جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/03/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4437

 مديرکل تعاون روستايي استان اردبيل:
 سطح زير کشت کلزا در مزارع شمال اردبيل سه برابر افزايش يافته است 

 اردبيل – مهدي حسين نژاد

مديرکل تعاون روستايي استان اردبيل از افزايش سه برابري کشت کلزا در مزارع شمال استان خبر داد. لطف‌ا... نامور در جريان بازديد از طرح‌هاي الگويي کشت کلزا در بيله‌سوار اظهار داشت: سطح زير کشت کلزا در شهرستان بيله‌سوار با افزايش سه برابري به 5 هزار هکتار ارتقا يافته که به نظر مي‌رسد وضعيت کشت و داشت بسيار مطلوب و در حد مناسب است.

وي پيش‌بيني کرد: افزون بر 12 هزار تن کلزا با قيمت تضميني و توافقي از زارعان خريداري شود.

نامور در زمينه خريد گندم نيز تصريح کرد: با هدف جلوگيري از برخي سوءاستفاده‌ها شرکت تعاوني روستايي بيله‌سوار، جعفرآباد و بابک آماده خريد گندم کشاورزان هستند تا خدشه‌اي به حرکت خريد و ذخيره‌سازي مناسب وارد نشود.

مديرکل تعاون روستايي استان اردبيل در مورد توليد 55 هزار تن دانه روغني در شمال استان خاطرنشان کرد: بيش از 23 هزار هکتار از اراضي آبي استان اردبيل به کشت کلزا اختصاص يافته است.

وي بيان کرد: از اين ميزان 55 هزار تن برداشت محصول را شاهد مي‌باشيم که اين خود فرآيند مناسبي در توليد و رسيدن به مرحله خودکفايي محصولات توليدي برگرفته از دانه‌هاي روغني است.

در ادامه اين بازديد رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل نيز سطح زير کشت محصول کلزا را در سال گذشته 13 هزار و 500 هکتار اعلام کرد و ادامه داد: امسال اين رقم دو برابر شده است و تمام محصول به دست آمده نيز براي استحصال به کارخانه‌هاي روغن‌کشي استان حمل مي‌شود.

عادل عبدايماني کسب رتبه دوم را در زمينه سطح زير کشت و ميزان توليد دانه‌هاي روغني يادآور شد و اضافه کرد: شمال استان از نظر سطح زير کشت و ميزان توليد محصول کلزا رتبه برتر استاني را به خود اختصاص داده است. وي بر کشت، داشت و برداشت مکانيزه محصولات متنوع دانه‌هاي روغني اشاره کرد و گفت: توسعه و گسترش سطح زير کشت اين محصول نويدبخش آينده خوبي براي راه‌اندازي کارخانه‌هاي روغن‌کشي در منطقه است.

عبدايماني با مطلوب و کيفي خواندن توليد و رشد کلزاي کاشته شده افزود: زراعت کلزا تناوب خوبي را در زراعت ايجاد کرده و به کنترل بيماري‌ها و همچنين ارزآوري مناسب براي کشورمان کمک مي‌کند. رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان با اعلام اينکه نبود کارخانه روغن‌کشي سبب مي‌شود تا محصول توليدي به استان‌هاي مختلف حمل شود، احداث و راه‌اندازي کارخانه روغن‌کشي در استان را زمينه‌ساز سودآوري و تحول اقتصادي بهتر و کارآفريني مطلوب‌تر توصيف کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي