جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4337

 خواص عطرهاي گياهي  

 قسمت دوم و پاياني

3. ياسمن

ياسمن درختچه‌اي است زينتي از تيره زيتونيان، که داراي گونه‌هاي برافراشته و يا بالارونده است، در باغ‌ها کاشته مي‌شود و ارتفاعش بين دو تا سه متر است. برگ‌هايش قلبي شکل و گل‌هايش داراي يک جام چهار قسمتي به شکل صليب است که به يک لوله نسبتا طويل منتهي مي‌شود. اصل اين گياه را از ايران مي‌دانند و از آنجا به ساير نقاط دنيا برده شده است. گل‌هاي ياسمن بسيار معطر و به رنگ قرمز و سفيد يا زرد با بنفش است.

عطر ياسمن هم مانند اسطوخودوس براي اعصاب بسيار مفيد است اما ياسمن بيشتر به عنوان يک رايحه ضدافسردگي شناخته مي‌شود. اگر اعتماد به نفستان کم شده، به زندگي بدبين شده‌ايد، همه جا را تيره و تار مي‌بينيد و حال روحي خوبي نداريد فرصت را از دست ندهيد، چاره مشکلتان فقط چند قطره عطر ياسمن است.

4. رزماري

رزماري يا اکليل کوهي گياهي چندساله و معطر است که برگ‌هايي سوزني‌شکل و هميشه‌سبز دارد.

رزماري بومي منطقه مديترانه و کشور اروگوئه است. گل‌هاي آن در رنگ‌هاي گوناگون سفيد، صورتي، بنفش يا آبي مي‌رويند. از برگ‌هاي تازه و خرد شده رومارن به دليل وجود اسانس معطر و روغن فرار و همچنين تانن در سالاد و در تهيه خوراکهاي مرغ و ماهي استفاده مي‌شود. پودر برگ‌هاي خشک شده اکليل کوهي به تنهايي يا همراه با ساير ادويه جات به عنوان چاشني جهت خوش طعم نمودن غذاها بخصوص سس سالاد به کار مي‌رود.

عطر رزماري مانند نوعي رايحه بيدارباش است! صبح‌هايي که خسته‌ايد و توان دل کندن از رختخواب را نداريد تنها چيزي که مي‌تواند شما را سرکار بفرستد استشمام رايحه رزماري است.

باور کنيد! رزماري علاوه بر اثر فوق‌العاده‌اي که بر تقويت حافظه دارد، مي‌تواند با خستگي و کوفتگي جسمي و سردرد هم مبارزه کند. به علاوه استفاده موضعي رزماري به کساني که از دردهاي ماهيچه‌اي رنج مي‌برند شديدا توصيه مي‌شود.

5. دارچين

درختچه دارچين درختي است کوچک، هميشه سبز، به ارتفاع پنج تا هفت متر که از تمام قسمت‌هاي آن بويي مطبوع استشمام مي‌شود. گل‌هاي آن در فاصله ماه‌هاي بهمن تا اوايل فروردين ظاهر مي‌شود. برگ اين درخت سبز سير و داراي گل‌هايي به رنگ سفيد است. دارچين بومي سريلانکا و جنوب هند است و پوست درختچه آن به‌عنوان ادويه بکار مي‌رود.

باتوجه به گستردگي جغرافيايي گونه‌هاي مختلف دارچين سابقه پيدايش و نام‌گذاري آنها نيز متفاوت است. سابقه مصرف و شناسايي آن به مصر باستان و به حدود دوهزار سال قبل از ميلاد برمي‌گردد. اما آنچه که در تاريخ به دارچين چيني مشهور شده در حقيقت نوعي از دارچين است که بومي چين بوده و به صورت درخت 20 تا 30 متري است. دارچين توانايي خارق‌العاده‌اي در مبارزه با خستگي‌ها و درگيري‌هاي ذهني داشته و باعث افزايش تمرکز حواس مي‌شود.

6. نعنا

اين گياه تمام اسانس‌ها و خواص پونه را دارد ولي برگ‌هايش کرک کم‌تري دارند و بريدگي‌هاي کنار برگ‌هاي آن بيش‌تر از پونه و اسانس آن نيز ملايم‌تر است. نعنا گياهي است علفي و پايا. ساقه‌هاي آن دو نوع خزنده و زيرزميني است. از ميان ريشه‌ها، يک شاخه قائم و برگدار کوچک خارج مي‌شود که برگ‌هاي آن بيضوي، نوک‌تيز، دندانه‌دار و کمي پوشيده از کرک بوده و از تمامي قسمت‌هاي آن بوي معطر و مطبوعي استشمام مي‌شود.

مواقعي که براي فکر کردن يا انواع هجوم‌هاي فکري در جلسات به انرژي زيادي احتياج داريد عطر دلپذير اين گياه را دست کم نگيريد. گياه نعنا به عنوان يک بالابرنده سطح انرژي، ذهن را تقويت کرده و باعث افزايش قدرت تفکر و تمرکز مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي