جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4429

 اصرار مسکو بر مشارکت ايران و عربستان در کنفرانس سوريه
 هشدار آمريکا نسبت به عدم حضور دمشق 

وزير امور خارجه روسيه تاکيد کرد که مسکو اصرار بر مشارکت ايران و عربستان در کنفرانس بين‌المللي با محوريت موضوع سوريه دارد که قرار است ماه آينده ميلادي در ژنو برگزار شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت خبري روسيه اليوم، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه بعد از ديدار با جان کري، همتاي آمريکايي‌اش در سوئد گفت: مسکو خواهان مشارکت تمامي همسايگان سوريه و کشورهاي منطقه‌اي در خصوص حل و فصل اوضاع سوريه است.

وزير امور خارجه روسيه ادامه داد: موضع مشترک ما در زمينه لزوم مشارکت تمامي گروه‌هايي است که در کنفرانس ژنو سال گذشته شرکت داشتند و بايد در کنفرانس بين‌المللي صلح نيز شرکت کنند. همچنين ما به اين مساله رسيده‌ايم که حضور تعدادي از بازيگران مهم منطقه از جمله ايران و عربستان در اين کنفرانس بسيار ضروري است و در خصوص تحقق اين امر تلاش خواهيم کرد.

جان کري نيز به بشار اسد هشدار داده است که در مذاکرات براي پايان دادن به بحران کشورش شرکت کند.وي خاطرنشان کرد: لاوروف به من ابلاغ کرد که وي از اسد ليست کساني که قرار است به نمايندگي از نظام سوريه در کنفرانس بين‌المللي صلح شرکت کنند، دريافت کرده است.کري گفته است که دولت سوريه با شرکت نکردن در چنين مذاکراتي دچار اشتباه محاسبه مي‌شود.وزير امور خارجه آمريکا اين اظهارات را در پاسخ به برخي گزارش‌ها بيان کرده که در آنها گفته شده بود دولت سوريه ممکن است از شرکت در کنفرانس صلح خودداري کند.

وزير اطلاع‌رساني دولت سوريه گفته بود که دولت اين کشور براي تصميم گرفتن به حضور در چنين کنفرانسي به اطلاعات بيشتري نياز دارد.او گفت که سوريه در نشستي که به حاکميت ملي کشور لطمه وارد کند، شرکت نخواهد کرد.

وزير اطلاع‌رساني دولت سوريه افزود که جايگاه آينده بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه، مساله‌اي است که تنها مردم سوريه از طريق صندوق‌هاي راي بايد در مورد آن تصميم گيري کنند.

جان کري تصريح کرد که در صورتي که دولت سوريه از شرکت در چنين نشستي خودداري کند، طبيعي خواهد بود که مخالفان دولت بشار اسد، کمک و ياري بيشتري دريافت کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي