جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/03/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4437

 آسوشيتدپرس:
  80 درصد اطلاعات آژانس درباره ايران از طريق دشمنانش فراهم مي‌شود 

آسوشيتدپرس گزارش داد که بيش‌تر اطلاعات جاسوسي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره برنامه هسته اي ايران از طريق آمريکا و متحدانش فراهم شده و اين موضوع تلاش‌هاي آژانس را براي ارايه يافته‌هايي که جامعه بين‌المللي آن را بپذيرد، با دشواري روبه‌رو کرده است.

به گزارش ايسنا، اين خبرگزاري آمريکايي در گزارشي از وين با اشاره به موضوع افزود: با توجه به ادعاهاي آمريکا در يک دهه قبل مبني بر اين که عراق تسليحات کشتار جمعي توليد کرده است، اکنون اکثريت جهان اطلاعات جاسوسي آمريکا درباره توليد تسليحات را با ديده ترديد مي‌نگرند. آمريکا از آن ادعاها براي توجيه يک جنگ در عراق استفاده کرد اما بعدها مشخص شد که چنين تسليحاتي وجود نداشته است.

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اصرار دارد که در ارزيابي برنامه ‌هسته اي ايران متمرکز بر عينيت گرايي است و اطلاعاتش را از طيف گسترده‌اي از منابع به دست مي‌آورد و با دقت بررسي مي‌کند. اما به آسوشيتدپرس گفته شده است که 80 درصد اين اطلاعات را آمريکا و متحدانش تامين مي‌کنند.

دو مقام آژانس که به رقم 80 درصدي اشاره کردند به آسوشيتدپرس گفتند که آژانس مجبور بوده است بيش‌تر بر اطلاعات رسيده از طرف شديدترين منتقدان ايران يعني آمريکا، اسراييل (رژيم صهيونيستي)، انگليس، فرانسه و آلمان تکيه کند زيرا تهران از همکاري با بازرسان بين‌المللي خودداري مي‌کند.

اين اولين ارزيابي است که به صورت درصدي درباره اطلاعات آژانس داده مي‌شود و مقامات ياد شده به دليل آن که اجازه صحبت درباره اطلاعات محرمانه را نداشتند از اشاره به نام‌شان خودداري کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي