جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4326

 رييس قوه قضاييه:
 جمهوري اسلامي ايران سابقه‌اي طولاني در اجراي نظام قضايي مبتني بر مباحث اسلامي دارد 

رييس قوه قضاييه نگاه کشورهاي شرقي به مقوله حقوق بشر را نگاهي مناسب و انساني و متفاوت از نگاه متناقض و دوگانه غربي‌ها دانست و گفت:‌ در کشورهاي مشرق‌زمين مقوله حقوق‌بشر از جايگاه والايي برخوردار است. به گزارش ايسنا، آيت‌الله آملي لاريجاني در ديدار «رئوف حکيم»، وزير دادگستري کشور سريلانکا با تاکيد بر ضرورت تعامل هرچه بيشتر کشورهاي مشرق‌زمين درخصوص مباحثي مانند حقوق بشر گفت:‌ متاسفانه غربي‌ها نگاه کاملا دوگانه‌اي به مقوله حقوق بشر دارند و از آن به عنوان ابزاري عليه کشورهايي که وابسته به آنها نيستند، استفاده مي‌کنند.

آملي لاريجاني افزود: در جمهوري اسلامي ايران، به طور ميانگين هر دو سال يک بار انتخابات مردمي برگزار مي‌شود که نتيجه آن روي کار آمدن دولت‌ها و مجالس با گرايش‌ها و نگاه‌هاي سياسي متفاوت است، در حالي که برخي کشورهاي منطقه حتي يک بار نيز رنگ هيچ انتخاباتي را به خود نديده‌اند و با اين حال مورد حمايت کشورهاي مدعي دموکراسي و حامي حقوق بشر هستند.

رييس قوه قضاييه در ادامه روابط دو کشور ايران و سريلانکا را مناسب و رو به توسعه توصيف و اظهارکرد: نحوه تعامل سريلانکا با ايران در مجامع بين‌المللي نظير جنبش عدم تعهد و در بحث‌هاي حقوق بشري بسيار مناسب و درخور تقدير است و اميدواريم در زمينه مسائل حقوقي و قضايي نيز شاهد گسترش هرچه بيشتر روابط و تعامل‌ ميان دو کشور باشيم.

آملي لاريجاني به نظام قضايي جمهوري اسلامي ايران اشاره و تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران سابقه‌اي طولاني در اجراي نظام قضايي مبتني بر مباحث اسلامي دارد و معتقديم که اين نظام قضاي اسلامي مي‌تواند در مناسبات حقوقي و قضايي با کشورهاي مستقل کارآمدي خود را نشان دهد.

رييس قوه قضاييه سپس با تشريح ساختار قضايي کشورمان به موضوع پيشگيري از وقوع جرم نيز اشاره کرد و گفت: با تشکيل معاونت پيشگيري از وقوع جرم در قوه قضاييه گام‌هاي مناسبي به منظور کاهش پرونده‌هاي قضايي برداشته شده است.

وزير دادگستري سريلانکا نيز در اين ديدار با ابراز خرسندي از حضور خود در ايران بر استفاده از تجربيات قضايي ايران بويژه درخصوص مباحث پيشگيري از وقوع جرم با مشارکت نظام قضايي تاکيد کرد.‌

رئوف حکيم با اشاره به جنايت‌هاي حقوق بشري غربي‌ها تعامل هرچه بيشتر کشورهاي شرقي در شناساندن نگاه حقوق بشرانه اين کشورها را خواستار شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي