جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4343

 سلول‌هاي بنياني بند ناف  

 ترجمه: پيروز پاليزي

قسمت اول

بريدن بند ناف با کمي صبر يا بدون تامل؟ اين پرسش، بدون پاسخي شفاف باقي مانده است.

سياست استاندارد در اکثر بيمارستان‌ها و زايشگاه‌هاي دولتي و خصوصي جهان، گيره زدن و بريدن بندناف طي دو يا سه ثانيه پس از زايمان فرزندتان است. تا اين‌که اخيرا، اين روش معمول زير سوال رفته و در پشتيباني يا رد گيره زدن و بريدن فوري بندناف ICC ، شواهدي علمي عرضه نشده و اين روشي بوده که تا کنون صرفا اجرا ‌شده است. اکنون اين روش، جامعه متخصصين زنان و زايمان را به قطب‌هاي متفاوت تقسيم کرده است. آيا شما موافق يا مخالف گيره زده فوري بندناف هستيد؟

گيره زدن بندناف چيست؟

طي بارداري فرزندتان از طريق بندناف به جفت پيوند خورده است. اکسيژن، مواد خوراکي و ايمني غيرفعال از جريان خون داخل جفت از طريق بندناف به فرزندتان منتقل مي‌گردد و مواد زائد به همين روش خارج مي‌شوند. در اکثر زايمان‌ها، درست پس از خروج نوزاد، در هر دو روش طبيعي و سزارين، براي متوقف‌سازي جريان خون از ميان بندناف، گيره‌اي مشابه گيره بند لباس به آن زده مي‌شود. باقي‌مانده‌ آن به تدريج خشک شده و مي‌افتد و حدودا پس از يک هفته تا ده روز ناف نوزاد از آنجا شکل مي‌گيرد. نگران نباشيد، عصبي در بندناف وجود ندارد، بنابراين بريدن آن به‌طورکل دردي را متوجه مادر و فرزند نمي‌کند. اکنون بسياري از بانوان مي‌پرسند که گيره زدن و بريدن بندناف براي حداقل 3 تا 5 دقيقه يا تا زمان توقف ضربان آن به تاخير افتد.

چنين انتظاري به اين معناست که جريان خون از ميان بندناف متوقف گردد، بنابراين تمامي خون از جفت، وارد بدن نوزاد شود. گرچه هنوز مسئله‌اي بحث‌برانگيز محسوب مي‌شود، با اين حال اجراي "زايمان لوتوس lotus birth" نيز شروع به سر و صداهاي بسياري کرده است، اما اجراي واقعي آن هنوز بسيار نادر است. در زايمان لوتوس، هرگز به بندناف گيره نمي‌زنند و آنرا نمي‌برند و تا زماني‌که بندناف به شکلي طبيعي خشک و از محل ناف جدا شود، فرزندتان پيوند خود با آن را حفظ مي‌کند.

اين مرحله بيش از يک هفته تا ده روز مي‌تواند زمان برد و در همين حال، جفت در حوله‌اي جذب کننده آب پيچيده نگهداري مي‌شود. گاهي نمک دريا يا عصاره روغن‌ها براي خشک شدن، از بين بردن بوي ناخوشايند و براي ترکيبات ضدباکتري اين مواد به آن زده مي‌شود.

انتظار

بين هواداران تامل براي گيره‌زدن به بندناف، استدلال اين است که فرزندتان به تمامي خون موجود در جفت نياز دارد، زيرا خون بندناف متعلق به فرزندتان است. براي پيشگيري از کم‌خوني يا کمبود آهن در شش ماه اول زندگي‌اش، آهن موجود در بندناف، به فرزندتان منتقل مي‌گردد که نگراني کليدي در کشورهاي توسعه يافته است و دکتر کاترين ديوي پژوهشگر در اين مسئله مي‌گويد: در کشورهاي توسعه يافته، نيمي از تمامي کودکان در سال اول زندگي خود دچار کم‌خوني مي‌شوند، به اين ترتيب يعني قراردادن آنان در خطر مشکلات رشدي است و انتظار براي دو دقيقه در گيره زدن به بندناف، ذخيره آهن نوزاد را مي‌تواند افزايش دهد که براي پيشگيري از ابتلاء به کمبود آهن پيش از شش ماهگي مي‌تواند ياري‌رسان باشد.

استدلال ديگر براي اجازه دادن به جريان خون بندناف به بدن نوزاد پيش از گيره زدن اين‌چنين بيان مي‌شود، زماني‌که شش‌هاي فرزندتان رشد و گسترش مي‌يافت، نه ماه بندناف پيوند حياتي مهيا کننده اکسيژن فرزندتان بوده است.

هنگام تولد، شش‌هاي فرزندتان براي آغاز عملکرد کامل و کارکرد خود در انتقال اکسيژن به زمان نياز دارد. اگر بندناف فورا قطع گردد، لحظه‌اي کوتاه وجود دارد که در آن، انتقال اکسيژن به مغز فرزندتان متوقف مي‌شود، چرا که از سوي بندناف نمي‌تواند انتقال يابد و شش‌ها هنوز از کارايي کاملي برخوردار نيستند که براي فرزندتان مي‌تواند آسيب‌رسان باشد.

بنابر همين دلايل، استدلال مي‌شود که بندناف اولين پيوند احياي فرزندتان است و درحالي‌که شش‌هاي او با دنياي خارج تطابق مي‌يابد، فرزندتان بدون علت با مشکل روبرو مي‌شود.

"آنچه را که بايد تحت بررسي قرار داد، تاخير زماني است"

...صبر کردن يا نکردن؟

در بين مخالفان، علت گيره زدن فوري به بندناف از سه بخش تشکيل مي‌شود. اول، بسياري از پزشکان، سوالي درباره اين روش مطرح نکردند، چرا که آنان براي بريدن فوري آن آموزش ديده‌اند يا تاخير در بريدن آن را مشکل يافته‌اند.

دوم، متخصصين مخالف تاخير در گيره زدن به بندناف معتقدند که انقباضات طي مرحله سوم زايمان (تولد جفت يا هنگامي‌که جفت خارج مي‌شود)، خون غيرضروري را به سيستم فرزندتان مي‌فرستد که پردازش آن براي فرزندتان مشکل‌تر است و خطر ابتلا به زردي را افزايش مي‌بخشد. در اکثر موارد، طي مرحله سوم زايمان، براي کمک به کوچک شدن رحم و خروج جفت به مادر دارويي به نام اکسي‌توسين داده مي‌شود. اين نيز خون اضافي را از بندناف وارد جريان خون فرزندتان خواهد کرد.

ادامه دارد...

منبع: www.niniplus.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي