جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/12/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4385

 تحقق 102 درصدي برنامه توليد نفت در مناطق نفت خيز جنوب 

 اهواز - خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب از تحقق 102 درصدي برنامه‌هاي توليد نفت خام اين شرکت در سال جاري خبر داد.مهندس حميد بورد با تشريح عملکرد و دستاوردهاي اين شرکت در جمع خبرنگاران رسانه‌هاي جمعي اظهار داشت: در اين مدت 120 درصد برنامه توليد گاز تحويلي به شرکت ملي گاز ايران نيز محقق شد. وي با اشاره به اهميت تزريق گاز به مخازن با هدف توليد صيانتي گفت: با توجه به اولويت تامين گاز مصرفي بخش خانگي در زمستان امسال، نزديک به 80 درصد برنامه تزريق گاز به مخازن نفتي صورت گرفت.

مهندس بورد با بيان اين که شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب در گستره اي به وسعت 400 هزار کيلومتر مربع در 5 استان کشور فعاليت دارد خاطر نشان کرد: اين شرکت حدود 83 درصد نفت و 16 درصد گاز کشور را توليد مي کند و تامين خوراک اکثر پالايشگاه ها و واحدهاي پتروشيمي را عهده دار است. مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب درباره پروژه‌هاي اين شرکت توضيح داد: هم اکنون حدود 800 پروژه با اعتباري نزديک به 10 هزار ميليارد ريال در بخش طرحهاي نفت و گاز، راه و ساختمان و طرح هاي عمده در دست اجرا قرار دارد. وي گفت: عمده اين پروژه ها در ارتباط با حفظ و نگهداشت توان توليد نفت و گاز است که در مراحل مختلف پيشرفت قرار دارند. مهندس بورد افزود: از اين پروژه‌ها 12 پروژه در قالب طرح هاي مهر ماندگار اجرا شده که پروژه‌هاي توسعه کارخانه نمکزدايي رگ سفيد، خريد و نصب 30 دستگاه تلمبه ميله اي/ مکشي، توسعه کارخانه نمکزدايي بنگستان اهواز، احداث تاسيسات نفتي جايگزين ناشي از احداث سد گتوندعليا و ساخت و خريد چهارمجموعه دستگاه فرآورش سيار نفت راه‌اندازي شده است.

مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب ادامه داد: پروژه‌هاي اصلاح و بازسازي چندراهه گناوه و جمع آوري گازهاي همراه ميدان نفتي نرگسي ديگر پروژه‌هاي مهم مهر ماندگار هستند که مراحل راه‌اندازي آنها انجام شده و آماده افتتاح مي باشند.

وي افزود: احداث کارخانه هاي نمکزدايي بي بي حکيمه1، هفت شهيدان مسجدسليمان و لب سفيد، ايجاد شبکه راديو ترانک ديجيتال و احداث باند دوم جاده ماهشهر به اميديه ديگر پروژه‌هاي مهر ماندگار محسوب مي شوند که برنامه‌ريزي شده است تا در نيمه نخست سال آينده به بهره برداري برسند. مهندس بورد با اشاره به قدمت تاسيسات فرآورش نفت در مسجدسليمان گفت: براي بهبود و افزايش ظرفيت توليد و جمع آوري واحدهاي قديمي طرح احداث کارخانه بهره برداري و نمکزدايي مسجدسليمان در منطقه هفت شهيدان اجرا شده که 95 درصد پيشرفت فيزيکي دارد. مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب با بيان اين که اين کارخانه داراي ظرفيت 55 هزار بشکه در روز است گفت: اميدواريم اين کارخانه در 3 ماه نخست سال آينده آماده افتتاح و راه‌اندازي شود.

وي درباره مهمترين برنامه‌هاي سال آينده اين شرکت گفت: برنامه‌هاي سال 92 اين شرکت در سه بخش نگهداشت و افزايش توليد، تکميل و راه‌اندازي پروژه ها و توسعه ساخت داخل تهيه و تدوين شده و ملزومات آن در حال پيگيري و تامين است.

مهندس بورد افزود: يکي از برنامه‌هاي اين شرکت براي تحقق برنامه‌هاي توليد در سال آينده افزايش تعداد دکل ها از 50 دستگاه فعلي به 60 دستگاه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي