جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4376

 خبرها از عالم علم 

وزن بهتر در زايمان

ترجمه: پيروز پاليزي

براساس مطالعات درباره وضعيت 84 خانم باردار براي اولين نوزاد با وزني در حد سلامت، عادت به ورزش با رعايت اعتدال خصوصا در نيمه دوم دوران بارداري به جنين شما اين شانس را مي دهد كه در زمان زايمان از وزن سالمتري بهره‌مند باشد. نيمي از اين خانم‌ها از هفته 20 بارداري 5 روز در هفته شروع به دوچرخه سواري ثابت بمدت 40 دقيقه كردند و آنرا تا هفته 36 ادامه دادند و نيمي ديگر هيچ‌گونه نرمشي انجام ندادند. نوزادان مادراني كه ورزش كرده بودند، ميانگين وزنشان در زمان تولد حدودا 3 كيلو و 370 گرم بود و نوزادان مادراني كه ورزش نكرده بودند، ميانگين وزنشان در زمان تولد 3 كيلو 900 گرم بود. محققين اينطور فكر مي‌كنند كه تمرينات ورزشي باعث رسيدن حد متعادل مواد مغذي به نوزاد مي شود. نوزاداني كه وزن آنها در زمان تولد بيش از 4 كيلو و 250 گرم است با خطر بيشتري براي وزن بيش از حد يا چاقي در دوران كودكي روبرو هستند.

منبع: www.niniplus.com

مهمان ناخوانده به پوستمان هم رحم نمي کند

پوست هدف اصلي ذرات آلوده در اتمسفر است که منجر به بروز تومورها و آلرژي مي شود.خليل فارسي نژاد متخصص پوست و مو و زيبايي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، گفت: آلودگي هوا به 2 شکل آسيب کوتاه مدت و آسيب دراز مدت بر روي پوست تاثيرگذار مي باشد.وي افزود: در آسيب درازمدت آن به دليل اينکه پوست يک سد محافظ بدن در مقابل عوامل خارجي سمي مثل اشعه ماوراء بنفش است اثرات فوري آن مي‌تواند به شکل بروز آکنه، در ماتيت تماسي و ايجاد لکه يا بي رنگي بخشي از پوست ناشي از واکنش هاي شيميايي و سرطان پوست باشد.وي خاطرنشان کرد: سرطان هاي پوست از جمله سرطان سنگ فرشي- قاعده‌اي و ملانوما رابطه مستقيم با تماس با اشعه UVB با طول موج nm 320-290 دارد، هر 1 درصد کاهش در ازن منجر به افزايش 2 برابري تابش اشعه UVB و بنابراين 2 برابر افزايش بروز سرطان پوست مي شود.

آلاينده هاي محيطي با حذف لايه ازن به عنوان يک معضل بزرگ در درماتولوژي محسوب مي شوند.وي تصريح کرد: اثر کوتاه مدت آن باعث تغييرات در کلاژن و از بين رفتن آن مي شود که در نتيجه آن فرد دچار افزايش چروک و لکه هاي پوستي و در نهايت پيري زودرس مي شود، اين افزايش چروک در مناطقي از بدن که بيشتر در معرض هوا قرار دارند از جمله صورت و دست ها بيشتر اتفاق مي افتد.

بيماري ام اس در کمين چه کساني است؟

چاقي خطر ام‌ اس را در کودکان و دختران نوجوان تشديد مي‌کند.

به گزارش سلامت نيوز، پزشکان آمريکايي در يک مطالعه جديد هشدار دادند: چاقي خطر ام‌ اس را در کودکان و دختران نوجوان تشديد مي‌کند. آنت لانگر – گولد، نويسنده اين مطالعه و متخصص دپارتمان مطالعه و ارزيابي کايسر پرماننت در کاليفرنياي جنوبي و عضو آکادمي نورولوژي در آمريکا در اين بررسي جديد خاطرنشان کرد: طي 30 سال گذشته نرخ چاقي دوران کودکي سه برابر شده است و در مطالعات اخير ما آشکار شده است که بالاترين نرخ ابتلا به ام اس کودکي در ميان اطفال و دختران نوجوان چاق و داراي اضافه وزن ديده مي‌شود و اين يافته نشان مي‌دهد که با توجه به ادامه اپيدمي چاقي دوران کودکي خطر افزايش نرخ ابتلا به ام اس در کودکان نيز تشديد مي‌شود. در اين مطالعه لانگر و دستيارانش روي 75 کودک و نوجوان مبتلا به ام اس که بين دو تا 18 ساله بوده‌اند، آزمايش کردند. اين کودکان با 913 هزار و 97 کودک سالم مقايسه شدند و شاخص‌ توده‌ بدني‌ آنها اندازه‌گيري شد. بررسي‌ها نشان داد که به طور کلي ميزان چاقي و اضافه وزن در کودکان مبتلا به ام اس 50.6 درصد در حالي که در کودکان سالم، 36.6 درصد است. جزئيات بيشتر اين مطالعه در مجله پزشکي نورولوژي منتشر شده است.

تاثير آلودگي هوا بر تولد نوزادان کم وزن

مطالعات گروهي از محققان در بارسلوناي اسپانيا نشان مي دهد آلودگي هوا نه تنها روي افراد عادي بلکه حتي بر سلامتي و وزن کودکاني که هنوز متولد نشده اند، تاثير منفي دارد و موجب مي شود آنها هنگام تولد وزن کمتري داشته باشند.به گزارش ايرنا، روزنامه ال پاييس چاپ اسپانيا در اين زمينه نوشت: اگرچه اين فرضيه در تحقيقات علمي‌ ديگر نيز مطرح بود اما اکنون معلوم شده است ارتباط مستقيمي بين قرار داشتن مادر در فضاي داراي آلودگي هوا و کم وزن بودن نوزادان متولد شده از آنها وجود دارد، به طوري که هر چقدر آلودگي هوا بيشتر باشد، خطر کم وزني نيز افزايش مي‌‌يابد .اين روزنامه افزود: وقتي نوزاد با وزني کمتر از 5/2 کيلوگرم متولد شود، پيامد‌هاي شناخته شده‌اي دارد: افزايش مرگ و مير پيش از تولد و مستعد بودن نوزادان براي ابتلا به بيماريهاي مزمن در سنين بلوغ از جمله قلب و عروق، چاقي و مشکلات رواني.به نوشته ال پاييس، دانشمندان اسپانيايي، مطالعات خود را در اين زمينه روي ارتباط ميان تولد نوزادان کم وزن با غلظت ذرات معلق در هوا با سطح پايينتر از 10 ميکرون و 5/2 ميکرون آلودگي ناشي‌ از ترافيک، صنعت و تاسيسات توليد انرژي در زادگاه‌هاي آنها متمرکز کرده‌اند.يکي از نتايج نگران کننده اين مطالعات آن است که خطر کم وزني حتي در مناطقي که ميزان ذرات موجود در هوا متناسب با استانداردهاي تعيين شده از سو‌ي‌ دولت‌ها و سازمانهاي جهاني است، نيز وجود دارد.سازمان جهاني‌ بهداشت مي گويد ميزان آلودگي بالاتر از 10 ميکروگرم در متر مکعب ذرات 5/2 ميکروني، عواقب زيان آوري براي سلامت انسان دارد و اتحاديه اروپا نيز حداکثر سطحي را که اجازه مي‌‌دهد 25 ميکروگرم در هر متر مکعب هوا است.مارک نيوونهوييجسن که همراه با پيام ادوند از مسئولان اصلي‌ اين مطالعه بوده و عضو مرکز مطالعات همه گير شناسي‌ جوي بارسلونا هستند، به ال پاييس گفت: مشکل اصلي اينجاست که ما مناطقي را مورد مطالعه قرار داديم که سطح آلودگي آنها عادي است.وي افزود: شما تصور کنيد اگر اين بررسي ها در شهرهاي بزرگي نظير پکن پايتخت چين (يا تهران) انجام شود که آلودگي هوا در آنها به 700 ميکروگرم در متر مکعب مي رسد، چه اتفاقي خواهد افتاد.بر اساس نتايج اين مطالعه ، بين 15 تا 20 درصد احتمال بيشتري وجود دارد يک نوزاد در هلند که ميزان غلظت ذرات 5/2 ميکروني 3/20 ميکروگرم در متر مکعب است با وزن کم متولد شود در مقايسه با يک نوزاد در ونکوور کانادا که ميزان آلودگي هوا در آنجا به سختي به 98/3 ميکروگرم در متر مکعب مي‌‌رسد .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي