جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4338

 ماکروويو، شمشير دو لبه!  

 قسمت اول

زمستان از راه رسيده و خورشيد در كم فروغ‌ترين روزهاي خود به سر مي‌برد، اما حتما يادتان هست كه در چله تابستان يكي از بزرگ‌ترين دغدغه‌هاي مردم تابش شديد نور خورشيد و تلاش براي مراقبت از پوست در برابر اشعه‌هاي مضر اين ستاره زيبا بود.

به گزارش جام جم آنلاين، همين که تابستان به روزهاي آخر خود نزديک مي‌شود و نفس‌هاي آخرش را مي‌کشد، حساسيت‌ها و پرهيز‌ها پيرامون آفتاب و اشعه‌هايش همپاي ريزش برگ‌هاي پاييزي رنگ مي‌بازد و کم‌کم به دست فراموشي سپرده مي‌شود.

چنين چيزي تقريبا منطقي است؛ در تابستان به دليل زاويه تابش خورشيد نسبت به فصل‌هاي ديگر شدت نور و طبيعتا تابش اشعه‌هاي مضر خورشيد بيشتر است، اما نبايد فراموش کرد که خورشيد خارج از جو سياره زمين بوده و امواج و نور آن از بيرون به زمين مي‌رسد.

در حقيقت جوي که در اطراف کره خاکي ما وجود دارد مانند سپري محافظ شدت آسيب‌رساني نور خورشيد را تا حد بسيار زيادي کاهش مي‌دهد.

اما بد نيست ما که حساسيت بالايي نسبت به امواج و اشعه‌هاي خورشيد داريم، کمي هم متوجه امواج و پرتوهايي باشيم که در زير آن لايه محافظ توسط دستان خودمان توليد مي‌گردد و به فصل خاصي از سال هم محدود نمي‌شود.

امواج گيرنده‌هاي راديويي و تلويزيوني، ماهواره‌ها، ايستگاه‌هاي مخابراتي و ارتباطي، اينترنت، شبکه

موبايل و ... مواردي هستند که در دنياي امروز مانند رشته‌هاي در هم تابيده يک طناب ما را محاصره کرده‌اند.

امروزه مخصوصا در کلانشهرها کمتر جايي پيدا مي‌شود که از پرتو امواج مصون باشد.

آيا اين امواج که در همه حال و در هر مکان پا به پاي ما حرکت مي‌کنند براي سلامت‌ما مضر هستند؟

پيش از پرداختن به اصل موضوع بهتر است اطلاعات نسبي در مورد امواج به دست آوريم و ببينيم که در زندگي روزمره با چه نوع امواجي سر و كار داريم.

بر اساس تعريفي که در فيزيک از موج ارائه شده است، به شكل خيلي ساده موج به حركت ارتعاشي ماده يا فوتون‌هاي حامل انرژي در فضا اطلاق مي‌شود. فوتون ذرات تشكيل‌دهنده نور است.

بر اين اساس انواع موج‌ها به دو دسته تقسيم مي‌شود:

امواج مکانيکي و امواج الکترومغناطيسي.

نوع اول يعني امواج مکانيکي براي منتشرشدن و گسترش يافتن نيازمند يک واسط مثل هوا يا‌ آب است.

مثلا صدا يك موج مكانيكي است.

گروه دوم که در اين مقاله قصد پرداختن به آن را داريم، امواج الکترومغناطيسي است که به واسطه يا حامل براي پيشروي نيازي ندارد.

در عوض حامل اين امواج از نوسانات متناوب در ميدان‌هاي مغناطيسي و الکتريکي که توسط ذره‌هاي باردار شده به وجود آمده‌ تشکيل شده است و بنابراين مي‌تواند در فضاي بدون ماده (خلأ) انتشار يابد.

اين نوع امواج طول موج‌هاي گوناگوني دارد و امواج راديويي، امواج ماکروويو، تابش مادون قرمز، نور مرئي، تابش فروسرخ، اشعه ايکس و پرتوهاي گاما را شامل مي‌شود.

اما موجي که ما قرار است درباره‌ آن صحبت كنيم، طول موجي بين يک ميلي‌متر تا يک متر دارد و فرکانس آن در محدوده 300 مگاهرتز تا 300 گيگاهرتز است.

اين طول موج مربوط به امواج راديويي يا به طور اختصاصي امواج ماکروويو مي‌شود.

امواج ماکروويو به شکل وسيعي براي ارتباطات و مخابرات مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

ماکروويو به اين دليل بسيار مناسب است که به آساني در پرتوهاي باريکي متمرکز مي‌گردد و همچنين فرکانس بالايشان پهناي باند وسيع و انتقال گسترده داده‌ها را ممکن مي‌سازد.

امواج ماکروويو در حقيقت ابزار اصلي گيرنده‌هاي تلويزيون، ارتباطات تلفني بين ايستگاه‌هاي زميني و ماهواره‌اي، رادارها و همچنين اجاق‌هاي ماکروويو است و بستر مناسب را براي انتقال داده‌هاي سيستم‌هاي مذکور فراهم مي‌آورد.

موجي با چند وظيفه

حال که با امواج ماکروويو آشنا شديم، مي‌خواهيم دو نوع محصول متفاوت را که به طور گسترده از اين موج استفاده مي‌کنند بررسي کنيم.

اجاق‌هاي ماکروويو و تلفن‌هاي همراه، اما دليل انتخاب اين دو دستگاه شباهت‌هاي زياد و تفاوت جالب‌شان است.

شباهت‌شان در آن است که هر دو دستگاه از امواج ماکروويو براي كار كردن استفاده مي‌کنند، اما تفاوت‌شان در آن است که اولي امواجش مي‌تواند به درون غذا نفوذ کند، مولكول‌هاي‌آب را به ارتعاش در آورد و در نتيجه باعث گرم‌شدن غذا شود يا حتي آن را بپزد.

طبيعي است كه قرار گرفتن انسان در معرض آن مي‌تواند خطرناک يا مرگبار باشد، ولي دومي در مجاورت مغز قرار مي‌گيرد و وظيفه مخابرات تلفني را به عهده دارد، اما گفته مي‌شود خطرناك نيست، اما بد نيست نگاه دقيق‌تري به امواج ماکروويو بيندازيم تا متوجه شويم که امواج اين دو دستگاه چه تفاوتي با يکديگر دارد.

يکي از مهمترين شاخصه‌هاي امواج که باعث تفاوت‌شان با يکديگر مي‌شود، فرکانس آن است. فرکانس به آن معناست که موج با چه سرعتي نوسان مي‌کند.

مانند فاصله که با واحد متر سنجيده مي‌شود فرکانس نيز براي اندازه‌گيري توسط واحد هرتز محاسبه مي‌گردد.

ادامه دارد...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي