جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/02/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4423

 رهبر معظم انقلاب تاكيد كردند:
  ضرورت اجراي سند تحول در آموزش و پرورش با تدبر و به دور از شتابزدگي 

رهبر معظم انقلاب با اشاره به پيشرفت‌هاي شگرف ملت ايران در سه دهه گذشته به ويژه پيشرفت‌هاي علمي، تأکيد کردند: سرعت پيشرفت‌هاي علمي ايران به گونه‌اي بوده است که مجامع جهاني چاره‌اي جز اعتراف به آن نداشته‌اند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار هزاران نفر از معلمان و فرهنگيان سراسر کشور، آموزش و پرورش را يک دستگاه بسيار مهم و اساسي و زير ساخت اصلي براي شکل گيري جامعه اي پيشرفته و برخوردار از خصلت هاي والاي انساني و سبک زندگي اسلامي دانستند و تأکيد کردند: ادامه مسير پرشتاب پيشرفت کشور در ابعاد مختلف نيازمند حرکت جهشي و خلق حماسه سياسي و حماسه اقتصادي است و آموزش و پرورش در اين عرصه قطعاً نقش آفرين است.

در اين ديدار که به مناسبت هفته گراميداشت مقام معلم برگزار شد، حضرت آيت الله خامنه‌اي با گراميداشت ياد و خاطره شهيد آيت الله مطهري و همچنين شهداي معلم و دانش آموز، جايگاه و منزلت شغل معلمي را در جامعه اسلامي بسيار بالاتر و متفاوت تر از ساير مشاغل دانستند و افزودند: معلم در واقع شکل دهنده و پردازنده گوهرهاي گرانبهايي است که کودکان و نوجوانان کشور هستند و بر همين اساس، شغل معلمي را نمي توان در رديف ديگر مشاغل قرار داد.

ايشان خاطر نشان کردند: رسيدن يک جامعه به سرافرازي، رفاه، غنا، پيشرفت علمي، شجاعت، خردمندي، آزادگي و عقلانيت، در گرو آموزش و تربيت صحيح کودکان و نوجوانان است و بخش عمده اي از اين وظيفه بسيار مهم نيز برعهده معلمان است.

رهبر انقلاب اسلامي گفتند: تأکيد مکرر بر لزوم تحول بنيادين در آموزش و پرورش به اين علت است که ايجاد هرگونه تحول در جامعه، مبتني بر وجود زير ساخت اصلي يا همان آموزش و پرورشِ برخوردار از جهت گيري اسلامي است.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تصويب و ابلاغ سند تحول آموزش و پرورش، اجرايي شدن آن را مورد تأکيد قرار دادند و افزودند: البته در اجراي سند تحول آموزش و پرورش بايد از هرگونه شتابزدگي پرهيز کرد و با در نظر گفتن همه جوانب و با تدبر و تأمل پيش رفت.

ايشان تحول در آموزش و پرورش را کاري عميق خواندند و خاطرنشان کردند: کارهاي عميق، کوتاه مدت و زود بازده نيستند و بر همين اساس اجراي سند تحول آموزش و پرورش نيازمند کارهاي تحقيقاتي متعدد در بخشهاي مختلف آن است تا ريل گذاري صحيحي انجام گيرد.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر لزوم پشتيباني مالي دولت و مجلس از آموزش و پرورش، به موضوع دانشگاه فرهنگيان نيز اشاره کردند و افزودند: اين دانشگاه با دانشگاههاي ديگر متفاوت است زيرا در آن، شخصيت معلمان ساخته مي شود ، بنابراين آموزش عالي بايد پشتيباني هاي لازم را از دانشگاه فرهنگيان انجام دهد.

حضرت آيت الله خامنه اي کتابهاي درسي را نيز يکي از موارد بسيار مهم در آموزش و پرورش برشمردند و تأکيد کردند: همواره بايد با چشمي بينا، بر محتواي کتابهاي درسي نظارت کرد تا به تناسب نيازها و پيشرفتها و جنسيت دانش آموزان، معارف الهي و اسلامي و مدني و تمدن ساز و انسان ساز گنجانده و برخي موارد غير مناسب اصلاح شوند.

ايشان با قدرداني از معلمان و زحماتي که براي تعليم و تربيت دانش آموزان متحمل مي شوند، به ايستادگي معلمان در پاي منافع انقلاب اسلامي و هوشياري آنان، در طول 34 سال گذشته، اشاره کردند و افزودند: امسال که سال حماسه سياسي و حماسه اقتصادي نامگذاري شده است، قطعاً آموزش و پرورش مي تواند در تحقق اين حماسه نقش آفرين باشد.

رهبر انقلاب اسلامي، تحقق حماسه را نيازمند شور و نشاط و نقش آفريني همه آحاد مردم از جمله معلمان و دانش آموزان دانستند و خاطرنشان کردند: دانش آموزان اگرچه به لحاظ قانوني داراي شرايط رأي دادن نيستند اما مي توانند بر خانواده هاي خود تأثيرگذار باشند و معلمان نيز مي توانند هم در مسئله انتخابات به عنوان نقطه برجسته حماسه سياسي و هم در حماسه اقتصادي که بلندمدت است، نقش آفريني کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: کشور و ملت بزرگ ايران، با توجه به اهداف و آرمانهايي که دارد، نيازمند حماسه سازي و حرکت جهشي در بخشهاي مختلف است.

ايشان با اشاره به پيشرفتهاي شگرف ملت ايران در سه دهه گذشته بويژه پيشرفتهاي علمي، تأکيد کردند: سرعت پيشرفتهاي علمي ايران بگونه اي بوده است که مجامع جهاني چاره اي جز اعتراف به آن نداشته اند.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: سرعت پيشرفت ملت ايران در زمينه هاي سياسي، اجتماعي، سازندگي، آگاهي، بصيرت عمومي، اقتدار ملي و آبروي بين المللي نيز بالا بوده است اما بدخواهان ملت در تبليغات خود به اين مسائل اشاره اي نمي کنند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي افزودند: با وجود همه اين پيشرفتها، ملت ايران براي رسيدن به اهداف و آرمانها، و جايگاه شايسته خود نيازمند پيشرفتهاي بيشتر و شگرف تر است، و لازمه چنين پيشرفتها و جهش هايي خلق حماسه است.

ايشان با اشاره به تجربه موفق خلق حماسه در دوران دفاع مقدس، تأکيد کردند: به لطف خداوند، ملت ايران در خلق حماسه سياسي و حماسه اقتصادي نيز موفق خواهد شد و آن را به چشم خود خواهد ديد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي