جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4346

 علي اصغر سلطانيه:
  آژانس ملاحظات ايران را در سند نهايي درج کند، مي توانيم به توافق برسيم 

رييس هيات فني و کارشناسي ايران در گفت‌وگو با ‌آژانس با بيان اين‌که مذاکرات جدي، فشرده‌ و رو به جلو با آژانس در تهران داشتيم، اظهار کرد: اگر آژانس ملاحظات و عبارات مدنظر ايران را در سند نهايي درج کند مي‌توانيم به جمع‌بندي برسيم.

به گزارش ايسنا، علي اصغر سلطانيه، نماينده دائمي ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي که رياست هيات مذاکره کننده ايران در گفت‌وگو با آژانس را بر عهده داشته است با اشاره به مذاکرات دو روز گذشته‌اش با هيات هشت نفره آژانس اظهار کرد: ما مذاکرات جدي و فشرد‌ه‌اي داشتيم و اعلام کرديم آمادگي داريم تا يک روز ديگر هم اين مذاکرات ادامه پيدا کند چرا که برخي اختلاف نظرها حل شده است اما برخي ديگر نه. موضوعات مورد بررسي پيچيده هستند و بايد بگويم در يک سال گذشته تمام بحث ما درباره دو تا سه صفحه بوده است چرا که ابعاد فني، سياسي، حقوقي و امنيتي دارد و بايد اين‌ها در آن لحاظ شود.

وي تاکيد کرد: ما بايد ملاحظات امنيتي و سياسي خود را در نظر داشته باشيم.سلطانيه ادامه داد‌:‌ بازرسي‌هاي عادي از تاسيسات و مواد هسته اي ايران در حال انجام است و در 10 سال گذشته يک بار و يا يک روز نشده است که صدور ويزاي بازرسان به تاخير افتاده باشد.

نماينده دائمي ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي درباره اتهامات و ادعايي که عليه ايران مطرح شده است گفت: ما اين اتهامات و ادعاها را قبلا بررسي کرده و بي‌اساس بودن آن را اعلام کرده‌ايم. حتي درباره بازديد از سايت پارچين که يک سايت نظامي است آژانس در سال 2005 بازديد و بازرسي کرد و پس از بررسي موارد، بي اساس بودن ادعاها درباره اين سايت ثابت شد. وي با بيان اين‌که بازرسي عادي از تاسيسات و مواد هسته اي مطابق معيار تعريف شده صورت مي‌گيرد، خاطرنشان کرد: اما الان موضوع بر سر يک سري ادعاها با ابعاد محتمل نظامي است و ما اراده سياسي داريم تا بي‌اساس بودن اين ادعاها را بار ديگر ثابت کنيم. از سويي آژانس نمي‌تواند به حوزه‌اي وارد شود که امنيت ملي ما را تهديد مي‌کند.سلطانيه در پاسخ به اين که برخي رسانه‌هاي غربي اين مذاکرات را بي‌نتيجه خوانده‌اند، گفت: ما پيشرفت‌هايي داشته‌ايم اما اگر منظورشان از نتيجه اين است که به يک توافق و امضاي سند برسيم هنوز نتيجه‌اي به دست نيامده است. اما مذاکرات رو به جلو بوده است.

نماينده دائمي ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي که در برنامه خبري ساعت 14 شبکه اول سيما سخن مي‌گفت در عين حال اظهار کرد که ترجيح مي‌دهم وارد جزييات نشوم چرا که هم بحث تخصصي و فني است و هم از حوصله مردم خارج است. هم‌چنين به طرف‌هاي مقابل توصيه دارم آن‌ها هم اظهارنظرهايي نکنند که موجب بروز گمانه‌زني‌هاي نادرست و جوسازي شود. در هر دور از مذاکراتي که تاکنون صورت گرفته تلاش شده تا موارد اختلاف ميان دو طرف بحث و حل و فصل شود. دفعه قبل چند موضوع حل و فصل شد. اما منجر به امضاي "رهيافت ساختاري" نشد. چرا که فکر مي‌کنيم ملاحظات ما هنوز رعايت نشده است.

او ادامه داد: پيشنهاد برگزاري دور ديگري از مذاکرات در 12 فوريه (24 بهمن) از سوي آژانس مطرح شد و نشست بعدي قبل از نشست فصلي شوراي حکام و گزارش مديرکل آژانس درباره ايران خواهد بود.سلطانيه خاطرنشان کرد: مبناي دو طرف ايران و آژانس اين است که نشست‌ها را با جديت ادامه دهيم و اگر آژانس ملاحظات و عبارات مدنظر ايران را در سند مورد توافق و نهايي درج کند مي‌توانيم به جمع‌بندي برسيم.

وي هم‌چنين درباره درخواست‌هاي آژانس مبني بر بازديد از سايت نظامي پارچين و برخي اخبار مبني بر اين‌که آن‌ها در سفر به تهران از اين سايت بازديد خواهند داشت، اظهار کرد: اين اخبار 100 درصد اشتباه است و برخي رسانه‌هاي غربي آن را براي جوسازي مطرح مي‌کنند. ما از ابتدا هم اعلام کرديم و در جلسه شوراي حکام گفتيم تا وقتي چارچوب کار نهايي نشود بازديد و بازرسي از مکان‌هاي مورد ادعا انجام نخواهد شد. ما قرار نداشتيم که در قالب مذاکرات در تهران بازديدي صورت گيرد. آژانس هم از اين مساله مطلع بود. نشست دو روزه ايران و آژانس براي مذاکرات بود و هدف ديگري نداشت.

نماينده دائمي ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با تاکيد بر همکاري ايران با آژانس درچارچوب معاهده ان.پي.تي و ادامه اين همکاري تصريح کرد: ايران درباره رفع ادعاها و ابهامات عزم سياسي‌اش را نشان داده که مي‌خواهد اين مساله را حل و فصل کند. با وجود اين که ما مطابق ان.پي.تي تعهدي دراين‌باره نداريم اما از تلاش براي ابهام‌زدايي و نشان دادن حسن‌نيت‌مان به افکار عمومي دنيا دست بر نمي‌داريم. اما بايد براي اين همکاري در ابهام‌زدايي يک چارچوب کار مشخص داشته باشيم و در اين‌باره با حساسيت و احتياط لازم برخورد مي‌کنيم. دو طرف در پايان مذاکرات توافق کردند تا در 24 بهمن يک‌بار ديگر در تهران به گفت‌وگوها ادامه دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي