جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/09/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4322

 معاون بشاراسد:
 مخالفان و نظام سوريه قادر به غلبه نظامي بر يکديگر نيستند 

معاون رئيس جمهوري سوريه در مصاحبه‌اي اعلام کرد: نه دولت و نه مخالفان قادر به غلبه نظامي بر يکديگر نيستند.به گزارش ايسنا، فاروق الشرع، معاون بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در مصاحبه با روزنامه لبناني الاخبار تاکيد کرد: هيچ يک از گروه‌هاي مخالف سوري توانايي غلبه نظامي بر دولت سوريه را ندارند همانطور که نيروهاي امنيتي و يگان‌هاي ارتش نيز توانايي غلبه بر مخالفان را ندارند.

در اين مصاحبه که بخش‌هايي از آن منتشر شد، الشرع خواهان حل و فصل اختلافات جهت پايان دادن به بحران 21 ماهه سوريه شد.معاون رئيس جمهوري سوريه همچنين خاطرنشان کرد: افزايش تعداد تظاهرکنندگان مسالمت آميزي که تظاهرات خود را از اواسط مارس 2011 به منظور درخواست برکناري نظام سوريه برگزار کردند به شکلي ديگر منجر به افزايش تعداد نيروهاي مسلح و مخالف شده است. فراهم کردن امنيت براي شهروندان سوري وظيفه دولت است اما اين مساله با حل و فصل نظامي بحران سوريه فرق دارد و نبايد اين دو مساله را با هم اشتباه گرفت.

الشرع در ادامه خاطرنشان کرد: هر روزي که مي‌گذرد استفاده از راهکار نظامي سياسي براي حل و فصل بحران سوريه دور از دسترس‌تر مي‌شود. ما بايد به موضع خود در دفاع از سوريه پايبند باشيم.

معاون بشار اسد که پيشتر دولت ترکيه در ماه اکتبر به وي پيشنهاد بر عهده گرفتن مسووليت دوره انتقالي را در سوريه پيشنهاد داده بود خواهان راهکاري از طريق حل و فصل تاريخي بحران سوريه شد که در آن کشورهاي اصلي منطقه و شماري از کشورهاي عضو شوراي امنيت نيز دخالت داشته باشند و بتوانند در وهله اول به همه اشکال خشونت در سوريه پايان داده و در وهله دوم به تشکيل دولت وحدت ملي با اختيارات گسترده بينجامد.وي همچنين به ائتلاف ملي مخالفان سوريه که اخيرا در دوحه پايتخت قطر تشکيل شد و از سوي شماري از کشورهاي غربي به عنوان نماينده قانوني و احيانا تنها نماينده دولت سوريه انتخاب شد، اشاره و تاکيد کرد: گروه‌هاي مخالف سوري يا گروه‌هاي مسلح که داراي ارتباطاتي با گروه‌ها و کشورهاي خارجي هستند نمي‌توانند مدعي شوند که تنها نماينده قانوني ملت سوريه هستند. الشرع همچنين تاکيد کرد: نظام حاکم در سوريه با ارتش عقيدتي و احزاب خود و در راس آن حزب بعث نيز نمي‌تواند حوادث موجود در سوريه را بدون همکاري شرکاي جديد خود به تنهايي تغيير دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي