جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4338

 نشانه‌هاي افسردگي آقايان  

بيش از 5 ميليون مرد آمريکايي هر ساله با افسردگي روبه‌رو مي‌شوند؛ بيماري‌اي که از روي نشانه‌هايي مي‌توان آنرا تشخيص داد.به گزارش فارس؛ افسردگي در مردان و زنان مي‌تواند به اندوهناکي و از دست رفتن علاقه به کارهاي لذت بخش منجر شود اما در افراد متفاوت به صورتهاي مختلفي بروز مي‌کند.

کارشناسان به 12 مورد به عنوان نشانه هاي افسردگي در مردان اشاره مي کنند که عبارتند از:

خستگي

در افراد افسرده برخي تغييرات جسمي و عاطفي ايجاد مي شود. آنها احساس خستگي مي‌کنند و از نظر حرکتي، تکلم و روند تفکر کند مي‌شوند. به گفته کارشناسان مردان بيشتر از زنان از احساس خستگي و ساير نشانه هاي فيزيکي افسردگي به عنوان مهمترين شکايتشان خبر مي دهند.

کم خوابي يا خواب زياد

اختلال در خواب مانند بي خوابي زود بيدار شدن در صبح يا خواب بيش از حد نشانه هاي رايج افسردگي هستند. برخي افراد 12 ساعت در روز مي‌خوابند و باز هم احساس خستگي و خواب آلودگي دارند و هر دو ساعت يک بار هم بيدار مي‌شوند. همانند خستگي مشکلات خواب نيز يکي از مهمترين نشانه‌هاي افسردگي در مردان است که با پزشکان در ميان مي گذارند.

شکم درد يا کمر درد

مشکلات سلامت مانند يبوست يا اسهال به مانند دل درد و کمر درد در افراد افسرده رايج است. اما مردان اغلب متوجه نيستند که دردهاي مزمن و اختلالات گوارشي کاملاً مرتبط با افسردگي هستند.

کج خلقي

مردان افسرده اغلب دچار کج خلقي و زودرنجي هستند. علاوه بر آن افکار منفي يکي از جوانب رايج افسردگي هستند. مردان از اين لحاظ کج خلق به نظر مي‌رسند که به طور مداوم افکار منفي در سر دارند.

اختلال در تمرکز

کندي رواني مي‌تواند توانايي مردان در تحليل اطلاعات را کاهش داده و در نتيجه تمرکز بر کار يا ساير کارها را مختلف کند. افسردگي فرد را پر از افکار منفي مي‌کند و نيروي فکري فرد صرف فکر کردن به دنياي منفي شده و تمرکزش را بر کارها سخت مي‌کند. افسردگي و تأثير آن بر تمرکز مانند درست کار نکردن CPU کامپيوتر است.

عصبانيت و پرخاشگري

برخي مردان افسردگي را با پرخاشگري و عصبانيت و خصومت بروز مي دهند. مردي که متوجه شود يک جاي کار لنگ مي زند ممکن است نياز داشته باشد تا با اثبات اينکه او هنوز قوي و توانا است اين نقص را جبران کند. عصبانيت و پرخاشگري متفاوت از کج خلقي است. عصبانيت يک احساس قوي است.

برخي اوقات مرداني که بر اثر افسردگي گوشه گير شده اند زير فشار دوستان و خانواده براي بازگشت به جامعه عصباني و پرخاشگر مي شوند.

استرس

مردان بيش از زنان هنگام افسردگي از داشتن استرس خبر مي دهند نه به اين دليل که استرس آنها بيشتر است بلکه به خاطر اينکه اعلام اين موضوع براي آنها از نظر اجتماعي پذيرفته شده تر است. استرس و افسردگي همچنين مي توانند علت و معلول يکديگر باشند. تحقيقات نشان مي‌دهد استرس طولاني مدت مي‌تواند به تغييراتي در بدن و مغز منجر شود که مي‌تواند به افسردگي بينجامد.

تشويش و اضطراب

تحقيقات نشان دهنده ارتباط قوي ميان تشويش و اضطراب و افسردگي هستند. تشويش و اضطراب ممکن است در زنان نمود بيشتري داشته باشد اما براي مردان صحبت کردن در مورد آن راحت تر از زنان است. مردان ممکن است در مورد نگرانيشان در مورد از دست دادن شغل و سخت شدن تأمين نيازهاي خود و خانواده شان صحبت کنند.

سوء استفاده از مواد

سوء استفاده از مواد متناوب همراه با افسردگي است. تحقيقات نشان داده که افراد الکلي تقريباً دو برابر سايرين با افسردگي شديد روبه‌رو مي‌شوند.

اين اتفاق براي مردان و زنان مي‌افتد اما استفاده از مواد مخدر يا الکل براي پنهان کردن احساسات نامطلوب تاکتيکي است که بسياري از مردان به جاي دريافت مراقبتهاي بهداشتي به آن روي مي آورند.

ناتواني جنسي

افسردگي دليلي براي از دست رفتن تمايلات و بروز اختلالات جنسي است و مشکلي است که مردان معمولاً علاقه اي به گزارش آن ندارند.

اين مشکلات مي‌توانند از افسردگي ناشي شده و حتي آن را تشديد کنند. با اين حال اين مشکلات مي‌تواند نتيجه ساير شرايط بهداشتي مانند داروهاي ضد افسردگي نيز باشد.

ترديد و دو دلي

برخي افراد به طور عادي در تصميم گيري هاي مشکل داشته و دو دل هستند. اما اگر اين حالتي تازه براي يک فرد باشد نگران کننده است. تصميم گيري هم يک روند تحليل اطلاعات است و افسردگي توانايي تصميم گيري را کاهش مي دهد.

فکر خودکشي

زنان بيشتر از مردان دست به خودکشي مي‌زنند اما احتمال مرگ مردان اگر به خودکشي دست بزنند 4 برابر بيشتر از زنان است.

يکي از دلايل اين است که شيوه هاي خودکشي مردان مرگبارتر است. آنها بيشتر از سلاح گرم استفاده کرده و در اولين خودکشي موفق مي‌شوند. مردان مسن‌تر احتمال خودکشي بيشتري دارند و پزشکان ممکن است متوجه علايم افسردگي در اين گروه نشوند. در واقع بيش از 70 درصد قربانيان خودکشي در يک ماه قبل از خودکشي به روانشناس خود مراجعه کرده بودند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي