جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4329

 آيا اگزماست؟  

 ترجمه: پيروز پاليزي

لکه‌هاي سرخ يا خارش‌دار پوست نگران کننده‌اند، اما بطور خودکار آنرا اگزما فرض نکنيد. افزون براين، حتي اگر اگزما باشد، روش‌هاي بسياري براي التيام آن وجود دارد.

اگزما چيست؟

اگزما مشکل پوست خارش‌دار و خشک است. علت آن هنوز شناخته شده نيست، اما اغلب در تاريخچه خانوادگي وجود دارد. مشکلات مرتبط با آلرژي مثل اگزما، آسم و تب يونجه در حال افزايش هستند و اگر فرزندتان دچار يکي از اين مشکلات است، احتمالا او در ابتلا به انواع ديگر آن نيز گرايش دارد، اين پديده را با نام "پيش‌روي آلرژيک allergic march" مي‌شناسند.

اگر فرزندم مبتلا به اگزماست، چگونه متوجه خواهم شد؟

مارگاريت کوکس، رئيس انجمن اگزماي ملي امريکا مي‌گويد: اگزما در کودکان بين سه و شش ماهگي آشکار مي‌گردد. معمولا در صورت آغاز شده و خارشي، سرخ و خشک خواهد بود. هميشه براي آسودگي خيال در پي تشخيص پزشکي باشيد. مشخصه اگزما "ملتهب شدن" آن است، بنابراين درحالي‌که هميشه حضور دارد، هميشه قابل مشاهده نيست.

آغازگرهاي آن چيست؟

مواد پاک کننده (ديترژنت detergents) در محصولات مصرفي حمام، پودرهاي شستشو و نرم‌کننده‌هاي الياف آغازگرهاي آن هستند. براي استفاده از پاک‌کننده‌اي ايمن، حتما با پزشک مشورت کنيد.

راه‌حل‌هايي براي آرامش پوست

- از روتختي و ملافه نخي استفاده کرده و روي بالش‌هاي پر نخوابيد. براي کمک به تنفس پوست فرزندتان، لباس نخي به او بپوشانيد.

- هواي اتاق خواب را خنک نگهداريد. در هواي گرم‌تر، بشقاب آبي در اتاق قرار دهيد تا رطوبت کمي را در هوا پخش کند.

- مواد خوراکي حدودا باعث ده درصد از ابتلاي کودکان به اگزما مي‌شود.

خوراکي‌هاي مصرفي فرزندتان را يادداشت کنيد و درصورتي که متوجه آغازگري غذايي شده‌ايد، سريعا آنرا با پزشک خود درميان بگذاريد.

- برخي از پزشکان معتقدند که گرد و غبار خانه مي‌تواند آغازگر اگزما باشد. با پارچه‌اي مرطوب گردگيري کنيد و هر هفته روتختي‌ها را با آب بسيار گرم بشوئيد. روزانه هواي تازه را در اتاق خواب به جريان بياندازيد و تشک‌ها را هفتگي جاروبرقي بکشيد.

- حيوانات خانگي را از اتاق خواب دور نگهداريد، چراکه پرز و موي بدن آنها مي‌تواند اگزما را شديدتر کند.

- ناخن فرزندتان را براي پيشگيري از خراش دادن پوست خود، کوتاه نگهداريد.

چگونه درمان مي‌شود؟

خانم مارگارت کوکس مي‌گويد: مداوا به شدت بيماري بستگي دارد. احتمالا درمان اگزما، به ويژه در کودکان کم سن‌تر، به زمان بيشتري نياز دارد. اولين گام درماني، نرم‌کننده دارويي است که بايد حداقل دوبار و احتمالا براي متوقف کردن مشکل پوستي چهار تا شش بار در روز ماليده شود. در صورتي‌که اين دارو پاسخگو نبود، احتمالا پزشک کرم استروئيد ضعيفي را تجويز خواهد کرد که اگر بطور صحيح و تحت رهنمودهاي او استفاده شود، ايمن است.

آيا پيچيدگي در رابطه با اگزما وجود دارد؟

تا زماني که پوست ترک‌ خورد است، عفونت‌هاي پوستي به سبب خارش معمول هستند.

اگر اگزماي بدن عفوني شود، ممکن است، خونريزي کرده، روي زخم بسته شود يا مواد عفوني از آن خارج شوند، اما نگران نباشيد، معمولا عفونت سريعا به آنتي‌بيوتيک واکنش مثبت نشان مي‌دهد.

آيا مي‌توان از رخداد آن پيشگيري کرد؟

شيردهي کامل نوزاد با شيرمادر براي حداقل چهارماه احتمالا به حمايت از کودک در برابر اگزما کمک مي‌کند (اکنون وزارت بهداشت انگلستان شيردهي کامل براي شش ماه را پيشنهاد مي‌کند). ممکن است، برخي از کودکان مبتلا به اگزما، به شيرگاو آلرژي داشته باشند. ممکن است، اگر کودک خود را با شيرخشک شيردهي مي‌کنيد، پزشک شير جايگزيني را پيشنهاد کند، اما هرگز رژيم غذايي فرزندتان را بدون مشورت با پزشک تغيير ندهيد.

آيا فرزندم اين بيماري را پشت سر مي‌گذارد؟

خانم مارگارت مي‌گويد: خبر خوب اين‌که دو سوم از کودکان، زماني‌که به بلوغ مي‌رسند، از شر اين بيماري کلا خلاص مي‌شوند.

زماني‌که مشکل، اگزما نيست:

- التهاب پوشکي. رطوبت و ادرار مي‌تواند باعث التهاب و ناراحتي پوست اطراف باسن فرزندتان شود.

- التهاب گرمايي يا دانه‌هايي روي پوست به سبب گرما. اين مشکل در کودکان معمول است، اين التهاب متورم گلگون معمولا در نواحي مرکزي بدن پديدار شده و بي‌آزار هستند.

- آکنه کودک. اين التهاب متورم گلگون گهگاه لکه‌هاي کوچک سفيدي در ميان خود دارد و معمولا طي چند هفته ناپديد مي‌شود.

منبع: www.niniplus.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي