جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4343

 رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 اتحاد، همدلي و پرهيز از تشنج لازمه عبور از گردنه کنوني است 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، فقدان احزاب نيرومند و فرهنگ کار جمعي را يکي از نقاط ضعف جامعه ما براي اداره کشور خواند و با اشاره به احساس نياز کشور پس از انقلاب به تشکيلات منسجم و برنامه‌دار، گفت: نياز به حزب نيرومند و برنامه‌دار حتي در طول مبارزه عليه رژيم پهلوي هم احساس مي‌شد که پس از پيروزي انقلاب اسلامي حزب جمهوري اسلامي از همين نياز سر بر آورد و به سرعت در سراسر کشور فراگير شد. به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار اعضاي شوراي مرکزي جبهه اعتدال‌گرايان، انحصارگرايي را آفت اداره درست جوامع خواند و تصريح کرد: در جريان شکل‌گيري و فعاليت حزب جمهوري اسلامي اگرچه بنيانگذاران و فعالان اين حزب با نيت صحيح خدمت به نظام و مردم آن را گسترش دادند، اما ذات انحصار و خارج کردن ميدان رقابت از ساير نيروها، کارآمدي نيت‌هاي صحيح را هم کمرنگ کرد و همين موجب شد به دستور امام راحل فتيله حزب جمهوري اسلامي در جهت ايجاد زمينه فعاليت ساير گروه‌ها پايين کشيده شود.

عضو مجلس خبرگان ، نفوذ شخصيت، صداقت و کارآمدي حضرت امام را رافع مشکلات کشور پس از انقلاب خواند و تصريح کرد: وجود شخصيت‌هاي بانفوذ و مورد قبول هميشگي نيست، لذا اين احزاب و تشکيل‌ها هستند که ماندگارند و بايد بار اداره کشور را با انسجام، برنامه و کارآمدي بر دوش بگيرند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني اداره سياسي کشور را با ديدگاه سفيد و سياه و حق و باطل را غيرممکن خواند و با اشاره به تجربه تشکيل دولت پس از جنگ تحميلي گفت: اگر آباداني و عمران کشور پس از پايان جنگ به سرعت و درست صورت گرفت، اين امر نتيجه استفاده از نيروهاي دلسوز و کارآمد همه سلايق و گروه‌ها بود، چرا که در اختلاف و انحصار پيشرفتي حاصل نخواهد شد.

وي اداره کشور را با تعادل، انعطاف و مصلحت‌سنجي امکان‌پذير خواند و تأکيد کرد: مديريت جامعه ايران که حاوي جمعيت‌ها، قوميت‌ها و سلايق گوناگون فکري، سياسي و اجتماعي است با يک سليقه، آن هم به صورت افراطي نه به صلاح و نه امکان‌پذير است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به وضعيت کنوني احزاب در ايران، وجود احزاب نيرومند، با برنامه و کارآمد را لازمه تحقق آرمان‌هاي انقلاب و پيشرفت کشور خواند و گفت: در فقدان اين نياز، خانه احزاب مي‌توانست با پيشه کردن اعتدال‌گرايي و همکاري جاي خالي احزاب نيرومند را پر کند که متأسفانه محقق نشد. آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به تهديدات بين‌المللي و مشکلات و مسائل داخلي، اتحاد، همدلي و پرهيز از تشنج و درگيري را لازمه عبور از گردنه کنوني خواند و تصريح کرد: يک گام مهم در تحقق اين امر مهم، ايجاد دولتي متشکل از سلايق گوناگون در چارچوب قانون اساسي است تا بتوانيم دشمنان کشور را در ادامه نقشه‌هاي خود مأيوس سازيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي