جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4332

 باور غلط درباره بدن انسان  

 قسمت دوم و پاياني

اگر سرکه در دسترس نيست مي توانيد از آب نمک براي شستشو استفاده کنيد. بر اساس تست هاي آزمايشگاهي، ادرار، امونياک و الکل باعث بيشتر فعال شدن سلول هاي محل زخم خواهند شد که به اين معناست نه تنها به بهتر شدن محل زخم کمک نکرده بلکه باعث بدتر شدن آن نيز مي شوند. بنابراين ادرار کردن روي محل نيش عقرب و يا حشرات، علاوه بر اينکه عملي غير بهداشتي است، مطمئناً تجربه اي دردناک براي فردي که مورد گزش قرار گرفته، خواهد بود.

باور نادرست ششم : متابوليسم آهسته باعث چاق شدن شما مي شود

متابوليسم، ميزان سوخت کالري است که بدن شما براي ادامه به آن نياز دارد. زمانيکه بدن شما سوخت و ساز سريعي دارد ميزان بيشتري کالري مي‌سوزاند.

اخبار ABC با دکتر جيم لوين متخصص سلامت در مورد ميزان سوخت و ساز بدن در افراد چاق و لاغر مصاحبه اي انجام داده است که مي گويد آنچه آنها به دست آورده اند مخالف باور ما در مورد عملکرد بدن است. با مطالعه بر روي دو بيمار چاق و لاغر مي گويد:

بيمار چاق داراي متابوليسم سريع تري در مقايسه با بيمار لاغر بود. در نتيجه اگر بدن شما بزرگ است ميزان سوخت و ساز بيشتر و اگر کوچک است ميزان آن کمتر است.

دکتر لوين به اين موضوع دست يافت که مشکل بيمارانش به دليل سرعت سوخت و ساز بدنشان نبوده است بلکه به خاطر شيوه زندگي آن هاست. که البته تنها يک بخش از معادله است. به دست آوردن وزن ناخواسته مي تواند به دليل رژيم غدايي ناسالم، ورزش نکردن و يا مشکلات مادرزادي باشد. اين يک مشکل پيچيده است و تنها سوخت و ساز بدن شما نمي تواند مقصر باشد.

باور نادرست هفتم : به خاطر هواي سرد و مرطوب سرما مي خوريد

تا به حال حتما مادرتان به شما گفته است که ژاکت خود را بپوشيد و گرنه سرما خواهيد خورد؟ آيا تا به حال بعد از شيرجه در آب سرد، سوزش روي پوست خود احساس کرده ايد؟ شايد تا به حال فکر مي‌کرده‌ايد، که اين موارد باعث سرماخوردگي مي‌شوند، اما در واقع نمي توانيد سرما بخوريد مگر اينکه ويروس rhinovirus، از کسي به شما منتقل شود.

محققان مي گويند آب و هواي سرد يا مرطوب باعث سرماخوردگي نمي شود، اما مثل اينکه کسي نمي خواهد اين موضوع را بپذيرد. اين طبيعي است که سرما خوردگي به وسيله يک ويروس ايجاد مي شود. ويروس ها همه جا هستند و به سختي مي توان از آنها اجتناب کرد. زمانيکه شما با کسي که سرماخورده است روبرو مي شويد احتمال اينکه شما هم مريض شويد بسيار زياد است. بنابراين مراقب تماس هاي نزديک باشيد و دست هاي خود را بشوييد.

نداشتن خواب کافي و يا خوب غذا نخوردن مقاومت بدن شما را در برابر ويروس ها کاهش خواهد داد. به ياد داشته باشيد آنتي بيوتيک ها با سرما خوردگي هاي روزمره مبارزه نخواهند کرد آنها تنها در برابر باکتري ها از شما محافظت مي کنند. براي اجتناب از سرما خوردن خوب استراحت کنيد و خوب غذا بخوريد. و بدانيد که خوردن سوپ مرغ هيچ آسيبي به شما نمي رساند.

باور نادرست هشتم : گرما بيشتر از سر شما خارج مي شود

گرما زياد است و سر شما نيز گرم شده است اما بيرون رفتن در هواي سرد بدون اينکه چيزي به سر ببنديد ايده خوبي براي کم کردن گرما نيست. در حاليکه اين ايده که گرما از سر خارج مي شود ممکن است درست باشد اما شما گرماي بيشتري را از سر خود نسبت به ديگر اعضا از دست نخواهيد داد. بر اساس تحقيقات موسسه سلامت کودکان، پوشيدن کلاه فقط سر شما را گرم تر نگه مي دارد.

اين باور شايد از يک آزمايش نظامي قديمي به وجود آمده باشد. دانشمندان افرادي را در لباس هاي قطب شمال اما بدون کلاه قرار دادند ، سپس ميزان از دست دادن گرماي بدنشان را در هواي بي نهايت سرد اندازه گرفتند. آنها بيشتر گرما را از سر خود از دست داده بودند زيرا تنها قسمتي بود که با هواي سرد در ارتباط بود. با اين حال دانشمندان مي گويند حتي اگر اين آزمايش را با لباس شنا انجام مي دادند اين افراد نبايد بيشتر از ده درصد از گرماي بدنشان را از سر خود از دست مي دادند. تحقيقات اخير هم تاييد کرده است که بين از دست دادن گرما و سر هيچ رابطه اي وجود ندارد. هر قسمت از بدن که پوشيده نشده باشد مي‌تواند باعث از دست رفتن گرما شود. بنابراين اگر هواي بيرون سرد است بايد از خود محافظت کنيد، پوشاندن يا نپوشاندن سر به خود شما بستگي دارد.

باور نادرست نهم : نيش مار را با مکيدن آن به بيرون مي توانيد درمان کنيد

مکيدن محل نيش مار نه تنها درست نيست بلکه ايده بدي نيز هست، زيرا مي تواند به ايجاد عفونت در محل زخم نيز منجر شود. به جاي اينکار بهتر است کاري که صليب سرخ آمريکا پيشنهاد مي دهد را انجام دهيد:

1 - محل زخم را با آب و صابون بشوييد.

2 - محل زخم را بدون حرکت و پايين تر از قلب نگه داريد.

3 - کمک پزشکي بگيريد( به پزشک مراجعه کنيد)

در برخي حالات استفاد از شريان بند جهت کاهش گسترش زهر پيشنهاد شده است. بنابراين اين کارها را انجام دهيد و از مکيدن جاي نيش اجتناب کنيد.

باور نادرست دهم : خطرناک است کسي را که در خواب راه مي رود، بيدار کرد

در واقع بيدار نکردن کسي که در خواب راه مي ‌ود، خطرناک است. اما خيلي ها براي سال ها بر اين باورند که نبايد آنها را بيدار کرد. شايد بيشتر آنها براي بيدار کردن دوستان خود سيلي دريافت کرده اند و با صورت مبهوت آنها مواجه شده اند.

خواب گردها اغلب وقتي که بيدار مي شوند و خود را در تخت يا خانه خود نمي بينند مبهوت مي‌شوند؛ چون که در اين حالت تشخيص موقعيت و مکان سخت است، خواب گردها موقعي که بيدار شوند شما را نشناخته و اين باعث ترس آنها مي گردد. به همين خاطر مي گويند اينکه بگذاريد هرجا مي خواهند بروند بهتر از اين است که باعث ترس آن ها شويم. نيويورک تايمز در مصاحبه اي با پزشکان دانشگاه نيويورک مي‌نويسد، بهترين کار براي يک خواب گرد اين است که او را به طرف تختش راهنمايي کنيم. اگر مجبوريد آنها را بيدار کنيد؛ اما بهتر است فقط کمک کنيد و آنها را به جايي که از آنجا آمده اند برگردانيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي