جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/02/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4423

 طرح منحصر به فرد تونل انرژي در مشهد اجرايي شده است 

 مشهد - زهره حسيني

سخنگوي سازمان مجري طرح نوسازي و بهسازي بافت پيرامون حرم مطهر رضوي از اجراي بيش از دوکيلومتر تونل انرژي در منطقه ثامن مشهد خبر داد.

مهندس عباسعلي رشيد در جريان بازديد ميداني اصحاب رسانه از پروژ ه هاي اجرا شده توسط سازمان مجري طرح نوسازي و بهسازي بافت پيرامون حرم مطهر رضوي در منطقه ثامن اظهار کرد: طرح تونل انرژي در سطح کشور منحصر به فرد است و بر اساس آن و با به کارگيري تکنولوژي روز لوله هايي به قطر سه متر در زير زمين قرار داده مي‌شود که امکان مقاومت در برابر فشار را دارا مي باشد و در حاليکه اين مسيرها در زير خيابانهاي طرح نوسازي و بهسازي بافت پيرامون حرم مطهر رضوي قرار دارد انشعابات و تاسيسات شرکتهاي آب و برق و تلفن از داخل آنها عبورخواهند کرد.

وي ادامه داد: در کل منطقه مورد نظر بيش از 13 کيلومتر تونل انرژي طراحي شده است که تاکنون 2 کيلومتر آن آماده بهره‌برداري شده است و توان و آمادگي ادامه کار را دارا هستيم. وي با بيان اينکه وظيفه اجرا و ايجاد اين تونل عملا با شرکتهاي خدمات عمومي است افزود: شهرداري منطقه ثامن براي تسريع در امور آنرا اجرا مي کند و پس از پايان با احتساب هزينه‌ها در اختيار اين شرکتها قرار مي‌دهد.

رشيد اضافه کرد: سرعت بالاي اجرا، قابليت تعمير و تعويض، مقاومت در برابر زلزله‌هاي حدود 9 ريشتر، عدم فرسايش، ضمانت بدنه و صرفه جويي در هزينه ها به نسبت ايجاد تونلهاي بتني از مزاياي استفاده از اين متريال مي باشد.

وي با اشاره به حجم زائر در منطقه ثامن مشهد اظهار کرد: وجود چنين سيستمي باعث مي‌شود ديگر حتي يک ثانيه نيز مسيرهاي پر رفت و آمد اين محدوده براي تعميرات و تاسيسات مسدود نشود.

سخنگوي سازمان مجري طرح نوسازي و بهسازي بافت پيرامون حرم مطهر رضوي در ادامه سخنان خود از اجراي طرح خشت هاي آسماني جهت ايجاد زائرسراهاي ارزان قيمت خبر داد و افزود: مشهد به عنوان دومين کلانشهر مذهبي جهان هرساله ميزبان خيل عظيمي از زائران هشتمين اختر تابناک امامت و ولايت است که پيش بيني مي‌شود جمعيت اين زائر در دهه آينده به حدود 40 ميليون نفر برسد که براساس آمار بيش از 70 درصد اين جمعيت را اقشار کم درآمد شامل مي‌شوند بنابراين دبيرخانه زائرسراها در سال 90 براي احداث 14 زائرسراي ارزان قيمت اقدام کرد.

رشيد تاکيد کرد: به منظور فراهم آوردن امکان مشارکت همگاني و نيکوکاران طرحي به عنوان خشتهاي آسماني به اجرا درآمده است که براساس آن سهم مشارکت هر فرد علاقمند به صورت نمادين به عنوان خشت معرفي شده که بهاي هر خشت 880 هزار ريال برآورد شده است. وي افزود: هزينه پرداختي براي هر خشت جهت ساخت زائرسراي ارزان قيمت در کوتاهترين و به بهتربن نحو اعمال خواهد شد.

وي نحوه مشارکت در اين طرح را از طريق واريز نقدي و يا مراجعه به سايت عنوان کرد: www.kheshtasmani.ir.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي