جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/12/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4372

 تريبون اقتصادي 

وزير صنعت :

گراني خودرو نتيجه ناتواني مديران دو شرکت خودروسازکشور است

وزير صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از مديران شرکت هاي خودروساز کشور، گفت: اگر مديران دو شرکت ايران خودرو و سايپا به موقع، موفق به مديريت کمبود ارز مي شدند، امروز مردم مجبور نبودند خودرو را با قيمت گران تري خريداري کنند. به گزارش ايرنا، مهدي غضنفري با اشاره به عملکرد نامناسب مديران شرکت‌هاي ايران خودرو و سايپا براي جلوگيري از افزايش قيمت خودرو اظهار داشت: تحريم ها مي تواند در افزايش قيمت ها موثر باشد، اما اگر مديران شرکت ها بتوانند به موقع تصميم بگيرند و امور را مديريت کنند، تحريم ها نمي تواند چنين تاثيراتي در بازار داشته باشد.

تاکيد ايران‌خودرو بر کاهش قيمت‌ها

مدير عامل گروه صنعتي ايران‌خودرو بر کاهش قيمت خودروها در بازار آزاد تاکيد کرد.به گزارش ايسنا، جواد نجم‌الدين در پاسخ به سوالي در خصوص احتمال کاهش قيمت‌ها اظهار کرد: قيمت خودروها بستگي به هزينه‌هاي توليد و قيمت مواد اوليه دارد.

وي با بيان اين‌که اگر قيمت مواد اوليه کاهش يابد قيمت خودروها نيز کاهش خواهد يافت خاطرنشان کرد: البته بخشي از افزايش قيمت مربوط به حباب و دلال بازي موجود در بازار آزاد است که با عرضه بيشتر موجب کاهش قيمت‌ها در اين بخش خواهيم شد.نجم‌الدين در پاسخ به سوالي ديگر درباره علت کاهش عرضه خودرو در چند ماه اخير اظهار کرد: کاهش عرضه به دليل افت توليد اين محصول بود. زيرا به دليل مشکلات مالي مشکلاتي در تامين و تدارکات قطعات صورت گرفته و به موازات آن توليد نيز کاهش يافت. اما درحال حاضر بانکها مشارکت کرده، مشکلات مالي حل و تامين تدارکات به خوبي انجام مي‌شود.

قيمت پياز از حد معمول بسيار فراتر خواهد رفت

صادرات پياز ممنوع شد

رئيس اتحاديه ميادين ميوه و تره بار از ممنوعيت صادرات پياز خبر داد.

مصطفي دارائي نژاد در گفت‌و‌گو با ايسنا، اظهار کرد: با افزايش قيمت پياز در پي صادرات آن به عراق به صادرکنندگان اعلام کرديم که تا اطلاع بعدي پياز صادر نکنند.وي با بيان اين‌که در حال حاضر پياز در ميادين با قيمت کيلويي 1300 تومان عرضه مي شود، ادامه داد: اگر صادرات به همين منوال ادامه يابد قيمت پياز از حد معمول بسيار فراتر خواهد رفت.

دليل افزايش قيمت سيب‌زميني

درحاليکه رييس اتحاديه ميادين ميوه و تره‌بار علت افزايش قيمت سيب‌زميني را صادرات بيش از حد و کمبود اين محصول در بازار عنوان کرده است، رييس اتحاديه سيب‌زميني‌کاران، انحصاري‌بودن مبادي عرضه در دست دلالان را عامل افزايش قيمت اين محصول بيان کرد.به گزارش ايسنا، امسال ميزان قابل توجهي از سيب‌زميني توليد شده به دليل انبارداري طولاني‌مدت و نامناسب با افت کيفيت مواجه شد اما توليدکنندگان معتقدند با توجه به توليد بيش‌از چهار ميليون تني سيب‌زميني کمبودي در بازار مصرف وجود ندارد و دلالان باعث افزايش 100 درصدي قيمت اين محصول از مزرعه تا سفره مصرف‌کنندگان شده‌اند.

تهران ارزانترين شهر جهان !؟

واحد اطلاعات اکونوميست در خصوص دلايل انتخاب تهران به عنوان يکي از ارزانترين شهرهاي جهان توضيحاتي ارائه کرد.

ويراستار ارشد واحد اطلاعات اکونوميست در گفت‌وگو با ايسنا، درباره چرايي انتخاب تهران به عنوان يکي از ارزانترين شهرهاي جهان ،اظهار کرد: دليل اينکه تهران در زمره ارزانترين شهرهاي جهان جاي گرفته است مقايسه نسبي هزينه‌هاي زندگي در اين شهر با ديگر شهرهاي جهان است و اين امر ارتباطي به وضعيت هزينه‌ها در داخل ايران و يا توانايي مردم براي خريد کالاها و خدمات ندارد.

جان کوپستيک ويراستار ارشد ، تصريح کرد: ريال ايران در سال گذشته شاهد کاهش ارزش 20 درصدي در برابر دلار بود و از حدود 10 هزار ريال به 12 هزار ريال رسيد و اين بدان معني است که از نظر ارزي هزينه زندگي در ايران در سال گذشته 20 درصد ارزانتر از سال پيش از آن بوده است.

کوپستيک اظهار کرد: نرخ تورم در ايران بالاست اما در ايران بر روي برخي از کالاها کنترل قيمت وجود دارد که آثار اين تورم را کاهش مي‌دهد.

وي افزود: من متوجه هستم که افزايش قيمت‌ها تهران را به مکان گرانتري براي زندگي مردم محلي تبديل کرده است، اما اين امر به دليل کاهش قدرت خريد مردم و همچنين کاهش درآمدها در ايران است.اين کارشناس ارشد واحد اطلاعات اکونوميست گفت: قدرت خريد يک شاخص متفاوت براي تعيين هزينه زندگي است و بسياري از شهرهاي جهان هستند که از تهران بسيار گران‌تر بوده اما به دليل اينکه در اين شهرها دستمزدها بالاتر است، قدرت خريد مردم بيشتر از تهران است.واحد اطلاعات اکونوميست در تازه‌ترين گزارش خود تهران را در ميان ارزان‌ترين شهرهاي جهان براي زندگي قرار دارد در حاليکه شهر توکيوي ژاپن گران‌ترين شهر جهان شناخته شد.شهر اوزاکاي ژاپن با پيشي گرفتن از زوريخ، دومين شهر گران جهان شناخته شد. اين شهر سوئيسي با اقدام دولت در کنترل نرخ مبادلات ارزي به رتبه هفتم فهرست گران‌ترين شهرهاي جهان سقوط کرد.بمبئي در هند و کراچي در پاکستان به اتفاق ارزان‌ترين شهرهاي جهان در اين بررسي شناخته شدند و پس از آنها شهرهاي دهلي‌نو، کاتماندو پايتخت نپال، الجزيره پايتخت الجزاير، بخارست در روماني، کولومبو در سريلانکا، پاناماسيتي، جده در عربستان سعودي و تهران قرار گرفتند.بر اساس اين بررسي که بر مبناي هزينه بيش از 160 قلم کالا و خدمات مختلف است، 11 شهر از 20 شهر بسيار گران جهان در آسيا و استراليا، هشت شهر در اروپا و تنها يک شهر در آمريکاي جنوبي قرار دارد در حاليکه شهرهاي آمريکاي شمالي در فهرست 20 شهر بسيار گران به چشم نمي خورند.

احتمال افزايش 15 درصدي نرخ ديه

يک مقام مسئول در صنعت بيمه از احتمال افزايش 15درصدي نرخ ديه در سال 1392 خبر داد.يک مقام مسئول صنعت بيمه در گفت‌وگو با فارس، درباره نرخ ديه کامل سال آينده گفت: تصميم‌گيري درباره تعيين نرخ ديه به عهده رئيس قوه قضائيه است و بعد از نهايي شدن به دستگاه‌هاي مرتبط ابلاغ مي‌شود.نرخ ديه در سال جاري براي ماه‌هاي عادي 94 ميليون و 500 هزار تومان و براي ماه‌هاي حرام 126 ميليون تومان تعيين شده که نسبت به سال قبل افزايش 40درصدي دارد.

نرخ ديه ارتباطي به افزايش قيمت خودرو ندارد

رئيس کل بيمه مرکزي گفت: نرخ ديه توسط قوه قضائيه تعيين و به بيمه مرکزي اعلام مي شود؛ بنابراين اين نرخ ارتباطي با افزايش قيمت خودرو ندارد.

به گزارش مهر، سيدمحمد کريمي ، اظهار داشت: آنچه که با نوع وسيله نقليه و قيمت ان ارتباط مستقيم دارد، بيمه بدنه است که با قيمت خودروها هم ارتباط مستقيم دارد.کريمي با تاکيد براينکه داشتن بيمه نامه شخص ثالث بر اساس قانون براي همه وسايل نقليه موتوري در حال تردد، اجباري است به ويژه از دارندگان موتورسيکلت خواست با توجه به تسهيلات برخي شرکتهاي بيمه، فرصت را غنيمت شمارند و هر چه سريعتر براي دريافت بيمه نامه شخص ثالث اقدام کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي