جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4376

 سرمقاله 

 به مناسبت هفته سلامت مردان؛

لطفاً آقايان با دقت بيشتري بخوانند!

حميدرضاعسگري

روز اول اسفند به پيشنهاد انجمن اورولوژي ايران در سال 1385 به عنوان روز ملي سلامت مردان مطرح و بعد از آن هم روز سلامت به هفته "سلامت مردان" تبديل شد. شايد اين سوال پيش آيد كه چه دلايلي وجود دارد كه يك هفته را به نام سلامت مردان نامگذاري كرده اند؟! آيا اين بارهم بحث تبعيض ميان مرد و زن مطرح است؟ خير اينگونه نيست و علت اختصاص اين هفته به سلامت مردان به سبب خطرات بسياري است كه جان آقايان را درمقابل با زنان تهديد مي كند.

براساس آمارهاي پزشكي، مردان ايراني در برابر بيماريها پنج برابر و در مواجهه با مرگ و مير در مقايسه با زنها دو برابر آسيب‌پذيرترند. بررسي ها و شواهد نشان مي دهد بيماري هايي از جمله سکته قلبي، فشار خون، سرطان ها و ... در آقايان شايع تر است که مي تواند زمينه ساز مرگ زودرس آنان باشد.

ميزان شيوع سرطان ميان آقايان پنج برابرخانم هاست كه ضرورت توجه به سلامت مردان را دوچندان مي كند. سرطان پروستات و مثانه بيشترين نوع سرطان در مردان ايراني است. شيوع سرطان مثانه در مردان 5 برابر زنان و‌ سرطان‌هاي ريه و معده سه برابر زنان است. همچنين قابل ذكراست كه 95درصد مبتلايان به ايدز در ايران مرد هستند و 15 درصد زوجهاي کشور ناباروند که نيمي از اين مشکل از طرف مردان است.

نكته نگران كننده درمورد آقايان، عدم مراجعه مناسب به پزشك مي باشد. مشغله زياد، نوع فرهنگ غلط اجتماعي حاکم بر جامعه درمورد عدم بيان علني برخي بيماري ها، عدم توجه به اصرارهمسر و خانواده، از جمله دلايل مراجعه ديرهنگام مردان به مطب پزشك مي باشد كه جداي از خطرات پزشكي، عوارض اجتماعي نيز دارد. آمارهاي فراواني وجود دارد كه بسياري از طلاق هاي موجود به سبب بيماري هايست كه مردان به آن مبتلا مي باشند. نارسايي هاي جنسي، ناباروري، ايدز و انواع سرطان ها در آقايان به سبب عدم مراجعه به موقع به پزشك معالج و رشد چشمگير بيماري، باعث بروز اختلافات خانوادگي و طلاق مي‌گردد.

مورد ديگر جهت توجه بيشتر به سلامت مردان بحث شيوع بيماري‌هاي شغلي در ميان آقايان مي باشد. بيماري‌هاي عضلاني و کمردرد که در محيط کاري به وفور ديده مي‌شود از شايع‌ترين بيماري‌ها در محيط‌هاي کاري در ميان مردان است. همچنين بيماري‌هاي ريوي (مواجهه با محرک‌ها)، بيماري‌هاي پوستي، مشکلات شنوايي، مشکلات توليد مثل، قرارگرفتن طولاني درمعرض نورخورشيد، حضور واستنشاق مستقيم و طولاني آلاينده ها و وجود عوامل زمينه‌ساز براي ايجاد سرطان از جمله بيماري‌هاي شايع است که در محيط‌هاي کاري مشاهده مي‌شود. لذا وقتي مرد خانواده دچار آسيب مي‌شود نظام خانواده مختل مي شود و اين نشان مي دهد که مردان بايد بيش از پيش به سلامت خود اهميت بدهند.

آسيب ها و ضرورت توجه به سلامت مردان بسيارند، اما بهترين و اصلي ترين راهكار براي حفظ سلامت آقايان "خودپيشگيري" و "خود مراقبتي" است. رعايت اصول بهداشتي در زندگي خصوصي، اهميت به حفظ اصول ايمني دركار، رعايت بهداشت عمومي، اهميت به سلامت خود با مراجعه به موقع به پزشك، عدم سهل انگاري نسبت به دردهاي خفيف و عوارض كوتاه مدت و بسياري موارد ديگر كه خود آقايان بهترمي دانند.

اين رويه سبب مي شود تا مرداني که در نقش‌هاي پر اهميتي مانند، ‌پدر، برادر، همسر يا حتي دوست و همسايه و همکار در زندگي ما حضور دارند و گاهي بي‌صدا درد مي‌کشند و گاهي بي‌صداتر از پا در مي‌آيند، پيش از آنکه دير شود با رعايت ساده‌ترين اصول مراقبتي از بيماري‌هاي خود پيشگيري کنند و اگر بيمار شده‌اند با مراجعه به پزشک، ‌تشخيص بهنگام و درمان روزهايي بيشتر و شادتر در کنار ما زندگي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي