جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4325

 خبرها از عالم علم 

 گوش‌خراشترين صداي جهان چيست؟

دانشمندان با اسکن مغزي افرادي که به 74 نوع صداي مختلف گوش مي‌دادند تشخيص دادند صداي کشيده شدن تيغه چاقو بر روي بطري شيشه‌اي بدترين و گوش‌خراش‌ترين صدا براي گوش‌هاي انسان به شمار مي‌رود. صداي کشيده شدن چنگال بر روي شيشه را دومين صداي آزار‌دهنده انتخاب کردند و در پي آن صداي کشيده شدن گچ بر روي تخته سياه رتبه سوم را به خود اختصاص داد.به گزارش همشهري، دانشمندان با اسکن مغزي افرادي که به 74 نوع صداي مختلف گوش مي‌دادند،‌ موفق شدند بد‌ترين و گوش‌خراش‌ترين صداهاي جهان را به ترتيب آزار‌دهندگي شان رتبه‌بندي کنند.

بر اساس اين مطالعه صداي کشيده شدن تيغه چاقو بر روي بطري شيشه‌اي بدترين و گوش‌خراش‌ترين صدا براي گوش‌هاي انسان به شمار مي‌رود. در اين مطالعه جديد داوطلبان که در زير اسکنر‌هاي MRI قرار داشتند و به مجموعه‌اي از 74 صدا گوش مي‌دادند، صداي کشيده شدن چنگال بر روي شيشه را دومين صداي آزار‌دهنده انتخاب کردند و در پي آن صداي کشيده شدن گچ بر روي تخته سياه رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

اسکن‌هاي انجام شده نشان‌ دادند صداهاي گوش‌خراش نسبت به صداهاي خوشايندي مانند صداي آب، منجر به ايجاد واکنشي شديدتر در مغز خواهد کرد. با وجود‌ اين که صداها در غشاي شنوايي مغز پردازش مي‌شوند، صداهاي ناخوشايند باعث فعال شدن آميگدالا، منطقه‌اي از مغز که احساسات را پردازش مي کنند مي‌شود.زماني که کسي ناخن‌هايش را بر روي تخته سياه مي‌کشد، يکي ديگر از صداهاي گوش‌خراشي که در اين رتبه‌بندي قرار گرفته، آميگدالا مسئوليت غشاي شنوايي را به عهده گرفته و منجر به افزايش حساسيت انسان نسبت به صدا خواهد شد.

بر اساس گزارش تلگراف، محققان با مطالعه بر روي گروهي 13 نفره از داوطلبان دريافتند اصواتي با فرکانس 2000 تا 5000 هرتز، محدوده‌اي که گوش‌هاي انسان نسبت به آن حساس است، غير‌قابل تحمل‌ترين صداها به شمار مي‌روند. صداي جيغ نيز در اين محدوده صوتي قرار مي‌گيرد و دانشمندان هنوز درنيافته‌اند که چرا گوش‌هاي انسان به اين محدوده صوتي تا اين اندازه حساس است.

رايحه درماني

بدن انسان طبق يافته‌هاي دانشمندان و صراحت کتب مقدس ارتباط بسياري با طبيعت دارد و به همين‌خاطر نيز بايد گفت انسان با طبيعت و تمام عناصر موجود در آن ارتباط ساختاري و فيزيکي دارد.به گزارش همشهري‌آنلاين، ستون نسخه طبيعت که از ابتدا بناي خود را بر استفاده از روش‌هاي طب سنتي و پيشنهادهاي طبيعت و گياه درمانگران در استفاده از مواد موجود در طبيعت قرار داده، امروز به يکي ديگر از روش‌هاي درماني در طب سنتي و مکمل يعني عطردرماني مي‌پردازد. عطردرماني يعني درمان بيماري‌ها با استفاده از روغن اسانس گياهان معطر. عطر درمانگرها معمولا روغن اسانس را از گياهان خانواده نعناع که شامل عطرداروهايي مانند اسطوخودوس و اکليل کوهي است، مي‌گيرند. استفاده از روغن اسانس‌هاي معطر غالبا به‌صورت موضعي است که گاهي نيز با استشمام اين روغن‌ها درمان انجام مي‌گيرد. نکته مهم در عمل به توصيه‌هاي عطردرمانگران دراستفاده از روغن اسانس‌هاي گياهي معطر غليظ بودن اين روغن‌هاست که معمولا براي آسيب نرسيدن به پوست توصيه مي‌شود ابتدا اين روغن‌ها با افزودن چند قطره روغن گياهي يا روغن ماساژ رقيق شود و بعد مورد استفاده قرار گيرد. روش ديگر در استفاده از روغن اسانس‌هاي معطر اضافه کردن اين روغن‌ها به آب وان و استحمام در آن است. در اين روش گياه دارو خيلي زود از راه پوست جذب بدن مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي