جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/01/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4397

  منفور ولي نزديک  

 قسمت اول

روزانه 800 مورد مرگ در کشور رخ مي‌دهد که دلايل آن به ترتيب بيماري‌هاي قلبي و عروقي،حوادث و سوانح و سرطان است. سرطان از نظر بار بيماري‌ها، رتبه چهارم را در جهان دارا است و ايران نيز در منطقه خاورميانه رتبه نخست ابتلا به سرطان را دارد. سالانه 30 هزار مرگ در اثر سرطان در ايران رخ مي دهد.

در دهه 70 خورشيدي حدود 18 هزار بيمار سرطاني در کشور وجود داشت که اين عدد در دهه 90 افزايش يافته و به 90 هزار نفر رسيده است. طبق آمارهاي جهاني تعداد بيماران سرطاني از 11 ميليون و 800 هزار نفر در سال 2005 با 55 درصد رشد به تعداد 18 ميليون و 200 هزار نفر در سال 2020 خواهد رسيد.

به گزارش ايسنا، حدود 18 تا 20 درصد کل مردم در طول عمر خود به سرطان دچار مي‌شوند که ايران نيز از اين مساله مستثنا نيست. از مجموع 4397 سرطان تشخيص داده شده، در سال هاي 83 و 84 در استان خوزستان 1843 مورد مربوط به سال 83 و 2554 مورد در سال 84 تشخيص داده شده است و از کل اين موارد، 2382 مورد در مردان و 2015 مورد در خانم ها گزارش شده است.

10 سرطان شايع در سال 83 به ترتيب سرطانها مربوط به پوست، خون، پستان، معده، مثانه، ريه، روده بزرگ، پروستات،تيروئيد و حنجره است که در سال 84 اين موارد به اين ترتيب تغيير کرده است: پوست، پستان، خون، مثانه، معده، ريه، غدد لنفاوي، پروستات، روده بزرگ و مري که در هر سن و هر جنس تفاوت‌هايي با آمارهاي جهاني دارد.

حال بايد بدانيم ميزان اين سرطان‌ها در سال‌هاي اخير چگونه بوده است. دکتر عبدالحسين طلايي‌زاده، رييس مرکز تحقيقات سرطان خوزستان، در اين باره در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا اظهار کرد: سرطان معده همچنان مانند گذشته در صدر ابتلا به انواع سرطان‌ها در استان خوزستان قرار دارد و پس از آن نيز سرطان روده بزرگ بيشترين ميزان شيوع را در بين خوزستاني‌ها دارد. در ميان زنان نيز سرطان سينه بيش از ديگر سرطان‌ها ديده مي‌شود.

وي افزود: ميران شيوع سرطان کلرورکتال نسبت به گذشته افزايش بيشتري داشته که دلايل اين افزايش در مرکز تحقيقات سرطان در حال بررسي است.

طلايي‌زاده تصريح کرد: سرطان معده، کشنده‌ترين نوع سرطان در کشور و در استان خوزستان است. اين سرطان در استان اردبيل بيشترين ميزان شيوع را دارد و به همين دليل در آن استان براي کنترل اين سرطان برنامه‌ مداخله‌اي اجرا مي‌شود ولي در خوزستان براي مقابله با اين بيماري تاکنون کاري انجام نشده است.

رييس مرکز تحقيقات سرطان خوزستان گفت: سرطان‌هاي معده و مري در زنان کمتر از مردان بروز مي‌يابد ولي ميزان ابتلا به سرطان کلرورکتال در ميان مردان و زنان تقريبا برابر است.

طلايي‌زاده عنوان کرد: ابتلا به سرطان علت واحدي ندارد و به همين دليل نمي‌توان يک عامل خاص را در ابتلا به آن دخيل دانست. سبک زندگي، تغذيه، تحرک و ژنتيک از عوامل تاثيرگذار در ابتلا به سرطان‌ها هستند.

وي افزود: 70 تا 80 درصد موارد ابتلا به سرطان ريه به دليل استعمال سيگار ايجاد مي‌شوند؛ همچنين مصرف مشروبات الکلي به همراه استعمال سيگار اثرات سوء آن را تا پنج برابر افزايش مي‌دهد.

طلايي‌زاده تصريح کرد: شيوع سرطان ريه در مقايسه با سرطان‌هاي سينه و معده کمتر است، با اين وجود اين نوع سرطان خطرناک‌ترين و مرگ‌آورترين نوع سرطان است؛ در سرطان ريه فرد در مراحل انتهايي بيماري خود، متوجه عوارض آن مي‌شود و افراد سيگاري به دليل اينکه معمولا سرفه مي‌کنند، اين علامت را ناشي از دود سيگار مي‌دانند و حتي اگر سرفه‌ها ناشي از ابتلا به سرطان باشد، به پزشک مراجعه نمي‌کنند.

دکتر شهرام ابراهيمي، اظهار کرد: در زنان همواره سرطان سينه با اختلاف زياد نسبت به سرطان‌هاي ديگر در راس ابتلا بوده است. سرطان روده بزرگ، سرطان پوست، سرطان معده و سرطان خون سرطان‌هاي ديگري هستند که زنان بيشتر به آنها ابتلا شده‌اند.

ادامه داد: در مردان اولين سرطان شايع، سرطان پوست است و سرطان ريه و سرطان خون و سرطان معده در رده‌هاي بعدي هستند.

وي عنوان کرد: با پرداختن به ثبت آمار سرطان‌ها که يکي از مهمترين ابزار بهداشت براي تجزيه و تحليل داده‌ها است، مي‌توان مداخله‌اي موثر در پيشگيري از شيوع انجام دارد. متولي ثبت سرطان، مرکز بهداشت است که اطلاعات لازم را از هر مکاني که بيماران سرطاني براي کارهاي تشخيصي و درماني مراجعه مي‌کنند، گرفته و از استفاده کرده و ماهانه ثبت مي‌کند.

ابراهيمي گفت: به نظر مي‌رسد ميزان شيوع سرطان خون در استان خوزستان نسبت به ميانگين کشوري بيشتر است. اين رقم درباره سرطان پوست هم اندکي بيشتر است ولي مبتلايان به برخي سرطان‌ها در خوزستان نسبت به شاخص کشوري پايين‌تر هستند.

ادامه دارد...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي