جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4346

 ايران زمين 

 كارگاه آموزشي منابع طبيعي به روش تسهيل‌گري

ساوجبلاغ - محمدرنجبرکهن

در اين كارگاه آموزشي كه به همت اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان ساوجبلاغ برگزار شده است، از جديدترين روش هاي انتقال مفاهيم علمي و تجربي بهره گيري مي‌شود. به گزارش روابط عمومي اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان ساوجبلاغ در اولين روز برگزاري اين كارگاه دو روزه پنجاه نفر از فرهنگيان و همياران طبيعت اين شهرستان شركت داشتند. براساس اين گزارش اولين روز كارگاه آموزشي منابع طبيعي به روش تسهيل‌گري با تدريس دكتر جواد رزمي از اساتيد دانشگاه با حضور فرهنگيان علاقمند و گروهي از همياران طبيعت در سالن اجتماعات آموزش و پرورش شهرستان ساوجبلاغ برگزار شدو دومين روز آن نيزدر روزهاي پاياني دي ماه سال جاري برگزار خواهد شد. بنا به اظهار مسئولان برگزاري اين كارگاه، هدف از برگزاري اين دوره آموزشي "انتقال مفاهيم علمي و تجربي مربوط به حفظ منابع طبيعي"به جامعه دانش آموزي و همياران طبيعت اعلام شده است. 

افزايش ايستگاههاي سنجش كيفيت هوا در سطح استان كرمانشاه تا پايان سال

آفرينش - نوروزي

به گزارش روابط عمومي اداره كل حفاظت محيط زيست كرمانشاه مهندس ابدي مدير كل حفاظت محيط زيست استان درجمع كاركنان اين اداره كل به مناسبت هفته هواي پاك اظهار داشت كه تعداد ايستگاههاي سنجش كيفيت هوا تا پايان سال جاري به 10 ايستگاه مي‌رسد كه داده‌هاي مفيدي از وضعيت كيفي هوا وميزان آلاينده هاي هوا را مشخص مي‌كنند. ابدي گفت: در حال حاضراستان داراي 6 ايستگاه سنجش كيفي هوا است كه 4 ايستگاه آن درمركز ، يك ايستگاه در شهرستان اسلام آباد غرب و يك ايستگاه نيز در سرپل ذهاب درحال نصب مي‌باشد كه انشاءا... در دهه مبارك فجر به بهره‌برداري مي‌رسد. وي در همين رابطه اضافه نمود كه قرارداد خريد 3 ايستگاه سيار سنجش كيفي هوا، جهت استقرار در شهرستانهاي كنگاور، پاوه وقصر شيرين منعقد شده كه تا قبل از پايان سال جاري نسبت به نصب وراه‌اندازي آنها اقدام خواهد شد.

نشست خبري مديران عامل شركت‌هاي توليد و توزيع آب و برق با اصحاب رسانه استان يزد برگزار شد

يزد – اکبر خيرخواه

مهندس حيدر نوروزي ،معاون هماهنگي امور عمراني استاندار يزد گفت: مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب ويژگيهاي خاصي همچون تعريف دقيق، زمان بندي خاص و مشخص دارد كه همه شهرستانها نيز از مزاياي آن منتفع شده اند. حيدر نوروزي در نشست خبري مديران عامل شركت‌هاي توليد و توزيع آب و برق با اصحاب رسانه استان يزد با اشاره به سفر رهبر معظم انقلاب به اين استان در سال 1386 اظهار داشت: در اين سفر تاريخي و پرخير و بركت، 721 پروژه با اعتباري بالغ بر 2هزار و 620 ميليارد ريال در استان يزد مصوب شد كه تاكنون 98 درصد پيشرفت فيزيكي دارد.

وي با اشاره به اينكه مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب با بقيه مصوبات متفاوت بوده و ويژگيهاي خاصي دارد، افزود: ويژگي هايي همچون تعريف دقيق پروژه، زمان‌بندي منظم، مشخص بودن منابع تامين اعتبار و تخصيص به موقع اعتبار و توزيع آن در سراسر استان و منتفع شدن همه شهرستان‌ها از مزاياي آن، اين مصوبات را با بقيه پروژه‌ها متفاوت كرده است.

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار يزد در ادامه به برخي از اين مصوبات اشاره كرد و با دسته بندي مصوبات اظهار داشت : استانداري 44 پروژه، بنياد شهيد و امور ايثارگران يك پروژه كلي، اوقاف و امور خيريه 27 پروژه، هلال احمر يك پروژه، بهزيستي 47 پروژه، دانشگاه يزد شش پروژه، انتقال خون دو پروژه، آبفا 13پروژه، آبفار 12 پروژه، شهرداريهاي استان 24 پروژه، ميراث فرهنگي 13 پروژه و ... داشته‌اند كه اين پروژه‌ها صددر صد اجرايي شده‌اند.

وي در ادامه درباره ديگر پروژه‌ها كه هر كدام از 95 تا 99 درصد پيشرفت فيزيكي دارند نيز گفت:165پروژه كميته امداد، پنج پروژه آب منطقه‌اي 22پروژه ورژش و جوانان ،49 پروژه سازمان تبليغات اسلامي ،راه و ترابري 9پروژه و ساير دستگاهها نيز با 98درصد پيشرفت از جمله اين مصوبات است. نوروزي درباره ساير مصوبات كه هنوز به طور كامل بهره‌برداري نشده است، گفت: دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد كه 42 مصوبه داشته هم‌اكنون پيشرفت 85 درصدي دارد. معاون عمراني استاندار يزد دباره عملكرد مديران حوزه نيرو شامل برق و آب استان تصريح كرد: پروژه‌هاي بزرگي كه شركت برق منطقه‌اي در استان يزد در دست اجرا دارد شامل: خط 400 كيلوولت طبس به بافق با 275 كيلومتر طول با 45 ميليارد تومان هزينه هم‌اكنون در دست ساخت است كه به منظور اتصال يزد به خراسان رضوي و پايداري برق صورت مي‌گيرد.

وي درباره ديگر پروژه هاي برق منطقه‌اي يزد نيز گفت: فاز اول پست 400 كيلوولت گلشن طبس با 30 ميليارد تومان اعتبار، توسعه خط 63 كيلوولت فيض‌آباد با اعتبار 300 ميليون تومان، پست 230 كيلوولت شمال يزد با 700 ميليوت تومان اعتبار و ... نيز از ديگر پروژه‌هاي مهم اين حوزه است.

نوروزي با اشاره به اهميت برقراري ارتباط بري استان يزد با ساير استانهاي افزود: با اتمام پست گلشن طبس ، ارتباط يزد بزودي با خراسان رضوي برقرار خواهد شد و با تكميل پست در دست ساخت ابركوه نيز، ارتباط با شبكه برق استان فارس نيز برقرار خواهد شد. معاون استاندار يزد در ادامه درباره وضعيت شبكه برق در روستاهاي استان يزد نيز گفت :تا پايان مهرماه امسال، 99.26 درصد روستاهاي يزد از نعمت برق برخوردار بوده‌اند و روستاهاي بين 10 تا 20 خانوار نيز به طور ميانگين 96.26 درصد و آبادي‌هاي كوچك با 507 مورد در استان، 82 درصد از نعمت برق برخوردارند. نوروزي در تكميل سخنانش درباره حوزه برق تأكيد كرد: پروژه‌هاي برق بسيار زمان‌بر و هزينه‌بر هستند و مردم بايد با اطلاع از اين خدمات ،بدانند استان يزد با تلاش مديران و همكارانشان در مسير توسعه با سرعت گام بر مي‌دارد.

معاون عمراني استاندار يزد در ادامه درباره فعاليتهاي بخش آب و فاضلاب شهري، روستايي و منطقه‌اي اظهار داشت: هم‌اكنون 26 هزار انشعاب فاضلاب در يزد متصل شده كه با افتتاح مسكن مهر در بلوار مدرس ، اين تعداد به 36 هزار مورد خواهد رسيد، البته با كامل شدن فاضلاب مسكن مهر بلوار مدرس ، مشكلات فاضلاب حسن آباد نيز برطرف شد.

وي با اشاره به اينكه در كل استان 88 مخزن آب به ظرفيت 432 هزار متر مكعب وجود دارد كه الآن در حال بهره برداري است ،ادامه داد: تعداد كل انشعاب آب در استان 340 هزار انشعاب و طول شبكه آب شهري 5400 كيلومتر است. نوروزي همچنين درباره وضعيت شبكه‌هاي آبرساني روستايي استان يزد خاطرنشان كرد: هم‌اكنون در استان يزد 5هزار و 200 كيلومتر شبكه آبرساني روستايي با 500 مخزن به حجم 90هزار مترمكعب، 660 روستاي بالاي 20 خانوار استان يزد را زيرپوشش قرار داده است.

وي با تشكر از مردم و مسئولان آب استان تأكيد كرد : استان يزد از نظر هدر رفت آب مشكل جدي و چنداني ندارد و از شرايط خوبي برخوردار است به نحوي كه ميزان هدر رفت آب در شبكه‌هاي آب كشور به طور ميانگين 27درصد و در يزد حدود 19 درصد است و در اين جايگاه تنها استان قزوين در كنار يزد قرار گرفته است. در ادامه اين نشست مديران عامل شركت‌هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي و آب منطقه‌اي و مديران عامل شركت‌هاي توزيع برق و برق منطقه‌اي يزد به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

رئيس مرکز فوريت‌هاي پزشکي اردبيل خبر داد؛

آغاز طرح امداد نوروزي از 15 اسفند در اردبيل

اردبيل – مهدي حسين نژاد

رئيس مرکز فوريت‌هاي پزشکي 115 استان اردبيل گفت: اجراي طرح امداد نوروزي از 15 اسفندماه آغاز مي‌شود و تا 14 فروردين سال 92 ادامه دارد. محمد جعفرزاده در جلسه کارگروه تخصصي بهداشت و درمان در حوادث و سوانح غير‌مترقبه استان اظهار داشت: سعي مي‌شود اين طرح به صورت دائمي اجرا شود و آمبولانس‌هاي 115 در مسير جاده‌ها مستقر و براي امدادرساني به آسيب‌ديدگان آمادگي کامل داشته باشند. وي در ادامه به شرح وظايف تخصصي بهداشت و درمان در حوادث و سوانح غير‌مترقبه اشاره کرد و يادآور شد: تخليه بيمارستان‌ها و تسهيلات بهداشتي و درماني، نظارت، هماهنگي و توسعه در مراحل خطر‌زدايي و پيشگيري، نظارت بر بهداشت مواد خوراکي و آشاميدني، ارزيابي و نظارت بر تغذيه از جمله وظايف اين کارگروه است.

رئيس مرکز فوريت‌هاي پزشکي 115 استان اردبيل همچنين فعال‌سازي EOC دانشگاه در زلزله آذربايجان شرقي، برگزاري مانور خودرويي در سطح کشور و طراحي برگ پذيرش بيمارستان صحرايي را از جمله اقدامات انجام يافته اورژانس اردبيل اعلام کرد. جعفرزاده در تعريف بحران نيز گفت: شرايطي است که در اثر حوادث، رخدادها و عملکردهاي طبيعي و انساني به طور ناگهاني يا غير‌قابل کنترل به وجود مي‌آيد و موجب ايجاد مشقت و سختي براي يک مجموعه يا جامعه انساني مي‌شود و برطرف کردن آن نياز به اقدامات اضطراري، فوري و فوق‌العاده دارد.

وي در تعريف مديريت بحران نيز گفت: فرايند برنامه‌ريزي عملکرد و اقدامات اجرايي است که توسط دستگاه‌هاي دولتي، غير‌دولتي و عمومي جهت مديريت عمليات مقابله و بازسازي و باز‌تواني منطقه آسيب‌ديده صورت مي‌گيرد تا شرايط به وضعيت عادي بازگردد. رئيس مرکز فوريت‌هاي پزشکي 115 استان اردبيل در پايان سخنان خود ضمن تقدير و تشکر از حضور به موقع اهالي مطبوعات و خبرگزاري‌ها و اطلاع‌رساني دقيق و شفاف در زلزله آذربايجان شرقي تصريح کرد: اهالي رسانه با اطلاع‌رساني دقيق و سريع خود توانستند رويدادها را به موقع به اطلاع و نظر مردم برسانند و مردم را از اطلاعات روز آگاه سازند که اين امر موجب افزايش کمک‌هاي مردمي در فراهم کردن نيازمندي‌هاي مردم اين منطقه شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي