جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4320

 پرچم‌ها در آمريکا به حالت نيمه افراشته درآمد؛
 حادثه اي که اشک اوباما را درآورد 

در جريان يکي از خونبارترين حوادث در آمريکا، يک جوان مسلح با حمله به مدرسه‌ ابتدايي در ايالت کنتيکت 18 کودک و هفت بزرگسال را کشت.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، اين جوان مسلح 20 ساله به نام "آدام لانزا"، به مدرسه ابتدايي "سندي هوک" در منطقه نيوتاون در ايالت کنتيکت حمله کرد و با تيراندازي کلاس به کلاس در اين مدرسه 18 کودک و هفت بزرگسال را کشت. در ميان کشته شدگان کودکان بين پنج تا 10 ساله نيز ديده مي‌شوند.مدير مدرسه، روانشناس کودک مدرسه و چهار بزرگسال ديگر هم بر اثر اين تيراندازي کشته شدند. گزارش‌ها مي گويند که ضارب سپس جان خود را هم گرفته است اگر چه هنوز پليس رسما گزارش‌ها در اين رابطه را تاييد نکرده است. گفته شده که لانزا مبتلا به اوتيسم بوده و با سه اسلحه مادرش به مدرسه حمله کرده است.اين جوان 20 ساله ابتدا در منزل اقدام به کشتن مادر و پدر خود کرد و سپس به سوي مدرسه‌اي که مادرش معلم آن بود راهي شده و اقدام به کشتار کرد.باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا دستور داد تا تمامي پرچم‌ها در ادارات و ساختمان‌هاي دولتي آمريکا به نشانه عزا به حالت نيمه افراشته درآيند.

به دنبال تيراندازي مرگبار در مدرسه ابتدايي نيوتان که آمريکا را تکان داد، باراک اوباما رييس جمهور اين کشور به وقت محلي با چشماني گريان بر صفحه تلويزيون ظاهر شد و قول داد که اقدامي بنيادين براي پايان دادن به تراژدي سلسله تيراندازي هاي مرگبار آمريکا انجام دهد.باراک اوباما در سخناني کوتاه و بسيار احساسي با اشاره به رخداد مکرر تيراندازي هاي مرگبار در امريکا گفت: قلب من شکسته است، رخدادهاي مشابه بسياري در سال هاي گذشته داشته ايم و من از تکرار اين سناريوهاي مکرر بسيار متاثرهستم.

رييس جمهور آمريکا تاکيد کرد اکثر کشته شدگان کودک بودند. اوباما که مرتب اشک هايش را از گوشه چشمانش پاک مي کرد به حوادث مرگبار تيراندازي اخير در امريکا اشاره کرد و گفت: زمان آن رسيده که کاري جدي در اين زمينه انجام دهيم. رييس جمهور آمريکا افزود: اين مساله بايد به دور از مسايل سياسي حل و فصل شود و من به عنوان رييس جمهور همه تلاشم را در اين زمينه به کار خواهم برد. کشتار روز جمعه در مدرسه ابتدايي نيوتان نه تنها جامعه امريکا را تکان داده و بسياري را خشمگين کرده است، بلکه به جدل بر سر متمم دوم قانون اساسي آمريکا (Second Amendment) در خصوص حق خريد و فروش سلاح و حمل آن دوباره دامن زده است. متمم دوم قانون اساسي ايالات متحده آمريکا يکي از اصلاحيه‌هاي منشور حقوق ايالات متحده آمريکا به شمار مي رود که در آن تصريح شده: داشتن يک نيروي منظم شبه نظامي مردمي که براي امنيت يک کشور آزاد ضروري مي‌باشد، و حق مردم براي حمل و نگهداري اسلحه محترم شمرده مي‌شود. در حاليکه عمدتا طرفداران حزب دموکرات مخالف اين قانون بوده و سنا با آن مخالفت کرده اند؛ حزب جمهوري خواه و طرفداران آن از اين قانون بشدت حمايت کرده و تغيير يا تعديل آن را بر خلاف حق آزادي فردي در ايالات متحده مي دانند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي