشت: براي رفع اين مشکل، ساکنان مناطق مسکوني و منازل تخليه و در جاي امن تري اسکان داده شدند، عده اي هم در مهمانسراها و از طريق خدمات پشتيباني تغذيه آنها تأمين شد.

اين مقام مسئول با يادآوري اينکه با راه‌اندازي تيم هاي ويژه اي به طور پيوسته از مخازن دذخيره سازي نفت اين پايانه بازرسي و سرکشي انجام شده است، بيان کرد: احتمال آن وجود داشت که بيشترين مشکل و خسارت در سقف مخازن شناور نفت ايجاد شود اما با اقدامات به موقعي که انجام شد و همچنين همکاري و هماهنگي تيم‌هاي حاضر با استفاده از پمپ‌هاي تخليه آب به طور منظم آب‌هاي جمع شده تخليه و به جاي ديگري هدايت شدند.

معاون جهاد کشاورزي اردبيل:

توليد 40 هزار تن بذر سيب‌زميني در اردبيل

اردبيل – زهرا مهرنوش

خليل نيکشاد در نشست با جمعي از توليدکنندگان و زارعان سيب‌زميني در اردبيل اظهار داشت:‌ استان اردبيل در زمينه توليد بذور محصولات مختلف به ويژه سيب‌زميني جز استان‌هاي پيشتاز کشور است که قادر است در طبقات مختلف نظير پيش‌پايه، مادري و گواهي شده بذر موردنياز سيب‌زميني‌کاران کشور را تأمين کرده و بستر بهره‌گيري از اين توانمندي را فراهم آورد. وي با بيان اينکه کيفيت بذر توليد شده و استاندارد موردنظر آن از شاخص‌هاي ممتازي برخوردار است، تصريح کرد: بخش عظيمي از اين بذور به ساير استان‌ها صادر مي‌شود تا آنها بتوانند متناسب با اقليم و شرايط جغرافيايي از اين بذور در توليد با کيفيت و بيشتر از گذشته استفاده کنند. نيکشاد به استحصال حدود 900 هزار تن سيب‌زميني از مزارع استان اشاره کرد و ادامه داد: اين محصولات با کيفيت در دو ماه گذشته از دشت اردبيل، نير، نمين و سرعين به دست آمده است که بخش عظيمي از آنها نيز به خارج از کشور صادر شده است.اين مسئول خاطر نشان کرد:‌ با توجه به بررسي ميداني و عملکرد صورت گرفته پيش‌بيني مي‌کنيم 37 تن سيب‌زميني در هکتار با افزايش تقريبي پنج درصد عملکرد نسبت به سال گذشته از اين ميزان سطح زير کشت استحصال شود.

وي با بيان اينکه سيب‌زميني توليدي اين استان با توجه به شرايط آب و هوايي و اقليمي از امتيازات و شاخصه‌هاي کمي و کيفي ممتازتري برخوردار است، اضافه کرد: دشت اردبيل از ديرباز کانون توليد سيب‌زميني کشور است که امسال از افزايش سه درصدي در توليد اين محصول برخوردار بوديم که اميدواريم همين روند را در سال‌هاي آينده پيگيري کنيم. معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل با اشاره به اينکه حدود 250 هکتار اراضي کشاورزي در سال‌جاري نسبت به سال گذشته به کشت اين محصول اختصاص يافته است، بيان کرد: با تلاش مسئولان امر بستر و زمينه خوبي براي صادرات سيب‌زميني به کشورهاي آسياي ميانه، اطراف خليج فارس و حتي سوريه فراهم شده است که اميدواريم تحقق آن را شاهد باشيم. نيکشاد يادآور شد: صنايع فرآوري ساير استان‌هاي کشور نيز به لحاظ کيفيت مطلوب سيب‌زميني استان اردبيل همه ساله نيازمندي‌هاي مصارف صنعتي خود را از دشت اردبيل تأمين مي‌کنند.عضو کارگروه توسعه کشاورزي استان گفت: ‌براساس اعلام رسمي گمرک حدود 200 هزار تن سيب‌زميني اردبيل به روسيه صادر مي‌شود که اگر اين صادرات محقق شود انگيزه خوبي براي سيب‌زميني‌کاران فراهم مي‌شود تا در سال‌هاي آينده نيز به توليد محصول همت کنند. وي در پايان سخنان خود افزود: سيب‌زميني استان اردبيل در بين تجار و صادرکنندگان و مقاصد هدف زبانزد بوده و بر همين اساس در قيمت‌گذاري سيب‌زميني اردبيل ارزش بالاتري از لحاظ ريالي داشته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي